Lista Kerstena. Sprawiedliwy wśród demonów

Okładka książki Lista Kerstena. Sprawiedliwy wśród demonów François Kersaudy
Okładka książki Lista Kerstena. Sprawiedliwy wśród demonów
François Kersaudy Wydawnictwo: Sonia Draga biografia, autobiografia, pamiętnik
La liste de Kersten
Sonia Draga
2022-09-14
2022-09-14
Agnieszka Rasińska-Bóbr
Historia Felix Kersten II Wojna Światowa

Praca François Kersaudy’ego to jednocześnie wspaniała biografia oraz kawał doskonałej literatury wojennej. Odmalowuje nam obraz cichego, aż nazbyt skromnego bohatera, któremu należałoby wznosić pomniki. Może tak należy potraktować tę książkę, bo dzięki niej pamięć o Felixie Kerstenie nie zginie. Ten człowiek z najbliższego otoczenia Heinricha Himmlera – jak niedługo po wojnie zaznaczył Światowy Kongres Żydów – „z narażeniem własnego życia uratował w Niemczech 100 tysięcy osób różnej narodowości, w tym około 60 tysięcy Żydów”. Liczby te wydają się być nieprawdopodobne, ale pozwalają nam lepiej uchwycić dramat czasów Drugiej Wojny Światowej. Sto tysięcy ludzkich istnień wymyka się naszej percepcji. Największe stadiony świata nie są wstanie pomieścić takiej ilości osób, które zawdzięczają swoje życie temu masażyście Himmlera.
Ciężko w to uwierzyć, ale czy nie mniej szokujące jest to, że osoba Felixa Kerstena do dziś pozostaje praktycznie nieznana? Ja, prawdopodobnie jak i Ty, nigdy nie słyszałem słowa o tym człowieku, choć interesuję się tematyką wojen światowych nie od wczoraj. Wdzięczny jestem François Kersaudy’emu za to, że przedstawił mi Felixa Kerstena. Ten francuski wykładowca historii na Uniwersytecie Paryskim oraz Oksfordzie wykonał tytaniczną pracę, każdy rozdział zaopatrując w solidną bibliografię i liczne przypisy. To nie jest bajdurzenie czy też nowoczesna pieśń pochwalna sławiąca mityczne dokonania spowitego we mgłę bohatera. To rzetelna praca historyka, napisana jednak w sposób błyskotliwy, który przyniósł autorowi już kilkanaście nagród literackich.
Trzeba pochwalić wydawcę za świetnie wykonaną pracę. Książkę czyta się bardzo przyjemnie, dzięki dbałości o detale. Wielkie ukłony dla Agnieszki Rasińskiej-Bóbr za doskonały przekład z języka francuskiego. To bardzo rozbudowane dzieło, składające się z piętnastu rozdziałów. Ich tytuły wiele nam mówią i z łatwością pomogą odnaleźć nam dany fragment biografii, do którego chcielibyśmy wrócić. Można stawiać pytanie czy François Kersaudy nie jest momentami zbyt drobiazgowy, ale kiedy dociera do nas jak wielkie są zasługi Felixa Kerstena (i jak wielkie ryzyko codziennie podejmował) powinniśmy zaniechać takich myśli. Każda jego myśl, czyn a nawet oddech warte są odnotowania i przechowywania w pamięci dla potomnych. Niech przykład Felixa Kerstena świeci kolejnym pokoleniom. Niech ta książka o sprawiedliwym wśród demonów będzie pierwszym z pomników. Niech ta niezłomność w tańcu ze śmiercią stanie się natchnieniem dla jak największej ilości osób by żyć w sposób odpowiedzialny. Niech ten mrok wojny nigdy nie wraca, ale jeśli przyjdzie nam się mierzyć znów z tak jednoznacznym złem, to mocno chcę wierzyć w to, że na tym świecie znajdzie się wielu Felixów Kerstenów. Dzięki takim ludziom nie ma wojny, która mogłaby zniszczyć dobro i prawdę.
Wiem, że brzmi to nieco patetycznie, ale naprawdę historia Felixa Kerstena podnosi na duchu. Tak jak powszechnie znana jest „Lista Schindlera” tak marzy mi się, aby również „Lista Kerstena” przeniknęła do zbiorowej świadomości. O takim dobru warto mówić jak najwięcej i nie bać się używania wielkich słów. Wyobraźmy sobie tą rzeszę ocalonych ludzi, dzięki odwadze jednego człowieka. I opowiadajmy o tym innym, ponieważ sam Felix tego nie robił. Do końca pozostał tak skromny, jak był faktycznie wielki. Można powiedzieć, że stosował się do nauki Pisma Świętego: „Niech inny cię chwali, a nie własne usta, obcy, a nie własne wargi” (Przypowieści Salomona 27:2).
Tym obcym był François Kersaudy. Dzięki jego wielkiej pracy Felix Kersten na nowo ożył. Zdecydowanie polecam Wam tę książkę, a gdy już poznamy historię „sprawiedliwego wśród demonów”, warto abyśmy opowiadali o jego życiu innym. Warto mówić o tym co dobre, w czasach gdy wokół tyle zła.

