Zbuntowany mózg

2023-01-01
2023-01-01
Maria Smulewska-Dziadosz
neurologia mózg układ nerwowy

„Większości moich pacjentów nie da się wyleczyć właśnie dlatego, że nie mamy dla ich chorób rozwiązania molekularnego.”

Mózg to niewyobrażalnie złożony organ, im więcej udaje się poznać jego tajemnic, tym więcej kolejnych pojawia się na horyzoncie. Fascynujące jak w większości przypadków mózg prawidłowo funkcjonuje, zapewnia jednostce istnienie i tożsamość. Nie myślimy o nim każdego dnia, dopiero kiedy przestaje coś prawidłowo działać. Okazuje się, że nawet pojedyncze cząsteczki są zdolne do skierowania pracy mózgu w nieprawidłowym kierunku. Sara Manning Peskin koncentruje się właśnie na zwodniczych i fałszywych molekularnych usterkach. Dzieli publikację na trzy części, a dla ułatwienia zrozumienia nadaje zwodniczym cząsteczkom szybko kojarzące się nazwy. Pierwsza część przybliża mutanty, czyli zmienione sekwencje DNA, przyczyniające się do zaburzeń funkcji poznawczych i zachowań, a także rozhamowań i braku empatii. Omawia chorobę Huntingtona, Alzheimera, Picka. Z racji obecności w rodzinie jednostki chorobowej, moją szczególną uwagę zwraca zespół otępienny płata czołowo-skroniowego. Pragnę jak najbardziej go poznać i zrozumieć, tak aby w najlepszy sposób pomóc w codzienności osoby nią dotkniętej.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2023/09/zbuntowany-mozg.html

Świetny przewodnik po chorobach neurodegeneracyjnych. Dzięki skondensowanej formie do niecałych 200 stron lektura nie sprawia wrażenie przegadanej i przeładowanej niepotrzebną treścią a jednocześnie nie cierpi na brak wyczerpania tematu. Wydaje się po prostu, że na tę pozycję była to optymalna liczba, która w efekcie końcowym sprawdza się najlepiej. Każda choroba ma swój rozdział, które są w świetny sposób poprowadzone. W każdym rozdziale wiedza teoretyczna na temat danej choroby przeplata się z historią jej odkrycia i pionierskich badań oraz z historią osób, które z chorobą zmagają się lub zmagały w czasach bliżej współczesnych. Fantastyczna pozycja dla osób, które interesują się neurologią.

Ciekawa, choć uważam że może być trudna w odbiorze dla osób bez podstaw z zakresu biologii molekularnej

Fascynujący zbiór opowieści o mózgu, które wciągną każdego.

Sara Manning Peskin zebrała kilka ciekawych historii pacjentów z chorobami układu nerwowego, dodała do nich informacje o znanych badaczach takich jak Pick czy Alzheimer i pokazała, że mózg - najbardziej fascynująca żywa maszyna, ma swoje tajemnice.

Mamy tu opowieść o dziewczynie, która z dnia na dzień zapomina że jadła śniadanie i wpada w szał sądząc, że walczy z zombi. Jest historia o empidemii otępienia oraz o mężczyźnie, która nagle bez żadnego powodu wpada w szał podczas oświadczyn. A to wszystko ma swoje powiązania z układem nerwowym, na którym autorka zna się doskonale.

ZBUNTOWANY MÓZG to z pozoru naukowa książeczka nie dla każdego. Nic bardziej mylnego. To naprawdę warta uwagi pozycja, w której znane już obecnie choroby przedstawiono w zupełnie nowy sposób, począwszy od ich pierwszego występowania i próby wykrycia.
Świetna pozycja i wciągające historie. Myślę, że warte uwagi.

Fascynujący zbiór opowieści o mózgu, które wciągną każdego.

Mamy tu opowieść o dziewczynie, która z dnia na dzień zapomina...

Książka bardzo ciekawa. Napisana językiem zrozumiałym dla ludzi nie posiadających wiedzy medycznej. Opisuje choroby mózgu przedstawiając prawdziwe historie ludzi, których te schorzenia dotknęły.

