Keanu Reeves. Absolutny fenomen. Twórczość filmowa niekwestionowanej ikony

Okładka książki Keanu Reeves. Absolutny fenomen. Twórczość filmowa niekwestionowanej ikony Alex Pappademas
Alex Pappademas Wydawnictwo: Bukowy Las biografia, autobiografia, pamiętnik
Keanu Reeves: most triumphant. The movies and meaning of an inscrutable icon
Bukowy Las
2022-10-26
2022-10-26
2022-05-26
Donata Olejnik

Bardzo słaba książka, nie dotrwałem do końca. Książkę można podsumować jako spisanie opinii autora książki o postaciach jakie odgrywał Keanu w filmach. Autor odbył z Keanu jeden wywiad, sam stwierdził że niezbyt udany, śmiało można powiedzieć że go nie poznał. Dodatkowo autor doszukuje się praktycznie wszędzie wątków homoseksualnych.

Książka pozwala nam bliżej poznać Keanu Reeves'a, zrozumieć jego fenomen.
Pozwoliła lepiej poznać mi postać aktora i jego role filmowe. Myślałam jednak, że to będzie fajna biografia.
Alex Pappademas przeprowadził tylko jeden wywiad z Keanu, uważam, że to zbyt mało jak dla napisania tak obszernej publikacji - myślałam, że przykładowo znają się bliżej. Sama książka jest w porządku, jednak sposób pisania autora, jego daleko idące wnioski o tym jaki jest Reeves na podstawie np. mimiki Keanu w filmach jest średnie.

Chciałam przeczytać tę pozycję, ponieważ niewiele jest rzetelnych publikacji o Keanu, a on sam jest bardzo skryty.. Na wywiadach od lat udziela podobnych informacji, strzeże swojej prywatności. Niewiele wiadomo na jego temat.
Reeves jest specyficznym człowiekiem, nie lubi swojej sławy, jest skromny, przy tym nieco ekscentryczny. Jednak jest niesamowitym aktorem, w każdą rolę wkłada 100% siebie i mimo, że niektóre filmy nie odniosły takich sukcesów jak jego największy hit - "Matrix" - to w tych filmach wielką wartością dodaną jest sam aktor i niekiedy tylko on jest powodem dla którego ludzie oglądają te mniej popularne filmy.

Podsumowując książka jest dobra, wysnuwa się z niej obraz człowieka skromnego, bardzo dobrego, specyficznego, ale uczciwego wobec siebie i innych - co w dzisiejszych czasach, a zwłaszcza w Hollywood, jest niestety rzadkością.

Książka pozwala nam bliżej poznać Keanu Reeves'a, zrozumieć jego fenomen.

Nie wnikałem kim jest autor pozycji ale pisze jak typowy krytyk filmowy. Dobra książka która mi osobiści przybliżyła osobę aktora i jego twórczość. Niestety część rozdziałów to opinie i dość daleko wybiegające interpretacje ról. Ale ogólnie na plus

"Oto chwila duchowego połączenia, przekazania pochodni pomiędzy dwoma gwiazdorami, których całkiem sporo łączy. W 'Akcie zemsty', w tej jedynej wspólnej scenie, nie zamieniają ze sobą ani słowa. Fabuła wiąże ich przemocą, co wydaje się całkiem na miejscu. Podobnie jak Keanu, także i Bronsona krytycy nazywali często „drewnianym”. W przypadku obu aktorów wiele ich najlepszych ról to te, w których prawie w ogóle się nie odzywają. Zarówno Keanu, jak i Bronson zyskali ponowną sławę po pięćdziesiątce, grając gości, którzy zabijają mnóstwo osób w ramach zemsty za osobistą tragedię, której już żadna dodatkowa śmierć i tak nie cofnie."

Niezwykle wciągająca i rozbudowana analiza kariery twórczej Reevesa, której autor wnika w bardzo osobiste sfery aktora, głównie przez pryzmat wybieranych przez niego ról i form wkładu (nie tylko aktorskiego) w popkulturę oraz stara się dać odpowiedź na pytanie: dlaczego jest tak uwielbiany przez fanów na całym świecie? Czytelnik dowie się wiele o pasjach Keanu, jego zaangażowaniu w różne filmowe i niefilmowe projekty oraz o wpływie, jaki wywarł na wiele osób swoistą prostotą i pokorą - funkcjonując zarówno, jako gwiazda filmowa, celebryta i, w wielu przypadkach, wzbudzająca mega-pozytywne reakcje, postać memiczna.

