Wszyscy mamy źle w głowach. Słodkich snów. Tom 4

Okładka książki Wszyscy mamy źle w głowach. Słodkich snów. Tom 4 Martyna Pawłowska-Dymek
Okładka książki Wszyscy mamy źle w głowach. Słodkich snów. Tom 4
Martyna Pawłowska-Dymek Wydawnictwo: Empik Go Cykl: Wszyscy mamy źle w głowach (tom 4) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Wszyscy mamy źle w głowach (tom 4)
Empik Go
2023-02-02
2023-02-02

Z ogromną przyjemnością powróciłam do moich ulubionych bohaterów i towarzyszyłam im na kolejnych stronach czwartego tomu. Chociaż znamy się już dość dobrze, znowu udało im się mnie zaskoczyć i to chyba sprawia, że bez wahania sięgam po kolejne tomy tej serii.
Historia Kaśki i Jakuba nabiera tempa, ale nie tylko oni zasługują na uwagę. Tu każdy z bohaterów (a jest ich sporo!) ma coś do zaoferowania. A ich szkolne perypetie to dopiero początek problemów.

"Słodkich snów" to już czwarty tom serii "Wszyscy mamy źle w głowach" i kontynuacja przygód uczniów drugiej klasy krakowskiego liceum.

Co tu się działo?! Ten tom skupia się głównie na Jakubie, Kasi i Róży, ale nie zabraknie także innych wątków pobocznych, które idealnie wplatają się w główną fabułę.

Ja naprawdę bardzo zżyłam się z tymi bohaterami i na równi z nimi wszystko przeżywam. Nie chcę spojlerować i zdradzać, co tam się dzieje, więc napiszę o swoich emocjach towarzyszących mi podczas czytania. Generalnie ten tom pochłonęłam chyba w dwa dni. Nie mogłam się oderwać, czytałam w nocy (zamiast iść spać co nie było zbyt mądre, ale cóż),w drodze z i do pracy. Ba, tak się zaczytałam, że o mały włos ominęłam swój przystanek jadąc do pracy.

Napięcie budowane jest stopniowo, aczkolwiek punkt kulminacyjny jest gdzieś bliżej początku książki. Mimo wszystko to co dzieje się później jest równie ważne, jeśli nie ważniejsze od wcześniejszych wydarzeń. Akcja z pierwszego kwietnia ma długotrwałe konsekwencje, z którymi muszą się zmierzyć nasi bohaterowie. Skutki nie omijają także niektórych obserwatorów. Czy będzie dobrze? Tego nie zdradzę, ale z pewnością będzie ciekawie, emocjonalnie i wybuchowo.

Choć ten tom kończy się dosyć spokojnie, to czujemy w powietrzu, że coś jeszcze nieoczekiwanego się wydarzy. Tym bardziej, że napięcie i emocje nie znikają.

Niezmiennie kocham całą serię i ten tom (jest wyjątkowo emocjonalny) to także całym sercem ogromnie polecam. Polecam wszystkim miłośnikom młodzieżówek, gdyż ta jest nietypowa, a zarazem nam bliska, realna i prawdziwa.

PS. Tak polubiłam się z bohaterami i ich historiami, ze nie chcę za szybko kończyć tej wspólnej przygody i na 5 dni robię przerwę od czytania (mam też wyjazd, na którym raczej nie będę miała możliwości na spokojną lekturę). Jednak coś czuję w kościach, że tyle nie wytrzymam...

Ja naprawdę bardzo zżyłam się z tymi bohaterami i na równi z nimi...

To jest seria, która, mówiąc po angielsku, grows on you. Przynajmniej dla mnie tak było. Początki były oporne, bo choć doceniałam realizm i różnorodność bohaterów, nie mogłam się wciągnąć. Ale im więcej czytałam, im więcej o tym myślałam i im więcej słuchałam autorki na jej lajwach i spotkaniach, tym bardziej to wszystko do mnie docierało. I teraz ten czwarty tom, kiedy widać, że przez trzy ostatnie (zwłaszcza trzeci, w którym dzieje się najmniej... nie bądźcie mną i nie zaczynajcie od trzeciego tomu!) tomy coraz więcej się kumulowało i kumulowało - w bohaterach, w ich problemach, w napięciach między nimi. I to musiało eksplodować i już eksplodowało w wątku relacji między Kaśką i Różą (bardzo się z Różą identyfikuję i na podstawie własnych doświadczeń bardzo się obawiałam, że to się skończy gorzej... na szczęście obie dziewczyny szybko ogarnęły, choć to, w jaki sposób nastąpiła kulminacja było... ał. Bardzo, bardzo niefajne). I widać, że kolejne rzeczy zbierają się coraz bardziej, że cała ta klasa to beczka prochu. A to nie są złe dzieci - ale właśnie, to są dzieci, nastolatki, które nie zawsze wiedzą jak się zachować i które nie zawsze mają wsparcie od dorosłych (a wsparcie od równie pogubionych rówieśników nie jest rzecz jasna skuteczne). Więc już wiem, że w kolejnym tomie będzie BARDZIEJ.

