rozwińzwiń

I co dalej? (1945-1948)

Okładka książki I co dalej? (1945-1948) Zbigniew S. Siemaszko
Okładka książki I co dalej? (1945-1948)
Zbigniew S. Siemaszko Wydawnictwo: LTW biografia, autobiografia, pamiętnik
432 str. 7 godz. 12 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
LTW
Data wydania:
2016-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2016-01-01
Liczba stron:
432
Czas czytania
7 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375654745
Tagi:
Polska 1945-1948 powojnie
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
650
645

Na półkach:

Dwa powody, dla których chciałem tę książkę przeczytać: Raz, że interesuje mnie mocno ten okres "przejściowy" (przejściowy między wojną a pokojem i przejściowy między światem starym i zupełnie innym światem nowym); Dwa, że o na tego autora wielokrotnie powoływał się Piotr Zychowicz - na tyle często, że mnie to mocno zaintrygowało.

No i w pierwszym przypadku się nie zawiodłem: opisuje Siemaszko bardzo ciekawie rozterki polskich żołnierzy. Szczególnie intrygujące jest, że zupełnie inne podejście mieli ci, którzy przeszli przez ZSRR a diametralnie inne ci, którzy służyli w Wermachcie albo Luftwaffe. Do tej pory zresztą nawet nie wiedziałem, że wszyscy żołnierze polscy rekrutowani wśród jeńców niemieckich mieli zmienione nazwiska - w ten sposób ukrywaliśmy fakt łamania przez nas konwencji genewskiej z 1929 roku.

Miał autor do rozwiązanie polskiej armii na zachodzie bardzo zdroworozsądkowe podejście, różne od ówczesnej publicystyki londyńskiej: twierdzi on, że Brytyjczycy podeszli do tematu w sposób wyrachowany ale jednocześnie rycerski - nie pasowało im, żeby Polaków u siebie zatrzymać ale z drugiej strony zrobili jednak wszystko, żeby jakoś zapewnić przyszłość tym, którzy do Polski nie chcieli lub nie mogli wracać.

Przy okazji opisuje on różne perypetie związane z tym okresem przejściowym kiedy jedni jeszcze bawią się w wojsko a inni już czują się cywilami.

Nie ma tu może odkrywania zupełnie nieznanych faktów ale jest w tych wspomnieniach coś zastanawiającego: detaliczność autora jest imponująca a momentami wręcz szokująca. A pisał to przecież prawie 70 lat później. Od razu widać, że musiał prowadzić na bieżąco bardzo szczegółowe zapiski i przechowywał wszelkie dokumenty, które mu wpadły w ręce - zresztą wiele z nich jest tu reprodukowane. Momentami wręcz jest to przegięcie bo dowiedzenie się, o kupno czego prosiła go matka w liście z konkretnego dnia 1946 roku albo detale godzinowe przeprowadzonego śledztwa w sprawie kradzieży jego cywilnego ubrania. Ale z drugiej strony ma to swój urok, bo czasem z takich detali można się i tak dowiedzieć ciekawych rzeczy, np. z detali świadectwa gimnazjalnego można wiedzieć jakich przedmiotów uczono. Teksty pisanych wówczas wypracowań dają wgląd w poglądy autora wówczas a nie 60 lat później.

No i jako deser - bardzo szczegółowe wyjaśnienie kwestii nie uczestniczenia Polaków w londyńskiej defiladzie.

Dwa powody, dla których chciałem tę książkę przeczytać: Raz, że interesuje mnie mocno ten okres "przejściowy" (przejściowy między wojną a pokojem i przejściowy między światem starym i zupełnie innym światem nowym); Dwa, że o na tego autora wielokrotnie powoływał się Piotr Zychowicz - na tyle często, że mnie to mocno zaintrygowało.

No i w pierwszym przypadku się nie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3
  • Historia nowożytna powszechna
    1
  • Biografia
    1
  • WWII
    1
  • Historia Polski
    1
  • Wypożyczyć
    1
  • Wspomnienia
    1
  • Biografie
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki I co dalej? (1945-1948)


Podobne książki

Przeczytaj także