Eon. Powrót Lustrzanego Smoka

2010-02-19
2010-02-19
Dariusz Kopociński
eon powrót lustrzanego smoka

"EON" to fascynująca i zaskakująca powieść, której akcja toczy się w orientalnym świecie pełnym magii i tajemnic. Autorce udało się stworzyć wyjątkową atmosferę, w której chińska kultura miesza się z elementami fantasy, tworząc niezwykle barwną i wciągającą opowieść.

Fabuła skupia się na młodym chłopcu, Eonie, który marzy o zostaniu Wybrańcem, czyli jednym z nielicznych, którzy posiadają zdolność łączenia się z smokiem, potężnym istotą dającą magię i władzę. Jednakże istnieją pewne tajemnice, które związane są z Eonem, a które stawiają go w niebezpiecznej sytuacji. Książka wciąga czytelnika w wir intryg, oszustw i ukrytych planów, tworząc napięcie, które trzyma w ryzach aż do ostatnich stron.

Alison Goodman zbudowała interesujący świat, w którym toczy się akcja. Opisy miast, pałaców i różnych regionów są tak szczegółowe, że można się w nich zanurzyć, a przy tym nie przytłaczają czytelnika. Ciekawe jest również wprowadzenie aspektu płci i tożsamości płciowej

Charaktery postaci są dobrze wykreowane i rozwijają się w trakcie akcji. Eon to kompleksowy bohater, który musi zmierzyć się z własnymi słabościami i tajemnicami, aby osiągnąć swój cel. Postacie drugoplanowe również wniosły wiele do historii, dodając jej głębi i różnorodności.

Czasami tempo może wydawać się nieco chaotyczne, a niektóre wątki mogą być trudne do śledzenia. Niektóre aspekty magii i zasad świata wymagają również od czytelnika pewnego wysiłku, aby je zrozumieć.

Książka zaczęła się bardzo dobrze. Na tyle dobrze, bym zignorowała potrzebę snu. Jednak potem właściwie musiałam się trochę zmuszać do czytania. Byle skończyć, byle skończyć... No i skończyłam - pierwszą część, bo nie wiem, czy będzie mi się chciało czytać ciąg dalszy.

Średnia książka, głównie przez to, że przez 3/4 fabuły się nudziłam. Bohaterka nie zrobiła na mnie wrażenia, nie polubiłam jej i było mi obojętne co się z nią dzieje. Dopiero końcówka ratuje tą książkę i zachęca do sięgnięcia po kolejną część. Szkoda, bo myślałam, że trafi do moich ulubieńców, ale trochę za bardzo się z nią na początku męczyłam.

Po wypożyczeniu książki, zanim zacząłem ją czytać zapoznałem się z opiniami. No i miałem sporo obaw czy to będzie dla mnie odpowiednia lektura, bo przeważnie czytelniczki były zachwycone powieścią, a wśród mężczyzn oceny były umiarkowane. Jednak po przeczytaniu uważam, że jest to bardzo dobra powieść dla każdego kto jest otwarty na problemy damsko-męskie.

Daleki Wschód, fikcyjne Cesarstwo Niebiańskich Smoków, w którym rządzi cesarz i rada Lordów Smocze Oko. Świat zdominowany przez mężczyzn. Jednak znalazła się kobieta, a właściwie młoda dziewczyna, która wbrew tradycji chce zostać Lordem Smocze Oko. Aby to osiągnąć musi ukrywać swoją prawdziwą tożsamość. W udawaniu chłopca pomaga jej chroma noga po wypadku i uszkodzeniu biodra, ale ta ułomność niestety nie ułatwia ćwiczeń i przygotowań do wielkiej ceremonii, w której smok władający nowym rokiem wybierze ucznia, jednego z pośród dwunastu kandydatów.
Czy Eonie podającej się za Eona uda się pokonać konkurentów? Czy zostanie wybrana przez smoka? Czy nie zostanie odkryta jej tajemnica? Czy zdoła być wojowniczką dorównującą mężczyznom?
Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź we wciągającej powieści opartej na starożytnej kulturze Chin i Japonii.

Daleki Wschód,...

