Lady Gaga. Applause. Biografia ikony

Plusy biografii - piękne zdjęcia i dużo interesujących informacji. Minusy - mała czcionka, przez którą ciężko się czytało oraz dużo różnych informacji w każdym rozdziale, które opisane są w jednym ciągu, przez co całość niekiedy wydawała się dosyć chaotyczna. Mimo wszystko polecam tym, którzy chcieliby poznać Lady Gagę z zupełnie innych, często zaskakujących stron.

Fajna pozycja stricte dla fanów Gagi. Plusem są zdjęcia i ciekawostki, minusem koszmarna czcionka, drobny druk.

"Lady Gaga: Applause" 👏 to niezwykle interesująca biografia, która rzuca światło na życie i karierę jednej z najważniejszych ikon popkultury - Lady Gagi. Autorka Annie Zaleski przedstawia czytelnikom fascynujące spojrzenie na niezwykłą osobowość artystyczną, która zdobyła serca milionów ludzi na całym świecie.🌍

Książka zaczyna się od wczesnych lat życia Stefani Germanotty (prawdziwe imię Lady Gagi) i prowadzi nas przez jej niekonwencjonalne dzieciństwo w Nowym Jorku, odkrycie jej talentu muzycznego🎤, aż po zdobycie światowej sławy. Autorka przedstawia nam różne etapy jej kariery muzycznej, od momentu, gdy Gaga zaczęła tworzyć swoje pierwsze utwory, aż po przełomowy album "The Fame", który przyniósł jej międzynarodową rozpoznawalność.

Jednym z najmocniejszych aspektów tej biografii jest głębokie zanurzenie się w emocjonalne i artystyczne tło twórczości Lady Gagi. Czytelnik poznaje jej inspiracje, takie jak David Bowie czy Queen, które wpływały na jej twórczość i pomagały kształtować jej unikalny styl. Książka ukazuje także jej niezwykłe zdolności wokalne i talent do pisania tekstów, które przekształciły ją w jedną z najbardziej innowacyjnych artystek swojego pokolenia.

Warto także dodać, w jakiej formie napisana jest ta biografia - kolumnowy układ tekstu i mnóstwo zdjęć sprawiają, że książkę czyta się jak magazyn modowy! 📰 Autorka opiera swoje opowieści na dostępnych materiałach prasowych, wywiadach i informacjach publicznych co podnosi wartość książki.

"Applause" jest wciągającą lekturą dla fanów Lady Gagi i wszystkich zainteresowanych jej życiem i twórczością. Książka przedstawia zarówno jej sukcesy, jak i trudności, z którymi musiała się zmierzyć jako artystka i osoba publiczna. Czytelnik odkrywa jej walkę z depresją, silną wolę i determinację, które pomogły jej przezwyciężyć przeciwności losu. "Lady Gaga: Applause" to niewątpliwie warta uwagi biografia! 🤩

Książka zaczyna się od wczesnych lat życia Stefani Germanotty...

Lady Gaga to zdecydowanie ikona oraz królowa światowej sceny muzycznej. Ja pamiętam jej początki, gdy jeszcze chodziłam do podstawówki a światem i szkolnym dyskotekami rządziło „Just Dance”. Rok 2009 okazał się wielkim przełomem w jej karierze i otworzył drzwi do wielkiego świata. Lady Gaga odniosła światowy sukces, co nie jest łatwe i pozostaje na szczycie do dzisiaj. Chyba każdemu kto poznał ją w tamtym czasie, kojarzy się ona głównie z kontrowersyjnymi strojami, mocnym makijażem i ogromnym show jakie robiła wokół siebie, ale Lady Gaga wiedziała dobrze, że dzięki temu osiągnie sukces. Chociaż było to czasami trochę niesmaczne, trochę żenujące a nawet śmieszne to chyba nikt aż tak bardzo nie zapadł mi wtedy w pamięć jak Lady Gaga. Potrafiła się wyróżnić, a jej kontrowersje sprawiły, że nie pozwalała o sobie zapomnieć.
Ale czy kiedykolwiek ktoś zadał sobie trud, aby zagłębić się w jej historię dokładniej, odkryć co nią kierowało, jaka naprawdę jest Lady Gaga?
Ta biografia to taka pigułka wiedzy na temat życia i twórczości artystki. Muszę przyznać, że chociaż byłam jej fanką i często w odtwarzaczu do znudzenia był grany album „The Fame”, to ta książka przyniosła mi wiele informacji, o których nie wiedziałam. To taka wisienka na torcie dla tych, którzy kochają Lady Gagę po prostu za to jak jest, za jej oryginalność.
Chociaż mogłabym się przyczepić, że jest tutaj za mało informacji, że chętnie dowiedziałabym się czegoś jeszcze, to mimo wszystko uważam, że jest to świetna biografia. Opowiada o życiu Stefani, o jej zaangażowaniu w pasję. Podjęła każdy trud, każde wyzwanie, aby osiągnąć swój cel. Miała ogromną motywację, pokonywała przeszkody i zawsze dumnie kroczyła naprzód, nie patrząc wstecz, wyciągając z porażek jak najwięcej pozytywów. Tak jest Lady Gaga - odważna, nie bojąca się wyzwań, uparcie dążąca do celu, ale przede wszystkim bardzo utalentowana. Chociaż teraz jest bardziej stonowana, to jest scenicznym kameleonem, który nie tylko potrafi ubrać się w sukienkę z mięsa, albo w piękną suknię i wyglądać jak diva z opery, ona jeszcze potrafi zaśpiewać, tak aby zachwycić w każdym wydaniu, a do tego jest świetną aktorką, co udowodniła już kilka razy.
Lady Gaga zapewniła sobie oryginalność przez swój unikalny styl, ale myślę, że takiej osoby potrzebował świat muzyczny. Cz tylko ja czasami tęsknię za blond peruką z kokardą lub oryginalnym i kontrowersyjnym strojem? Za dawną Lady Gagą?

