Dania. Tu mieszka spokój

Okładka książki Dania. Tu mieszka spokój Sylwia Izabela Schab
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Dania. Tu mieszka spokój
Sylwia Izabela Schab Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Seria Podróżnicza literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Seria Podróżnicza
Wydawnictwo Poznańskie
2023-03-22
2023-03-22
literatura polska podróż Dania reportaż literatura faktu literatura podróżnicza Duńczycy obyczaje

Czytając książkę odnosiłam wrażenie jakbym czytała informacje o Danii w Wikipedii. Zawarte informacje są ciekawe i pouczające, jednakże w pewnym momencie ich natłok zaczyna nużyć. Miejscami musiałam przekartkować kilka stron. Brakowało mi smaczków na temat ich życia (czym się interesują, jak ubierają, jaki mają styl życia itp.) - a dostałam czyste dane statystyczne i historyczne. Dużym minusem dla mnie był również fakt ukazania Polski tylko w ciemnych barwach. Reasumując książka jest warta przeczytania, ponieważ poszerza wiedzę na temat życia w Danii, aczkolwiek temat nie jest wyczerpany i czuję niedosyt.

Powierzchowna wiedza o Danii, fajne ciekawostki, ale… czy nie można napisać reportażu o innym kraju bez równoczesnego przedstawiania Polski jako ciemnogrodu? Kilka wzmianek o Polsce, polskich zwyczajach i polityce, a nawet mediach i porównywanie ich, a nawet gloryfikacja duńskich standardów była po prostu niesmaczna.

Odkąd pamiętam ciągnie mnie do Danii, a po tej lekturze mam ochotę polecieć do Kopenhagi choćby jutro. Polecam.

Dania lekko opowiedziana, choć czasem robi się gorzko.

Dania lekko opowiedziana, choć czasem robi się gorzko.

Nie polecam.

Nie polecam.

"Dania. Tu mieszka spokój" to książka, o której dowiedziałem się przypadkiem, dosłownie kilka dni po powrocie z tego kraju (taki miły zbieg okoliczności czasoprzestrzennych),i która bardzo mnie zaciekawiła już samym tytułem. Mam podobne ogólne wrażenie z pobytów w Danii - wrażenie panującego tam spokoju. Zastanawiałem się, czy mogę się dowiedzieć czegoś nowego o kraju, z którym mam rozliczne kontakty (praca, wakacje, przyjaciele duńscy) od niemal ćwierćwiecza, i w którym trochę mieszkałem? Po przeczytaniu książki, widzę, że nadal mogę się dowiedzieć bardzo wiele. Jest jeszcze coś, co mnie bardzo ucieszyło podczas czytania: Spostrzeżenia dotyczące duńskiego charakteru, które gromadzę przez lata, Autorka w książce potwierdza - podobnie odbiera Danię i jej mieszkańców. Książkę czyta się świetnie, a przedstawiony na końcu rozdział zawierający propozycje dalszej lektury, może być źródłem inspiracji czytelniczych: Sięgnąłem właśnie po "Wielką podróż psim zaprzęgiem".

Autorka z ogromną życzliwością opisuje Duńczyków, nie stroniąc przed poruszaniem aspektów kłopotliwych dla mieszkańców tego pięknego kraju.

Autorka potoczystym językiem pisze o wartościach bliskim Duńczykom, polityce migracyjnej, trochę o historii, jedzeniu i o tym co warto zobaczyć. Poszczególne rozdziały wydają się nierówne, zaciekawił mnie fragment o kolonializmie a kobiety ważne dla Danii znudziły. Długo czekałam na tę książkę w bibliotecznej kolejce i za mną też jest kilka osób, ale to książka jednorazowego przeczytania i raczej bez zachwytu.

Właściwie powinnam jej dać 6,5. Trochę mi w tej książce brakuje więcej o duńskiej codzienności, anegdot i ciekawostek. Z kolei za dużo miejsca jest poświęcone wątkom "encyklopedycznym", jak np. ten o ważnych kobiecych postaciach. Szczególnie zainteresował mnie wątek duńskiego kolonializmu i podejścia do Grenlandczyków. Jest to pozycja przyjemna do przeczytania, ale dla mnie nic szczególnego do zapamiętania, a szkoda!

Super lektura przed podróżą do Danii.

Super lektura przed podróżą do Danii.

• Reportaż
  • Skandynawia