Dior. Historia kultowego domu mody

Okładka książki Dior. Historia kultowego domu mody Karen Homer
Okładka książki Dior. Historia kultowego domu mody
Karen Homer Wydawnictwo: Arkady Seria: Historia kultowego domu mody biografia, autobiografia, pamiętnik
Historia kultowego domu mody
The little book of Dior: the story of the iconic fashion house
Arkady
2022-12-07
2022-12-07
2020-03-03
Anna Cichowicz
dior moda biografia reportaż

Druga (po Chanel) książka z tej serii, po którą sięgnęłam. Utrzymane w takiej samej formie, skrótowe przedstawienie historii tego domu mody. Dobre na wprowadzenie w historię mody ogólnie.

Śliczne wydanie, eleganckie i „ekskluzywne”, jak dom mody Dior. Co do treści, to początek bardzo mi się podobał, ciekawe informacje, dobra forma, która nie przytłacza nadmiarem faktów, obudowana licznymi zdjęciami. Natomiast mniej więcej w 2/3 to już był bardziej wykład z historii, niż ciekawostki świata mody - kolejne daty, nazwiska, kilka projektów i…następny proszę.

Dobra pozycja jednak, czegoś mi zabrakło, dom mody Dior bez Diora, i książka też jakoś tak obok tej potęgi. Pozycja jak cała seria pięknie wydana, nie czyta się źle, ale ma się niedosyt.

Oto i on - Christian Dior, kolejny z najznamienitszych nazwisk światowej mody. I mimo iż swoją karierę rozpoczął bardzo późno, to odcisnął znaczące piętno w krawiectwie.
▪️
I chyba nie muszę powtarzać, że pozycja ta (jak każda z tej serii) opatrzona jest mnóstwem fotografii i odniesień do kolejno postępujących po sobie dyrektorów kreatywnych.
▪️
"New Look" to coś z czego zasłynął Dior a jego następcy, oddając mu hołd, wplatali ten motyw w swoje kolekcje dzięki czemu duch Diora nigdy nie zginął.
▪️
Dziś Dior to nie tylko bogato zdobione kreacje, które cieszą oko na wystawnych przyjęciach, ale również streetwearowa moda obfitująca w charakterystyczne motywy będące marzeniem każdej młodej kobiety.
▪️
Więc jeśli i Wy marzycie o torebce czy pasku z Diora, albo co najważniejsze interesujecie się historią powstania tej marki, to z pewnością ta pozycja jest dla Was!

Mój bookstagram: my.books.shelf

▪️
"New Look" to coś z czego...

Bookalove | Blog o książkach

Dior - nieoficjalna i nieautoryzowana historia kultowego domu mody to kolejna pozycja w kolekcji książek o największych projektantach.

Życiorys Christiana Diora w pigułce, najważniejsze informacje o stworzonej przez niego luksusowej marce oraz opis projektantów, którzy kolejno przejmowali stery w firmie po nagłej śmierci Diora w 1957 roku - to wszystko znajdziemy w tym mini albumie.

Polecam miłośnikom mody i tym, którzy chcieliby zrobić sobie przedsmak przed zagłębieniem się w bardziej szczegółowy obraz marki Dior i poznaniem pełnej biografii jej założyciela.

Bookalove | Blog o książkach

HISTORIA KULTOWEGO DOMU MODY DIOR to kolejna książka z serii i kolejna opowieść o marce, która miała istotny wpływ na to, jak wygląda moda obecnie. W tej bogato ilustrowanej malutkiej książeczce znajduje się tak potężna dawka wiedzy, powiązań, ciekawostek, że czytałam ją z ogromną przyjemnością. Autorka przeprowadza nas przez początki kariery Diora, aż po czasy, gdy na czele domu mody zaczęły stawać całkowicie inne osoby. Przybliżyła nam powiązania Diora z brytyjską rodziną królewską, a także światem Hollywood. Wyjaśniła też, skąd wzięło się określenie New Look, a także czym w swoich projektach kierował się artysta.
Czytając książki z tej serii zaczęłam dostrzegać coraz więcej nawiązań do popularnych projektantów w popkulturze, a także i w modzie, jaką serwują nam bardziej przystępne cenowo marki.
Serdecznie polecam! Ja już nie mogę doczekać się lektury kolejnych części tej serii!