Mam w ogóle przemyślenie, że w polskiej literaturze ostatnich lat są dwa naprawdę wybitne przedstawienia niesztampowych, a równocześnie bardzo realistycznych licealistów: jedno w tym cyklu a drugie w "Dziewczynie w różowym" Joanny Krystyny Radosz. I to jest niesamowity przywilej obie autorki znać i być świadkinią ich procesu twórczego.

Kolejny świetnie napisany tom o perypetiach naszych dobrych znajomych. Jak w poprzednich tomach, poznajemy ich jeszcze lepiej, niektórzy właśnie w tym tomie stają się jeszcze bardziej wyraziści i zaskakują nas - niektórzy na plus, inni niekoniecznie. W tym tomie chyba jeszcze bardziej niż w poprzednich dominuje vibe przyjaźni, wsparcia i lojalności. Bardzo polecam.

Napięta atmosfera.
„Słodkich snów” to czwarty tom serii „Wszyscy mamy źle w głowach” autorstwa Martyny Pawłowskiej - Dymek, kontynuujący opowieść o losach grupy nastoletnich przyjaciół i uczniów tej samej licealnej klasy.

Głównymi bohaterami tej części są Jakub, Kaśka i Róża, których życie toczy się wokół szkoły, przyjaźni i problemów typowych dla wieku dojrzewania. Jakub, który jest gitarzystą zespołu muzycznego, doznaje urazu ręki, co wprowadza napięcie w przygotowaniach do zbliżających się koncertów. Jego niepokój jednak wzbudza przede wszystkim tajemnicza dziewczyna, która jest inspiracją do pisania piosenek, ale obecnie przeżywa trudności w nieudanym związku i jest wyraźnie smutna.

Kaśka zmaga się z problematycznym związkiem z Adamem. Stopniowo zaczyna rozumieć, że jego intencje nie są jasne, co tylko pogłębia jej wewnętrzne konflikty. Róża, przyjaciółka Kaśki, zakochała się w niej, co prowadzi do powstania niekomfortowej sytuacji między nimi. Jeden z pozornie niewinnych primaaprilisowych żartów ma poważne konsekwencje. Czy zagrożą ich przyjaźni?

W „Słodkich snach” autorka eksploruje tematy takie jak miłość, przyjaźń, tajemnice oraz konsekwencje, jakie mogą wyniknąć z ukrywania prawdy. Książka zgrabnie balansuje między lekkim, humorystycznym stylem a momentami emocjonalnymi, dramatycznymi wydarzeniami. Pawłowska-Dymek przedstawia realne i autentyczne problemy młodzieży, dzięki czemu czytelnicy mogą łatwo zidentyfikować się z bohaterami i ich doświadczeniami.

Napięcie w powieści buduje się stopniowo, a zakończenie z pewnością zostawi czytelnika z chęcią sięgnięcia po kolejny tom. Autorka umiejętnie buduje relacje między postaciami, tworząc ciekawą sieć więzi, które wpływają na rozwój fabuły. Jednym z atutów tej powieści są również różnorodne wątki poboczne, które dodają głębi i złożoności całej opowieści. Czytelnik zostaje wciągnięty w szkolne intrygi, miłosne zawirowania oraz przyjaźnie, które są nieodłącznym elementem dojrzewania.

Podsumowując, „Słodkich snów” to udana kontynuacja serii „Wszyscy mamy źle w głowach”, poruszająca ważne tematy dotyczące dojrzewania i relacji międzyludzkich. Martyna Pawłowska-Dymek dostarcza czytelnikom interesującej i wciągającej lektury, pełnej humoru, emocji i autentyczności, która z pewnością przypadnie do gustu zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom.

„Kiedyś chyba w życiu każdego człowieka następuje moment, gdy musi przestać polegać na rodzicach, zacząć podejmować własne decyzje i ponosić ich konsekwencje”.

Napięta atmosfera.

Słodkich snów... ale czy na pewno?

"Wszyscy mamy źle w głowach" to świetna seria dla młodzieży, której każdy kolejny tom czytam z jeszcze większą przyjemnością. W czwartej części Autorka ponownie zaprasza Czytelników do świata dobrze im już znanych licealistów, pełnego wzlotów i upadków, pierwszych miłości i prawdziwych przyjaźni.

