Przebudzenie. Strażniczka Światów

Okładka książki Przebudzenie. Strażniczka Światów Anna Koprowska-Głowacka
Okładka książki Przebudzenie. Strażniczka Światów
Anna Koprowska-Głowacka Wydawnictwo: Wydawnictwo Alegoria Cykl: Strażniczka Światów (tom 1) fantasy, science fiction
Strażniczka Światów (tom 1)
Wydawnictwo Alegoria
2022-12-01
2022-12-01

Jeśli szukacie książki pełnej słowiańskości, to nie zastanawiajcie się, sięgajcie :)

Nie będę Wam tu streszczać wydarzeń bo opis pochodzący od wydawcy świetnie to ujmuję. Skupie się na wrażeniach :)

Po pierwsze bardzo polecam osobom, które dopiero zaczynają z klimatami "starej wiary" bo wylewa się ona tutaj z każdej strony, a żeby ułatwić autorka zostawia nam mnóstwo przypisów tłumaczących nazwy i postacie. Sama historia jest ciekawa i szybko wciąga. Napisana w płynny sposób, że chce się czytać. Samej akcji jest tu jeszcze nie wiele, dostajemy za to cierpliwe wprowadzenie do wykreowanego świata. Postacie są żywe i wyraziste.

Nasza bohaterka jest silną i mądrą kobietą, nie brak jej jednak zwykłych ludzkich słabości. Przyjdzie jej się zmierzyć ze zmieniającym się światem, tajemniczym dziedzictwem i własnym sercem.

Książka kończy się zapowiadając kontynuację, na którą już teraz bardzo czekam. Jestem niesamowicie ciekawa w jakim kierunku pójdzie ta opowieść.

Jedynymi zgrzytami dla mnie były dwie rzeczy. Pierwsza to wciąż nurtujące mnie pytanie za co żyje nasza matucha skoro nie bierze za nic zapłaty ;). Druga to już naprawdę bardzo indywidualna rzecz, a mianowicie, jakoś nie przepadam za motywem walki "starej wiary" z chrześcijanizmem ;P Wolałabym opowieść osadzoną całkowicie w słowiańskim świecie :) No ale w tedy to już by była zupełnie inna historia :)

Jest to kolejny z moich patronatów, jaki miałam okazję wziąć pod swoje skrzydła. Ponadto, to przedostatnia książka z zaległości z ubiegłego roku, dlatego tym bardziej cieszę się, że wreszcie znalazłam czas aby ją przeczytać. O czym jest ta lektura i jakie wywarła na mnie wrażenie? Zapraszam Was serdecznie do zapoznania się z moją opinią.

Rozalia - powszechnie znana wszystkim jako Rosława, posiada różne moce. Leczy ludzi, chroni ich od wszelkiego zła i potrafi zaradzić w wielu trudnych sytuacjach. Jest tak zwaną matuchą. Swoje umiejętności zawdzięcza Marzannie, która jest Panią życia i śmierci. Poza tym, że leczy i chroni ludzi, jest też strażniczką światów : Prawii, Jawii i Nawii. Każdą zbłąkaną istotę, potrafi odesłać w odpowiednie miejsce. Widzi znacznie więcej, niż zwyczajny śmiertelnik. Lecz nie wie tego, że ona nie jest taka jak inne osoby. Kiedy poznaje prawdę dotyczącą swojego ojca, zaczyna rozumieć kim jest tak naprawdę... Jakie niebezpieczeństwa czekają na Rosławę? Co grozi wszystkim wyznawcom Marzanny i innych prastarych bogów? Jaki będzie stosunek chrześcijan do wiary swoich przodków? I jak zacznie nasilać się konflikt religijny za sprawą bezwzględnego misjonarza? Odpowiedzi na te i inne pytania, poznacie czytając tę interesującą powieść.

Zacznę może od tego, że jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Autorki. I muszę przyznać, że bardzo udane. Pani Anna swoją powieść głównie opiera na mitologii słowiańskiej. Dlatego też w książce znajdziemy bardzo dużo przypisów dotyczących słowiańskich bóstw i zwyczajów. Z dużym zainteresowaniem czytałam całą historię, gdyż mitologia słowiańska to temat, który żywo mnie interesuje. Poza tym, dzięki Autorce, mogłam znacząco poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie. Akcja książki jest dynamiczna i mamy w niej sporą ilość bohaterów. Jednak wszystko jest logiczne, spójne i bardzo łatwo rozeznać się, kto jest kim.