@Amanda.Says

Bardzo fajne opracowanie, nieszczegółowe, ale dające solidny przekrój historii Domu Dior.
Wielki plus za mnogość ilustracji i piękne wydanie w twardej oprawie.
Polecam osobom, które chcą poznać historię domu mody oraz najważniejsze postacie i wydarzenia, które kreowały jego wizerunek.

Wielki plus za mnogość ilustracji i piękne wydanie w twardej oprawie.

Książko-album, wspominałam w innych recenzjach, że średnio kocham taki format, czyta się niewygodnie, wolałabym album solo.

Dla kogoś kto chce poznać historię domu mody Dior (albo inne, bo jest kilka książek w serii),to nawet polecam, to taka mini książka, a sporo treści (no, bardzo mały druk, przestrzegam),śliski papier, zdjęcia, ilustracje, nawet to ciekawe. Czytałam już kilka książek o projektantach mody, więc mnie nie porwała, ale to już odczucie subiektywne.

Dior jest przedstawiany głównie przez pryzmat bycia rywalem Coco Chanel i nieco w modowej kontrze, co trochę go spłaszcza, muszę przyznać. Wizjoner, ale czy prywatnie ciekawy człowiek? Nie wydaje mi się, ale każdy może wyrobić własne zdanie.

„Zaraz po kobietach, kwiaty są najwspanialszą rzeczą, jaką Bóg dał światu.”.

Cechy związane z domem mody Christiana Diora to nic innego jak połączenie klasyki i awangardy, pięknych sylwetek z doskonałym krawiectwem. Obeznanie z tradycją francuskiego rzemiosła, wyczulenie na najnowsze trendy w kulturze i sztuce, stworzył kreację, które przeszły do legendy i pozostają ponadczasowymi klasykami.

Nowy styl, który skrupulatnie wprowadzał spotkał się z licznymi kontrowersjami, jednakże nie przeszkadzały mu one w dalszym budowaniu kobiecości. Jego projekty opierały się w dużej mierze nad kreowaniem kształtów i podkreślaniu sylwetek.

Prekursorką tej marki stała się sama księżna Diana, która nosząc torebkę Diora otrzymaną w prezencie, dała się uwiecznić na kilku fotografiach.

Jednak jego marka to normalne tylko ubrania i galanteria, to także perfumy, które dzięki swoim kwiatowo-pudrowo nutą pokochały kobiety.
„Stworzyłem te perfumy, tak aby każda z kobiet mogła otulić się wyjątkową kobiecością. To tak, jak gdyby z każdego flakonu wyłaniała się któraś z moich kreacji”.

W późniejszych latach dołączyły również kosmetyki do produktów stworzonych przez markę, które w 90% pochodziły ze składników naturalnych. Jednak tu się nie zatrzymuje historia tego domu mody, gdyż do pełni asortymentu brakowało tylko kolorowych kosmetyków do makijażu. Tworząc swoją kolorówkę przyświecała im ciekawa idea.

Pozycja, która Wam prezentuje zawiera w sobie ogrom informacji okraszonej pięknymi fotografiami, które pomagają nam przenieść się w tamte czasy, śledzić powstawanie marki i późniejszą jej innowacje wprost, trafiając do serca kobiet na całym świecie.

Autorka idealnie wszystko zebrała w jedną całość, dając nam do ręki album, który daje nam więcej emocji, niż sama torebka Diora.

Jak widzicie, niektóre informacje nie zostały przeze mnie rozwinięte w całości, ponieważ te smaczki, a uwierzcie mi, że jest tam ich sporo, powinny zostać odkryte przez samego czytelnika. Chciałam wzbudzić twoja ciekawość dotyczącą samej osoby projektanta, bo przecież od czegoś się ta popularność zaczęła i trwa do dziś. Poznaj ten fenomen, zapraszając tę pozycję do siebie i rozkoszuj się jej tajemnicami.

„Zaraz po kobietach, kwiaty są najwspanialszą rzeczą, jaką Bóg dał światu.”.

Świetne fotografie , gdy tylko ja zobaczyłam wiedziałam ,ze muszę ja mieć i się nie pomyliłam , klasyk nad klasykami , kszy powinien przeczytać ta książkę.

• Moda
  • Popularnonaukowe