Królowa kryptowaluty. Historia miliardowego cyberprzekrętu

Okładka książki Królowa kryptowaluty. Historia miliardowego cyberprzekrętu Jamie Bartlett
Okładka książki Królowa kryptowaluty. Historia miliardowego cyberprzekrętu
2023-04-19
2023-04-19
9788381916721
Łukasz Müller

„To dlatego, że jestem spod znaku bliźniąt”*

Uzupełniałam książkę polecanym dodatkowo podcastem The Missing Cryptoqueen, BBC Radio. Historia fascynująca i pouczająca jednocześnie. Czyta się szybko i przyjemnie.

Historia kobiety, która oszukała wiele osób, a później rozpłynęła się w powietrzu. Dobra książka, chociaż czuję pewien niedosyt. Nadal nie rozumiem dlaczego aż tylu ludzi tak łatwo uwierzyło w łatwą chęć zysku, tracąc przy tym zdrowy rozsądek. W pewnym momencie pada zdanie, że onecoin jest przekrętem, który stał się przez przypadek czy był nieplanowany - bardzo to wszystko urocze, patrząc na ambicje i precyzję działania głównej bohaterki.

Książka średnia. Czyta sie w miare przyjemnie, ale często bez żadnych emocji i byle doczytać do końca.

Rewelacyjna książka, reportaż który czyta się jak świetny thriller, lektura z gatunku "nieodkładalnej" - zarywaczka nocek.

Książka niesamowicie wciągająca , świetnie napisana. Sama historia o Kryptokrólowej i całym przekręcie również jest niebywała, bo jak inaczej powiedzieć o tak wielkim przekręcie i piramidzie finansowej zorganizowanej w tak bezczelny sposób. Autor podjął się bardzo trudnego (i również niebezpiecznego, z uwagi na zainteresowanie świata przestępczego kryptowalutami) tematu, wkładając w pracę reporterską mnóstwo zaangażowania i całość wyszła świetnie. Jedyne do czego można się przyczepić to brak szerszego wyjaśnienia (pokazania) całego mechanizmu działania kryptowalut, tzn. wyjaśnienie jest, ale dla laika i kogoś kto nie interesował się tematem wcześniej, to jednak za mało aby zrozumieć. Jednak, od czego są inne źródła.

Miałem nadzieję na więcej krypto w tej lekturze, a jest to po prostu opis wielkiego szwindlu piramidy finansowej.
Oczywiście, że miło by było dysponować taką górą forsy jak opisani promotorzy MLM. Jednak jest mi ich trochę żal, że jedyne o czym potrafili rozmawiać to o kolejnych workach banknotów...

Rzetelna, dokładna analiza piramidy finansowej.
Co ciekawe miałem w tym czasie propozycje od znajomych na mega biznes. Pewnie chodziło właśnie o "onecoin'a"
W zasadzie rzecz o ludzkiej głupocie i pazerności.

Rzetelna, dokładna analiza piramidy finansowej.
W zasadzie rzecz o ludzkiej głupocie i pazerności.

Świetna pozycja. Łączy w sobie zgrabny język (czyta się niczym sensację),ogrom pracy pozwalającej ustalić fakty i umiejętność precyzyjnego i zrozumiałego przedstawienia tematyki (złożonej od strony finansowej).

„Królowa Kryptowaluty. Historia miliardowego cyberprzekrętu” to reportaż o największym oszustwie finansowym od czasów Bernarda Madoffa. Akcja toczy się pośród nierealnych obietnic i gorączki złota w kryptowalutowym światku.

Bohaterką reportażu jest Róża Ignatowa - założycielka kryptowalutowej firmy Onecoin. Róża snobowała się na bizneswoman z okładki Forbesa. Sukces odniosła dzięki połączeniu wirtualnej waluty z marketingiem wielopoziomowy. Była charyzmatyczną mówczynią, która zwodziła inwestorów mirażem rewolucji finansowej. Sprzedażowy impet onecoina dodatkowo napędzał efekt FOMO. Tak naprawdę jest to historia gotowanej żaby, bo popularność onecoina zaskoczyła nawet kryptokrólową.

Są mechanizmy kryptigraficzne, są nowe technologie, jest platforma e-commerce gdzie można robić zakupy za onecoiny. Jest pokazany system działania piramidy finansowej i schematu Ponziego. Jest pranie pieniędzy, są kruczki, są władze, a także losy zwykłych ludzi, którzy zainwestowali oszczędności w wizję Róży.

Można to po troszę potraktować jako historię ku przestrodze. Zestawienie tej pozycji choćby z królem darknetu potwierdza, że życie pisze najciekawsze scenariusze, a wszystko to sprawia, że jest to bardzo wciągająca lektura.

Irytująca historia cwanej Bułgarki, która kosztem milionów naiwnych ludzi zgromadziła tak wielki majątek, że najprawdopodobniej pozostanie bezkarna do końca życia.
Ale najważniejszy przekaz tej xiążki znajduje się na "drugim planie". To mało odkrywcze, ale bolesne, spostrzeżenie, że ludzie tak łatwo dają się zmanipulować i oszukać, byle tylko obiecać im lepsze, "bogatsze" życie. Zachłanność mamy chyba wpisaną w DNA, co potem wykorzystują sprytni oszuści. Już w XVII wieku mieliśmy tulipomanię, a ostatnio bańkę internetową. W Polsce wszyscy pamiętamy aferę Amber Gold, ale nie wszyscy kojarzymy, że bum na kredyty frankowe miał podobny mechanizm. I tak mi się skojarzyło, zupełnie bez związku, że jak Róża Ignatowa uniknęła kary, tak przynajmniej jeden prezes banku sprzedającego kredyty we frankach zaliczył spektakularny awans na premiera dużego europejskiego kraju.

• Reportaż
  • Do kupienia
  • Przeczytane 2023
  • Przeczytane w 2023

Dodaj cytat z książki Królowa kryptowaluty. Historia miliardowego cyberprzekrętu