Okładka książki Opiekun Synne Kristine Eriksen
Okładka książki Opiekun
Synne Kristine Eriksen Wydawnictwo: Dwukropek Cykl: Milcząca trójka (tom 1) fantasy, science fiction
Milcząca trójka (tom 1)
Dwukropek
2023-02-08
2023-02-08
Edyta Stępkowska

Świetna seria książek, z niecierpliwością czekam na trzecią część. Sięgnęłam po nią z ciekawości zachęcona dobrymi opiniami i nie zawiodłam się. Ciekawi bohaterowie i pomimo mojego wieku bardzo dobrze mi się ją czytało. Polecam!

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Wciągająca fabuła. Wszystko dzieje się naraz. Czekam na 2 Tom.

Wciągająca fabuła. Wszystko dzieje się naraz. Czekam na 2 Tom.

Coś innego, coś ciekawego. Wyjątkowa poruszająca historia kilku rodów których losy się przeplatają. Pojawiają się brutalne elementy ale subtelnie opisane bez niepotrzebnych obrzydliwych opisów. Jestem bardzo ciekawa dalszej części

"Opiekun", o którym dziś Wam opowiem, to pierwszy tom trylogii fantasy ,,Milcząca trójka" autorstwa Synne Kristine Eriksen. 📚 Jest to historia inspirowana epoką wikingów. ⚒️ Czy przypadła mi do gustu❓️🤔

Sigurd i Mirra to główni bohaterowie lektury. Oboje są zmuszeni wyruszyć na wyprawy, każdy na swoją i każdy z oddzielną misją. Sigurd musi ratować młodszą siostrę, która została porwana, 😲 zaś Mirra ma odnaleźć pewną rzecz, która zapewniała bezpieczeństwo jej plemieniu. 😯 Gdy losy tej dwójki się splatają okazuje się, że obojgu przyświeca ten sam cel ➡️ otrzymanie wsparcia od wodza Rosomaków. Sytuacja zaczyna się jednak komplikować, gdy Sigurd zostaje wciągnięty w wydarzenia, które wydają się go przerastać. 🫣 Na dodatek dowiaduje się bolesnej prawdy o swoich przodkach oraz o sobie samym. 😔 Czy starczy mu sił na poradzenie sobie z tą trudną wiedzą i stawienie czoła złu, które zagraża jemu oraz jego bliskim❓️

"Opiekun" utrzymany jest w klimacie przygodowego fantasy. Znajdujemy tu tajemnicze legendy, dawne wierzenia, magię i dziwne stworzenia. 😍 Mamy silne więzi rodzinne, przyjaźń, miłość i zdolność poświęcenia się dla innych. 🥰 Otrzymujemy również sporą dawkę przygód, akcji oraz niesamowitych wydarzeń. 😃 Są też dobrze wykreowani bohaterowie i duża przemiana jednego z nich. 👍 Połączenie tego wszystkiego daje ciekawą, oryginalną, wciągającą lekturę o niezwykłym klimacie. 📚😊

"Opiekun" dedykowany jest wprawdzie młodszemu czytelnikowi, ale przyznam, że ja bawiłam się przy tej lekturze naprawdę świetnie. 😃 Uważam, że również starszy odbiorca spokojnie może sięgnąć po tę książkę. Ja już nie mogę doczekać się kolejnego tomu, bo autorka skończyła część pierwszą w najmniej oczekiwanym momencie. 🤦‍♀️ Polecam❗️😊

🧭🗺️

,,Opiekun" to pierwsza część trylogii ,,Milcząca trójka". W tym tomie autorka opisuje losy Sigurda i Mirry, którzy w tym samym czasie rozpoczynają dwie niezależne od siebie wyprawy.
Sigurd rusza na ratunek młodszej siostrze, która padła ofiarą porwania z własnego podwórka przy leśnej chacie. Mirra natomiast zostaje oddelegowana przez matkę do wykonania pewnej misji, mającej na celu zapewnienie bezpieczeństwa własnemu plemieniu.
Gdy pewnego dnia spotykają się w Grodzie Rosomaków, okazuje się, że oboje mają jeden wspólny cel.

