SPYxFAMILY Light novel: Portret rodzinny

Okładka książki SPYxFAMILY Light novel: Portret rodzinny Tatsuya Endou, Aya Yajima
Okładka książki SPYxFAMILY Light novel: Portret rodzinny
Tatsuya EndouAya Yajima Wydawnictwo: Waneko fantasy, science fiction
Waneko
2023-05-25
2023-05-25
Agnieszka Zychma
Light Novel

Bardzo przyjemnie napisane dodatkowe historie ze świata "Spy x family" - zabawne, ciekawe, urocze i wzruszające. Pierwszy rozdział opisuje szkolny wyjazd Anyi na kemping, drugi - dzień wolny Yuriego, trzeci - przypadek Franky'ego, czwarty zaś jest rozdziałem tytułowym. Na końcu znajduje się też dodatkowe opowiadanie o tym, jak ludzie z zewnątrz postrzegają rodzinę Forger.
Będzie to miła lektura także dla osób zupełnie nie znających tej serii, gdyż wszystko jest wystarczająco wytłumaczone (i nie na tyle rozbudowanie, aby znudzić kogoś, kto serię zna).

2020

POPKulturowy Kociołek:

Light novelka Spy x Family: Portret Rodzinny to nic innego jak książkowy spin-off głównej mangowej serii. Treść publikacji nie jest w żaden sposób fabularnie powiązana z tym, co można znaleźć w mandze. Teoretycznie więc po tytuł może sięgnąć każdy, nawet jeśli nie miał jeszcze przyjemności obcowania z komiksem (do czego mocno zachęcam). Teoria i rzeczywistość nie zawsze jednak idą w parze i tak jest w przypadku tego dzieła. Tytuł polecany jest tylko fanom serii, którzy doskonale znają wykreowany świat i pojawiających się w nich bohaterów. Książka nie bawi się bowiem w żadne wytłumaczenia czy wprowadzenia, od razu wrzucając czytelnika w wir wartkiej akcji.

Na treść książki składają się cztery krótkie historie (każda poświęcona innemu bohaterowi),plus krótki epilog. Zarys fabularny rozdziałów został przygotowany przez twórcę mangi (Tatsuya Endo),a następnie odpowiednio i co najważniejsze dobrze dopasowany do słowa pisanego przez Aya Yajime. Zasiadając do lektury LN, będziemy mieć okazję podziwiać poczynania Anyi na szkolnej wycieczce (na której oczywiście coś musi się stać),zobaczyć co wyniknie z powierzenia opieki nad uroczą młodą przedstawicielką rodziny Forgerów młodszemu bratu Yor (Yuri Briar),trochę lepiej poznać Frankyego (który w mandze często jest gdzieś w tle całej opowieści) czy być świadkiem pozornie normalnego rodzinnego wypadu do parku (za którym oczywiście kryje się coś więcej).

Każdy z rozdziałów zajmuje około trzydziestu stron. Nie można więc od historii oczekiwać przysłowiowych cudów. Całość jak na light novelkę przystało, jest więc lekka, łatwo przyswajalna i bardzo szybka do przeczytania. Typowa szpiegowska akcja nie odgrywa w tych opowiadaniach znaczącej roli. Ustępuje ona miejsca wyrazistej komedii przeplatanej elementami familijnymi. ...

POPKulturowy Kociołek:

Light novel z czterami krótkimi, zabawnymi historiami ze świata Spy x Family. LN dla fanów mangi, nie zaznajomionym z mangą odradzam bo po prostu nie odnajdą się w tym świecie. Czytało się przyjemnie; historie mają swój uroczy humor, jednak nie mamy tu nic co rozwijałoby świat z mangi. Również jest całkiem dobrze przetłumaczona jak na light novel, nie czuć że jest to tak "sztywno" tłumaczone na mój gust. Miły dodatek do serii i dla fanów.

Przyjemna pozycja dla fanów tytułu. Innym osobą raczej się nie spodoba. I na start trzeba zaznaczyć, że historie napisał ktoś inny, nie autor mangi, czyli twórca wykreowanego świata i bohaterów. Stąd też nie dostaniemy rozszerzenia fabuły, przeszłości postaci czy zapierającego dech w piersi wątku pobocznego. Cała nowelka składa się z kilku krótkich opowiadań. Historie są bardzo proste skierowane raczej na poprawę humoru i mile spędzony czas. Mamy rozdział o np. urlopie Yuriego czy wycieczce szkolnej Anyi.
Nie wciąga i nie porywa, ale ma swój urok a postacie zostały dobrze oddane. Będą momenty w których się można zaśmiać oraz takie gdzie można pozachwycać się ślicznymi ilustracjami. Wprawdzie brakuje ekspresji Anyi, jednak wszystko jest na tyle dobrze napisane, że bez problemu jej miny widzimy od razu przed oczami.
Podsumowując: przyjemne uzupełnienie dla fanów tytułu. Na pewno spędzą miło czas na lekturze.

SZPIEGOWSKA RODZINKA

Za light novelami nie przepadam, ale są takie serie, które po prostu uwielbiam na tyle, bym chciał sięgnąć także po tę formę. No i „Spy×Family” właśnie do nich należy. Więc sięgnąłem i co? I spoko jest, sympatycznie, z urokiem i humorem. No i powiem szczerze, że nawet gdyby treść była do bani, genialne ilustracje (w tym kolorowa wkładka z bohaterami w klimatach wakacji i zimy) sprawiają, że warto jest mieć ten tomik na półce. A że jeszcze jedna z tych grafik znajduje się na dołączanej do wydania pocztówki, jest się z czego cieszyć.

Treść? Wakacje i Loydowie znów próbujący przetrwać masę problemów. Ot chociażby na Anyę czeka noc w szkole. I nowa misja! Potem Yor ma dzień wolny i zabierze Anyę… No właśnie, skąd, po co i co z tego wyniknie? Mało wrażeń? To Franky spotyka dziewczynę, w której się zakochuje. Kolejną. Ale czy tym razem jego los się odmieni? Potem zaś cała nasza rodzinka wybiera się do parku, gdzie spotykają pewnego malarza i mają okazję stać się jego modelami. A na tym, jak się można domyślić, wcale nie koniec.

SZPIEGOWSKA RODZINKA

• Light Novel