Rzecz dla osób, które chcą nieco bardziej poznać fenomen Lady Gagi. Jest ok, ale czy można było lepiej? Moim zdaniem tak. Czegoś zabrakło. Może to kwestia stylu, który jest jak już ktoś tu napisał, po prostu poprawny. Mała czcionka jeszcze pogarsza sprawę.
Że Gaga ma talent to fakt, czy jest wielką artystką to natmiast rzecz sporna według mnie, gdyż jest tak samo utalentowana, co kontrowersyjna. Na pewno wie co zrobić by o niej mówiono, by wymienić tu m.in. sukienkę z mięsa i dopisywanie jej głębszego znaczenia, co było w gruncie rzeczy idiotyczne, bo to była bardzo tania prowokacja, czy też plotki, że ma penisa, które sama wypuściła. Muzycznie? Hmmm... bardziej wymagający słuchacz nie ma tu czego szukać. Muzyka prosta, by nie powiedzieć prostacka, jak budowa cepa, brak jej szaleństwa i kreatywności, które towarzyszą kreacjom Gagi (choć te też nie zawsze udane). Podobnie z teledyskami, Gaga nie rozumie prostej zasady - że mniej czasem znaczy więcej.
Co innego jej jazzowe płyty, na których jej głos lśni pełnym blaskiem. Mają w sobie coś ponadczasowego. Cudowne są też akustyczne wersje jej piosenek. Gaga i forterpian to jest to. Aktorsko Gaga też daje radę. W "Narodzinach Gwiazdy" wypadła bardzo przekonująco, choć film moim zdaniem średni. W "Domu Gucci" jej rola zachwyca, co do filmu zdania są podzielone.
Można dostrzec również, że nieco dojrzała. Pamiętam na początku kariery, wykazywała się nie małym tupetem twierdząc, że nie inspiruje się nikim, podczas gdy jej inspiracje były oczywiste - Madonna, Grace Jones, David Bowie..
Jej przebój, choć brzmi jak unowocześniona kopia piosenki Madonny "Express Yourself", zatytułowany "Born This Way" stał się hymnem wielu nastolatków LGBT, z którego mogli czerpać siłę do życia. Założyła również fundację "Born This Way", której celem jest zwrócenie uwagi na problem przemocy w szkołach, dręczenie i znęcanie psychiczne. I za to jej chwała. Padać na kolana jednak nie będę.

Książka pomieszanka, bo jest to album do oglądania, ale też sporo treści do czytania, co w ogóle nie jest fajne, bo to twarda okładka, nieporęczna, czcionka tak mała, że aż mi głupio.

Sama treść poprawna, bardzo szczegółowa, napisana poprawnym stylem. Wolałabym mieć sam tekst w formie ebooka czy audiobooka i wtedy mogłabym pewnie nawet dać 10 gwiazdek, ale zwyczajnie było mi ciężko czytać i ciągle wytężałam oczy. Nieprzyjemnie.

Dobór zdjęć poprawny, ale papier matowy, niezbyt estetyczny, jak na album.

Dowiedziałam się, że występ Gagi z Metallicą poszedł źle, dlatego zespół wrzucił do sieci film z przygotowań, lubię ten występ, bez tej książki bym nie miała pojęcia! A tak poza tym to nie miałam wątpliwości, nigdy przenigdy, że Gaga to wielka artystka, kobieta sukcesu. Jestem metalem, nie słucham popu, ale do Gagi mam szacunek, za to jaka jest, za to co robi i jak to robi.

