Janka, historia której nie znacie

Okładka książki Janka, historia której nie znacie Kasia Krawiecka
Okładka książki Janka, historia której nie znacie
Kasia Krawiecka Wydawnictwo: Wydawnictwo Zen powieść historyczna
powieść historyczna
Janka - powieść (nie tylko) o Wołyniu
Wydawnictwo Zen
2021-01-01
2019-11-28
#kasiakrawieckaq #wolyn #kasiatlumaczy #janka

Okładka książki Poezja Półcieni Kasia Krawiecka, Agnieszka Kuchnia - Wołosiewicz, Aleksander Sławiński, Iza Smolarek, Dariusz Adam Zeller
Poezja Półcieni Kasia Krawiecka, Ag...
Okładka książki trzynaście pokoi Kasia Krawiecka, Agnieszka Kuchnia - Wołosiewicz, Aleksander Sławiński, Iza Smolarek
trzynaście pokoi Kasia Krawiecka, Ag...

Zajęło mi rok, aby się za nią zabrać, a przeczytałam w niecałe dwa dni. Zdecydowanie warto! Nie brakowało łez.. wzruszyłam się i to nie raz. Książka jest napisana w bardzo prostym języku. Czyta się szybko i łatwo. Polecam !

Książka, która przypomina o tym jak ważne w naszym życiu są nasze korzenie pomimo, że czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy. Nie wiem, czy to dlatego, że autorka książki urodziła się w mieście z którego ja pochodzę czy sama historia, ale łzy pojawiały się u mnie już od pierwszych stron czytania. Szkoda, że taka krótka.

Bardzo długo zabierałem się za przeczytanie tej książki. Chociaż wygląda bardzo niewinnie. Na okładce uśmiechnięta starsza Pani z kwiatami, bo wiedziałem, jaki temat jest poruszany. To historia naszej przeszłości. Myślę, że prawie każdy ma takie historie w rodzinie. Wojna nigdy nie jest czymś dobrym i jej piętno pozostaje w nas na pokolenia. Takie historie pokazują, ile mamy szczęścia, że w ogóle się urodziliśmy. Nie czekaj dłużej, przeczytaj "Jankę".

Kim jestem, jakie są moje korzenie oraz co wiem o mojej rodzinie? Takie pytania prowokują czasem do poszukiwań w przeszłości, do zagłębienia się w historię rodzinną. Niektórzy odtwarzają drzewa genealogiczne, sięgające do kilku pokoleń wstecz, najbardziej wytrwali pewnie docierają głębiej.
To właśnie był powód, który sprawił, że autorka zebrała zapiski swojej babci Janki, oraz dodała kilka zdjęć i wydała książkę.

Janina Leszczyńska urodziła się w Martynkach na Wołyniu. Jako dziecko była świadkiem rzezi wołyńskiej.
W książce opowiada jednak nie tylko o tych dramatycznych przeżyciach, możemy dowiedzieć się o obrządkach i tradycjach, o zwykłym życiu jakie toczyło się na tamtych terenach.
Wspomnienia babci zapisane są w formie prozy, ale również w formie poezji.

Książka zachęciła mnie do bliższego przyjrzenia się ówczesnym wydarzeniom. Kiedy uczyłam się historii w szkole, o wiele bardziej interesowały mnie czasy przedwojenne. Teraz uzupełniam swoją wiedzę. Z pewnością z wiekiem zupełnie inaczej patrzy się na pewne sprawy. Inaczej też odbiera się podręcznikowe "suche fakty" a inaczej relacje żyjących świadków, zwłaszcza jeśli tym kimś jest bliska nam osoba. Niestety tych jest już coraz mniej, ale zostaną po nich spisane przeżycia.

Książkę przeczytałam biorąc udział w Book Tour, dziękuję za tę możliwość.
Książkę serdecznie polecam.

'Janka' to ważne świadectwo człowieczeństwa. Fragment o wigilii bardzo mnie wzruszył i przypomniał o korzeniach, dzieciństwie.. Twórczość tytułowej bohaterki jest osadzona w naturze i codzienności wiejskiego życia. Janka jest wspaniałą poetką ludową, jej teksty są śpiewne, ale i lekko nostalgiczne. Ciekawa i ważna lektura.

Gdy miałam 19 lat pierwszy raz wyjechałam za granicę... Do Anglii. To był tylko miesiąc. Ale przez ten miesiąc zachłysnełam się angielskim życiem.
Tak jak opisała Kasia nawet do sklepu lub Mcdonalda ludzie wychodzili w piżamie i nikt tego nie komentował. Tygodniowa wypłata pozwalająca Ci kupić praktycznie wszystko na co miałeś ochotę.
Podobała mi się ta anonimowość. Wiedziałam ,że wrócę tu na stałe...

Poezja babci Janki poruszy każde serce. Przepięknie opisała swoje uczucia... Szczęście, rodzinną miłość, strach , odwagę i tęsknotę.
Jeszcze nigdy nie czytałam wspomnień zapisanych w formie wierszy . Było to dla mnie coś nowego ,ale i pięknego....
Zdjęcia zamieszczone w książce pobudzają jeszcze bardziej naszą wyobraźnię o miejscu ,w którym ludzie żyli spokojnie... Mieli rodziny , pracę, swoje obowiązki.
To była wzruszająca podróż po zakątkach Polski ,w której rozgrywał się dramat wielu ludzi.

Spisanych wspomnień rodzinnych lub swoich z czasów wojny nie powinno się oceniać. To nie jest fikcja ...
I wierzę, że babcię Jankę dużo kosztowało spisanie wspomnień w postaci poezji...
Wojna jest czymś o czym każdy chciałby zapomnieć, ale odbiła tak wielkie piętno na bezbronnych ludziach ,że ocaleni pamiętają o niej jakby to było wczoraj...
Doceniajmy możliwość czytania zwierzeń ocalałych, bo mogę tylko sobie wyobrazić jak ciężko jest im wrócić nawet myślami do tych dni.

Czytajmy i pamiętajmy, bo niedługo zabraknie tych ,którzy przetrwali ten koszmar🥺❤️

Podobała mi się ta anonimowość. ...

Wspaniała historia, która obrazuje nam dzieje pokoleń. Prawdziwe zdarzenia, emocje przeżyte przez babcię a opisane przez wnuczkę . W ten sposób dzieje pokoleń zostają żywe. Bardzo polecam tą pozycję.

Historia jakiej jeszcze nie znacie🙂 Pozwólcie Kasi Krawieckiej i jej Babci zaprosić się na niesamowitą podróż w czasie 🤗po której być może zobaczycie świat z innej perspektywy 💫💫💫

Mega książka 😁

Mega książka 😁

Babcia autorki spisała swoją historię prozą oraz wierszem. Autorka zebrała to wszystko i wydała wraz ze swoim komentarzem. Jest to trudna historia, ale nie skupia się na tragedii wołyńskiej.
Rozmowa z autorką w podkaście:

Rozmowa z autorką w podkaście: