Wolny od lęku. Jak przerwać błędne koło niepokoju, aby odzyskać spokój umysłu

Okładka książki Wolny od lęku. Jak przerwać błędne koło niepokoju, aby odzyskać spokój umysłu Judson Brewer
Judson Brewer Wydawnictwo: Czarna Owca nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Unwinding Anxiety
Czarna Owca
2022-11-09
2022-11-09
Paweł Luboński

Nie podobało mi się konceptualizowanie różnych zjawisk (zaburzenia lękowe, uzależnienia, itp.) do tzw. „pętli nawyków” i aplikowanie autorskiej metody do niemal wszystkich trudności. Książka jest napisana w bardzo amerykańskim stylu („Odkryłem nową świetną metodę, która odmieni Twoje życie niezależnie z czym się zmagasz”). Choć pomysł jest ciekawy i na pewno warty rozważenia, narracja wokół niego mi nie odpowiadała. Książka wydaje się także być nieco naiwna. Wbrew temu jak brzmi tytuł książki, niewiele w niej psychoedukacji nt. mechanizmów działania lęku i sposobów radzenia sobie z nim oprócz nadmiernie propagowanej przez autora metody.

W swojej książce dr Brewer proponuje nowatorską metodę uwalniania się od nałogów i szkodliwych nawyków. W oparciu o badania kliniczne przekonuje, że popularne metody zwalczania nawyków, odwołujące się do logicznego myślenia i siły woli, mają ograniczoną skuteczność. Moim nieśmiałym zdaniem jest to po prostu kolejna metoda opierająca się na praktykowaniu uważności i pogłębianiu świadomości własnych zachowań oraz ich konsekwencji. Doktor ciekawie przedstawia sposób funkcjonowania ludzkiego mózgu, analizę mechanizmu uczenia się opartego na nagrodzie i do niego odnosi zaproponowaną metodę.

Czy jest ona lekarstwem na wszystkie lęki tego świata? Z pewnością nie, jednak myślę, że jest to dobra pozycja dla osób, które nadal poszukują porad jak zapanować nad swoimi niezdrowymi przyzwyczajeniami oraz emocjami.

"Dlaczego twój mózg woli ciastko a nie brokuły? Zbyt proste byłoby stwierdzenie: Ciastko jest smaczniejsze."
Może i proste, ale jakże prawdziwe- przynajmniej dla mnie, gdyż obok kawy, moim nałogiem są wypieki. Uwielbiam słodkości, a już domowego ciasta nie odmawiam nigdy 🤭

Na szczęście, poza czytaniem i kinem, są to moje jedyne w zasadzie uzależnienia. Książkę amerykańskiego psychiatry i neuronaukowca dr. Judsona Brewera "Wolny od lęku. Jak przerwać błędne koło niepokoju, aby odzyskać spokój umysłu" przeczytałam z ciekawością, ale muszę przyznać, że sięgnęłam po nią głównie ze względu na syna, który będąc osobą wysoko-wrażliwą, często nie wie (a i my jako rodzice nie zawsze wiemy) jak radzić sobie z współwystępującymi wraz z tym aspektem emocjonalnym nasileniem lękami. Ta książka nie dała mi w tym kontekście żadnych odpowiedzi, jest to bowiem rzecz skierowana do osób dorosłych, borykających się ze szkodliwymi nałogami.

Autor proponuje tu nowe rozwiązania, które opierają się na praktykowaniu uważności i pogłębianiu świadomości własnych zachowań oraz ich konsekwencji. Analizuje mechanizm uczenia się opartego na nagrodzie i do niego odnosi własną metodę. Dr. Brewer wskazuje, że kluczem do wyrwania się z pętli szkodliwych przyzwyczajeń są świadomość braku korzyści z trwania przy nawyku i znalezienie zachowania prowadzącego do wartościowej gratyfikacji.

Zmiana nawyku nie jest sprawą łatwą, tym bardziej, że w naszych umysłach zakodowane są już przecież wcześniejsze informacje, a te nie zawsze biorą pod uwagę czynniki zewnętrzne, bądź nawet genetyczne. Trzeba sporego wysiłku, aby wykasować dawne i zaktualizować nowe wartości. Niemniej Brewer dowodzi, że jest to możliwe.

Ostatnia część mówi dużo o ciekawości, która jest siłą napędową dla zmian i wspomaga procedurę nowego uczenia się, programowania. Autor wskazuje w jaki sposób można wykorzystać jej potencjał. Zadaniem końcowym jest tu umacnianie dobrych nawyków, odnajdywanie w nich radości.

Trenowanie umysłu wymaga praktyki, a jest nią świadome i wnikliwe przyglądanie się rezultatom zachowań, pozostawianie z myślami i emocjami. Wszystko po to "żebyś nauczył się dostosowywać swój system umysłowy i trafnie rozpoznawać napięcie i skurcz, które towarzyszą zmartwieniom i pragnieniom". Dr. Brewer stoi na straży stanowiska, że jest to wykonalne i realnie możliwe. "Szczerze mówiąc, to tylko sprawa właściwego nastawienia i działania."
Zatem do dzieła, jeśli zmagacie się z niezdrowym, niszczącym nałogiem - być może terapia Judsona Brewera przyniesie Wam konkretną pomoc. Próbujcie.