⛰️🛎️

Jakie to było dobre!

Choć początkowo miałam problem z zapamiętaniem wszystkich imion i nazw geograficznych, później nie mogłam się już od tej historii oderwać. Leśne kadry, tajemnice, mroczne legendy i sekretne plemiona uczyniły tę powieść wyjątkową i niezwykle wciągającą. Autorka wykreowała ciekawe, złożone postaci, których losy śledziłam z zapartym tchem.

Książka jest przeznaczona dla dzieci w wieku 9-12 lat, ale wierzę, że może być doskonałą lekturą do wspólnego rodzinnego czytania.

Na pewno sięgnę po kolejne tomy trylogii, zwłaszcza że akcja urywa się w bardzo ciekawym momencie.

Polecam!

🗾🏰

🧭🗺️

Tąpnięcie. Silne emocje uderzają już na samym początku opowieści. Zagubiony czytelnik jeszcze nie wie dokąd go to zaprowadzi, ale już przeczuwa, że będzie to wymagająca droga ku prawdzie, której celem będzie uratowanie bliskiej osoby i przywrócenie poczucia bezpieczeństwa w świecie, w którym najwyraźniej coraz swobodniej zaczyna rozpleniać się zło…

Dojście do prawdy nie będzie łatwe. Początkowo będzie się dłużyć niczym droga przez nieprzenikniony i nieskończony las nieprzetartą ścieżką. Podszyta strachem, przed tym, co czai się w zaroślach. Z czasem pojawią się w tej historii okruchy skrywanej prawdy o przodkach, które będą niczym jasne promienie przedzierające się przez rzedniejący las zagubienia i niewiedzy. Nieco potrwa nim autorka wyprowadzi czytelnika na otwartą przestrzeń powiązań pomiędzy bohaterami i ich rodami, które przywiodą ich do Grodu Rosomaków.

„Opiekun” Synne Kristine Eriksen to pierwszy tom serii fantasy inspirowanej surową, nieco brutalną epoką wikingów. Dwoje głównych bohaterów wyrusza ze swych domów w drogę, obierają jeden kierunek i cel: prośba o pomoc wodza Rosomaków. Sytuacja znacznie się komplikuje, gdy poczciwy wódz odchodzi, a jego miejsce zajmuje żądny władzy Saxe.

W drodze do grodu i za jego murami Sigurd i Mikka (każde we własnym czasie i na inny sposób) odkrywają skrzętnie ukrywaną prawdę o swoich przodkach. Prawdę bolesną, zatrważającą i wręcz niewiarygodną. I nim ich świat runie, muszą się pozbierać i stawić czoła złu, jakie dotyka ich bliskich. Czy, gdy zewrą szyki uda im się uwolnić porwaną siostrę Sigurda i ochronić ród Mikki przed Cieniami? Tej odpowiedzi nie poznamy… w tym tomie.

Oryginalna, silnie osadzona w nurcie fantasy przykuwa uwagę już samą okładką. Lecz nim Sigurd stanie się wojownikiem z wizji Macieja Szymanowicza, przejdzie długą drogę. Jest to poniekąd opowieść o dorastaniu i przeobrażaniu się z beztroskiego dzieciaka w dzielnego młodzieńca oddanego sprawie.

Historia jest ciekawa, chociaż sposób pisania sprawiał, że zwłaszcza w pierwszej części brakowało mi w niej tego nieuchwytnego flow, które by mnie niosło. Końcówka mi to wynagrodziła.

Dojście do prawdy nie...

