rozwińzwiń

Wiosna ludzi

Okładka książki Wiosna ludzi Miłosz Biedrzycki
Okładka książki Wiosna ludzi
Miłosz Biedrzycki Wydawnictwo: Wydawnictwo Ha!art Seria: Poezja poezja
84 str. 1 godz. 24 min.
Kategoria:
poezja
Seria:
Poezja
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Ha!art
Data wydania:
2022-11-22
Data 1. wyd. pol.:
2022-11-22
Liczba stron:
84
Czas czytania
1 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366571754
Średnia ocen

5,4 5,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 812 / (1 / 2023) Miłosz Biedrzycki, Grzegorz Bogdał, Nick Bostrom, Roberto Calasso, Diana Dąbrowska, Jacek Dukaj, Kamil Fejfer, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Olga Gitkiewicz, Stefan Klemczak, Dominika Kozłowska, Angelika Kuźniak, Anna Mateja, Klaudia Muca, Janusz Poniewierski, Zbigniew Rokita, Agata Sikora, Filip Springer, Adrian Stachowski, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 8,2
Znak nr 812 / ... Miłosz Biedrzycki,&...
Okładka książki Romantyczność 2022. Współczesne ballady i romanse inspirowane twórczością Adama Mickiewicza Kacper Bartczak, Miłosz Biedrzycki, Dariusz Bugalski, Helena Burdzińska, Aleksandra Byrska, Łukasz Cabajewski, Jacek Dehnel, Michał Domagalski, Janka Harasimowicz, Anouk Herman, Roman Honet, Kamila Janiak, Aleksandra Kasprzak, Bogusław Kierc, Katarzyna Klein, Adrian Korlacki, Jakub Kornhauser, Maria Krzywda, Jakub Kurzyński, Natalia Malek, Karol Maliszewski, Piotr Matywiecki, Joanna Mueller, Katarzyna Ożgo, Zofia Pacześna, Edward Pasewicz, Anna Podczaszy, Jakub Pszoniak, Natalia Roguz, Bianka Ronaldo, Joanna Roszak, Karolina Sałdecka, Piotr Śliwiński, Katarzyna Szaulińska, Daniel Tamkun, Maciej Topolski, Antonina Tosiek, Grzegorz Wróblewski
Ocena 7,5
Romantyczność ... Kacper Bartczak, Mi...
Okładka książki Nowy Obywatel 34(85) / Zima 2020 Miłosz Biedrzycki, Paweł Bravo, Dirk Holemans, Frédérique Hupin, Paweł Kaczmarski, Michał Kołodziejczak, Piotr Krupa, Rafał Łętocha, William Morris, Magdalena Okraska, Remigiusz Okraska, Joanna Perzyna, Jan Przybylski, Marta Ewa Romaneczko, Jan Skoczylas, Marceli Sommer, Nikodem Szewczyk, Kati Van de Velde, Berry Wendell, Justyna Zwolińska
Ocena 8,0
Nowy Obywatel ... Miłosz Biedrzycki,&...
Okładka książki Znowu pragnę ciemnej miłości Justyna Bargielska, Miłosz Biedrzycki, Julia Fiedorczuk, Roman Honet, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Joanna Lech, Jakobe Mansztajn, Joanna Oparek, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Marta Podgórnik, Jacek Podsiadło, Halina Poświatowska, Tadeusz Różewicz, Tomasz Różycki, Marcin Świetlicki, Anna Świrszczyńska, Rafał Wojaczek, Agnieszka Wolny-Hamkało
Ocena 5,6
Znowu pragnę c... Justyna Bargielska,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,4 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
509
509

Na półkach:

Wspaniały jest ten niewielki tomik Miłosza Biedrzyckiego. Bo choć uniwersalny, to na wskroś nowoczesny. Bo nieoczywisty, mogący oznaczać wiele, w zależności od wrażliwości i doświadczenia odbiorcy. Bo w końcu nie nadęty powagą, patosem i pomnikowo sztywny, a przekłuty żądłem ironii, zdystansowany. Nie powiem więc: „nasza współpraca nie układa się tak, jak sobie wymarzyłyśmy, panie Miłoszu.” Powiem – jest świetnie i cieszę się, że pana poznałam poprzez pańskie wiersze.

Poezję każdy czyta inaczej, poprzez siebie. Twórca zamarłby ze zdumienia, gdyby dane mu było zapoznać się z różnorodnością odbioru jego wierszy. Dlatego też i ja podzielę się moimi, bardzo osobistymi wrażeniami, jakie, przyznam, kłębią się we mnie trochę po lekturze „Wiosny ludzi”.

Do kogo autor kieruje swoje słowa? I nie mam tu na myśli nas, czytelników, lecz jakąś osobę, siłę, emanację mocy. Pozostaje ona dość niedookreślona, może więc być dla każdego tym, co sobie pomyśli: Bogiem, miłością, natchnieniem, nieskończonością, absolutem…

„O ile w ogóle jesteś osobą.
Twoja specyficzna amorficzna osobowość
przyjmuje bez pytania o przyczynę
i oddaje bez pytania o skutek.”

To poszukiwanie, tęsknota, są nam znane, odczuwane, przeczuwane. Chcemy czegoś ponad rzeczywistość dosłowną „Karta – stół, lampa – nos, cześć!” W „Wiośnie ludzi widać dążenie do poznania, do zrozumienia, doczekania „pewnego abulafijnego dnia”, gdy powiodą się próby i eksperymenty zostaną przekute w nową jakość zbudowaną na starych, poprzestawianych fundamentach. Autor wciąż penetruje nowe przestrzenie języka, sonduje, przeinacza, śledzi.

Elementem wyjściowym wiersza może być cokolwiek: jazda tramwajem, krach na giełdzie, zupa w talerzu sąsiada. Dokąd nas to jednak zaprowadzi, co przywiedzie na myśl, to już zależy nawet nie od poety, który stwarza tylko przestrzeń, ale głównie od czytelnika, jaką wrażliwą strunę w nim poruszy.

Nie wszystko od razu zrozumiemy. Może nawet do końca nie pojmiemy całości, a ledwie ją przeczujemy, wsłuchując się w klimat i rytm wiersza. I dobrze, gdyż nie grozi nam nuda, a te same treści z czasem ujawnią nam to, co kryją w swojej głębszej, jeszcze głębszej i najgłębszej warstwie. A jeśli nawet nadpiszemy je własnymi pierwiastkami, osnujemy osobistą materią, której znaczenie czytelne będzie tylko dla nas, nie wstydźmy się tego. Taka też jest rola poezji, otwierania w nas nowych wrażliwości, dawania asumptu do refleksji, do marzenia, budzenia nas z marazmu, z lenistwa i wygodnictwa, gdy poczujemy, że jest coś jeszcze, po co warto sięgnąć, co warto poznać.

„Życie świadome jest
niekończącą się anegdotą
interesującego nudziarza.”

Książkę przeczytałam dzięki portalowi: https://sztukater.pl/

Wspaniały jest ten niewielki tomik Miłosza Biedrzyckiego. Bo choć uniwersalny, to na wskroś nowoczesny. Bo nieoczywisty, mogący oznaczać wiele, w zależności od wrażliwości i doświadczenia odbiorcy. Bo w końcu nie nadęty powagą, patosem i pomnikowo sztywny, a przekłuty żądłem ironii, zdystansowany. Nie powiem więc: „nasza współpraca nie układa się tak, jak sobie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    6
  • Przeczytane
    5
  • Biblioteka główna
    1
  • Posiadam
    1
  • Ulubione 2023
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wiosna ludzi


Podobne książki

Przeczytaj także