Pokonać lęk.

Lęk jest czymś, co towarzyszy mniej lub bardziej każdemu z nas. Ta podstawowa emocja jest swoistym mechanizmem alarmowym naszego organizmu, która ma za zadanie ostrzegać nas przed sytuacjami trudnymi i przygotować nas na obronę przed nimi. Zasada działania lęku jest prosta i w jej podstawowym aspekcie nie ma nic złego - gorzej jednak, gdy lęk nie tylko nas ostrzega, ale także obezwładnia i w efekcie przejmuje kontrolę nad naszym życiem.

W oparciu o badania laboratoryjne i kliniczne dr Brewer przekonuje, że popularne metody zwalczania nawyków, odwołujące się do logicznego myślenia i siły woli, mają ograniczoną skuteczność. Proponuje własne rozwiązania, które opierają się na praktykowaniu uważności i pogłębianiu świadomości własnych zachowań oraz ich konsekwencji. Prezentuje sposób funkcjonowania ludzkiego mózgu, szczególnie jego najstarszej, prymitywnej części, zapewniającej jednostce przetrwanie. Analizuje mechanizm uczenia się opartego na nagrodzie i do niego odnosi własną metodę. Brewer wskazuje, że kluczem do wyrwania się z pętli szkodliwych przyzwyczajeń są świadomość braku korzyści z trwania przy nawyku i znalezienie zachowania prowadzącego do wartościowej nagrody.

Kiedy lęk przejmuje nad nami kontrolę to pierwszym tego objawem jest to, że przestawiamy się na mechanizm unikania i ucieczki. Przestajemy stawiać czoła zagrożeniom, a zamiast tego zaczynamy ich unikać. Efekt jest taki, że nie tylko nie rozwiązujemy trudnej sytuacji, ale dodatkowo (poniekąd sami) potęgujemy tylko wywołany przez nią lęk. W ten sposób tworzy się błędne koło, z którego z biegiem czasu będzie coraz trudniej wyjść. Jak przerwać ten krąg i zacząć normalnie funkcjonować? Tego dowiemy się z niniejszej książki.

Sposób widzenia opisywanego problemu z całą pewnością zasługują na uwagę. Kwestie związane z lękiem oraz towarzyszące mu mechanizmy wyłożono i opisano w książce bardzo przejrzyście i klarownie. Zrozumiały przekaz ze strony autora pozwala wiele pojąć, a zrozumienie to zawsze pierwszy krok na drodze do sukcesu. Tak więc jeśli macie kłopot z towarzyszącym wam lękiem, to niniejsza książka może być dobrym rozwiązaniem po pierwsze względem zrozumienia problemu, a po drugie - względem jego opanowania.

Czarna Owca - dziękuję.

#wolnyodlęku #judsonbrewer #lęk #emocje #czarnaowca #wydawnictwoczarnaowca #cosnapolce #recommendedbooks #bookreview #bookreviewpoland #instabooks #instabookspoland #dobraksiazka #czytamksiazki

Pokonać lęk.

Czym jest lęk? Czym różni się lęk od strachu. Budowa mózgu i jego funkcje. Jak poradzić sobie z uzależnieniami. O tych ciężkich i lżejszych nawykach.

Czym jest trening uważności i czy może on komuś pomóc? Co mówi nauka? Jak może pomóc w kompulsywnym objadaniu się, a także w stanach lękowych? Jak może wpłynąć na osoby, które czują, że prokrastynacja to ich drugie imię?

Autor przybliża strategie walki z lękiem i nałogiem. Rozkłada na czynniki pierwsze wiele życiowych sytuacji.
Przytacza historie swoich pacjentów, którzy borykali się z uzależnieniami i lękiem.
To właśnie jest wielką zaletą tej książki, bo to nie są tylko suche fakty. Sprytnie wplata te historie, dzięki czemu w jasny i klarowny sposób możemy zrozumieć, jak się mają przytaczane badania kliniczne w odniesieniu do codziennego życia. Jak wygląda to wszystko w tzw. praktyce.
Opisuje eksperymenty z dziedziny neuronauki. Podkreśla znaczenie świadomości i odpowiedniego nastawienia w zrozumieniu i radzeniu sobie z nałogami.

Wprowadza ćwiczenia oddechowe. Podkreśla konieczność pracy nad uważnością. Na koncentrowaniu się na tu i teraz. Przedstawia różne metody radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Opisane historię pokazują, jak wiele traum z dzieciństwa przenosi się później do dorosłego życia pod postacią uzależnień, panicznego lęku i fobii.

Dużo tu wiedzy podanej w lekkiej formie. Nie ma tu medycznego żargonu, którego nie sposób zrozumieć, wszystko jest tutaj wytłumaczone od A do Z. Jeśli pojawia się jakaś metoda czy technika to jest ona skrupulatnie i łopatologicznie wytłumaczona. Podanych jest wiele przykładów, ćwiczeń i historii z życia wziętych. Fajnie przedstawione.

Dla osób, które są zainteresowane tematem, które chcą zrozumieć i zyskać większą świadomość, a przy okazji wykonać trochę własnej pracy.
Ta książka może okazać się bardzo wartościowa.

• Studia
  • Brak