Okładka książki Trzy oblężenia. Joannici w walce z Turkami. Obrona Rodos (1480, 1522) i Malty (1565) Jan M. Długosz
Jan M. Długosz Wydawnictwo: Tetragon historia
historia
Tetragon
2023-04-25
2023-04-25
Historia Joannici Oblężenie Rodos Oblężenie Malty Zakon maltański

Okładka książki Pomocnik historyczny nr 1/2009 (12); Ziemia obiecana Norman Davies, Jan M. Długosz, Agnieszka Krzemińska, Kazimierz Wacław Laskowski, Wojciech Mazur, Wojciech Pogonowski, Aleksandra Porada, Redakcja tygodnika Polityka, Jan Skórzyński
Pomocnik histo... Norman Davies, Jan ...

Przyznaję bez bicia - literatura faktu, to nie moja bajka. I tu nawet nie chodzi to czy coś jest nudne, ciekawe czy zwyczajnie obojętne, ale o sam fakt śledzenia fabuły, pilnowania narracji, śledzenia tego ku czemu dąży opowieść. Tego w literaturze faktu nie uświadczę. Ale czasem robię wyjątek od reguły, tym razem padło na “Trzy oblężenia. Joannici w walce z Turkami. Obrona Rodos (1480, 1522) i Malty (1565)” Jana M. Długosza.

Pod tym, dość długim, tytułem kryje się popularno-naukowa opowieść o decydujących latach zmagań pomiędzy chrześcijanami i muzułmanami w basenie Morza Śródziemnego. Autor nie ogranicza się bowiem do samych starć, ale kreśli bardzo szerokie tło historyczne sięgając także do dziejów samego kontynentu. Wydana w twardej oprawie książka zawiera przypisy, bibliografię (niewielką) i trochę ilustracji. Ciekawostką jest fakt, że pojawiają się też kody QR odnoszące do filmów z YT na temat nowożytnych fortyfikacji.

Najciekawiej robi się jednak w tych miejscach, gdzie Jan M. Długosz porzuca rozważania dotyczące historii politycznej i staje się kronikarzem starć albo… przewodnikiem! Kilka stron o Rodos i Malcie to zdecydowanie za mało i chciałoby się przeczytać tego zdecydowanie więcej. Opisy starć czyta się niemal tak dobrze jak powieść i chociaż znający podstawy historii Czytelnik dobrze wie “jak to się skończyło”, to nietrudno jest zaangażować się emocjonalnie.

Licząca 200 stron pozycja wydana została w formacie B5 stąd tekstu jest tu trochę więcej niż mogłoby się wydawać. Znalazłem jedynie kilka literówek, ale nie wpływają na zadowolenie z lektury.

Książka opowiada o starciach Joannitów z Turkami - dwóch oblężeniach Rodos i jednym Malty. Jest to oczywiście główna oś fabularna, ale autor przedstawia nam też szerszą panoramę działań na Morzu Śródziemnym jak walki o Algier czy starcia z piratami Barbarossy. Książkę zabrałem ze sobą na Rodos i choć oczywiście nie należy jej traktować jak przewodnika to pojawiają się w niej ciekawe informacje z punktu widzenia turystycznego (autor nawiązuje do swoich podróży na obie wyspy) dotyczacych architektury i fortyfikacji. Same oblężenia również opisano interesująco, choć ten temat jest już dobrze znany w języku polskim, więc tu jakiegoś wielkiego zaskoczenia nie ma, że książkę dobrze się czyta, zwłaszcza, że "nie ma nic słynniejszego niż oblężenie Malty". Jeśli chodzi o wydanie, to trafiło się trochę literówek i cyfrówek, ilustracje pochodzą z domeny publicznej lub zostały wykonane przez autora (szacunek).

• Nowożytność
  • Imperium Osmańskie