To forma quasi-biografii, które generalnie bardzo lubię. Mocno skoncentrowana na, pełnej interesujących spostrzeżeń, analizie twórczości i dorobku filmowego oraz teatralnego. Choć mam wrażenie, że w pewnych aspektach umniejsza faktyczną wartość książki, jako dzieła biograficznego, przesadne dopasowywanie przez Aleksa Pappademasa bohaterów, w jakich wciela się Reeves do rzeczywistego wizerunku aktora i usilne szukanie analogii pomiędzy perypetiami odgrywanych postaci i - często dramatycznymi - przypadkami z życia Keanu, co prowadzi, w moim odczuciu, do dywagacji, które są ciekawe, ale niebezpiecznie zbliżają się do przestrzeni nadinterpretacji.

W rezultacie, książka ta traci potencjał jako biografia i obiektywna analiza kariery Keanu Reevesa i staje się bardziej osobistym wywodem autora - zakochanego w aktorze i biorącego stronę rzeszy podobnych mu fanów - niż rzetelnym dziełem biograficznym. Dla czytelników, którzy szukają obiektywnej i wyważonej analizy twórczości Reevesa, publikacja może być rozczarowująca. Dla czytelników lubujących się w nieoczywistej krytyce i analizie dzieł filmowych - rzecz nie do przeoczenia.

Jako fanka Keanu ochoczo sięgnęłam po tę książkę.. Nie spodziewałam się jednak aż takiego chaosu.

Za dużo o samym aktorze się nie dowiesz z tej książki, natomiast autor rozpracowuje każdy film, w którym pojawia się Keanu. Na samej podstawie mimiki, fabuły itp analizuje jaki naprawdę jest Keanu Reeves, prowadząc z nim tylko jeden średnio udany wywiad w życiu.

Gdybania Alexa Pappademasa bywają mocno męczące, do tego momentami wciskanie ideologii gdzieś gdzie tego faktycznie nie ma.

Książkę można podsumować tylko stwierdzeniem, że autor nie znając Keanu, zebrał swoje interpretacje o jego postaci i życiu i usilnie wcisnął je w książkę, która tak naprawdę żeruje tylko na popularnym nazwisku.

Ledwo przebrnęłam. Ciekawi mnie zdanie samego Keanu o tej książce, ale nawet autor zaznacza, że pewnie jej nie przeczyta...

Gdybania...

Daję 6 za kunszt pisarski, autor posługuje się piórem w sposób, który lubię - z inteligencją i doświadczeniem. Minusy za to, że próbuje "wniknąć" w osobowość Keanu na podstawie filmów, w których grał i wywiadów jakich udzielił. Moim zdaniem dużo teoretyzuje (bo jak można kogoś poznać w taki sposób). Momentami się uśmiałam, dowiedziałam sporo info o aktorze (w tym plotek) oraz o jego filmografii. Lubię Keanu więc książka mnie wciągnęła. Jedyne co mnie irytowało to przypisy tłumaczki - nie wiem na jakiej zasadzie wybierała pojęcia do wyjaśnienia, ani czy w ogóle były konieczne, nie miało to dla mnie większego sensu.

Przebrnęłam. Zmęczyłam i doczytałam do końca, chociaż na końcu już nie wiedziałam o czym czytam - o Keanu Reeves'ie, filmie z Keanu czy też o wyobrażeniach autora książki na temat Keanu i jego postaci filmowych.
Ta książka to najeżony filmowymi faktami oraz dygresjami zbiór subiektywnych interpretacji autora na temat ról Keanu Reeves'a. Czyta się toto dość topornie, a czytając zastanawia się co powiedziałby sam Keanu o tej książce. Momentami te interpretacje bywają bardzo irytujące.

Mimo wszystko, szacun dla autora za rozległą wiedzę.

