Nikt nie może wejść

Okładka książki Nikt nie może wejść Ina Nacht
Okładka książki Nikt nie może wejść
Ina Nacht Wydawnictwo: Wydawnictwo WasPos kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo WasPos
2022-07-26
2022-07-26

Z twórczością Iny zapoznałam się przy okazji jej serii z Kotliną Kłodzką w tle. Nomen omen świetnej serii, polecam gorąco! "Nikt nie może wejść" to pojedyncza historia, mroczna i wzbudzająca w czytelniku ogromny niepokój.

Młoda kobieta mieszka w małym miasteczku pod Wrocławiem. Pracuje jako pediatra w miejscowej przychodni, jednak przed przeprowadzką zajmowała się zupełnie czymś innym i jej życie wyglądało zypełnie inaczej. Do miasteczka przeprowadziła się z kimś, kim musi się opiekować, a kto nie opuszcza domu. Przez długi czas byłam przekonana, że tą osobą jest zupełnie ktoś inny, niż okazało się to w trakcie czytania kolejnych rozdziałów... Zresztą w tej książce wiele rzeczy na pierwszy rzut oka, wydaje się być zupełnie innymi...

Ciężko jest cokolwiek o niej napisać, nie zdradzając przy tym zbyt wielu szczegółów. A robić tego nie chce, ponieważ nie chciałabym zabierać Wam przyjemności poznawania tej historii na swój własny, wysublimowany sposób.
To co mogę i chcę powiedzieć Wam o tej historii to jej niesamowity klimat. Duszność małego miasteczka, wylewa się tu z każdej strony. W takim miejscu najłatwiej ukryć swoje tajemnice, pomimo tego, że zna się tu każdy. Lecz tak naprawdę nikt o sobie nic nie wie.
Książka niejednokrotnie mocno mnie zaskoczyła, daleko tu szukać oczywistych rozwiązań i przewidywalnych zwrotów akcji. Bardzo lubię takie historie i jeśli Wy również jesteście fanami mrocznych thrillerów gorąco Wam ją polecam!

Dużo tutaj się dzieje, bo mamy przedstawione dwa czasy. Jeden teraźniejszy, kiedy to młoda lekarka wynajmuje dom na wsi koło Wrocławia i pracuje jako lekarz rodzinny. Mieszka z nią pewna tajemnicza osoba, którą ukrywa przed światem. Momentami przenosimy się do czasu przeszłego, kiedy to Weronika pracowała w laboratorium genetycznym i miała narzeczonego, cenionego prawnika. Mało tego, bohaterka wspomina również swoje dzieciństwo, siostrę, która miała problemy psychiczne i jej relację z rodzicami. Ostrzegałam, że będzie się działo☺️
Niestety najmniej podobał mi się wątek obyczajowy z Osą, podstarzałym rockmanem i adoratorem Weroniki. Opisy ich życia erotycznego, jak dla mnie były zbędne i niepotrzebne. Nie czytam erotyków, a jeśli już gdzieś trafi się fragment o zabarwieniu erotycznym, to go po prostu omijam. Słuchając audiobooka byłam zmuszona, aby przesłuchać wszystko. Uszy mnie kilka razy zabolały, kiedy słyszałam padające wulgaryzmy ze strony kochanków🙉 Całe szczęście, że były to tylko pojedyncze sceny.
Czuję pewien niedosyt, bo czytając thriller psychologiczny, oczekuję napięcia, mrocznego klimatu, a tutaj mi tego zabrakło. Początek książki był bardzo ciekawy, wkręciłam się w historię od razu, później ten środek trochę mi się ciągnął. Z kolei na koniec znowu wróciliśmy na te prawidłowe tory i już było tylko lepiej. Przejście przez tę historię było jak podróż z wybojami, raz się jechało lepiej, a raz gorzej, ale ogólnie było przyjemnie. Ogólnie książka bardzo intrygująca i sam pomysł na nią ciekawy, więc namawiam do przeczytania i wyrobienia własnej opinii.

