Nieznajomi

Okładka książki Nieznajomi Aleksandra Kalbarczyk
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Nieznajomi
Aleksandra Kalbarczyk Wydawnictwo: HarperCollins Polska kryminał, sensacja, thriller
HarperCollins Polska
2023-09-27
2023-09-27
śmierć zemsta zbrodnia strach dom pułapka

Wyróżniona opinia i

Nieznajomi

przeczytanych książek 1145 napisanych opinii 1142

Zastanów się czy chcesz tam wejść...

Dziesięcioro obcych sobie ludzi zostaje zamknięta w ogromnym domu. Każdy z nich znalazł się tu z innego powodu. Pierwszej nocy ginie pierwsza osoba...

Co łączy tych wszystkich ludzi? Z jakiego powodu zostali zwabieni i zamknięci w jednym domu? Czy uda im się wydostać zanim zginie kolejna osoba?

Super debiut autorki. Od samego początku książka trzyma w napięciu. Świetnie się czyta i cały czas jest się ciekawym co wydarzy się dalej...

Zastanów się czy chcesz tam wejść...

Super debiut autorki. Od samego...

Wykorzystany znany motyw, więc łatwo można domyślić się ciągu dalszego, przez co najmniej od połowy wiadomo kto jest zabija. Zbyt duże podobieństwo to istniejących już pozycji (trudno nie odnieść wrażenia, że czyta się polską wersję „i nie było już nikogo”),ale za to przyzwoicie napisała poza kilkoma nieścisłościami

Jak na debiut całkiem dobra. Szkoda, że w 1/3 książki łatwo się domyślić kto jest mordercą - wystarczyłoby by autorka zmieniła jedno zdanie w tej powieści by utrudnić intrygę (kto ciekawy - mogę zdradzić na priv by nie psuć czytania innym). Niemniej jednak lubię historie z koncepcją zamkniętego pokoju, podobał mi się tutaj motyw zbrodni i dobór postaci. Chętnie przeczytam coś jeszcze tej autorki w przyszłości, bo zapowiada się na dobry potencjał pisarski.

Historia trochę chaotyczna, napięcie często siada, los bohaterów był mi raczej obojętny, ale to debiut, więc nie jest źle. Chętnie zobaczyłbym adaptację filmową klasy B, w której postaci zostałyby pogłębione, a retrospekcje były integralną częścią, a nie raczej wypełniaczem jak w książce.

Bardzo fajna i wciągająca. Jak otworzyłam tak zamknęłam, gdy dotarłam do ostatniej strony. Polecam.

Początek to wprowadzenie i powiedzmy, że średnio przykuwa uwagę, ale nie mam żalu. Wiadomo – książka musi się jakoś zacząć, a przedstawienie wszystkich bohaterów jest niezbędne do zrozumienia dalszej części. Później akcja nabiera tempa i rumieńców, i mamy prawdziwy rollercoaster. Autorka zastosowała retrospekcję, więc trzeba czytać uważnie i zwracać uwagę na tytuły. Nagłych zwrotów akcji też nie zabraknie.

Nieznajomi są napisani prostym, ale w żadnym razie prostackim językiem. Nie ma tu wyszukanej nowomowy, jest zwyczajnie, przez co łatwiej utożsamić się z bohaterami i zintegrować z akcją.

Pełna recenzja w serwisie W Roli Mamy

Grupa osób, która kompletnie siebie nie zna wpada na siebie przypadkiem w hotelu na skraju lasu. Każdy ma jakieś plany na weekend i nie spodziewa się innych osób w pobliżu. W pewnym momencie orientują się, że drzwi do hotelu są zamknięte i nie da się wyjść z budynku. Postanawiają, że każdy zaszyje się w swoim kącie i przeczekają do rana, aby rozwiązać zagadkę. Jednak w nocy jedna osoba ginie, a gra o przetrwanie się rozpoczyna. Bardzo lubię książki o takiej tematyce- mroczna wyliczanka a pod koniec poznajemy jak było na prawdę. Nie ma tutaj konkretnie głównego bohatera, każdy rozdział jest z perspektywy innej osoby. Dodatkowo co kilka rozdziałów jest przeskok czasowy pokazujący przeszłość bohaterów, dzięki czemu możemy faktycznie zobaczyć co skłoniło ich do przyjazdu do hotelu. Bohaterowie są bardzo dobrze wykreowani, tak samo jak cała fabuła. Czułam się jakbym również była w tym domu i przeżywała z postaciami te straszne momenty. Polubiłam pióro autorki i chętnie przeczytam coś jeszcze od niej. Jeżeli ktoś jest fanem thrillerów lub kryminałów to z czystym sumieniem mogę polecić tę dość krótka książkę. Te trzysta stron minęło mi w mgnieniu oka.

Akcja książki w sumie zaskakująca i pomysł ciekawy chociaż coś mi w niej nie pasuje. Może po przeczytaniu serii książek Camili Lackberg to tylko błędne wrażenie. Jakkolwiek oceniam całość jako ciekawą, może o zbyt długim albo mało ciekawym wprowadzeniem. Nie mniej jednak główna akcja wciągająca i zachęcająca do czytania i poznania co dalej. Mimo niedoskonałości, to należy pamiętać, że to debiut więc oceniam całość jako udane dzieło młodej pisarki i z czystym sumieniem godne przeczytania.