Wielu z nas słyszało zapewne historie Oskara Schindlera niemieckiego przedsiębiorcy, który uratował swoich żydowskich robotników przymusowych przed zagładą w niemieckich obozach koncentracyjnych. Jednak zapewne niewielu słyszało o magicznym Buddzie, magiku głębokiego masażu, który jeszcze przed II Wojną Światową cieszył się pochlebną opinią w kręgach europejskich wyższych sfer. Nawiązał kontakty z najwyższymi dygnitarzami wśród Nazistów przez co trafił do Heinricha Himmlera, którego leczył masażem i miał na niego niesamowitą moc oddziaływania, dzięki której uratował nieszczęśników złapanych przez Gestapo. Kersten działał w ruchu oporu i miał przy tym zdumiewającą energię. Był też niebywale odważnym człowiekiem z misją. Felix chciał aby zatriumfowały ludzkie wartości. Szacuje się, że uratował w Niemczech tysiące, tysiące osób w tym Belgów, Holendrów, Estończyków, Łotyszy, Norwegów czy Francuzów, a w tym 60 tysięcy Żydów. To niewiarygodna historia, o ofiarności, bohaterstwie, terrorze, tchórzostwie i fanatyzmie. Książka oddaje należną uwagę i cześć Kerstenowi oraz odkrywa zapomnianą historię człowieka, który ocalił niezliczoną ilość ludzi.

Już w 1947 roku Światowy Kongres Żydów potwierdził, że Felix Kersten „z narażeniem własnego życia uratował w Niemczech 100 tysięcy osób różnej narodowości, w tym około 60 tysięcy Żydów”. Jednak historia obeszła się z wojennym bohaterem niezbyt łaskawie. Ten zaufany pracownik i masażysta Heinricha Himmlera, który jako wynagrodzenie otrzymywał darowane przez hitlerowca życia Żydów i członków ruchu oporu, przez zbiorową świadomość został zapomniany. François Kersaudy powołuje postać Kerstena do życia i oddaje mu należną uwagę i cześć. Niewiarygodna historia Felixa Kerstena to opowieść o terrorze, tchórzostwie, ofiarności, fanatyzmie i bohaterstwie, odkrywająca zapomnianą dotąd historię człowieka, który ocalił tysiące ludzkich istnień.
Pierwsze, co rzuca się w oczy, to dużo narracji i przytaczanych wspomnień oraz rozmów Kerstena i innych osób, a znikoma ilość dialogów. O ile wspomnienia pisane są prostym, zrozumiałym językiem, o tyle narracja zawiera dużo "ozdobników" w zdaniach, co sprawia, że staje się nieco zawiła i nie zawsze przejrzysta w odbiorze. Styl raczej reportażowy, mnóstwo przypisów z dwojakim oznaczeniem; inne do bibliografii, inne do uwag. Książka okraszona mapami i przedrukiem oficjalnych pism i rozkazów w oryginale. Dużo szczegółów operacji wojskowych, wiadomości na temat nazistowskiej elity wraz z informacjami o ich zdrowiu i schorzeniach oraz z dziedziny życia prywatnego i zawodowego. To akurat było bardzo ciekawe, można dowiedzieć się wielu rzeczy. Sam Kersten - fiński masażysta - jawi się jako cichy bohater, który działając zza kulis uratował mnóstwo istnień ludzkich od zagłady i piekła obozów. Z narażeniem życia wyciągał ich z trybów reżimu naciskając na Himmlera, u którego był "nadwornym lekarzem" i można nawet rzec: powiernikiem myśli i sekretów. Najpierw ratował swoich znajomych i pacjentów, a od 1944 r. działał już bardziej masowo i liczby ocalonych szły w grube tysiące. Przy czym podawane w źródłach 100 tys. zdaje się mocno niedoszacowane. Współcześni Kerstenowi potraktowali go bardzo niesprawiedliwe i niemal na równi z hitlerowskimi zbrodniarzami, odmawiając mu zasług. Doprawdy fascynująca postać z niewyczerpanym pokładem energii, odwagi i skromności. Dopiero historia przywróciła Kerstenowi dobre imię, do czego przyczynił się m.in. autor niniejszej książki. Jeśli lubicie rzetelnie zrobiony reportaż z porządnym rozeznaniem tematu, polecam ten tytuł.
Ocena: 7/10

Książka historyczna która trzyma w napięciu do samego końca.

Książka historyczna która trzyma w napięciu do samego końca.

Niech historia nie zapomni o KERSTENIE.

Niech historia nie zapomni o KERSTENIE.

• Biografie
  • - A Przeczytać