Oczywiście, podczas czytania miałam swoich ulubionych bohaterów i takich, którzy absolutnie nie przypadli mi do gustu. Świadczy to o tym, że Pisarka, świetnie wykreowała prezentowane charaktery, które potrafią przekazać czytającemu odpowiednie emocje i albo można ich lubić albo nie znosić 😁

Kolejnym plusem jest dla mnie imię głównej bohaterki - Rozalia zwana Rosławą. Ci, co mnie znają wiedzą, że mam wyjątkową słabość do tego imienia, ponieważ tak nazywa się moja córka. ;)

Na uznanie też zasługuje research, jaki wykonała Autorka, aby tę powieść napisać. Z tego co wiem, interesuje się ona wierzeniami słowiańskimi i kilka popularnych książek w tej tematyce wyszło już spod pióra Autorki. Dlatego tym bardziej cieszę się, że udało się Pani Ani te zwyczaje umiejętnie wpleść w powieść fantasy.

Cała historia jest ciekawa i ciężko się od niej oderwać. W ogóle mam wrażenie, że książki o tematyce mitologii słowiańskiej mają w sobie to coś. Za każdym razem przyciągają mnie do siebie niczym magnes, a podczas czytania ich, świetnie spędzam z nimi czas. ;) Tak też było w tym przypadku. Jest to kolejna lektura, która przypadła mi do gustu i którą polecam Wam z czystym sumieniem. Cieszę się ogromnie, że mam możliwość patronowania tak interesującej publikacji;)

Podsumowując, jeśli lubicie fantastykę, mitologię słowiańską, szukacie ciekawych lektur z tej tematyki lub po prostu chcecie poznać nieznaną Wam dotąd Autorkę, sięgnijcie po tę książkę koniecznie. Myślę, że będziecie zadowoleni z lektury i spędzicie z nią czas równie dobrze, jak ja ;) Bardzo dziękuję Autorce i Wydawnictwo Alegoria za zaufanie, możliwość patronatu i poznania tej historii. Przyznaję 9 ⭐/ 10 punktów i gorąco zachęcam Was do lektury !!! 😃

Rozalia - powszechnie znana...

STRAŻNICZKA ŚWIATÓW
Przebudzenie
Anna Koprowska-Głowacka

Na wstępie mam pytanie do Autorki @annakoprowskagłowacka i Wydawnictwa @alegoria: kiedy można spodziewać się pojawienia drugiego tomu "Strażniczka Światów"? Prawdę mówiąc potrzebny jest mi na już, na cito, na wczoraj! Teraz już się pewnie domyśliliście, że powieść wywarła na mnie bardzo dobre wrażenie i od razu mogę ją Wam polecić! Zapraszam na recenzję - i w tym miejscu zaznaczę, że będzie krótko, ale tak serio serio!

"Strażniczka Światów" to świetna polska fantastyczna powieść, która skrywa opowieść zabierającą czytelnika w niezmiernie fascynującą podróż w przeszłość  - do czasów, gdy w Polsce zaczęła się era chrystianizacji, a pradawne wierzenia miały zostać wykorzenione wszelkimi możliwymi sposobami...

"Strażniczka Światów" jest na wskroś przesiąknięta słowiańskoscią: wierzenia, rytuały, postaci bóstw, demoniczne moce, modlitwy, tradycje - wszystko przedstawione z żywością, klarownością i ogromną swadą.

Dodam jeszcze, że nie mamy tutaj do czynienia z surową naukową czy akademicką wykładnią, a wciągającą opowieścią, w którą wplecione zostały najistotniejsze informacje ze słowiańskiej mitologii.

Co więcej, nawet jeśli nie mieliście dotąd styczności ze wspomnianymi wierzeniami i nic na ich temat nie wiecie, nie musicie się martwić, że czegoś nie zrozumiecie, czy będziecie zdezorientowani, ponieważ wszystkie terminy zostały dodatkowo objaśnione w przypisach. Przyznam, że to świetny zabieg - połączenie interesującej opowieści z wiedzą o słowiańskiej mitologii.

Sama historia jest po prostu wciągająca, intrygująca, zaskakująca i na pewno fascynująca. W dodatku autorka operuje świetnym stylem - książkę czyta się płynnie, szybko, z zainteresowaniem i ogromną przyjemnością. Tak, dałam się oczarować wydarzeniom, którym towarzyszy niezwykły, naznaczony tajemnicą, mistycyzmem oraz mrokiem klimat - połączenie doskonałe.

"Strażniczka Światów" odznacza się także doskonałą kreacją bohaterów, których naprawdę dobrze można poznać. Najbardziej wyróżnia się postać tytułowej Strażniczki, która jest wyjątkowa pod każdym względem i budzi ogromną sympatię oraz podziw.

