Franek mówi dzień dobry

Okładka książki Franek mówi dzień dobry Kasia Keller
Okładka książki Franek mówi dzień dobry
Kasia Keller Wydawnictwo: Wilga Seria: Jeżyk Franek literatura dziecięca
2023-03-22
2023-03-22
32 min.

Dzień dobry 🙂

Mały jeżyk odkrywa dzisiaj pewną zagadkę.

Nie od dzisiaj wiadomo, że dzieci uczą się przez naśladowanie. Nie zawsze jednak, wszystko idzie po naszej myśli.
Poranki są trudne. Jesteśmy niewyspani, głodni i wszystko nas drażni.
Jak sprawić, aby dzień był lepszy? Jak poprawić komuś taki paskudny nastrój?

Franek próbuje odkryć tę tajemnicę. Bo wiadomo, że jest lepiej, kiedy się ktoś uśmiecha. Cieszy nas, kiedy i inni są zadowoleni. Bo radość tak jak i smutek mogą być zaraźliwe.
Jaka jest recepta na udany dzień?
Poznajcie tę niesamowitą zagadkę razem z Frankiem.

Dzień dobry 🙂

Mały jeżyk odkrywa dzisiaj pewną zagadkę.

Poranki są trudne. Jesteśmy niewyspani, głodni i wszystko nas drażni.
Jak sprawić, aby dzień był lepszy? Jak poprawić komuś taki paskudny nastrój?

Franek próbuje odkryć tę tajemnicę. Bo wiadomo, że...

Franek to przedszkolak w dżinsowych ogrodniczkach i czerwonych trampkach. Nie zawsze ma ochotę na mycie zębów czy wizytę u lekarza. Uwielbia jednak odkrywać nowe rzeczy i spędzać czas z przyjaciółmi. Każda książka to nowa historia, która opisuje sytuacje z życia codziennego Franka. Jeżyk się uczy, jak radzić sobie z problemami, doświadcza różnych emocji, poznaje otaczający go świat. Franek może liczyć na rodziców, a także panią opiekunkę. 👏 W książce czytamy o tym, jaką rolę może pełnić uprzejmość, uśmiech i wzajemna życzliwość. Ważne jest także, aby podczas rozmów z dziećmi znaleźć język zrozumiały dla małego odbiorcy. 🧒 Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/06/jezyk-franek-franek-sprzata-zabawki.html

