Edmund Wojtyła Brat św. Jana Pawła II

WAM
2022-01-01
2022-01-01
Edmund Wojtyła Karol Wojtyła Jan Paweł II wiara

Jak wielu z nas zapytanych o rodzeństwo papieża Jana Pawła II udzieliło by poprawnej odpowiedzi?
Ja z pewnością nie.
Zawsze miałam (nie wiedzieć czemu) przekonanie, że Karol Wojtyła był jedynakiem .
Nic bardziej mylnego.
Papież miał siostrę Olgę, która zmarła tuż po urodzeniu i brata Edmunda- lekarza, który zmarł mając niecałe 27 lat. Karol był wtedy kilkulatkiem.

I o Edmundzie jest ta książka.
Wielki ukłon dla Autorki, że ze skrawków informacji udało Jej się przygotować tak ciekawa biografie.

Książka nabiera też atrakcyjności dzięki licznym fotografiom .

Ja z pewnością nie.
Nic bardziej mylnego.

I o...

Autorka dr Milena Kindziuk z ogromną starannością przedstawia ciekawą historię życia Edmunda Wojtyły, starszego brata św. Jana Pawła II. Książka zawiera liczne fotografie zarówno czarno-białe, jak i kolorowe. Serdecznie zachęcam do zapoznania się z tą wspaniałą lekturą, tym bardziej, że jest to pierwsza biografia Edmunda Wojtyły!

Na półkach: , , , , , ,

Podobno Emilia Wojtyłowa, matka przyszłego papieża - Polaka, miała pragnienie, aby jeden z jej synów został lekarzem, a drugi księdzem. Nie wiadomo, czy rozmawiała o tym z nimi, ale jej marzenie (choć ona sama tego nie doczekała),spełniło się. Jej młodszego syna Karola świat poznał po latach jako papieża Jana Pawła II. Jej starszy syn natomiast został lekarzem. Jego wspaniale zapowiadająca się kariera medyczna została przerwana przez śmierć, będącą konsekwencją zakażeniem szkarlatyna. Nie wiem czy ktoś z Was wie, ale Edmund Wojtyła umarł dokładnie 90 lat temu - 4 grudnia 1932 roku, ponad trzy i pół roku po swojej matce, Emilii. Czyż może być lepsza okazja na przeczytanie pierwszej jego biografii napisanej przez panią Milenę Kindziuk?
Kim był Edmund Wojtyła? Jakie cechy charakteru go wyróżniały? Dlaczego zdecydował się leczyć chorą na szkarlatynę pacjentkę wiedząc, że może się od niej zakazić śmiertelną chorobą? Czy brat papieża zostanie świętym? Jak potoczyło się życie jego narzeczonej, Jadwigi Urban? Co łączyło Edmunda z postacią świętego Mikołaja? Pytań dotyczących życia i działalności doktora Edmunda Wojtyły jest dużo. Milena Kindziuk próbuje na nie odpowiedzieć na podstawie zdobytych informacji i materiałów w swojej najnowszej książce. Dowiadujemy się z niej o dzieciństwie Mundka, jak na chłopca wołano w domu, jego rodzinie, częstych zmianach szkoły powszechnej, nauce w szkole średniej oraz na studiach. Wreszcie o jego dorosłym, w pełni samodzielnym życiu naznaczonym praktyką lekarską oraz miłością do pochodzącej z położonego nieopodal Wadowic Mucharza Jadwigi Urban. Jednak autorka nie kończy całej opowieści na tragicznej i niespodziewanej śmierci Ekusia. Ukazuje w jaki sposób pamięć o Edmundzie Wojtyle przetrwała do czasów dzisiejszych nie tylko wśród członków jego rodziny, ale i w społeczności Bielska-Białej. Całość opatrzona jest zdjęciami, na których widać sympatyczną i miłą twarz.
W książce padło takie ciekawe stwierdzenie, że gdyby Karol Wojtyła nie został wybrany na Stolicę Piotrową, to być może mówiłoby się "Karol, brat Edmunda", a nie "Edmund, brat papieża". Być może to prawda, a osoba młodszego brata po prostu przyćmiła osobę Edmunda? Dlatego cieszę się, że powstała ta książka. I choć znowu miałam dosyć intensywny dzień, to udało mi się przeczytać ją w całości. Co prawda znalazłam w niej kilka błędów i nieścisłości, ale i tak autorce należą się wielkie brawa za to, że zdecydowała się ją napisać i za podjęty trud w zdobycie materiałów. Wywiady z krewnymi, którzy znali bielskiego lekarza (bo oni sami też już nie żyją),odwiedzanie archiwów i miejsc związanych z życiem Wojtyłów - to się musi po prostu komuś chcieć. Ale dzięki temu powstała pozycja, która przybliża nam brata papieża, a zarazem wpisuje się w 90-tą rocznicę jego śmierci.

