Czerwoniec

Skarpa Warszawska
2023-07-26
2023-07-26
True Crime

Historia życia ostatniego bandyty ZSSR Siergieja Madujewa, znanego pod pseudonimem Czerwoniec. W dorosłym życiu tylko 17 miesięcy spędził na wolności. Autor ukazuje mam Czerwońca jako bandytę z ludzkimi zasadami. Okradając domy potrafił wezwać pogotowie do właściciela domu okradanego, niedopuścić do gwałtu przez wspólnika, czy zostawić pieniądze na życie kobiecie w ciąży. Z drugiej strony potrafił zabić człowieka, który nie wpuścił go do restauracji.
Polecam książkę lubiącym kryminały.

Nie jest wybitna, nie jest najgorsza. Mam wrażenie, że autor bardzo starał się pozostać neutralny, jednak koniec końców przedstawił go w taki sposób, że nie sposób nie współczuc głównymu bohaterowi, mimo iż ten był manipulantem i morderca. Na pewno jest to ciekawa lektura, ale raczej nie czyta się z zapartym tchem

Na półkach: , , , , , ,

Bardzo mi się spodobała, napisana rzeczowo, konkretnie bez zbędnych sentymentów. Książka pisana jest w trzeciej osobie także mamy tu reporterski styl, który ułatwia śledzenie fabuły, która lekką nie jest. Okoliczności, w których bohater się urodził, dorastał i potem wchodził w dorosłe życie ukształtowały na pewno tego chłopaka w taki a nie inny sposób. co mnie zaskoczyło to to, że bardzo lubił czytać książki, to była jego ucieczka ..... Warto przeczytać, tym bardziej,że plastycznie pokazano jak odierały te wszystkie zdarzenia stronyw nich uczestniczące.

Los, już od najwcześniejszych lat, nie sprzyjał Siergiejowi Madujewowi. Nieszczęśliwe dzieciństwo, odarte z poczucia bezpieczeństwa, dom dziecka i konieczność opieki nad młodszym rodzeństwem, trwale odcisnęły piętno na losach naszego głównego bohatera. Dorosłe życie, okazało się o wiele trudniejsze, niż mogłoby się wydawać, a Siergiej za swoje poczynania, szybko został skazany na karę śmierci.

,,Czerwoniec,, to jedna z bardziej intrygujących i nietypowych książek, jakie dane mi było czytać ostatnimi czasy. Dodatkowym atutem jest fakt, że historia w dużej mierze oparta jest na faktach.

Czy wy też macie tak jak ja, że czytając książkę opartą na faktach, o wiele mocniej odczuwacie toczące się wydarzenia?

Opisana historia bardzo mną wstrząsnęła. Mimo, że zaczytuję się w tym gatunku od dłuższego czasu, to zdarzają się postacie, które wywołują u mnie skrajne emocje. Tak było tym razem. Autor wykreował postać, która w swej brutalności kieruje się ,,zasadami”, a w całym procesie zdaje się mieć podwójną osobowość. Z jednej strony, roztacza wokół siebie aurę, dzięki której ludzie darzą go zaufaniem, z drugiej strony potrafi bez mrugnięcia okiem dopuścić się czynów, od których włosy jeżą się na karku.

Otrzymujemy tutaj psychologiczny portret Siergieja. Wiele wskazuje na to, że do miejsca, w którym się znalazł doprowadziły ,,demony przeszłości”, których nie dane mu było przepracować.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że autor wspaniale oddał klimat ówczesnych czasów, co tylko rozbudziło moją wyobraźnię.

Jeśli lubicie taki gatunek, bez z zastanowienia sięgnijcie po tę historię!

Bardzo mocno przeciętna, czyta się dosyć łatwo, co jest oczywistą zaletą. Opowieść jednak jest totalnie nijaka, absolutnie mnie nie wciągnęła, raczej lekko się nudziłem. Nie polecam.

Bardzo interesująca książka . Inspirowana faktami . Trochę przypominała mi twórczość Maxa Czornyja . Bardzo fajnie i szybko się czyta . Dlatego warto sięgnąć po tę pozycję . Kto lubi akcję osadzoną w byłej ZSRR w latach 90-tych to lektura ta jest obowiązkowa . Polecam.