Każde dziecko jest inne, każde ma swój własny charakter, swoje przyzwyczajenia i swoje humorki. Są dzieci o spokojniejszym usposobieniu, ale są też takie, które niejednemu rodzicowi podniosą ciśnienie w przeciągu kilku sekund - wiecie o co mi chodzi, prawda? I choć nieraz marzyło by się nam, aby ten mały człowiek bez problemu posprzątał zabawki, czy zrobił coś o co je prosimy bez większego marudzenia, to niestety aż tak idealnie w rzeczywistości nie ma. Pomimo wszystko, to w większości od nas rodziców bardzo wiele zależy. Naszym obowiązkiem jest nauczyć dziecko odpowiednich zachowań. I pomimo tego, że czasem jest to walka z wiatrakami, ja wierzę, że z czasem to wszystko co robimy zaowocuje i te nasze małe pociechy same z siebie zacząć wykonywać te rzeczy, które od małego im wpajamy ( a jeśli nie, to dajcie żyć mi chociaż tymi nadziejami i nie sprowadzajcie mnie na ziemię 😂)
Kasia Keller to autorka licznych publikacji edukacyjnych dla dzieci, poruszających między innymi zagadnienia dotyczące edukacji, praw dzieci i problemów społecznych, z którymi boryka się niejeden człowiek. To moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, pomimo tego, że wydała dość pokaźną ilośc książek i powiem szczerze, że książeczki, które trafiły w moje ręce, ogromnie mi się spodobały! Ale nie tylko mnie, bowiem moje przedszkolaki również polubiły opowiadania o przyjaznym jeżyku Franku, który uwielbia dowiadywać się nowych rzeczy i spędzać czas ze swoimi przyjaciółmi. Historie przedstawione w książkach w bardzo realny sposób przedstawiają codzienne sytuacje, z którymi stykają się również i nasze pociechy - sprzątanie zabawek i mówienie "dzień dobry", to jedne z podstawowych czynności, które nasze dzieci nie bardzo maja chęć robić. Bynajmniej u mnie sprzątanie to wieczna walka i moment dnia, w którym moje ręce nieraz opadają z bezsilności 😅
Druga książeczka o przygodach jeżyka Franka - "Franek mówi "Dzień dobry"", to historia o tym, że czasem zwykłe powitanie może wywołać uśmiech na niejednej buzi. I powiem Wam, że coś w tym jest, bo ostatnio moja czterolatka powiedziała jednej Pani w autobusie "dzień dobry" (ot tak po prostu),co zupełnie zmieniło wyraz twarzy tej pani z nachmurzonego na bardziej weselszy. Dodała również, że jej dzień właśnie stał się piękniejszy. Także, taka mała rzecz, a naprawdę cieszy. Czy zachowanie mojego dziecka wynikało z przygód jeżyka, czy może z mojego codziennego witania się z ludźmi - nie wiem, ale było to naprawdę miłe uczucie. Ale wracając do książki - poranek zaczął się dla Franka niezwykle nieprzyjemnie, wszystko dookoła drażniło go ogromnie, do momentu aż zobaczył swoją uśmiechniętą mamę w kuchni, która przywitała się z nim jak tylko go zobaczyła. Jego mama podziałała na niego jak lekarstwo na zły humor, ale nie tylko na niego, bo gdy tata wszedł do kuchni, również w złym nastroju, mama od razu przywitała go z uśmiechem, mówiąc dzień dobry, a ten jak za dotknięciem magicznej różdżki, również się rozpromienił. Wszystko to zaczęło zastanawiać Franka, w czym tkwi sekret udanego poranka. Gdy podczas drogi do przedszkola, wraz z mamą spotkał nachmurzoną sąsiadkę, która po przywitaniu rozpromieniła się na ich widok, jeżyk postanowił zapytać mamę, jak ona to robi, że na jej widok wszyscy się uśmiechają. Gdy poznaje ten sekret, postanawia sam sprawdzić, czy i jemu uda się wywołać na czyjejś twarzy uśmiech. Jak myślicie, udało mu się? 😊
Po raz kolejny jestem zachwycona przygodami jeżyka Franka i tym jak autorka przedstawiła magię płynącą z dwóch prostych, codziennych słów, które wypowiedziane mogą zmienić nastrój niemal każdej osoby. Przyjemne dla oka ilustracje dodatkowo zachęcają do poznania tej historii, wzbudzając ciekawość dziecka i pokazując mu, że wystarczy zwykły uśmiech, aby wprawić kogoś w dobry nastrój.
Ta książeczka to naprawdę ciepła i przyjemna historia, w której to uczucia dziecka są na pierwszym miejscu. Nic nie jest mu narzucane, podstawowe czynności są przedstawione w tak fajny i ciekawy sposób, że jeżyk sam wyciąga wnioski i szuka właściwych rozwiązań - oczywiście przy pomocy rodziców. Jest to naprawdę fajne podejście i myśle, że ta książeczka powinna znaleźć się na półce każdego przedszkolaka. Polecam ogromnie!

Spokojne, pełne ciepła i dziecięcego spojrzenia na świat książeczki o rezolutnym jeżyku Franku to urocza propozycja nowej serii odpowiadającej na małe i wielkie dziecięce zdziwienia otaczającą rzeczywistością.

Proste historie bazujące na codziennych sytuacjach przybliżają dzieciom istotne dla ich rozwoju społecznego kwestie, zwracając uwagę na ich emocje i z dużą dozą zrozumienia podchodząc do ich sposobu obierania otaczającego je świata. Kasia Keller bardzo zgrabnie imituje w nich naturę kilkulatków, dzięki czemu czytane teksty stają się jeszcze bliższe małym czytelnikom.

„Franek mówi ” przybliża dzieciom magię zwyczajnej uprzejmości, która kryje się w zwykłym uśmiechu i prostych słowach, dzięki którym sprawiamy innym radość.

„Franek sprząta zabawki” pokazuje jakie mogą być konsekwencje niedbania o porządek. Historyjka o tym, że zabawki znikają z przedszkolnych półek, gdy dzieci o nie nie dbają i nie sprzątają po zabawie ma na celu uwrażliwienie dzieci na kwestie bałaganu i odpowiedzialności za swoje rzeczy.

Obie książeczki czyta się z dużą przyjemnością i mimo, że same w sobie stanowią doskonały materiał edukujący, to są też doskonałym wstępem do rozmów o witaniu się z innymi osobami, byciu uprzejmym i sprzątaniu po zakończonej zabawie.