"Wszyscy balansujemy na krawędzi, bo nasz mózg znajduje się zaledwie o cząsteczkę od szaleństwa."

Autorka opisując historie chorób konkretnych pacjentów, nawiązuje do odkryć naukowców i badań, które z tą chorobą są związane. Oczywiście obraz nie byłby pełen bez treści o dziedziczeniu czy pracach laboratoryjnych.

Można powiedzieć, że konkretna choroba jest tu pretekstem do zanurzenia się w historię medycyny lub też, odwrotnie, jak znana światu historia medycyny rozpracowuje chorobę. Bardzo ciekawy pomysł, bardzo ciekawie czytelnikowi przedstawiony.

Każdy z rozdziałów dotyczy innej jednostki chorobowej. Podzielono je na trzy grupy; związane ze "zbuntowanym" DNA m.in. choroba Alzheimera, te, które wynikają z mutacji białek np. Creutzfeldta-Jakoba oraz braku związków małocząsteczkowych (witaminy i sole mineralne). W tych ostatnich m.in. bardzo interesująca historia odkrycia tiaminy i ciekawy, odkryty po latach powód nietypowych zachowań Abrahama Lincolna.

Autorka skupia się na tym jak zdrowe przez wiele lat cząsteczki mózgu potrafią wywrócić życie ludzkie (i ich rodzin) do góry nogami. Jak do tego dochodzi? Jakie zwycięstwa i porażki odnotowują lekarze i naukowcy?

Przyznam, że każda jedna z tych chorób jest straszna, ale te wynikające z błędnej gospodarki białek są przerażająca choćby z powodu trudności w diagnozie, nie mówiąc o tym, że nagle z człowiekiem dzieją się "niesamowicie" złe rzeczy.

Książka jest nieobszerna, raptem 200 stron z wszelkimi przypisami, akuratna na weekend lub długi wieczór ale nie można jej zarzucić bogatej treści. Autorka ma dar jasnego, wręcz "łopatologicznego" przedstawiania zagadnień dość zawiłych. Nawet tematy takie jak molekuły, DNA, praca z mikroskopem to sprawy prosto i zrozumiale opisane. Bardzo ciekawa książka, czyta się jak powieść, wiele wyjaśnia, dużo uczy. Polecam!

Można powiedzieć, że konkretna choroba jest tu pretekstem...

Pasjonująca podróż w głąb naszego mózgu i zasad jego działania.
#saramanningpeskin przedstawia fascynujące historie ludzi, u których lekarze bardziej skłaniali się do chorób psychicznych, a na koniec okazywało się że są to zaburzenia spowodowane mutacjami genetycznymi lub po prostu działaniem naszego układu autoimmunologicznego.
Przyznam szczerze, że wyjątkowo uważnie zapoznawałam się z każdą zagadką danej choroby i osób mających dziwne objawy chorobowe, bo od lat zmagam się z chorobami autoimmunologicznymi. To jak skomplikowany jest nasz mózg, z ilu maleńkich cząsteczek się składa, które mają określoną rolę w działaniu naszego organizmu oraz jak niewielka zmiana w sekwencji naszego DNA może spowodować straszne wręcz implikacje w naszych zachowaniu, a nawet doprowadzić do śmierci jest po prostu niesamowita.
Niestety mimo bardzo szybkiego rozwoju medycyny wiele chorób nie potrafimy dobrze zdiagnozować i uleczyć.
Dla mnie ta lektura to było inne spojrzenie na nasz mózg. Nie tylko jako wspaniałego organu zarządzającego naszym ciałem, ale też wywołującego choroby porównywalne do szaleństwa, nad którym nie mamy kontroli.
Poznaj jak mózg przejmuje kontrolę nad Tobą jedną swoją cząsteczką i nie jesteś w stanie nic zrobić.

Pasjonująca podróż w głąb naszego mózgu i zasad jego działania.
Przyznam szczerze, że wyjątkowo uważnie...