Myślę sobie, że dla fanów to pozycja obowiązkowa, dla całej reszty - jak macie sokoli wzrok albo chcecie bardziej pooglądać obrazki.

Już na pierwszej stronie tej fascynującej pozycji dowiecie się czemu artystka zawdzięcza swój pseudonim sceniczny i jakiej muzyki z zamiłowaniem słucha. Trzeba przyznać tej kobiecie jedno – z hukiem wkroczyła na światową scenę muzyczną, porywając tłumy swoją pewnością siebie i autentyczną energią, która bije z jej utworów. Hit za hitem. Szok za szokiem. Niebywale wymyślne kreacje, które sprawiają, że cała uwaga skupiona jest na niej. Lady Gaga to jednak nie tylko szokujące występy sceniczne. Nie można odmówić jej talentu, bowiem posiada ona niespotykaną skalę głosu, z której swobodnie korzysta. Jest to postać niebywale charyzmatyczna, która z łatwością porywa tłumy. Lady Gaga lubi szokować i jest w tym doskonała. Na potrzeby stworzenia okładki do jednej z płyt, artystka wcieliła się nawet w swoje męskie alter-ego imieniem Joe Calderone. Z książki dowiecie się m.in. najciekawszych faktów z życia Lady Gagi. Poznacie jej drogę na szczyt oraz dostrzeżecie w niej małą dziewczynkę, która od najmłodszych lat uczyła się gry na pianinie i pisała własne teksty. Ba! Uczyła się wstawać, trzymając się nogi od fortepianu. Ta książka to istne kompendium wiedzy o luksusowej gwieździe pop, i każdy z fanów powinien mieć ją w swojej biblioteczce. Autorka Annie Zaleski pokazuje czarno na białym jak artystka dorastała do tej kariery. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji oglądać filmu „Dom Gucci”, to polecam Wam czym prędzej nadrobić tę superprodukcję Ridleya Scotta, w której Gaga rewelacyjnie wcieliła się w rolę Patrizii Reggiani, byłej żony Maurizio Gucciego. Przyznam, że nie potrafię wyobrazić sobie w tej roli nikogo innego. Droga Stefanii na szczyt nie była prosta, ale była w pełni przemyślana. Czytając tę książkę można odnieść wrażenie, ze dziewczyna nie mogła doczekać się, aż zacznie tworzyć własną muzykę. Od sukcesu dzielił ją już tylko pewien okres wytężonej pracy. Wiedziała jednak, że lada chwila będzie robić to, co kocha.

Lady Gaga: Applause napisana przez Annie Zaleski to potężna skarbnica wiedzy o życiu artystki. Choć Lady Gaga zdaje się nie schodzić z okładek gazet i ust fanów, to ta książka gromadzi ogromną ilość dostępnych już teraz informacji o artystce. Historia opowiedziana jest chronologicznie. Zaczynamy od początków artystki, kiedy pseudonim Lady Gaga wciąż był przed nią – a potem podróżujemy przez kolejne albumy. Taka struktura jest bardzo przyjemna. Albumy różnią się od siebie tonami i poznawanie Lady Gagi w ich kontekście jest pełne i lekkie. Często zastanawiamy się, co spowodowało wydanie takiej czy innej płyty – oto odpowiedź. Każdy album jest analizowany w kontekście ważnych wydarzeń z życia wokalistki oraz okraszany jej wypowiedziami z wywiadów z danego okresu.

Nie znaczy to jednak, że wpadamy od razu w burzliwe życie artystki ze statusem ikony. Najpierw autorka opowiada skrótowo o samych jej początkach, miłości do muzyki i pierwszych krokach w biznesie muzycznym. Wyłania nam się z tej części opowieści obraz grania po obskurnych nowojorskich barach, w których Lady Gaga budowała swój charakter jako artystka. Między albumami pojawiają się też rozdziały-przerywniki, które pokazują gwiazdę z innej strony. Mamy na przykład krótki rozdział o działalności charytatywnej oraz założonej przez Gagę fundacji. Pojawia się też wspomnienie kariery gwiazdy filmowej i liczne współprace z innymi ikonami muzyki.

Cała recenzja dostępna pod linkiem: https://popkulturowcy.pl/2023/02/15/lady-gaga-applause-recenzja-ksiazki-uwielbienie-ikony/

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Dobrze napisana, rzetelna biografia, niemniej tragicznie wydana, mimo bogatej szaty gaficznej, z powodu maleńkiej czcionki. Nic mnie bardziej nie irytuje w trakcie lektury jak "gazetowe łamanie" i rozmiar czcionki, który mimo czytnia w okularach jest męczący. I chociaż sama postać Gagi, jej wielowymiarowość artystyczna i dochodzenie do sławy jest interesujące, to techniczna część wydania zdusiła efekt końcowy.

• Biografie
  • Popularnonaukowe