Przyjemny, niezbyt długi tekst ubogacają sympatyczne i bardzo pozytywne ilustracje Natalii Berlik. Idealnie pasują klimatem do historyjek i z pewnością wywołają uśmiech na niejednej dziecięcej buźce. Proporcje tekstu i ilustracji są dobrze wyważone, a twarda okładka ochroni wnętrze przed żywiołową eksploatacją przez najmłodszych czytelników.

Zapowiada się ciekawa i ubogacająca seria dla młodszych przedszkolaków. Z przyjemnością będę śledziła jakie tytuły jeszcze się w niej ukażą.

Czy wiecie dokąd tupta nocą jeż?

Gdyby zadać to pytanie Kasi Keller, autorce takich książkowych hitów dla dzieci i młodzieży, jak "Tomasz Niefart" i "Julka i Janek" myślę, że bez chwili zastanowienia odpowiedziałaby, że do przedszkola. Dlaczego? Wszystko za sprawą Franka, który jest bohaterem jej dwóch najnowszych książeczek "Franek mówi dzień dobry" i "Franek sprząta zabawki".

***
Franek to przesympatyczny mały jeżyk, który, jak przystało na przedszkolaka, jest ciekawski, spostrzegawczy i bez przerwy zadaje mamie mnóstwo pytań. Lubi chodzić do przedszkola, choć bywało, że zostawał w nim niechętnie z obawy, że mama zapomni go odebrać. Teraz nie może doczekać się wspólnej zabawy ze swoimi kolegami. I o ile do budowania z klocków i różnych gier nie trzeba go długo namawiać, to do sprzątania nie garnie się już z takim entuzjazmem, podobnie jak jego koledzy. Ach, te dzieciaki! Na całe szczęście jest mama, która kiedy trzeba uśmiechnie się, przytuli, przygotuje pyszne śniadanko, żeby synek mógł miło zacząć nowy dzień, ale nie omieszka również zwrócić mu uwagi, w chwili kiedy uzna, że jego postępowanie jest niewłaściwe.

***
#franekmówidzieńdobry i #franeksprzątazabawki to książeczki, które pokazują dzieciom, jak dużą rolę odgrywa w naszym życiu pozytywne nastawienie, uśmiech i wzajemna życzliwość. Kasia Keller pisząc o rzeczach podstawowych, takich jak mówienie dzień dobry i wyrabianie w sobie dobrych nawyków m.in. odkładania na miejsce zabawek po skończonej zabawie nie poucza swoich małych czytelników, tylko przez obserwację i właściwe wyciąganie wniosków pozwala im odkryć, które zachowanie jest właściwe i dlaczego. Dziecko wg autorki jest partnerem dla rodzica, z którym można porozmawiać na każdy taty, trzeba jedynie znaleźć język, który będzie zrozumiały dla małego odbiorcy.

Należy również wspomnieć, że książeczki o Franku to nie tylko ciekawie opowiedziane historie, ale również przepięknie zilustrowane przez Natalię Berlik @nb_ilustrscje. Ilustratorka pokazała nam codzienne życie jeżyka, a także wszystkie emocje, jakie mu towarzyszą.

Czy wiecie dokąd tupta nocą jeż?

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Czy zawsze jesteście w dobrym humorze 🥳? Czasami na nasz nastrój ma wpływ pogoda, zbyt mało snu, kłótnia lub przedmiot, którego nie możemy znaleźć.
A co wpływa na nasz dobry humor lub jego poprawę? Odpoczynek, spacer lub zabawa na świeżym powietrzu, rozmowa i pyszne śniadanie.
Przedstawiam Wam przedszkolaka Franka. Ma dżinsowe spodenki, pasiastą bluzeczkę, czerwone trampki i jest … jeżem.
Franka i jego przygody wymyśliła Kasia Keller, zilustrowała Natalia Berlik, a rozpowszechniło drukiem Wydawnictwo Wilga.
Mama Franka zna środek zaradczy, na poprawę humoru Jeżowej rodzinki oraz wszystkich znajomym.
Całe szczęście bo Franek od rana …
„… wygląda jak burzowa chmura. Złości go wszystko. (…) … budzik zbyt głośno oznajmił, że pora wstać. (…) słońce świeciło prosto w oczy. (…) w spodniach poplątały się szelki. (…) woda z kranu pochlapała mu koszulkę.” Jejku! No nie!
Czy to możliwe, że Frankowi humor poprawił sen o dinozaurze, a tacie naleśniki? Czy rzeczywiście panią Lisicę ucieszyła pogoda, a pana Borsuka cień i cynamonowa bułeczka? Po drodze do przedszkola mijali jeszcze pana Dzięcioła, panią Łasicę i rodzinę Żab i oni wszyscy po rozmowie z mamą uśmiechali się.
Mama twierdzi, że to zasługa magicznych słów. Czy mama rzuca zaklęcia?
np. Czary- mary, hokus-pokus! „Abrakadabra!”
Jakie słowa wypowiada mama i szczyptę czego do nich dokłada dowiecie się z żółtej książeczki o „Franku. …”.
Gorącą polecam tę pięknie ilustrowaną, ciekawą, mądrą książeczkę do wspólnego rodzinnego czytania i pogawędek o czarodziejskich słowach, które poprawiają humor dzieciom i dorosłym 🙂🙃