Jakub po wypadku i urazie ręki, jakiego doznał, tymczasowo nie może grać, szuka więc nowego gitarzysty, przez co próby w zespole przebiegają w napiętej atmosferze. Chłopak cały czas myśli również o pewnej dziewczynie, która w ostatnim czasie wydaje się bardzo smutna. Kaśka natomiast coraz bardziej zastanawia się nad prawdziwymi intencjami Adama, z którym wplątała się w dziwny układ, jednocześnie rozmyślając o zmianach, jakie zachodzą w zachowaniu najlepszej przyjaciółki. Nie wie, że Róża jest w niej zakochana, bo dziewczynie bardzo trudno jest się do tego przyznać, co prowadzi do wielu niespodziewanych wydarzeń.

W "Słodkich snów" Martyna Pawłowska — Dymek zapewniła wykreowanym przez siebie postaciom prawdziwy roller coaster emocji i postawiła ich w niełatwych życiowych sytuacjach... Czy w życiu nastolatków zapanuje spokój? Jak poradzą sobie z trudnymi problemami?

Powieść czytało mi się bardzo szybko i niezwykle dobrze. To wciągająca lektura, którą naprawdę trudno odłożyć na półkę. Zapewnia kilka wieczorów w pełnym emocji i przemyśleń świecie młodych ludzi, który niejednokrotnie Was zaskoczy. Autorka nie stroni od trudnych i ważnych społecznie tematów, do których podchodzi z niezwykłą delikatnością.

"Słodkich snów" to powieść o nastolatkach dla nastolatków. Każdy młody człowiek odnajdzie chociaż cząstkę siebie, w jednej lub większej ilości postaci, świetnie wykreowanych przez Martynę Pawłowską — Dymek. Jednocześnie jest to również książka, która świat młodzieży rozjaśni niejednemu dorosłemu, wskazując nie tylko na radości i pasje, ale również na problemy i trudności, z jakimi na co dzień mierzy się młodsze pokolenie.

Uważam, że to lektura warta uwagi, wciągająca i niedająca o sobie zapomnieć. Chętnie wróciłam do świata licealistów i odkrywałam go na nowo w czwartej już części świetnej serii "Wszyscy mamy źle w głowach". Zdecydowanie polecam!

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od Autorki.

Słodkich snów... ale czy na pewno?

Jakub po wypadku i urazie ręki, jakiego...

Recenzja

"Wszyscy mamy źle w głowach.
Słodkich snów"
Martyna Pawłowska-Dymek

Kurczę, jak ja się stęskniłam za tą pokręconą paczką 🙈😊

Jak fajnie było znowu się z nimi spotkać, poznać kolejne sekrety i być świadkiem licznych zmian i często trudnych decyzji.

W tym tomie dzieje się chyba najwięcej, pojawia się sporo nowych wątków, kilka sytuacji się wyjaśnia, niektóre komplikują się jeszcze bardziej. Z rozdziału na rozdział jest coraz ciekawiej.

Nastoletni bohaterowie muszą zmierzyć się z całkiem dorosłymi problemami, radzą sobie z nimi ma swój sposób mniej lub bardziej skutecznie. Poznajemy bliżej kolejnych uczniów tej nietuzinkowej klasy, niektórzy z nich pokażą wreszcie swoje prawdziwe oblicze. Nie zawsze jest przyjemne odkrycie. Jak zwykle nie zabraknie świetnych dialogów, genialnego poczucia humoru i mnóstwa nie tylko nastoletnich problemów.

Czytając, znów miałam nieodparte wrażenie, że wróciłam do miejsca, które już dobrze znam, i za którym się stęskniłam😊

Pomimo skomplikowanych sytuacji, mnóstwa emocji i licznych konfliktów, nadal jest to pełna ciepła i nieodpartego uroku historia życia typowych-nietypowych dzieciaków, które wkraczają w dorosłe życie.

Polecam z całego ❤️ podobnie jak wcześniejsze tomy 😊
I już zaczynam tęsknić i odliczać dni do premiery kolejnego tomu 😊⏰️⏳️

Recenzja

"Wszyscy mamy źle w głowach.
Słodkich snów"
Martyna Pawłowska-Dymek

Kurczę, jak ja się stęskniłam za tą pokręconą paczką 🙈😊

Udana kontynuacja serii.

Udana kontynuacja serii.

Już czwarty tom serii o bandzie krakowskich licealistów. Róża się zakochuje, Jakub wpada w kłopoty, Kaśka pierwszy raz od dawna musi przyznać, że nie nad wszystkim ma kontrolę... A gdzie byli rodzice? Nieważne, bo na szczęście nasi bohaterowie mają też czuwającą nad nimi autorkę :)
Jest ciepło, momentami słodko, czasem smutno, jak to w życiu - zwłaszcza w życiu nastolatka.

To mój ulubiony tom, ponieważ Ala!

• Audiobooki
  • Obyczajowe
  • Polscy autorzy

Martyna Pawłowska-Dymek Wszyscy mamy źle w głowach. Słodkich snów. Tom 4 Zobacz więcej