Witajcie 🤩dziś muszę Wam pokazać piękna książkę która czytaliśmy dwa razy w tym tygodniu! Jest naprawdę wspaniałym połączeniem różnorodnej tematyki i ciekawej fabuły 🤩i co tu ukrywać - nasze klimaty ❤️ ten wspaniały egzemplarz mogliśmy poznać dzięki Współpracy Reklamowej z wydawnictwem @wydawnictwo_dwukropek
Dziękujemy ✨

Opiekun

Milcząca Trójka jest połączeniem przygód, magii, dawnych wierzeń, epoka wikingów w pełnej krasie. Walka o władzę i przetrwanie, tajemnicze stwory, legendy oraz magiczna więź rodzinna, miłość, prawdziwa przyjaźń i poświęcenie.
Poznajemy Sigurd'a żyje on ze swoją babcią Aud oraz siostrą Svanhild w lesie gdzie czują się bezpiecznie.
Pewnego dnia jego siostra zostaje porwana, musi udać się z babcią do wujka w celu uzyskania pomocy.
Nawet nie zdają sobie sprawy że w szybkim tempie zostaną wciągnięci w wir paskudnej intrygi jego wuja. Mąż babci jest ciężko chory po krótkim pobycie u wujka zaniemogła babcia chłopca..nawet nie spodziewał się że tak szybko przyjdzie mu pożegnać dziadków..
Co ma do przekazania kapłan? Chłopak dostaje propozycję nie do odrzucenia ale niestety jeszcze nie jest w stanie wziąć na swoje barki takiego brzemienia.
Na wielkim zebraniu poznaje Mirrę która jest leśna istotą, nawet nie zdają sobie sprawy jak dziwny zbieg okoliczności połączy ich losy. Ojciec chłopca był w posiadaniu czegoś co dawało schronienie wiosce Mirry. Oboje mają olbrzymi orzech do zgryzienia. Czy podołają wyznaczonej im drodze? Czy złowrogie cienie i groza mroku z lasu będzie za nimi podążać? Co oznacza tak naprawdę Opiekun i jakie jest jego przeznaczenie, dowiecie się jak poznacie bliżej Sigurd'a i jego przygody✨🏞️

Dziękujemy ✨

Opiekun

Milcząca Trójka jest połączeniem przygód,...

Zachłysnęłam się tym światem! Na początku pomyślałam - wojownicy, wikingowie, nie bardzo moje klimaty, ale ta powieść to coś o wiele więcej! Jak fantastycznie poprowadzona fabuła, jakie zwroty akcji! I te baśniowe leśne plemiona... no cudo! Proszę się nie kierowac wiekiem, tylko brać w ciemno :-)

Niezależnie od tego, po jak różne książki sięgałam i sięgam, to między innymi fantastyka ukształtowała mnie jako czytelnika i to fantastyka sprawiła, że czytanie okazało się dla mnie idealną rozrywką, pobudzającą wyobraźnię i niezmiernie inspirującą. Dlatego z chęcią rekomenduję młodym czytelnikom wartościowe tytuły z tego gatunku i zachęcam rodziców, by takie książki podsuwali swoim dzieciom. A przy okazji, czytając książki takie jak "Opiekun" Synne Kristine Eriksen, sama - nomen omen - fantastycznie się bawię.

Bohaterem książki jest Sigurd, chłopak na progu dorosłości, który wiedzie spokojne życie w starym lesie, z babką, siostrą i parobkiem. Pewnego dnia, w czasie nieobecności parobka, na jego oczach dziwaczne orły porywają jego siostrę. Chłopak chce jak najszybciej rzucić się w pogoń, żeby ją odnaleźć, jednak babka przekonuje go, że muszą szukać wsparcia w grodzie rosomaków, u wuja, z którym od dawna nie utrzymuje kontaktów.

Na dworze w grodzie wbrew sobie zostaje wciągnięty w wydarzenia, które wydają się go przerastać: polityczne intrygi, na które nie jest gotowy, podżeganie do wojny i utrata najbliższych. Są tacy, którzy oczekują od niego decyzji, na które nie czuje się gotowy.

