Kardynał Stefan Wyszyński - Prymas Polski

Milena Kindziuk Wydawnictwo: Esprit biografia, autobiografia, pamiętnik
Esprit
2019-10-25
2019-10-25

O Kardynale Stefanie Wyszyńskim mówi się Prymas 1000 lecia i słusznie ponieważ taki Prymas trafia się raz na 1000 lat. Bronił Polski, Polaków i wiary w Chrystusa. Oddany Matce Bożej , której zawierzył siebie, Polskę i Polaków w wieczystą niewolę matczynej miłości. Prześladowany, więziony, podsłuchiwany przez ówczesne władze PRL i ubeków, którzy także planowali Go zabić. Piękny człowiek bezgranicznie oddany Bogu, Polsce, Polakom. Przez całe życie walczył z komuną, marksizmem wiedząc, że to największe zło tego świata- zło, które niszczy człowieka. Książkę polecam każdemu - wierzącym i niewierzącym ponieważ warto znać historię tak wielkiego i zasłużonego dla Polski i świata Polaka.

"Uśmiechajcie się do wszystkich, których spotykacie na ulicach, w tramwaju, w autobusie. Nie bójcie się, że Was posadzą o nieporządek w głowie. O ileż lepiej i jaśniej byłoby na świecie, gdyby wszyscy uśmiechali się do siebie! Byłoby wtedy więcej słońca nad Polską, nad światem! Pamiętajcie o tych, którzy przychodzą "z zębami”. Nie pokazujcie im zębów, tylko... serce! Uśmiechajcie się do tych, co wyciągają do Was krogulcze pazury i mówcie im: znam takie ręce, które pozwoliły się przybić do krzyża za mnie, nie będę więc wyciągał przeciwko tobie gniewliwych dłoni". - Bł. Kard. Stefan Wyszyński

Błogosławiony Prymas Tysiąclecia

12 września 2021 roku przejdzie do historii Polski i Kościoła Katolickiego jako data beatyfikacji znamienitej postaci, tak ważnej dla naszego kraju, a mianowicie kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski.

Z tej okazji wydawnictwo Esprit wydało kolejne wydanie biografii kardynała autorstwa Mileny Kindziuk. Jest to doktor, autorka książek, adiunkt w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, medioznawca, publicystka.

Biografia ta to publikacja reporterska, przedstawia ona życie błogosławionego i etapy jego służby Bogu, Maryi i Ojczyźnie. Autorka przybliża nam czasy jego przyjścia na świat, jego rodzinę, moment podjęcia decyzji zostania kapłanem, trudne doświadczenia z czasów obu wojen, powstania warszawskiego, jak i czasów gdy był już biskupem, prymasem, a następnie kardynałem. Czytelnik ma okazję przeczytać o trudnych i niejednokrotnie wystawiających na próbę wiarę w Boga i ludzi, przeżyciach Prymasa Tysiąclecia. Jego zmagania z władzami komunistycznymi, dążenia do lepszego życia i warunków dla Polaków i Kościoła, jego starania i troski, rozmowy i dyskusje z przeciwnikiem, który go inwigilował, śledził, a ostatecznie uwięził na okres trzech lat. Z kart tej biografii wyłania się postać osoby świętej, która nigdy się nie skarżyła, swoje cierpienia znosiła w ciszy, poświęcała Ojczyźnie i rodakom, swoje życie w pełni ofiarowywała Bogu i Maryi, nazywała siebie "Bożym chłopcem na posyłki", "niewolnikiem Maryi", która spoglądała na swoich prześladowców i wrogów z przebaczeniem i miłością, która nigdy nie odczuwała względem nikogo nienawiści, poczucia chęci zemsty czy odwetu, która w modlitwie i służbie Bogu odnajdywała spokój, która była prawdziwym Pasterzem dla swoich zagubionych i zalęknionych owieczek.

Biografia ta doskonale oddaje postać kardynała Wyszyńskiego, mogłam dzięki niej zgłębić swoją wiedzę na temat tego wielkiego człowieka i tak ważnego dla historii Polski. Był przyjacielem świętego Papieża Jana Pawła II, był Pasterzem dla Polaków i wsparciem w trudnych czasach wojennych i powojennych, za swoją wiarę, ideały, poglądy polityczne, za swoją miłość do Ojczyzny, za odwagę, za przeciwstawianie się komunistycznom władzom, za sławne "Non possumus! " zapłacił prześladowaniami, oskarżeniami, pomówieniami, bezprawnym uwięzieniem. Za to wszystko w moich oczach jest bohaterem i wspaniałym człowiekiem. Do tego wszystkiego dochodzi to jakim był kapłanem, człowiekiem, dobrym, mądrym, pełnym ciepła, otwartości, z uśmiechem na twarzy, pozytywnym, z poczuciem humoru, silnym psychicznie, bo wszystkie przeżycia nie złamały go, a wręcz przeciwnie umocniły, troskliwym, oddanym Bogu i Polsce. Taka sylwetka Prymasa Tysiąclecia wyłania się z kart tej publikacji.

Sama książka jest przepięknie wydana, twarda oprawa, duży druk, kolorowa wklejka, podział na tematyczne rozdziały, które porządkują informacje o życiu błogosławionego i dzięki którym tekst staje się przejrzysty i łatwy w odbiorze. Widać tu ogrom pracy autorki włożony w napisanie tej biografii, jak i przybliżenie czytelnikom życia i posługi błogosławionego Prymasa.

Jednego jestem pewna po lekturze tej publikacji, możemy być dumni, że z naszej polskiej ziemi pochodzą tak wielkie, dobre, mądre i święte osobowości jak błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński i święty Papież Jan Paweł II, ja jestem dumna, i cieszę się, że mogłam poznać chociaż w jakimś stopniu bliżej życie i służbę Bogu i Ojczyźnie, jednego z nich.
Polecam lekturę tej biografii wszystkim tym, których interesuje sylwetka błogosławionego Kardynała, lubiącym biografie, jak i historię Polski, a także osobom wierzącym i szukającym wzorców w życiu. Polecam !

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Esprit.

Błogosławiony Prymas Tysiąclecia

Bardzo wartościowa książka opowiadająca o życiu jednej z najważniejszych postaci w historii Polski

Książka, która przybliża biografię wielkiego człowieka, kardynała Stefana Wyszyńskiego. Niezwykle charyzmatyczny i pełen wiary kapłan, który kochał Pana Boga i Maryję.Kardynał Wyszyński bardzo troszczył się o drugiego człowieka, starając się nie dopuścić do rozlewu krwi i wojny w czasie gdy był Prymasem Polski. Pamiętał bowiem doskonale cierpienie Polaków i to ilu Rodaków zginęło w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej, które przeżył oraz w czasie powstania warszawskiego. Z całego serca polecam!

* Biorę udział w Olimpiadzie Czytelniczej zorganizowanej przez http://www.posredniczka-ksiazek.pl/

Książka dobra, rzetelna, faktograficzna. Trochę jestem zawiedziony odrobinę skromną sylwetką duchową Prymasa Tysiąclecia. Choć może to kwestia, którą autorka celowo pozostawiła czytelnikowi do indywidualnej interpretacji na podstawie przytoczonych faktów. Nie jest to jednak porywająca duchowo pozycja, jak niektóre inne hagiografie.

• Religia
  • Religijne