Nie od dziś wiadomo, że dzieci lubią zwierzęta. Miłośnicy kotków i piesków znajdą wiele książek ze swoimi ulubieńcami. Dzisiaj coś dla małych - i tych trochę większych - miłośników jeży. Te małe, kolczaste zwierzaki oczarowały Zuzię. Nic więc dziwnego, że nową serię dla przedszkolaków pokochała od samego początku. Franek zamieszkał z nami.

Kasia Keller po raz kolejny udowadnia, że w książki, które pisze, wkłada serce i całą siebie. Czuć w nich ciepło, zaangażowanie i moc niezwykłych pomysłów, które potrafi przekazać za pomocą słów. Seria o Franku skierowana jest do przedszkolaków, które poznają otaczający je świat i chłoną wszystko, jak gąbka.

Ten uroczy jeżyk w dżinsowych ogrodniczkach i czerwonych trampkach poznaje, obserwuje wszystko wokół, a czas spędzony z przyjaciółmi jest dla niego ważny. Autorka w sposób bardzo przemyślany podeszła do tematów poruszanych na stronach książek.

Dzisiaj pokażemy wam część Franek mówi "Dzień dobry", gdyż idealnie pasuje ona na początek naszej znajomości z jeżykiem.

Franek wstaje w złym humorze, jest rozdrażniony i wszystko go denerwuje. Przy śniadaniu wszystko się zmienia. Jeżyk zaczyna się zastanawiać, co sprawiło, że uśmiech pojawił się na jego twarzy. Zauważa także, że każda napotkana w tym dniu osoba uśmiecha się, gdy mam się z nią wita. Co sprawia, że zły humor i smutek mijają? I co to za magiczne słowa, o których mówiła mama? Franek musi się tego dowiedzieć.

Jestem zachwycona serią o jeżyku Franku. Kasia Keller porusza tematy jakże dobrze nam znane, jednak robi to w sposób zupełnie inny. Tutaj to dziecko jest najważniejsze, jego odczucia i to ono - pod czujnym okiem dorosłych - dochodzi do wniosków, szuka rozwiązań. Bardzo mi się podoba takie podejście.

Nie mogę przejść także obojętnie obok pięknych, wypełniających karty książki ilustracji. Idealnie odzwierciedlają dziecięcy świat.

Kasia Keller po raz kolejny...

Franek, który, podobnie jak wszystkie przedszkolaki, miewa czasami z czymś problem. Tym razem jest nim sprzątanie. Czy Franek zrozumie, że warto wdrożyć pewne nawyki do życia codziennego?

Franek ma kiepski humor. Nic od rana nie idzie po jego myśli, nawet szelki przy spodniach postanowiły się poplątać. Wygląda na to, że tata też ma podobny problem. I pan Borsuk siedzi ze spuszczoną głową, i pani Lisica… Ale jak to jest, że im wszystkim po kilku chwilach nastrój się poprawia? Czy jest coś co ich łączy? Nie wydaje mu się… Z pomocą przychodzi mama i opowiada o magicznych słowach. Domyślacie się jak brzmią?

Bardzo lubimy książki autorki i tym razem się nie zawiedliśmy. Seria o Franku to świetne pozycje dla przedszkolaków, które opowiadają o zwyczajnych sytuacjach, z którymi dzieci spotykają się codziennie. W niecodzienny sposób ukazują, że warto po sobie sprzątać i być uprzejmym dla innych. Historie są krótkie i opatrzone pięknymi i kolorowymi ilustracjami, więc przyciągną wzrok.

Franek to sympatyczny jeż, którego nie da się nie lubić. Polecamy i czekamy na kolejne książeczki z serii.