Czy znana jest Wam postać Edmunda Wojtyły?

Jak się domyślacie, zbieżność nazwisk nie jest przypadkowa. Tak, to starszy brat naszego papieża. Ale Milena Kindziuk, autorka pierwszej jego biografii, już na jej początku stwierdza, że "pamięć o Edmundzie przetrwałaby także wtedy, gdyby Karol Wojtyła nie stał się Janem Pawłem II. Być może tylko nie mówiono by wtedy: Edmund - brat papieża, tylko: Karol - brat Edmunda".

Przyznaję, że zaskoczyły mnie te słowa. Zaintrygowana chciałam się jak najszybciej dowiedzieć, co takiego zrobił czy jaki był Edmund, że zasłużył na miano bohatera, a nawet męczennika i na trwałe zapisał się w pamięci mieszkańców Bielska-Białej.

A ponieważ na to pytanie szukała też odpowiedzi autorka książki, razem z nią krok po kroku odkrywałam tę niezwykłą, choć i zwyczajną w swojej prostocie i skromności, postać. Z wypiekami na twarzy przysłuchiwałam się relacjom ostatnich świadków życia Edmunda, czytałam napisany jego ręką życiorys i inne ważne dla niego dokumenty, chodziłam na cmentarze... zafascynowana odkryciami i pełna uznania dla tytanicznej pracy badawczej, którą wykonała Milena Kindziuk, żeby z odkrytych okruchów informacji zrekonstruować biografię i charakterystykę Edmunda!

Nisko, aż do samej ziemi, chylę też czoła przed samym bohaterem książki, który był nie tylko nieprzeciętnie zdolnym i oddanym pacjentom lekarzem, ale i poświęcił swoje młode życie, żeby ratować chorą na szkarlatynę dziewczynę. A przecież miał tyle planów! Piękną narzeczoną, pasje i młodszego brata, któremu starał się zastępować... Mamę.

W pełni zgadzam się z Mileną Kindziuk, która widzi w Edmundzie "bohatera naszych czasów", pisząc, że mógłby być patronem współczesnych lekarzy zaangażowanych w walkę z pandemią czy autorytetem dla wszystkich młodych ludzi, a szczególnie tych, którzy są starszymi braćmi i spoczywa na nich duża odpowiedzialność za młodsze rodzeństwo. To on po raz pierwszy zaprowadził Karola w góry, zaraził miłością do teatru i przyrody i, co najważniejsze, nauczył odpowiadać na Boże wezwania.

Dlatego jeśli jeszcze nie znacie Edmunda Wojtyły, przeczytajcie jego biografię koniecznie!
W świecie pełnym sztucznych świateł jego blask przyciąga i porusza serce!

Czy znana jest Wam postać Edmunda Wojtyły?

Edmund Wojtyła to postać, która przez ostatnie lata raczej chowała się w cieniu brata - Wielkiego Papieża Polaka. A szkoda. Ja osobiście nie czułam presji zgłębiania o nim nic więcej dopóki nie przyszła do mnie propozycja recenzji najnowszej książki o nim. I przepadłam. Bo takiej ciekawej podróży w głąb historii się nie spodziewałam.
🩺
Kim był Edmund, starszy brat papieża, Jaki miał wpływ na życie Lolka, jego decyzje?
Dostajemy od autorki unikalny portret tego zasłużonego lekarza, który, choć praktykę zawodową miał krótka, to na stałe zapisał się w pamięci mieszkańców Bielsko-Białej.
To pierwsza biografia Edmunda i to aż dziwne, zważywszy na to że papież często opowiadał o swoim bracie, oraz patrząc na fakt, że o samych jego rodzicach było głośniej.
Edmund był nieprzeciętnie zdolny, wykazywał się troską o bliźnich do tego stopnia, że czuwając przy chorej na szkarlatynę, sam się nią zaraził. Cierpiał, ale jego cierpienie zdecydowanie nie pozostanie bez znaczenia.
Autorka w interesujący sposób w prowadza nas w życie brata papieża. Odkryjemy tu zdecydowanie fakty z jego życia, o których wcześniej nie było mowy. Rozmowy, chociażby z rodziną narzeczonej, pozwolą nam zgłębić jego historię.
🩺
Ta historia pozwala odkryć wiele faktów jak i spojrzeć na brata papieża Polaka z perspektywy kogoś znaczącego. Być może pod wpływem sławy Lolek nieco wyparł pamięć o Edmundzie ale jest to postać którą warto przytaczać, zwłaszcza młodym lekarzom jako znak heroicznego poświęcenia się dla medycyny jak i bliźniego. Oddać życie by leczyć i pomóc - ofiara z siebie. Ta postać z pewnością daje do myślenia.
Gorąco polecam Wam tę pozycję 😇

🩺
Kim był Edmund, starszy brat papieża,...

• My Precious!
  • Przeczytane 2022