I wtedy pojawia się Mirra, dziwna leśna istota z plemienia ludwisarzy, która uzmysławia mu, że zniknięcie siostry to tylko jeden z przejawów przebudzenia się złowrogiej mocy. Mirra też ma misję - próbuje odnaleźć dzwonek, który chronił jej lud przed zagrożeniem ze strony cieni. Sigurda i Mirrę łączy poczucie obowiązku wobec ukochanych osób, ale też fakt, że nikt nie powiedział im nigdy prawdy o ich rodzicach, o świecie, o okrutnej przeszłości. A także o tym, co czai się... w cieniach.

Opiekun to pierwszy tom serii fantasy Milcząca Trójka inspirowanej czasami wikingów. Czytelnik znajdzie w niej m.in. grody wojowników, w których odbywają się tingi, czyli zgromadzenia mężczyzn, w czasie których można na przykład wybrać nowego wodza. Jest też walka o władzę, w czasie której do końca nie wiadomo, jakie są intencje każdej ze stron i komu można zaufać. I choć ze względu na docelowego odbiorcę jest to odrobinę uproszczone, nie można tej kreacji świata przedstawionego nazwać infantylną.

Historia jest ewidentnym preludium do większej opowieści, która ma wiele cech powieści inicjacyjnej. Mamy tu bowiem młodego bohatera, który wiódł dotąd proste życie na uboczu, nieświadom wielu spraw związanych ze światem poza jego częścią lasu. Kiedy jednak musi ruszyć na ratunek siostrze, nie waha się porzucić bezpiecznej przystani, i musi zmierzyć się ze światem zewnętrznym. Czeka tam na niego wiele niebezpieczeństw, ale też prawda o nim samym i jego rodzinie.

To, czego dowie się Sigurd, będzie dla niego obciążające, ponieważ wraz z wiedzą pojawią się pewne wobec niego oczekiwania. Jednocześnie chłopak będzie musiał poradzić sobie z lawirowaniem w domu wuja, który okazuje się kłębowiskiem węży i w którym życie chłopaka będzie zagrożone. Każda z decyzji może pociągnąć za sobą konkretne konsekwencje, które będą miały wpływ nie tylko na chłopaka. Co ważne, jest to bohater, z którym czytelnik od początku będzie sympatyzować, jednak nie jest herosem bez wad. Ma jednak jedną ważną cechę - jest wrażliwy na krzywdę drugiego człowieka i gotów zaryzykować choćby w obronie dziewczynki, która nie mówi i o której nic nie wie.

Fabuła, choć książka jest zaledwie fragmentem większej całości, jest ciekawa i wciągająca niemal od pierwszych stron. A rosnące wraz z pobytem Sigurda w grodzie napięcie udziela się odbiorcy, który z zapartym tchem śledzić będzie poczynania bohatera i rozwój wypadków. Jeśli dodamy do tego inspirację życiem germańskich plemion, nieuchwytne, niedookreślone zagrożenie, które zaczyna się budzić, i tajemnicze plemię ludwisarzy z magicznymi dzwonami, otrzymujemy świetne przygodowe fantasy z ogromnym potencjałem.

Tym, co zachwyca mnie w tej powieści jest fakt, że dostajemy z jednej strony pełną historię - związaną z tytułowym Opiekunem, a z drugiej zostajemy wprowadzeni w coś, co wykracza poza ramy tej książki. A także fakt, że docelowa grupa odbiorców to nie tylko młodsze nastolatki, bo sama powieść może stanąć w szranki z innymi przygodowymi fantasy zaliczanymi (także ze względu na wydawców) do literatury young adult. To jedna z tych historii, które można śmiało podbierać dzieciom i z przyjemnością podczytywać wieczorami, oddając się przygodzie. Jak dla mnie to książka wcale nieustępująca takim powieściom jak Pół króla Joe Abercrombiego, choć rekomendowana jest odbiorcom w wieku przednastoletnim. Jestem ogromnie ciekawa, jak ta historia się rozwinie, ale z pewnością to powieść, która idealnie nadaje się na wciągnięcie dzieciaków w świat fantastyki i odkrycie przyjemności przeżywania przygód wraz z literackim bohaterem.

• [F]
  • [Cdn.]