Na wstępie zaznaczę, że NIE ŻAŁUJĘ tych 40 zł, które zostawiłam w księgarni, ale mam parę uwag… Nie jestem żadną psychofanką Keanu, nigdy zresztą nie byłam, ale po obejrzeniu Johna Wicka 4 w kinie zaczęłam się w sumie zastanawiać, co tam u niego było słychać przez ostatnie kilkanaście/kilkadziesiąt lat, kiedy nie myślałam o jego istnieniu, i tym sposobem uznałam że książka znalazła się w moich rękach w odpowiednim czasie. Naiwnie jednak myślałam, że będzie to autobiografia/biografia powstała dzięki współpracy z osobą, która potrafi pisać, że autor może pochwalić się jakąś głębszą znajomością z Keanu, niż to, że raz zrobił z nim wywiad, który okazał się hitem, więc postanowił kuć żelazo póki gorące. Bo tak to wygląda - zresztą facet nie ukrywa, że nie ma nic wspólnego z Keanu, mówi nam o tym już we wstępie. Przynajmniej jest szczery. Plus dla niego.
Ta pozycja jest w większości interpretacją wszystkich produkcji powstałych z udziałem Keanu, a czasem nawet takich, z którymi Keanu nie ma nic wspólnego, np: w podobnym czasie w latach 80. powstała jakaś reklama, która przypomina wątek w tym albo tamtym filmie, albo gdzieś, w jakimś filmie dla młodzieży pojawiła się podobna tematyka, więc autor postanawia nam o tym opowiedzieć. Ma to zapewne swoje plusy i minusy, przytacza realia danych czasów, a to czy te informacje są ciekawe dla czytelnika trzeba rozpatrywać subiektywnie (mnie niektóre nużyły, ale było kilka całkiem ciekawych). Z pewnością minusem tego typu książek jest ich nieoczywistość. Ktoś coś słyszał, widział, gdzieś o tym opowiedział, pojawiła się plotka, ale nikt nie wie, czy to miało miejsce… Nie ma dowodów. Nie mamy też słów Keanu, które mogłyby to po latach potwierdzić, zresztą w przypadku np: River’a sądzę, że Keanu nie chciałby się odzywać. Jego przyjaciel w końcu nie żyje od jakichś trzydziestu lat, więc dostajemy jakieś strzępki wywiadów, które przeczą plotkom albo mają je potwierdzić. Mówiąc najogólniej, ta książka jest jedną wielką interpretacją. Interpretacją tego, co dzieje się w filmach, jaka relacja łączy postać graną przez Keanu z innymi postaciami i jakie ma to odniesienie do życia aktora (moim zdaniem autor doszukuje się tutaj podobieństw między rzeczywistością a fikcją na siłę, ok, można dostrzec pewne zależności, ale też bez przesady). Czasem pojawiają się ciekawostki z życia aktorów, z którymi Keanu grał lub z którymi się zna, np: Winony Ryder, samego jednak życia prywatnego Keanu jest niewiele, są to rzeczy, które niekoniecznie wyczytasz w Wikipedii, ale wciąż dość ogólne, a niektóre pozostają w sferze spekulacji i domysłów. Przyznaję też, że nie widziałam wszystkich filmów z dorobku Keanu, natomiast podobały mi się niektóre interpretacje tych filmów, które akurat kojarzyłam lub znałam. Pod koniec natomiast już myślałam, że zasnę, a wykończyły mnie chyba te odniesienia do memiczności Keanu (memów wciąż nie rozumiem, a jestem w takim wieku, że jeszcze powinnam).
Wciąż lepsza pozycja o Keanu, niż ten poprzednik fanfick.

W książce ,,Keanu Reeves absolutny fenomen" nie dowiecie się za dużo o samym aktorze, jednak przebrniecie z autorem przez całą twórczość aktora wraz z jej analizą. Przeczytacie o ruchach, mimice i reakcjach Keanu w filmach wraz z komentarzem od autora czy aktor grał, czy jednak był sobą 😉

Uważam, że książka może być idealna dla fanów Keanu Reeves i dla tych, którzy szczególnie interesują się kinem 🥰

Keanu Reeves - po prostu uwielbiam. Nic dodać nic ująć.

Keanu Reeves - po prostu uwielbiam. Nic dodać nic ująć.

• POBRANE
  • Ile dałbym by zapomnieć cię
  • Przeczytane w 2023

Alex Pappademas Keanu Reeves. Absolutny fenomen. Twórczość filmowa niekwestionowanej ikony Zobacz więcej