Wszyscy mamy źle w głowach. Długo cię nie było. Tom 5.1

Okładka książki Wszyscy mamy źle w głowach. Długo cię nie było. Tom 5.1 Martyna Pawłowska-Dymek
Okładka książki Wszyscy mamy źle w głowach. Długo cię nie było. Tom 5.1
Martyna Pawłowska-Dymek Wydawnictwo: Empik Go Cykl: Wszyscy mamy źle w głowach (tom 5.1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Wszyscy mamy źle w głowach (tom 5.1)
Empik Go
2023-05-12
2023-05-12

Pod obiema częściami ostatniego tomu wrzucam tę samą opinię, ponieważ czytałam tę książkę jako jedną całość i zdaję sobie sprawę z arbitralności podziału na tomy - i że został on wymuszony kwestiami nie tyle fabularnymi, to czysto technicznymi.

Jakie to było zakończenie serii? Z pewnością satysfakcjonujące! Martyna Pawłowska-Dymek oferuje nam domknięcie wątków (choć z takim mrugnięciem do czytelnika: "ale wiesz, że ich historia jeszcze się nie skończyła?" - co uszczęśliwi i tych, którzy potrzebują zamkniętej serii, i tych, którzy jak ja nie chcą się jeszcze rozstawać z nowymi znajomymi),które jest logiczne, wierne poprzednim tomom - i bardzo emocjonujące. Nie wszystko się ułoży, wiecie? Trudno o tej książce pisać bez spoilerów (czy to do tego, czy do poprzednich tomów),ale można pisać o niej emocjami, których autorka daje cały wachlarz. Jest i ulga, i radość, i niepokój... i na koniec ból oraz pustka. Ostatnie zdanie dobrze oddaje jedną z moich myśli, którą zresztą wyrażałam przy okazji czwartego tomu. Gdzie byli rodzice? Dlaczego nie było ich, kiedy byli tak potrzebni? I czy na pewno ich nie było, czy część bohaterów po prostu uznała, że są dość dorośli, żeby samodzielnie sobie poradzić z problemami mniejszymi i większymi? (Tak, Jakubie, na ciebie patrzę!)

Gdybym uznała, że to definitywne zakończenie serii, na pewno bym się popłakała z żalu, że żegnam się z bandą takich fajnych ludzi, których losami przejmowałam się przez ponad rok. Na szczęście jestem kobietą o ogromnej dozie optymizmu! I ja po prostu wiem, że będzie ciąg dalszy, o!

To co, poczekamy na niego razem?

Długo cię nie było... ale czy coś się zmieniło?

Już od pierwszego tomu zakochałam się w serii "Wszyscy mamy źle w głowach". Martyna Pawłowska — Dymek napisała świetne młodzieżówki bardzo dobrze przystające do realiów obecnych nastolatków, poruszające ważne dla nich problemy. Tym razem miałam okazję zapoznać się z finałowym — piątym tomem tej wyjątkowej serii, który został podzielony na dwie części. W tej recenzji skupię się na pierwszej z nich, nie chcąc jeszcze do końca żegnać się ze światem licealistów.

Kaśka i Jakub w końcu mogą się cieszyć wspólnym, długo wyczekiwanym szczęściem. Ich spokój zakłóca jednak Adam, który obwinia parę za swoje problemy i niepowodzenia. Jakubowi nie daje również spokoju sytuacja w zespole, a dziwna atmosfera w Szatni spędza sen z powiek. Zuza natomiast odkrywa, że Elsa od samego początku ją okłamywała i postanawia zerwać kontakty z przyjaciółką. Uczniowie klasy 2B przeżywają swoje problemy i radości, ale najtrudniejsze wyzwanie jeszcze przed nimi i będzie ono dużo trudniejsze i bardziej dramatyczne niż zdanie do następnej klasy...

Autorka po raz kolejny mnie nie zawiodła i ponownie zaprosiła do świata swoich bohaterów — pełnego nastoletniego życia i zapewniającego wiele emocji. Martyna Pawłowska — Dymek świetnie wykreowała swoich bohaterów, którzy, wydawać by się mogło po przeczytaniu tylu tomów, już niczym nie mogą zaskoczyć, jednak nic bardziej mylnego. Wraz z czytaniem coraz bardziej przekonywałam się, że chociaż są to fikcyjne postaci, mierzą się z problemami, z którymi w codziennym życiu musi radzić sobie wielu nastolatków. Odnalazłam w nich cząstkę siebie i myślę, że wielu Czytelników, szczególnie tych w wieku zbliżonym do bohaterów, będzie miało podobnie.

Pierwsza część "Długo cię nie było" to pełna zwrotów akcji książka z ciekawą fabułą. Widać, że Autorce nie brakuje pomysłów, a seria się nie nudzi, wręcz z tomu na tom staje się coraz lepsza. Niektóre wątki zamkną się już tutaj, na rozwiązanie innych będzie trzeba jeszcze trochę poczekać, ale wszystkie zapewnią wiele emocji, niejednokrotnie zmuszając do zatrzymania i przemyślenia ważnych kwestii.

Powieść to pozycja według mnie zdecydowanie warta uwagi. Oby więcej takiej literatury młodzieżowej! Ciekawej, pełnej emocji, poruszającej w delikatny sposób aktualne problemy i po prostu prawdziwej. Bardzo dobrze odnalazłam się w świecie wykreowanych przez Martynę Pawłowską — Dymek licealistów i to nie tylko dlatego, że sama niedawno go opuściłam. Uważam, że ta pozycja, a co za tym idzie cała seria to wartościowa lektura dla młodzieży, ale nie tylko, gdyż i dorośli powinni i w inny sposób spojrzeć na pewne sprawy.

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od Autorki.

Długo cię nie było... ale czy coś się zmieniło?

"Ostatnie Karty: Kulminacyjny Rozdział Serii Wszyscy mamy źle w głowach"

„Długo cię nie było” to emocjonujący finał serii o licealistach z klasy 2B, którzy zmagać się muszą zarówno z wewnętrznymi konfliktami, jak i zewnętrznymi trudnościami. Autorka, Martyna Pawłowska-Dymek, umiejętnie tworzy realistyczne postacie, oddając ich wzloty i upadki, co sprawia, że czytelnik utożsamia się z ich losami.

W piątym tomie serii główni bohaterowie Kaśka i Jakub, cieszą się chwilami szczęścia, jednak ich spokój burzą intrygi Adama. Zagadka wokół dziwnej sytuacji w Szatni dodaje tajemniczości fabule i trzyma czytelnika w napięciu. Martyna Pawłowska-Dymek umiejętnie buduje atmosferę napięcia i tajemnicy, co sprawia, że książka staje się wciągająca. Dodatkowo postać Zuzy, która odkrywa, że została oszukana przez swoją przyjaciółkę Elsę, nadaje powieści głębszy wymiar emocjonalny. Jej próba uwolnienia się spod wpływu Elsy oraz dążenie do poprawy swoich ocen i rozwijania talentu pisarskiego, dodają kolejnej warstwy fabule i pozwalają czytelnikowi śledzić jej osobisty rozwój. „Długo cię nie było” porusza również tematykę trudnych wyzwań, przed którymi stają uczniowie klasy 2B. Wzmożona dramatyzacja w finale serii przyciąga czytelnika i skupia uwagę na tym, jak bohaterowie poradzą sobie z trudnościami.

"Seria Wszyscy mamy źle w głowach" autorstwa Martyny Pawłowskiej-Dymek to pełna emocji i przygód opowieść o grupie licealistów. Poprzez barwne postacie i ich zawiłe relacje, autorka ukazuje trudności i radości dojrzewania oraz poszukiwania własnego miejsca w świecie. Rozpoczynając od pierwszego tomu "Nic z tego nie zrozumiecie" aż po ostatnią część "Długo cię nie było", seria przemyca ważne wartości, porusza tematy związane z przyjaźnią, miłością, ambicjami i przebaczeniem. Głównymi bohaterami są uczniowie drugiej klasy krakowskiego liceum, których losy splatają się w dynamiczną sieć relacji. Od chwili, gdy do klasy dołącza nowa uczennica Kaśka, aż po rozwikłanie skomplikowanych węzłów emocjonalnych, czytelnik śledzi ich perypetie, stając się częścią ich światów. Każdy tom przynosi nowe wyzwania i napięcie, a postacie ewoluują, stając w obliczu trudności, zmieniając się i dojrzewając w trakcie swoich przygód. Autorka dobrze oddaje uczucia, myśli i problemy młodych ludzi, tworząc opowieść, w której czytelnicy mogą się odnaleźć. Martyna Pawłowska-Dymek w swoim charakterystycznym stylu pisania tworzy realistyczne dialogi i opisuje sytuacje w sposób autentyczny. Jej narracja jest płynna i prowadzi czytelnika przez skomplikowane relacje, emocje i wybory bohaterów. Jednak, aby w pełni zrozumieć i docenić tę serię, zaleca się zapoznanie się z wcześniejszymi tomami. Bogactwo postaci, ich historie oraz układ relacji między nimi rozwija się stopniowo, a wcześniejsze wydarzenia mają wpływ na fabułę kolejnych części.

Seria "Wszyscy mamy źle w głowach" to poruszająca opowieść pełna wrażeń, której głównymi bohaterami są młodzi ludzie w trakcie dojrzewania. Autorstwa Martyny Pawłowskiej-Dymek, seria ta znakomicie ukazuje ich uczucia oraz wyzwania, stwarzając czytelnikowi możliwość współodczuwania, śmiechu i refleksji na wielu poziomach. Przemyślnie konstruowana fabuła pełna intryg, niespodziewanych zwrotów akcji oraz skomplikowanych relacji między postaciami sprawia, że opuszczenie książki staje się trudnym zadaniem. Seria ta porusza ważne tematy, bliskie młodemu czytelnikowi, takie jak przyjaźń, zdrada, wybaczanie oraz poszukiwanie swojego miejsca w świecie. To właśnie te elementy nadają serii głębszy sens i czynią ją niezwykle wartościową. Opowieść wciąga, dostarcza emocji i oddaje autentyczność procesu dojrzewania, a także codziennych wyzwań, z jakimi się mierzymy. Rekomenduję tę serię zarówno wiernym fanom poprzednich tomów, jak i nowym czytelnikom, którzy na pewno pokochają barwny świat bohaterów. Seria ta zapewnia niezapomniane chwile i po zakończeniu lektury pozostawia czytelnika z uczuciem, że doświadczył czegoś wyjątkowego. Martyna Pawłowska-Dymek zasługuje na owacje za wciągającą narrację, wyraziste postaci oraz przekazywane młodemu czytelnikowi wartościowe przesłanie. Ta seria stanowi doskonałą lekturę dla młodzieży poszukującej w książkach emocji, zaskoczeń i inspiracji. Zakończenie serii dostarcza satysfakcjonujący finał dla fanów, a nowych czytelników zachęca do zagłębienia się w fascynujący świat "Wszyscy mamy źle w głowach".

"Ostatnie Karty: Kulminacyjny Rozdział Serii Wszyscy mamy źle w głowach"

Kolejny tom mojej ulubionej serii młodzieżowej. Najcięższy, najtrudniejszy tom z serii. Bohaterowie muszą zmierzyć się z wielką tragedią. Autorka jak zawsze wykazuje dużo zrozumienia dla świata licealistów, pisze subtelnie, z wyczuciem, a jednocześnie pokazuje bez ogródek poważne problemy, ich zapowiedzi, czerwone flagi i możliwe związki przyczynowo-skutkowe. Okazuje też dbałość o czytelnika, podając informacje dla tych, ktorzy moga potrzebowac pomocy w trudnej sytuacji. W tym tomie jest najwięcej bólu, ale też najwięcej mądrości życiowej. A moi ulubieni bohaterowie wykazuja i dojrzalosc, i prawdziwa empatię, i lojalność, ale i bardzo ludzkie i bardzo zrozumiale skłonności do załamań i podejmowania niefortunnych decyzji. Są jeszcze bardziej prawdziwi, ludzcy i kochani niż w poprzednich tomach.

Świetna seria, pełna prawdopodobnych psychologicznie, interesujących i dających się lubić bohaterów oraz ciekawych zwrotów akcji. Przez te kilka tomów przywiązałam się bardzo do Kaśki, Jakuba i ich przyjaciół. Książki są w dodatku pisanej pięknym, trafiającym do nastolatków językiem. Pokazują w pozbawiony dydaktyzmu sposób ważne dla młodzieży problemy i dylematy. To seria, którą będę polecała każdemu młodemu duchem czytelnikowi!

Recenzja
"Wszyscy mamy źle w głowach. Długo cię nie było" część 1.
Martyna Pawłowska-Dymek

Ostatnio mam czas kończenia świetnych serii 🥺🤔

Tym razem przede mną ostatnia część piątego tomu serii o nastolatkach🤔

A dzieje się w życiu naszych licealistów 😱 Nuda nam napewno nie grozi, chociaż w tym tomie robi się dosyć poważnie
i pojawiają się konkretne problemy, to nadal nie brak w nim specyficznego
i pełnego sarkazmu poczucia humoru.

Tak jak w poprzednich częściach serii, tak i teraz jesteśmy świadkami wielu nieprzewidzianych wydarzeń, widzimy zmiany, jakie zachodzą w życiu bohaterów oraz w nich samych. Dzieciaki poznane w pierwszym tomie zdecydowanie dorastają i podejmują swoje pierwsze ważne życiowe decyzje, dokonują często niełatwych wyborów
i ponoszą ich konsekwencje.

Niektóre kwestie i problemy zostają skutecznie wyjaśnione, ale jak to w życiu bywa bardzo szybko w ich miejsce pojawiają się nowe dylematy.

Niektórzy z licealistów pokazują nam się z zupełnie innej strony, dzielą się z nami swymi głęboko skrywanymi sekretami
i dopuszczają nas do swojego nierzadko dosyć zawiłego świata.

Polecam niezmiennie z całego serca ❤️
i już czuję jak bardzo będę tęsknić za tą pokręconą paczką 🙈🥺

Na razie jednak skupiam się na poznaniu drugiej części ostatniego tomu
i spędzeniu jeszcze chwili z tym mocno nietuzinkowym choć paradoksalnie typowym towarzystwem🤔🙂

Recenzja
"Wszyscy mamy źle w głowach. Długo cię nie było" część 1.
Martyna Pawłowska-Dymek

Ostatnio mam czas kończenia świetnych serii 🥺🤔

Tym razem przede mną ostatnia część piątego tomu serii o nastolatkach🤔

i pojawiają się konkretne problemy, to nadal...

• Empik Go
  • Młodzieżówka
  • Książka papierowa

Martyna Pawłowska-Dymek Wszyscy mamy źle w głowach. Długo cię nie było. Tom 5.1 Zobacz więcej