Nowy autorytaryzm

Okładka książki Nowy autorytaryzm Gideon Rachman
Okładka książki Nowy autorytaryzm
Gideon Rachman Wydawnictwo: Feeria nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Feeria
2023-01-11
2023-01-11

Książka bardzo dobrze przedstawia mechanizmy i układy rządzące dzisiejszą geopolityką oraz daje do myślenia w jakim kierunku zmierza świat.

Oblicza współczesnej tyranii

,,Nowy Autorytaryzm'' to publikacja, stanowiąca próbę zrozumienia tego wszystkiego, co się obecnie dzieje w Europie i na świecie. Dlaczego zbrodniarze i autokraci wciąż dzierżą ster rządów? Z jakich przyczyn kult silnej ręki nadal pozostaje atrakcyjny dla wielu społeczeństw? Czym jest nowy autorytaryzm i jakie niesie ze sobą niebezpieczeństwo? Dowiemy się tego z lektury tej książki.
W każdym z jedenastu rozdziałów Gideon Rachman analizuje fenomen (i niekiedy też schyłek) największych satrapów XX i XXI wieku: Putin, Duterte, Orban, Trump i inni.

Interesujący jest przypadek Paula Kagame z Rwandy, który urząd prezydenta sprawuje niepodzielnie od 2000 roku, który wprawdzie wypłynął na postulatach zaniechania nienawiści etnicznej (Tutsi-Hutu),to jego styl rządów pozostaje autokratyczny. Współtwórca Rwandyjskiego Frontu Patriotycznego znacznie przyczynił się do rozbudowy dróg, administracji, zwalczał przestępczość, inwestował też w oświatę. Kagame pozostaje pupilem Zachodu.

Natomiast zupełnie nie zaskakuje ocena przywódców politycznych z naszego podwórka, w szczególności zaś zestawienie Jarosława Kaczyńskiego z ludźmi pokroju Władimira Putina. Dziennikarz przypomina o wydarzeniach rozgrywających się w naszym kraju: katastrofa smoleńska, orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, czarne protesty, etc. Autor formuje ostre diagnozy w stosunku do Polski.

Niemniej jednak ten arcyciekawy esej z pogranicza nauk społecznych w zajmujący sposób ukazuje drogę do władzy najbardziej popularnych współczesnych dyktatorów. Szkic ma w miarę zwięzłą formę i obfituje w liczne ciekawostki. Obszerny wstęp stanowi zapowiedź tego, co znajdziemy w środku. Sama treść odznacza się esencjonalną i żwawą narracją, większość konkluzji pozostaje interesująca.

Felietonista ,,Financial Times'' docieka, w jaki sposób politycy europejscy ograniczać wpływ autokratów na życie społeczeństw. Tutaj niejako Rachman broni decyzji politycznych Angeli Merkel, Emmanuela Macrona.

,,Nowy Autorytaryzm'' to pozycja ważna na rynku wydawniczym.

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Feeria za przekazanie mi egzemplarza do recenzji.

===============================================================

Niezbędne informacje o książce:

Gideon Rachman, Nowy Autorytaryzm, ss.392.

Wydawnictwo Feeria, 2023.

Publikacja dostępna w wielu popularnych księgarniach.

Oblicza współczesnej tyranii

,,Silni przywódcy muszą naginać zasady, aby osiągnąć zakładany cel"

,,Dyktator z prawdziwego zdarzenia potrafi zmusić społeczeństwo, aby uwierzyło w jego kłamstwa. W znacznej mierze dokonuje tego poprzez całkowite opanowanie instytucji państwa".

Książka godna polecenia. Jestem wielbicielem historii i wiedzy o społeczeństwie. Autor umiejętnie opisuje sposób przejęcia władzy w takich krajach jak USA, Polska czy Rosja za pomocą narzędzia demokracji. Uważają, że dobro państwa jest ponad prawem, a w istocie nie chodzi o jakość życia obywateli w państwie, ale wprowadzenie autorytarnych rządów i własnego porządku. Przejmują niezależne instytucje i używają jako element propagandy, choćby telewizję, radio i ośrodki kultury.
Przywódcy autorytarni mają chyba jakiś kompleks dyktatorski, pragną mieć władzę absolutną i robić wszystko, co im się żywnie podoba. Nie sądziłem też jak wiele łączy takich ludzi jak Putin, Trump czy Johnson. Wszyscy po tych, samych pieniądzach. Uważają się za znawców narodu, a w istocie są wyznawcami nacjonalizmu. Zwłaszcza przywódcy państw wschodnich, którzy wierzą, że kapitalizm upadnie i są jedynymi, osobami, co potrafią ochronić naród przed zgniłym zachodem.

Odniosłem wrażenie, jakby sam pisarz infiltrował wszystkie kraje, gdzie demokrację mają za nic, tylko pod jej pozorami dążą do objęcia władzy absolutnej. Podobało mi się uwikłanie historii polskiej. Gdzie jeden człowiek pociągał wszystkie sznurki, otoczony marionetkami. Wielbiciel kotów. Ci ludzie, którzy zostali opisani w książce, żyją chyba w alternatywnej rzeczywistości i mają przekonanie, że kłamstwa, którymi karmią swoich obywateli są najprawdziwszą prawdą...

,,Silni przywódcy muszą naginać zasady, aby osiągnąć zakładany cel"

Książka pozwala na lepsze zrozumienie otaczającego nas politycznego świata. Dokładnie nakreśla kierunki, w które my, jako państwa, zmierzamy oraz jakie cele wyznaczamy jako obywatele. Zgrabnie wyszczególnia cechy łączące najbardziej wpływowych przywódców.
Dużym minusem jest dominująca pozycja Stanów Zjednoczonych. Wątek Trump'a, choć uzasadniony wielkością gospodarki jego państwa, pojawia się zbyt często i nadaje bieg opisom innych przywódców.

Książka opisuje zmianę kursu kierunku wielu demokracji, w szczególności zagłębiając się w zachowania ich liderów. W ciekawy sposób w skali globalnej łączy kropki i wskazuje trendy, we wstępie odnosi się też do historii demokracji. Opis Polskiego podwórka jest dość uproszczony, prawdopodobnie opisy sytuacji innych takie też mogą być, choć książka jest dobrym przeglądem sytuacji globalnej. Sytuację w Polsce lepiej opisuje w książce o takim samym tytule Maciej Gdula, a mi osobiście spodobała się analiza Bartłomieja Sienkiewicza "Państwo teoretyczne" która w bardziej szczegółowy sposób tłumaczy mechanizmy degeneracji demokracji w Polsce, a także to jak Polska się wpisuje w globalne trendy.

Po lekturze łatwiej zrozumieć naszzego dyktatorka...chociaż daleko mu do głównych"bohaterów" tej lektury.

• Legimi fakt
  • Do kupienia
  • Nowości 2023
  • Karton w piwnicy/na strychu na książki