III Rzesza. Kulisy walki o pozycję, wpływy, władzę

Okładka książki III Rzesza. Kulisy walki o pozycję, wpływy, władzę François Kersaudy
Okładka książki III Rzesza. Kulisy walki o pozycję, wpływy, władzę
2014-04-23
2014-04-23
Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak
Trzecia Rzesza Kersaudy

Dobrze się czyta, ale nic nowego ta książka ani na odkrywa ani nie wnosi.
Dobra dla tych co nie wiedzą z byt wiele o III Rzeszy.

Dobrze się czyta, ale nic nowego ta książka ani na odkrywa ani nie wnosi.
Dobra dla tych co nie wiedzą z byt wiele o III Rzeszy.

Adolf Hitler to największy zbrodniarz w historii ludzkości, lepiej by było, gdyby w ogóle się nie narodził. Nie da się ukryć, że był doskonałym, charyzmatycznym mówcą, który potrafił za sobą porwać miliony Niemców. Propagował koncepcję nadludzi, Aryjczyków czystej krwi. Chciał zbudować, według siebie, państwo doskonałe, bez Żydów, niepełnosprawnych i chorych umysłowo. Jego nadrzędnym celem było zbudowanie III Rzeszy, która miała przetrwać tysiąc lat.

François Kersaudy w swojej książce opisał tajemnice III Rzeszy, starał się dotrzeć do dużej ilości materiałów na temat życia codziennego Führera. Autor próbuje rozwikłać zagadkę rodowodu Adolfa Hitlera, obalając informację, że jego ojciec był Żydem. Opisuje także służbę wojskową przywódcy III Rzeszy i początki jego kariery w NSDAP. W książce nie zabrakło także kwestii prywatnych, takich jak choroby (jest temu poświęcony obszerny rozdział),czy kochanki, gdzie szczególnie wymieniona jest ukochana siostrzenica Geli, która popełniła samobójstwo, doprowadzając do rozpaczy zakochanego w niej wuja oraz przebiegła Eva Braun. Czytelnik zostaje także zapoznany z kulisami powstania Main Kampf, książki, na której Hitler dorobił się milionów, a która obecnie jest zakazana. Autor opisuje relacje z najbliższymi współpracownikami Führera – są tam zawarte ich wypowiedzi na temat swojego wodza – nie zawsze pochlebne, co czasami kończyło się dla nich śmiercią. François Kersaudy najwięcej uwagi poświęcił Rudolfowi Hessowi, szczegółowo opisuje jego karierę i stosunek do Adolfa Hitlera.

III Rzesza Odtajnione Akta zawiera dużo faktów, ale czytając ją miałam wrażenie, że zapoznaję się z czyjąś pracą doktorancką. François Kersaudy zastosował mnóstwo przypisów i powiem szczerze, że one były najciekawsze. Gdyby autor pokusił się o wplecenie ich w treść, lektura byłaby bardziej interesująca. Kersaudy rzeczywiście wybrał największe tajemnice „tysiącletniego państwa” i są one niezwykle fascynujące, ale nawet czytając o chorobach Adolfa Hitlera, o jego życiu seksualnym, czy o intrygujących kochankach, czułam jakbym czytała nudne notatki z wykładu, mimo że nie ma tam trudnego, naukowego słownictwa. W książce nie ma żadnych zdjęć czy skanów dokumentów, czego bardzo mi brakowało. Temat jest bardzo interesujący, ale niestety wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Lektura mogłaby być bardziej dynamicznie napisana – Kersaudy przez pół strony wymieniał nazwiska, by na kolejnej stronie zrobić to samo, zamiast napisać, że chodzi o postaci wymienione chwilę wcześniej. Miałam wrażenie, że poprzez ten zabieg sztucznie zapełnia kartki. Dla kogo jest ta książka? Dla fanów historii, pasjonatów interesujących się wojną i III Rzeszą, przeciętny „szarak” będzie nią znudzony.

"Żadna z informacji [na temat Hitlera, która mogła zostać rozpowszechniona] nie wydaje się realnie kompromitująca dla normalnego człowieka, ale czy Hitler był normalnym człowiekiem?"

Mogłoby się wydawać, że na temat, II wojny światowej, III Rzeszy i Hitlera napisano już wszystko, że nic więcej nie da się odkryć ani zrozumieć. A jednak historycy i autorzy książek popularnonaukowych wciąż próbują powiedzieć więcej, inaczej. Mam więc niemały problem z oceną książki Francoisa Kersaudy'ego "III Rzesza. Kulisy walki o pozycję, wpływy i władzę", nie należy bowiem do żadnej z powyższych kategorii. Nie jest ani naukowym dziełem z zakresu historii, ani krzykliwą wersją nauki popularnej. jest za to świetnie napisana, udokumentowana i porusza ciekawe zagadnienia.

W ośmiu rozdziałach, autor przedstawia zagadnienia dotyczące samego Hitlera (tych jest najwięcej),jego rodziny, najbliższych współpracowników oraz ogólnego systemu władzy III Rzeszy, wokół których narosło najwięcej legend i niedopowiedzeń. Przeczytamy więc między innymi o tym, ile prawdy jest w plotkach o domniemanym żydowskim tudzież niewyjaśnionym rodowodzie Hitlera, o rozwoju jego demagogicznych talentów, "o puszce skorpionów", jakim była Kancelaria III Rzeszy, o dojściu tyrana do władzy, a więc "nocy długich noży", rzekomym jego homoseksualizmie, dziwnych poczynaniach najbliższych współpracowników - karkołomnym locie Hessa i zdradzie Canarisa, szefa wywiadu oraz ilości leków, jakie w ciągu życia przyjmował Adolf.

Rozdziały są ułożone w dokładnie takiej kolejności, w jakiej je powyżej wymieniłam. Prawda, że chaotycznie? Właśnie chaos i brak związków przyczynowo-skutkowych pomiędzy rozdziałami są według mnie największymi wadami tej książki. Trochę za dużo też w niej Hitlera, a za mało tytułowych - Rzeszy i kulisów walki o władzę. Z resztą oryginalny tytuł tych dodatków nie zawiera, choć również nie jest najpiękniejszy i nieco pretensjonalny ("Sekrety III Rzeszy")...

Siła tej książki za to leży przede wszystkim w doborze tematyki rozdziałów i sposobach analizy faktów. III Rzesza... jest też świetnie napisana i wydana. Autor nie obija w bawełnę, nazywa rzeczy po imieniu i posługuje się rozbrajającym poczuciem humoru. Hitlera nazywa wirtuozem słowa i najlepszym aktorem Europy, innym razem zaś żywą apteką. Zauroczyło mnie także określenie Rudolfa Hessa (lotnika-zapaleńca, który wbrew woli Hitlera, wybrał się na wycieczkę do Wielkiej Brytanii... samolotem; tam chciał prowadzić rozmowy pokojowe) gołąbkiem pokoju. Z wyczuciem źródeł Kersaudy dementuje narosłe przez lata legendy i z dużą dozą prawdopodobieństwa (choć ostrożnie) podaje nowe (?) wytłumaczenia dobrze znanych faktów. Poznawczo więc, "III Rzesza..." jest pozycją znakomitą i godną polecenia miłośnikom historii XX wieku, ale i żądnym krwi tropicielom zagadek historycznych.

kotnakrecacz.blogspot.com

• Historia / Historyczne mniej lub bardziej / Z historią w tle