Jakie magiczne słowo znacie i używacie na co dzień? Które słowo sprawia, że codzienność Wasza i ludzi wokół Was się zmienia na lepsze?

FRANEK SPRZĄTA ZABAWKI i FRANEK MÓWI “DZIEŃ DOBRY” to książki Kasi Keller od wydawnictwa Wilga. Pierwsza z nich opowiada o przedszkolu, przedszkolakach, zabawie i… niesprzątaniu zabawek. Kiedy sytuacja z bałaganem powtarza się już któryś raz z rzędu, dzieci w końcu zaczynają zauważać brak niektórych. Najpierw znikają klocki, następnie samochody, lalki i kredki. Sprawa jest bardzo tajemnicza, dzieciom jest przykro, a rodzice próbują coś im wytłumaczyć. W końcu dochodzą one do wniosku, że zabawki musiały odejść same, ponieważ nikt nie sprzątał ich przed pójściem do domu.

Druga z książeczek to całkiem inna historia. I to ona bardziej skradła moje serce. Franek wstaje rano i coś mu nie pasuje. Coś go drażni, choć sam do końca nie wie, o co mu chodzi. Ale wystarczy, że wejdzie do kuchni, usłyszy “Dzień dobry” od swojej mamy i dzień wydaje się całkiem inny, bardziej znośny. Podobne rzeczy dzieją się, kiedy tata Franka wchodzi do kuchni, kiedy mijają sąsiadkę. Franek zaczyna zastanawiać się, co tak działa, co zmienia postawę bohaterów, co wpływa na to, że pojawia się ten uśmiech. I okazuje się, że chodzi o to “Dzień dobry”, którym jego mama obdarowuje rodzinę, znajomych, przechodniów.

Bardzo lubię książki dla dzieci, które czegoś uczą. Nie chodzi mi stricte o wiedzę, ale o zachowanie, emocje, o to współdziałanie w społeczeństwie. Niezaprzeczalnie książki o Franku należą do tej grupy. Uczą dzieci, czego nie robić, uczą, jak się zachowywać i co dawać od siebie, aby świat był piękniejszy, pełniejszy, lepszy. Są to bardzo pozytywne książki, które warto mieć w swojej biblioteczce!

Gdy wydaje się, że każdy temat dotyczący naszych dzieci został już wyczerpany na rynku wydawniczym pojawiają się książki, które ujmują go zupełnie inaczej, z inną zręcznością I stają się kopalnią inspiracji nie t y lko dla nas jako rodziców, aby właściwie prowadzić dialog ale także inspiracją dla naszych dzieci, które uczą się nowego sposobu rozwiązywania problemu.

Codzienność, w ujęciu pióra Kasi Keller w dwóch nowych tytułach dla dzieci "Franek mowi dzień dobry" i "Franek sprząta zabawki", zyskuje niezwykłość.
Nie wielu autorów z równą zręcznością potrafi stworzyć książki z tak ogromnym urokiem przy podjęciu przyziemnych tematów dotyczących naszych ukochanych przedszkolaków. :)

Poznajcie więc Franka, który okazuje się niezwykle zdeterminowanym, wnikliwym i ciekawskim jeżykiem, który w towarzystwie rodziny i przyjaciół zgłębia kolejne życiowe sytuacje jednocześnie ucząc się postępowania.

🟡"Franek mowi Dzień dobry" to opowieść o dniu, który odczarowało magiczne wyrażenie z ust mamy. I to nie tylko w kierunku Franka czy Taty, ale również napotykanych po drodze innych zwierząt.
Na kartach książki z niecodziennym zaangażowaniem jeżyk probował odgadnąć powody tej zmiany, aby na koniec umiejętnie poslugiwac się prawdziwą... magią.🔆

🔴"Franek sprząta zabawki" to historia o wartościowej umiejętności sprzątania, która potrafi sprawić aby uciekające od nieporządku zabawki wróciły na swoje miejsce. Razem z przedszkolnymi przyjaciółmi jeżyk uczy się, że po zabawie należy uprzątnąć rozrzucone zabawki bez względu na to, czy kolejnego dnia również będą używane. Ksiazka uczy szacunku i dobrych nawyków w przystępnym języku.

• Dla dzieci
  • Czytam sobie 2023
  • Zuzi biblioteczka
  • Savoir-vivre
  • Współpraca
  • DZIECI

Dodaj cytat z książki Franek mówi dzień dobry