Słowo się rzekło: miało być krótko, dlatego tylko jeszcze raz gorąco Wam polecam tę powieść i zachęcam do lektury tej niesamowicie wciągającej oraz fascynującej opowieści. Jestem pewna, że "Strażniczka Światów" przypadnie do gustu miłośnikom zarówno fantastyki, jak i mitologii słowiańskiej.

#książki #strażniczkaświatów #Przebudzenie #annakoprowskagłowacka #wydawnictwoalegoria

STRAŻNICZKA ŚWIATÓW
Przebudzenie
Anna Koprowska-Głowacka

Lubicie książki z wątkiem słowiańskim? Takie, w których na każdym kroku spotkać można demony słowiańskie: wśród rozgrzanych Słońcem pól trafić można na południcę, w lesie spotkać można Borutę, a zostawione na chwilę dziecko może zostać porwane przez mamunę 😱

Jeśli tak, to zachęcam Was gorąco do sięgnięcia po "Strażniczkę Światów: Przebudzenie".
Akcja powieści toczy się w czasach, gdy na ziemie Słowian wkracza chrześcijaństwo, a wiara w starych bogów zaczyna być piętnowana. Właśnie wtedy spotykamy młodą Rozalię-Rosławę, której powołaniem jest strzec bram między światami ludzi, bogów i zmarłych. Widzi ona więcej niż ktokolwiek, pomaga ludziom odegnać uroki i klątwy, jednak, za sprawą rzekomo zmarłego ojca, grozi jej wielkie niebezpieczeństwo...

Już od pierwszych stron książki wciąga nas tajemnica, którą otoczona jest główna bohaterka. Akcja toczy się szybko i co chwilę śledzimy kolejne wyzwania czekające na młodą Widzącą. Jej osoba przyciąga uwagę nie tylko włodarza, czy dowódcy wojsk, ale też nieprzychylny wzrok misjonarza nowej wiary. Intrygi i spiski wypełniają tę książkę i sprawiają, że ciężko oderwać się od tej powieści.

Lekkie pióro autorki oraz przypisy dla osób nie znających za bardzo demonów i bóstw słowiańskich sprawiają, że nikt nie poczuje się zagubiony, a wręcz każdy czytelnik może wynieść z tej powieści o wiele więcej, niż tylko satysfakcję z miło spędzonego czasu.

Sama autorka napisała też kilka książek o dziejach i legendach wielu regionów Polski i widać, że ta wiedza jest tu wykorzystana!
Jeśli więc lubicie książki fantastyczne z motywami słowiańskimi to koniecznie sięgnijcie po tę powieść!!
Polecam gorąco!!

Akcja powieści toczy się w...

Pierwsza recenzja w tym roku nie może traktować o niczym innym jak o jednym z moich zeszłorocznych patronatów.

Rozalia-Rosława ma moc, narodzona dzięki łasce Marzanny, Pani Życia i Śmierci. Jej powołaniem jest służyć ludziom jako matucha - wiedźma, widząca, a także pilnować bram między Prawią, Nawią i Jawią, czyli królestwem bogów, zmarłych i ludzi. Na słowiańskie ziemie wkracza chrześcijaństwo, natomiast konflikt, za sprawą niezywkle butnego i bezwzględnego mnicha, rośnie z każdym dniem.

"Strażniczka Światów. Przebudzenie" to książka autorstwa Anny Koprowskiej-Głowackiej @annegret75 wydana nakładem wydawnictwa Alegoria @wydawnictwo_alegoria.

Pierwsze na co warto zwrócić uwagę to bardzo przyjemne wydanie książki z przykuwającą oko okładką. Następnie, już na pierwszej stronie tekstu, widzimy pięknie napisaną treść. Język jakim posługuje się autorka jest bardzo przyjemny i jednocześnie łatwy w odbiorze, a lekkość pióra sprawia że czytelnik wręcz płynie przez treść. Myślę że nawet laik w temacie wiary słowiańskiej poradzi sobie ze zrozumieniem tekstu.

Tutaj nie ma chwili odpoczynku, wydarzenie goni wydarzenie a intryga intrygę, zaś całość niewyobrażalnie wciąga. Ogromny plus należy się za główną bohaterkę, którą lubi się wręcz automatycznie.

Są emocje, są słowiańskie wierzenia... a ja się cieszę, że książek traktujących o tym pisze się coraz więcej i że są one tak dobre!

Mocno zachęcam do sięgnięcia po ten tytuł, czyta się go bardzo dobrze. Ja natomiast już czekam na kolejne książki autorki, po które sięgnę z wielką przyjemnością!

Za egzemplarz i zaufanie dziękuję wydawnictwu. 💙

• Patronaty
  • Premiery 2022
  • Patronat medialny
  • Serie 7.1 i więcej
  • Patronat
  • Serie

Dodaj cytat z książki Przebudzenie. Strażniczka Światów