Hermès. Historia kultowego domu mody

2023-08-06
Anna Wajcowicz-Narloch
dom mody Hermès moda projektanci

Bookalove | Blog o książkach

Skórzane akcesoria, apaszki z najlepszego gatunkowo jedwabiu, torebki za kilkadziesiąt tysięcy złotych - słowem luksus w najwyższej postaci, zapakowany w kultowe pomarańczowe pudełko. To nie może być nic innego jak dom mody Hermes.

Marka jest mi dobrze znana natomiast nigdy wcześniej nie miałam okazji zapoznać się z historią jej powstania i kulisami tworzenia najbardziej ekskluzywnych dodatków.

I tu ponownie sięgnęłam po niezawodną Karen Homer, która w mini książko-albumie przybliża dzieje Hermes.

Bardzo ciekawa historia marki, opis jej najbardziej rozpoznawalnych produktów - słynnych torebek "Birkin", na które mogą sobie pozwolić tylko bardzo zamożni ludzie, wierność tradycji i utrzymanie głównego motywu, od którego wszystko się zaczęło czyli jeździectwa, to tylko niektóre smaczki jakie znajdziemy w tej małej książce.

Jak zawsze polecam wszystkim fanom mody lub tym, którzy lubią czytać o narodzinach wielkich, światowych brandów.

Bookalove | Blog o książkach

Cała seria bardzo przypadła mi do gustu, jednak ta pozycja na razie wiedzie prym . Nie znałam tej marki, nie wiedziałam ,że jest tak ściśle osadzona w świecie koni. Apaszki piękne... No i co ważne nadmieniono o problemach z pozyskiwaniem skór , wzmianka ale zawsze. Książkę dobrze się czyta , pięknie wydana , pomarańcz okładki skradł mi serce. Jakoś tak projektowo też blisko moim upodobaniom . Polecam tą pozycję.

Hermès - z czym kojarzy się Wam ta marka?

Dla mnie Hermès to luksus, który nie epatuje logami, jest nienachalny, elegancki i ponadczasowy. I te moje skojarzenia tylko potwierdziły się po przeczytaniu kolejnej książki z serii o kultowych domach mody.

Karen Homer w fascynujący sposób prowadzi nas po historii tego domu mody. Ponownie historia rozpoczyna się od pracy dwojga braci, którzy stworzyli markę z pasji, ale dla których najważniejsza była jakość, która do dziś pozostaje synonimem marki.

Nie bez powodu logo marki to konie, bowiem właśnie od koni i jeździectwa, a raczej tworzenia do jeździectwa akcesoriów i skórzanych toreb rozpoczęła się przygoda marki. Autorka konkretnie i intrygująco przedstawia nam jak z rodzinnej, małej, ale od początku szanowanej firmy, powstało prawdziwe imperium modowe, które mimo upływu lat, zmieniających się trendów, wielu nawet luksusowych innych marek, ale które są jednak bardziej dostępne dla klientów… nadal pozostaje na swój sposób niedostępne dla przeciętnego, a i nawet często całkiem zamożnego człowieka.

Ta książka pokazuje, że moda na najwyższym poziomie, może być limitowana nie ze względu na taki trend czy jeszcze większą chęć wzbudzenia w kliencie pożądania… ale też dlatego, że można konsekwentnie pozostawać przy tradycyjnym, często wciąż ręcznie wyrabianym sposobie produkcji. I tak też jest w marce Hermès. To firma, która cieszy się tradycją, dbałością o każdy detal i, co ciekawe, wciąż jest z pokolenia na pokolenie w większości w rodzinie i nie dopuszcza do przejęcia większości udziałów osobom z zewnątrz.

Kultowa torebka Birkin, na którą czeka się nawet około 6 lat, jest między innymi tak droga, bo jej ręczny proces produkcji wymaga wielomiesięcznej pracy i osobistej kontroli osoby za to odpowiedzialnej.

Perfumy przy procesie ich tworzenia, nie są powierzane testom osobom z zewnątrz, bo nie są to perfumy, które mają być przyjemne i podobać się wszystkim. Mają być wyjątkowe i takie też są.

Każda pojedyncza torebka, przed wydaniem do sprzedaży, jest skrupulatnie sprawdzana, a choćby najmniejsza znaleziona skaza powoduje, że jest ona oddawana niezwłocznie do zniszczenia.

Te i wiele innych fascynujących faktów o marce Hermès przeczytacie w najnowszym tomie z serii, a ja przyznam Wam szczerze, że chyba ten tom najbardziej pokochałam. Niesamowita historia. Polecam serdecznie!

Hermès - z czym kojarzy się Wam ta marka?

Markę „Hermès” większość z nas kojarzy ze słynnymi torebkami czy klapkami, na których w ostatnim czasie wzoruje się sporo firm. Niewiele jednak osób wie o tym, że firma powstała w 1837 r. i produkowała wyroby rymarskie, uprzęże i uzdy. Branżą modową zajęła się nieco później. Produkty Hermèsa zawsze jednak były synonimem najwyższej jakości, które wytwarzali najlepsi i najzdolniejsi rzemieślnicy.
Przyznam szczerze, że historia właśnie tej marki póki co wydaje mi się najciekawsza spośród całej serii o kultowych domach mody. Hermès to przepiękne torebki „Birkin” i „Kelly”, które kosztują krocie. Mimo upływu lat nadal są chętnie kupowane przez elity i nie każdy może znaleźć się na liście na nie oczekujących. Marka słynie również z cudownie zdobionych jedwabnych apaszek, które są istnymi dziełami sztuki. Zdecydowanie chciałabym mieć jedną w swojej szafie.
Ta niewielka książka zawiera mnóstwo ciekawostek oraz przepięknych zdjęć. Czytelnik poznaje z niej filozofię marki oraz historię jej najsłynniejszych produktów. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć, jeżeli jesteście ciekawi w jaki sposób powstały kultowe projekty Hermèsa. Czyta się ją błyskawicznie i z pewnością nie można się przy niej nudzić. Czytałam ją z zapartym tchem, ponieważ uwielbiam tego typu literaturę. Z niecierpliwością wypatruję już kolejnych części tej świetnej serii. Polecam gorąco!