Nie mam pojęcia na czym polega fenomen tej książki, ale po zapoznaniu się w całości z historią przedstawioną przez Alison Goodman, jestem wręcz oszołomiona. Nie chodzi tylko o umiejętne ukazanie akcji, ale również o odpowiednie rozrysowanie bohaterów i opisów. Czytelnik może wiele dowiedzieć się o przeszłości danej postaci, o jej wadach i zaletach, przy czym każda informacja na ten temat jest starannie dawkowana i otoczona wianuszkiem tajemnicy. Język literacki również jest niczego sobie. Zwróciłam uwagę zwłaszcza na opisy związane z wykorzystywaniem mocy oraz sztuki walki przez bohaterów. A. Goodman świetnie potrafi zadziałać na wyobraźnię i tak pokierować wydarzeniami, że od samego początku chłonie się każde słowo z kart powieści.
Urzekła mnie także główna bohaterka. Historia opowiadana jest w pierwszoosobowej narracji, przez co czytelnik może szerzej przyjrzeć się odczuciom Eony, ale to nie przeszkadza w poznawaniu przygód innych postaci. Ponadto Eona ma w sobie coś, za czym bardzo przepadam – silny i waleczny charakter oraz hart ducha i umiejętność wychodzenia niemal z każdej opresji. Autorka stopniowo pokazuje też przemianę postaci z uległej uczennicy w potężnego członka cesarskiej świty. Pozostali bohaterowie również intrygują swoimi charakterami, a najbardziej ambicjami, cechującymi zwłaszcza antagonistów. Też przeszłość Eony oraz pozostałych jej sprzymierzeńców stanowi ciekawy dodatek do całej historii, zaś wspólne odkrywanie tajemnicy ich losów i smoczej mocy tylko potęguje jeszcze większe emocje.
Motyw fantastyczny głównie skupia się na smokach, ich mocy oraz przepływie energii pomiędzy nimi, a człowiekiem. Nie jest zbyt rozbudowany, a jednak tyle wystarczy, by wzbudzić zainteresowanie czytelnika. Cała akcja dzieje się na dworze cesarza, koncentrując się na intrygach, złośliwościach ze strony wrogów Eony oraz wsparciu sprzymierzeńców i odkrywaniu możliwości samej bohaterki. Nie jest to zbyt wiele, ale opis zagrożeń wynikających z pobytu wśród najpotężniejszych ludzi Imperium i jego przeciwników oraz samych Smoków wystarczył mi z nawiązką, by maksymalnie wciągnąć się w fabułę. Czytając tę książkę po prostu nie mogłam się oderwać i na pewno zabiorę się za kolejny tom przygód Eony.

Nie będę się specjalnie rozwlekać nad książką, która była po prostu dość przeciętna i rozwleczona. Do tego żeby cokolwiek się rozwiązało trzeba było poczekać na kolejną część i żyć we frustracji: albo poddać się kolejnym godzinom nudy, ale przynajmniej mieć jakieś domknięcie; albo pogodzić się z tym, że do końca jedne drzwi pozostaną otwarte.

Co do samego pierwszego tomu - w owym czasie bardzo lubiłam książki o podobnej tematyce i tu w sumie dość odważnie był podejmowany temat gorszego traktowania kobiet w różnych kulturach. Z jakiegoś powodu jednak niespecjalnie było tu coś więcej. Nie czułam jakiejś więzi z bohaterami, styl pisania nie był jakiś zachwycający, po prostu było dość przeciętnie. Odwlekałam przeczytanie książki latami aż w którymś momencie ją dopięłam, i tyle.

Co do samego pierwszego tomu -...

Trudno powiedzieć czy książka jest aż tak dobra, czy po prostu mój organizm stwierdził, że nie potrzebuje więcej niż 4h snu, aby prawidłowo funkcjonować w pracy. Ale osobiście obstawiałabym jednak pierwszą opcję ;)
Książka napisana w fajny sposób, bez długich opisów, za to z ciągłą akcją. Ciekawa koncepcja smoków oraz ich osadzenia w kulturze, a także zasadności ich bytu.
Co do samej historii, a także ewentualnych zarzutów, trzeba pamiętać, że powieść osadzona jest w innych czasach, kiedy panowały inne zasady i podziały. Jak dla mnie bardzo fajnie przedstawiona historia, w której jest poruszonych wiele "delikatnych" tematów, bez ich natarczywości.
Mam kilka zarzutów co do końcowych rozdziałów, jednak nie na tyle aby zmieniły moje odczucie co do całości książki ;)

Książka wywarła na mnie ogromne wrażenie.
Pomysł na świat wykreowany przez autorkę zachwyca samym miejscem akcji.
Pomimo dobrze wywartego wrażenia, znajdowały się małe elementy które mogą denerwować, jak na przykład zachowanie niektórych bohaterów.
Pierwszy raz sięgnęłam po książkę Alison Goodman i zapewne sięgnę po inne jej opowiadania.

Książka wywarła na mnie ogromne wrażenie.
Pomysł na świat wykreowany przez autorkę zachwyca samym miejscem akcji.

Młodzieżówka, ale bez wzdychania i romansów. Książka o odkrywaniu siebie.

Młodzieżówka, ale bez wzdychania i romansów. Książka o odkrywaniu siebie.

Jedna z moich ulubionych pozycji. Fantastyka osadzona w dawnych czasach w kulturze azjatyckiej. Świat jest świetnie zobrazowany i wiarygodny, postacie są ciekawie zbudowane i niejednowymiarowe. Bardzo oryginalny pomysł na fabułę, dobrze opowiedziana wciągająca historia.