Pochłonęłam tą książkę w dwa dni. Mroczna, wciągająca, miejscami pikantna, zaskakująca. Jak ktoś lubi triller psychologiczny to naprawdę polecam.

Mroczna opowieść, w której do końca wierzyłam głównej bohaterce. A zakończenie zwaliło mnie z nóg.

pseudo romansidło łamane na pseudo erotyk :/
główna bohaterka irytująca do granic możliwości - sama mówi o sobie, że "jest popieprzona", a ja podpisuję się pod tym obiema rękami.... do tego sytuacje rodem z podstawówki i mnóstwo powtórzeń, które zaczynają irytować jeszcze w pierwszej połowie, a potem jest tylko gorzej
chyba nie sięgnę po inne "arcydzieła" tej autorki

pseudo romansidło łamane na pseudo erotyk :/
chyba nie sięgnę po inne "arcydzieła" tej...

Mam ostatnio tak z kryminałami czy thrillerami w formie audiobooka, że zaczynam słuchać i bardzo szybko się rozczarowuję – początek jest tak nieciekawy lub durny, że kończę słuchanie po godzinie lub dwóch. W przypadku thrillera pani Nacht (to moje pierwsze spotkanie z tą autorką) było inaczej, rzecz cała zaczyna się bowiem dosyć obiecująco. Mamy oto młodą lekarkę, Weronikę Lichocką, która wiosną 2019 r. zaszyła się w Sobótce, małej miejscowości koło Wrocławia i pracuje tam jako lekarz rodzinny. Wynajmuje dom na uboczu, w którym oprócz niej mieszka KTOŚ, tajemnicza osoba, nad którą Weronika sprawuje opiekę i ukrywa ją przed światem, stąd tytuł książki – do domu nie może wejść nikt oprócz naszej lekarki.

W innym wątku dziejącym się pół roku wcześniej Weronika pracuje w laboratorium genetycznym we Wrocławiu i robi błyskotliwą karierę, dzieli też życie z narzeczonym – znanym prawnikiem. Z czasem dowiadujemy się, dlaczego porzuciła intratną posadę i zaszyła się w Sobótce, w każdym razie miała ku temu dobre powody.

Niestety w środkowej części książki napięcie siada. Po pierwsze dostajemy opowieść z dzieciństwa bohaterki, w którym opiekuje się nieco szaloną siostrą, bo rodzice zajęci są pracą. Niemniej główny wątek jest inny. Oto nasza lekarka w Sobótce jest adorowana przez podstarzałego rockmana, niejakiego Osę, dostajemy dosyć szczegółowy opis ich romansu, są momenty, prawdę mówiąc sztampowe to i mało interesujące. W każdym razie wątek romansowy zupełnie nie popycha akcji do przodu.

Gdzieś tak od 70% audiobooka już było wszystko jasne, tajemnica KTOSIA została rozwiązana i z pewnym znudzeniem czekałem na koniec książki. Samo zakończenie miało być wedle autorki niespodziewane, a wyszło dosyć żałosne, urwane w połowie, widać, że pani Nacht nie miała zupełnie pomysłu jak zamknąć wszystkie wątki.

W sumie w tym thrillerze zabrakło mi najważniejszego: tajemnicy, napięcia. Nasuwa mi się porównanie z inną autorką thrillerów, Ewą Przydrygą. No cóż, pani Nacht wypada tu słabiutko, u Przydrygi jest mroczność i napięcie, u Nacht, mimo że dobrze pisze, nie znajduję nic takiego, jakieś to wszystko wysilone i mało wiarygodne.

To przykład audiobooka, który się nieźle zaczyna, ale marnie kończy. W moim rankingu jest gorszy od takiego, który się słabo zaczyna – wtedy wcześniej można przerwać słuchanie.

Książka jest świetnie czytana przez Annę Krypczyk.