Trzymająca w napięciu do ostatniej strony. Z czystym sumieniem polecam.

Trzymająca w napięciu do ostatniej strony. Z czystym sumieniem polecam.

"Nieznajomi" Aleksandra Kalbarczyk.

Debiut Aleksandry Kalbarczyk „Nieznajomi” nawiązuje do tradycyjnego motywu powieści kryminalnej, który prawdopodobnie zapoczątkowała „królowa” angielskiej literatury tego gatunku, Agatha Christie, powieścią „I nie było już nikogo”, wydawaną w Polsce również pod tytułem „Dziesięciu Murzynków” (a na świecie znaną także pod tytułami „Dziesięciu Indian” lub „Dziesięciu żołnierzyków”).

W wersji Aleksandry Kalbarczyk grupa dziesięciu osób pojawia się w pięknym, starym domu na odludziu gdzieś w Polsce. Wszyscy przybyli tam z różnych powodów, dwie pary wynajęły dom na wyłączność na romantyczny weekend, jedną osobę – samotną matkę, która na miejsce przybyła z dziesięcioletnim synem, ściągnął tam prawnik, kilka innych osób zostało tam sprowadzonych różnymi podstępami.
Wszyscy są jednak bardzo zaskoczeni obecnością pozostałych ludzi, zaczynają się zastanawiać nad powodem takiego zgromadzenia, stają się dla siebie nawzajem nieufni i wrogo do siebie nastawieni. Wierzą, że pozostali znaleźli się w tym domu przez pomyłkę. Czy jednak na pewno?

Po odkryciu, że cała grupa została w tym domu ulokowana prawdopodobnie celowo, następnie zamknięta bez żadnej możliwości samodzielnego wydostania się z niego oraz po odnalezieniu pierwszego martwego ciała następnego poranka, wszyscy zaczynają ze sobą współpracować, choć nadal nieufnie i z dystansem.
Autorka w dość intrygujący sposób zawłaszcza naszą uwagę wymyślając ciąg zaskakujących zdarzeń i wymyślne pułapki, w które wpadają poszczególni bohaterowie. Zmuszeni do wspólnego poszukiwania drogi wyjścia z podstępu, w który zostali wplątani, będąc w impasie, w sytuacji zagrożenia życia, próbują rozwiązać zagadkę i poznać powód, dla którego w tej pułapce się znaleźli. Nie jest to jednak łatwe, tym bardziej, że nie są w stanie znaleźć wspólnego mianownika dla powodów ich obecności w tym miejscu. Nie znają się nawzajem, nic ich nie łączy, oprócz domu, w którym obecnie się znajdują. Naprawdę?
Wkrótce pojawiają się kolejne ciała. Padają różne podejrzenia, kto może być mordercą, czy to osoba z ich grona, czy ktoś z zewnątrz. Kolejne śmiertelne pułapki są coraz bardziej wymyślne, niektóre wydają się niewiarygodne, ale pewnie możliwe do zrealizowania przy dużym nakładzie środków finansowych i wyobraźni. I tu również, jak w powieści Agathy Christie, każda śmierć jest w określony sposób „odhaczana”.

Wszystkie postacie występujące w powieści wydają się jak najbardziej realne. Poznajemy ich cechy charakteru, wyrazisty rys każdej osoby. Poznajemy też wybiórczo ich życiorysy, a zwłaszcza te fragmenty, które doprowadziły ich do zagadkowej siedziby w środku lasu. Chętnie wciągamy się razem z bohaterami w spekulacje i domysły na temat sprawcy i jego intencji. Autorka podaje nam wiele wskazówek umożliwiających wspólnie z bohaterami wskazanie mordercy, ale też wodzi nas za nos i podrzuca błędne tropy. Dzięki temu, wraz z postaciami z powieści „Nieznajomi” Aleksandry Kalbarczyk bezpośrednio uczestniczymy w całej tej intrydze. I wspólnie docieramy do finału, spodziewanego, jeśli ktoś zna powieść Agathy Christie „I nie było już nikogo”, ale w zupełnie nowej, świeżej odsłonie.

Niemniej, jest to debiut i chociaż dość wciągający i trzymający w napięciu, to autorka nie uniknęła błędów, czasami wprawiających w konsternację.
Jeden, chyba najbardziej rzucający się w oczy, to fakt, że zamknięci w domu i nocujący w nim ludzie w ogóle nie są zainteresowani jedzeniem, ani też nie odczuwają pragnienia (pomijam alkohol). A wśród nich dziesięcioletni, rezolutny chłopiec, nawet nie zapytał się ani razu o jakąkolwiek przekąskę lub napój. Nie mówiąc o innych osobach, włączając w to kilku mężczyzn i kilka kobiet. Tych niedociągnięć wymieniłabym jeszcze kilka, ale nie chcę ujawniać szczegółów fabuły książki.

Pomijając te drobne wady, powieść „Nieznajomi” Aleksandry Kalbarczyk ma w sobie wiele sentymantelnego uroku, wciągającą fabułę i jest świetną lekturą do czytania w długie jesienno-zimowe wieczory z gorącą herbatą pod ręką i kominkiem w pobliżu.

Książkę otrzymałam z serwisu Sztukater

"Nieznajomi" Aleksandra Kalbarczyk.