HISTORIA KULTOWEGO DOMU MODY: HERMÈS
Torebki "Birkin" oraz "Kelly" od lat są na liście najbardziej pożądanych akcesoriów kobiet na całym świecie. Przyznam wprost – na mojej liście również. I chociaż nie jestem w stanie ich kupić, to z ogromną przyjemnością pochłonęłam książkę o domu mody, spod skrzydeł którego wyszły właśnie te torebki. Jak na pozycje z tej serii przystało, jest to skondensowana dawka wiedzy, wzbogacona o liczne ilustracje i fotografie. Lektura umożliwiła mi poznanie historii domu mody, nazwisk, które miały największy wpływ na markę, a także flagowych produktów, które nadały firmie obecną wartość i znaczenie w świecie mody i produktów luksusowych. Książki z tej serii pomagają mi również łatwiej wyłapywać smaczki w serialach, filmach, czy u znanych osób – po lekturze tej pozycji Lily van der Woodsen z Gossip Girl (a także aktorka ją grająca, bo użyczyła własnej kolekcji na potrzeby serialu!) już zawsze będzie dla mnie twarzą toreb Birkin.
Co ciekawe, Hermès jako jeden z nielicznych domów mody nadal pozostaje we władaniu rodziny, a książka przedstawia losy poszczególnych członków rodziny będących u sterów i próby wykupienia marki przez wielkie spółki.
Ponadto, bardzo zaciekawiło mnie, w jaki sposób marka została rozsławiona tak, że zamiast współpracować z celebrytami, by promowali ich produkty, to oni proszą markę i wpisują się na długie listy, by móc zakupić kultowe produkty, a pokazywanie się z nimi jest oznaką luksusu i bogactwa. I chociaż Hermès tworzy również linie ubrań, to jednak na zawsze zostanie znany z ikonicznych toreb i jedwabnych apaszek, będąc symbolem statusu materialnego.
Serdecznie polecam to opracowanie! Dla miłośników mody to istna gratka!

IG: @Amanda.Says

HISTORIA KULTOWEGO DOMU MODY: HERMÈS

Język tej opowieści to poezja tkaniny, misternie wpleciona z wątkami przeszłości i teraźniejszości. Wszystkie elementy są precyzyjnie zszyte, a słowa oddają dźwięk maszyn krawieckich, których rytm wibruje w sercu tej marki od początków istnienia. Przenikliwość autora odsłania kulisy każdego kroju, każdej korony, przypominając, że każdy detal ma swoją opowieść, a każdy szew jest wyznaniem wierności sztuce.

Marka jest jak ślad w czasie, pozostawia swoje piękno i głęboką filozofię. Książka jest symbolem tego piękna — z każdym zdaniem odkrywamy coraz głębsze warstwy jego znaczenia. Jest jak haft na jedwabiu, starannie wypleciony z wątków inspiracji, pasji i wyrafinowania. Każde zdanie to tkanina zainspirowana naturą, która wita nas zarówno na ulicach wielkich miast, jak i w sercach romantycznych podróży.

W tej literackiej opowieści, każda postać staje się częścią większego obrazu, a każde dzieło staje się kartą zapisaną w historii. Projekty są jak symfonie, których nuty brzmią w zgodzie z duszą marki. Wszystko to jest ukazane w języku pełnym emocji, który przekazuje wzniosłość chwili, gdy po raz pierwszy zetknęliśmy się z pięknem Thierry Hermsa.

Nieustające piękno tej marki jest manifestem stylu, który transcendentuje granice czasu. Ta książka to nie tylko relacja, to podróż do korzeni wyrafinowanego smaku, który wplata się w każdy aspekt życia. Jest to hołd dla filozofii, która kieruje marką, by tworzyć nie tylko ubrania, ale także dziedzictwo piękna. Wniesienie w świat jego wizji to jak wkroczenie w krainę marzeń i elegancji.

Książka ta, to etiuda o pięknie, estetyce i czasie. Jest to lekcja pasji i wytrwałości, które prowadzą do osiągnięcia doskonałości. To księga, której każde słowo jest jak szlachetny klejnot osadzony w koronie Hermèsa — pełny blasku, znaczenia i inspiracji.

W otwartej księdze czasu, która zapisuje niezwykłą podróż Thierry Hermsa przez epoki, tkwi magia historii, rzemiosła i piękna. To literacka perła, której blask podkreśla wzniosłość marki, uosabiając jej wyjątkowy status w świecie mody. Na kartach tej książki, układa się słowo po słowie opowieść o legendarnym domu mody, która oddaje hołd dla wyjątkowej pasji i wizji twórców....

Świetna propozycja Karen Homer. Zawiera wiele interesujących szczegółów, o których wcześniej nie słyszałam, dużo ilustracji kultowych produktów. Jest przepieknie wydana. Idealna na wieczór

• Moda
  • Moda i styl