Początek mnie zaciekawił, środek wynudził a koniec zaskoczył :)

Początek mnie zaciekawił, środek wynudził a koniec zaskoczył :)

Ale ta książka strasznie mi się podobała! Aż żałowałam, że koniec nastąpił tak szybko. Takie książki mogę czytać w nieskończoność, aż oczy pokryje mi kurz przeczytanych stron, a kurze łapki ozdobią każdy zakamarek mojej rozciągniętej skóry. Wiem, że się rozczulam, a to jest thriller, więc powinnam być raczej przestraszona, lecz nic nie poradzę na to, że sceny smutku również tutaj zastałam. Jedną z nich były czas, kiedy główna bohaterka zwierzała nam się, że jej narzeczony nigdy nie powiedział do niej kochanie, ani nawet nie użył zdrobnienia jej imienia. Zawsze tylko była Weroniką, bez względu co robił z sobą, bądź nią. Ona i tak go kochała, choć ten smutek gdzieś w niej tam tkwił. Dodatkowo kolejna scena, kiedy słyszała delikatny chłopięcy głosik, który wyzwalał w niej wielką falę czułych uczuć. One przewijały się przez całą książkę, jakby podkreślały, że tak bardzo brakowało jej prawdziwej bliskości i czułości, jakby chciała być kochana nie tylko słowami, ale i ciałem oraz duszą. Nawet dotyk kobiecych dłoni sprawiał, że przez jej ciało przechodziła fala, którą tłumiła, gdyż z jakiś powodów nie chciała, by się z niej wydostała. To była dla mnie smutna część książki. Później natomiast historia przeobrażała się w opisy pożądania, lecz delikatnie opisane, bez wulgarności, przekleństw nie liczę, gdyż były ale bardzo rzadko użyte. Dreszcze strachu natomiast przechodziły mnie w momencie, kiedy ona podziwiała swoją urodę w lustrze, którą musiała poprawiać odpowiednimi specyfikami i kiedy mówiła do siebie, że nie żyje. Albo kiedy maszerowała po zdezynfekowanej podłodze, schodami na górę i w rękawiczkach spryskanych płynem przemawiała do osoby leżącej na łóżku, która była zimna i odpowiadała jej końcówkami zdań, bądź zaskakiwała ją innymi słowami, których się nie spodziewała. Albo wtedy, kiedy twierdziła, że bardzo kocha swoją siostrę, a później czytaliśmy o tym, że jej nie ma, ale była, lub, że jakby była w niej. Nie rozwinę wam tego wątku, niemniej jednak to najwspanialszy thriller, jaki do tej pory przeczytałam od Wydawnictwa WasPos. Napisany lekkim piórem wywołującym dreszcze różnego pochodzenia. Z przeskokami w czasie na teraz i wcześniej, kiedy czas zbliżał się do czasu obecnego. Strasznie bardzo ją wam polecam!!!

Na początku ta książka wydała mi się dziwna, potem obrzydliwa i przerażająca, potem uznałam, że to romans, a na końcu wyszedł z tego jednak thriller.
Powiem tak: mam nadzieję, że autorka napisze w tym roku jeszcze coś ciekawego, bo ma naprawdę oryginalne pomysły.
"Inny dom" też jest oryginalną książka (tylko to niedopracowane zakończenie ehh).
Oficjalnie stałam się fanką autorki.

Oficjalnie stałam się fanką...

Świetny pomysł na historię, tajemnica, trochę sensacji i elementy nierealności, które wzmagają zainteresowanie czytelnika z każdą kolejną stroną. Wciągająca historia, ale styl pisarski budzi moje zastrzeżenia. Mnóstwo szczegółów bez znaczenia, jakieś detale opisujące rzeczywistość, nie wnoszące nic kompletnie do sprawy. To daje wrażenie amatorszczyzny i męczy podczas czytania.

• Przeczytane 2023

Dodaj cytat z książki Nikt nie może wejść