Historia mocna ale czy porywająca to już niekoniecznie, mam z nią problem sama historia jest naprawdę świetna człowiek który tylko kilka lat spędził na wolności a praktycznie całe życie przesiedział. Książka oczywiście opowiada o okresie wolności kiedy "Czerwoniec" urządza rajd po ZSRR gdzie rabuje i zabija a jednocześnie np. wzywa karetkę do ofiary swojego napadu która dostała zawału.

Ktoś o takim nazwisku jak Piekiełko musi pisać mocne i charakterne powieści! Taki właśnie jest ,,Czerwoniec" od @skarpawarszawska, którego chcialabym Wam dziś pokazać i który ku mojej lekkiej obawie, został napisany w oparciu o prawdziwe zdarzenia.

Historia Siergieja Madujewa- człowieka, który już od dziecka musiał być twardy bo życie go nie oszczędzało a poza domem dziecka wychowywała go gownie ulica. Od najmłodszych lat kradł i oszukiwał, co miało ogromny wpływ na to jakim był człowiekiem później- w dorosłym życiu bardzo szybko poniósł konsekwencje swoich czynów. Historia człowieka, który w dorosłym życiu spędził tylko kilkanaście miesięcy na wolności. Po każdym wyjściu z zakłądu karnego, udawało mu się tylko chwile cieszyć wolnością...

Cechowało go jednak kilka charakterystycznych rzeczy, między innymi to, że był elegancki, uprzejmy i zdarzało mu się oakzać pomoc...

Kto tak naprawdę kryje się pod pseudonimem ,,czerwoniec"?

[Współpraca recenzencka]

Wydawca: @skarpawarszawska
Data premiery: 26.07.2023

#skarpa #skarpawarszawska #jacekpiekiełko #czerwoniec #kryminał #czytamkryminały #thriller #sesnsacja #ksiązkanadzis #czytambolubię #czytaniejestsexy

Sprawnie napisana, ale w sumie przeciętna historia.

Sprawnie napisana, ale w sumie przeciętna historia.

"Czerwoniec" Jacka Piekiełko to fascynująca odyseja przez mroczne zakamarki życia Siergieja Madujewa, ostatniego bandyty ZSRR. Autor zgrabnie łączy brutalność przestępczych działań z głębszym portretem tej kontrowersyjnej postaci. Książka nie tylko rzuca światło na kulisy jego zbrodniczej kariery, lecz także maluje pełen kontrastów obraz jego psychiki.

Madujew, wychowany w brutalnym środowisku zakładów karnych, staje się nie tylko mordercą, ale także postacią obdarzoną sprytem i charyzmą. Piekiełko przykuwa uwagę opisami realiów ZSRR lat 80., kreując sugestywny obraz społeczeństwa zmagającego się z represjami, przemocą i korupcją.

Fascynujące są relacje Madujewa z otoczeniem - od drastycznego więziennego życia po eleganckie obycie z kobietami. Książka prowokuje do refleksji nad moralnością, stawiając pytania o naturę zła i możliwość zrozumienia przestępcy.

Bez względu na kontrowersje, postać Madujewa skradła moje serce. W tej pełnej sprzeczności jednostce dostrzegłam nie tylko mroczne aspekty, ale także inteligencję, odwagę i charyzmę. Jego romantyczna dusza, migocząca w cieniu okrucieństwa, oraz lojalność wobec nielicznych przyjaciół dodają tej postaci głębi. Nawet w najtrudniejszych momentach Madujew nie rezygnował z elegancji i szarmanterii, co tylko wzmagało moje zafascynowanie.

Język autora, równie prosty, co bogaty, wprowadza czytelnika w mroczny świat zbrodni i trudnych wyborów. Dialogi i wewnętrzne monologi bohaterów dodają tekstu dynamiki, sprawiając, że fabuła rozwija się z porywającym impetem.

"Czerwoniec" to nie tylko opowieść o zbrodni, lecz również pełnokrwisty portret człowieka, który mimo ciemnych aspektów swojej egzystencji pozostaje postacią pełną sprzeczności. Książka Jacka Piekiełko porusza, fascynuje i skłania do refleksji nad zawiłościami moralności. To lektura, która zasługuje na polecenie dla każdego miłośnika kryminałów z głębszym przekazem.

Madujew, wychowany w...

• Audiobooki