Na półkach: , , , , , , ,

Za możliwość przeczytania książki, pt. "Zbuntowany mózg", dziękuję Wydawnictwu Rebis🤗💙
Autorka Sara Manning Peskin, na wstępie swojej książki, pt."Zbuntowany mózg", w sposób ogólny zapoznaje nas z budową i funkcjonowaniem ludzkiego mózgu.
W dalszej części opisuje, jaki mogą mieć wpływ na jego funkcjonowanie niektóre cząstki., tj, np. zmutowane DNA, które jest dziedziczone i dla którego "wyjściem" może być diagnostyka preimplantacyjna.
Drugim elementem są białka, które zaburzają przepływ impulsów nerwowych. Także związki małocząsteczkowe potrafiące przenikać błony komórkowe, a mające olbrzymie znaczenie dla zdrowia. Witaminy i toksyny, bo o nich mowa. Ich niedobór lub nadmiar zmieniają działania neuronów.
To tylko mała część wyczytanych ciekawostek.
Książka o tyle ciekawa, że zawiera także historię badań nad niektórymi chorobami i możliwościami ich leczenia.
Na resztę zapraszam do lektury, bo to wartościowa propozycja dla tych zwłaszcza, których interesuje, wciąż do końca niezbadany- ludzki mózg👩‍🔬

Ludzki mózg jest najdoskonalszym organem, prawdziwym centrum sterowania naszym światem. Zbudowany z miliardów malutkich cząsteczek, dzięki którym możemy odbierać otaczającą nas rzeczywistość. Problem pojawia się, gdy w tym misternym komórkowym świecie pojawi się błąd, niosący za sobą wiele przykrych konsekwencji. Choroby neurologiczne kiedyś były zagadką, dziś wiemy o nich więcej, ale nie na wszystkie mamy lekarstwo. Młoda kobieta, która z dnia na dzień z normalności przełącza się apokalipsę zombi, gdy komórki odpornościowe atakują jej mózg. Mężczyzna, który chce się oświadczyć ukochanej, nagle doznaje przedziwnych bolesnych spazmów. Stany Zjednoczone ogarnia epidemia pelagry, a pewien młody naukowiec oddelegowany zostaje, żeby odnaleźć jej źródło.

Sara Maning Peskin podgląda z ukrycia życie pacjentów owładniętych tajemniczymi neurologicznymi chorobami. Dzięki autorce dowiadujemy się ciekawostek o naukowcach, którzy przyczynili się do rozwoju tej fascynującej dziedziny medycyny. Chętnie sięgam po książki zgłębiające tajniki neuronauki, do Zbuntowanego mózgu podeszłam z zaciekawieniem i nutką sceptycyzmu. Zazwyczaj autorzy skupiają się, albo na historiach swoich pacjentów, albo na życiu naukowców, którzy odkryli daną jednostkę chorobową. Sara Manning Peskin połączyła oba wątki, tworząc fascynującą opowieść o ludzkim mózgu i niepokojących chorobach neurologicznych, które niszczą życie milionów pacjentów na całym świecie. Każdy kolejny rozdział to historia jednego pacjenta i lekarza, który przyczynił się do jej odkrycia.

Lubię zgłębiać zagadki, a te zaserwowane przez Sarę Maning Peskin śledziłam z zaciekawieniem. Skomplikowane zagadnienia przedstawione zostały w lekkiej formie, co jest niekwestionowanym atutem tej pozycji. Dobrze znane mi historie światowej sławy naukowców przedstawione zostały w zupełnie nowej odsłonie, każdej opowieści towarzyszył subtelny dreszczyk emocji. Książka pochłonęła mnie bez reszty, czytałam ją z zapartym tchem od pierwszego do ostatniego rozdziału. Zbuntowany mózg zdecydowanie wyróżnia się na tle innych tego typu pozycji, a lekka forma zdecydowanie zachęca do lektury. Każdy kolejny rozdział to podróż wgłąb ludzkiego mózgu, który fascynuje, ale momentami przeraża.

Zbuntowany mózg to idealna propozycja dla miłośników neuronauki, którzy docenią innowacyjną formę tej niecodziennej opowieści. Każda historia to zagadka, którą warto zgłębiać. Poważne tematy zostały przedstawione w lekkiej, niezobowiązującej formie. Polecam!

• Popularnonaukowe
  • Psychologia