Kraina za mostem

2022-05-18
2022-05-18
Katarzyna Rosłan

Okładka książki Kulawa kaczka i ślepa kura Ulrich Hub, Jörg Mühle
Kulawa kaczka ... Ulrich Hub, Jörg Mü...
Okładka książki Przyjaźń. To, co nas łączy Heike Faller, Valerio Vidali
Przyjaźń. To, ... Heike Faller, Valer...
Okładka książki LEOŚ SOSENKA obserwuje las Ewelina Oleksiak, Anna Paszkiewicz
LEOŚ SOSENKA o... Ewelina Oleksiak, A...

Wiele mówi się o tym (choć wciąż za mało),że literatura kierowana do dzieci powinna mówić ich językiem, odpowiadać ich rzeczywistości, podejmować bliską im problematykę. W końcu to nieprzystawalność wielu lektur do współczesnego świata stanowi barierę w ich odbiorze i - w efekcie - przyczynia się do zniechęcenia wobec czytania. Oczywiście nie chodzi o to, by odrzucić wszystkie "niewspółczesne" książki, ale by umieć spojrzeć na klasykę literatury krytycznie, spojrzeć na to, jakie wartości oferuje dany tytuł, jakim językiem się posługuje, a przede wszystkim nie zmuszać, lecz zachęcać do czytania. Zdaje się, że pisałam o tym wielokrotnie, ale szukanie wciąż aktualnych pozycji wśród szeroko pojętej klasyki literatury dziecięcej to jedna z moich pasji. Właśnie ona pcha mnie do sięgania po wznowienia książek dla dzieci i z tej przyczyny zwróciłam uwagę na "Krainę za mostem" Mary Chase. Książka po raz pierwszy wydana została w 1958 roku, jednak ja nigdy jej nie czytałam.

To specyficzna powieść, która nie każdemu się spodoba. Czuć w sposobie prowadzenia narracji pewną jej anachroniczność, a raczej rys czasów, w których powstała. Jednak jej treść i przesłanie nie są anachroniczne, zatem rzeczywiście może być wartościowa także dla współczesnych dzieci.

Jej zaletą jest niedookreśloność świata przedstawionego, która sprawia, że zdarzenia mogą rozgrywać się gdziekolwiek i kiedykolwiek. To podkreśla jej baśniowość i uniwersalny przekaz, nieco dydaktyczny, ale w wystarczająco subtelny sposób, by pozwolić cieszyć się spokojną narracją i oddać magii opowieści.

Kraina za mostem podejmuje kilka ważnych - także dziś tematów. Mówi o tym, jak starsze dziecko może - zupełnie niezauważenie - poczuć się odrzucone wraz z pojawieniem się młodszego rodzeństwa. O potrzebie bycia "najważniejszym" dla drugiej osoby. O szukaniu akceptacji i zacieraniu moralnych granic w tej pogoni za uznaniem. To historia o zazdrości, manipulacji, wpływie innych. O złu ukrytym za piękną fasadą. Ale też o rodzinie i potrzebie bliskości, sile, jaką daje i miłości, której nie da się niczym zastąpić. W tym kontekście jest też historią o matczynym oddaniu, gotowości do poświęcenia dla dobra dzieci i dokonywaniu trudnych wyborów.

Nie brak tu emocji i interesujących wydarzeń, kuszącej tajemnicy Loretty i Krainy za mostem, a zarazem jest w niej pewien baśniowy spokój narracji. Opowieść toczy się pozornie leniwie, przy jednocześnie eskalującym napięciu. Jest tu dobrze zbudowany klimat, który zachęca do lektury.

Kraina za mostem to przykład powieści, która nie straciła na aktualności. Nie ma tu wyczuwalnego rozdźwięku ze znaną nam rzeczywistością, niedookreśloność świata pozwala wypełnić go po swojemu. Jednocześnie dobrze wybrzmiewa w niej przekaz o ukrytym złu, manipulacji i sile rodzinnej miłości. A jeśli przyjrzymy się uważniej, także my, dorośli, znajdziemy w niej ważną lekcję dla siebie. Prawdę, o której często zapominamy - nie mówmy o dzieciach, że są niegrzeczne, jeśli nie spróbujemy się dowiedzieć, dlaczego robią to, czego nie akceptujemy. Poznanie przyczyny może wiele w naszych relacjach zmienić.

Wydawnictwo Kropka ma w swoim katalogu wiele ciekawych książek w tym lektury dla starszych czytelników. Jedną z nich jest oryginalna opowieść "Kraina za mostem" autorstwa Mary Chase. Autorka opowiada historię pewnej rodziny. Colin, Kathy, Sharon i Jerry mieszkają w domu ze swoją mamą, która coś ukrywa, a co tydzień odwiedza starą farmę. Pewnego dnia Colin postanawia ją śledzić. Dzieci przypadkiem dowiadują się, że mają starszą siostrę. Ich mama siłą sprowadza ją do domu i od tego czas ich życie się zmienia. Zaskoczony jest zwłaszcza Colin, gdyż do tej pory wydawało mu się, że to on jest najstarszy, ale tak nie jest. W dodatku jego siostra Loretta jest buntowniczką, chodzi w potarganym swetrze, używa dziwnych słów, kłamie, nie słucha mamy, zabiera rodzeństwu jedzenie i zdarza jej się znikać na wiele godzin nie wiadomo gdzie. Wkrótce Colin odkrywa jej tajemnicę i przez tunel w szafie trafia wraz z nią do Krainy za mostem. Recenzja na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2022/09/kraina-za-mostem.html

Któż z nas, jak był mały, nie marzył o magicznej krainie, do której mógłby przenieść się zawsze, kiedy chce. O krainie, gdzie beztrosko można by spędzać czas, zapominając o realnym świecie. Gdzie bawiłyby nas magiczne postaci, a czas płynąłby na błogim nic nie robieniu i zabawie. Kto wie, może takie krainy na nas czekały? Tuż za mostem, pośród drzew, w dziurze w ścianie albo za drzwiami szafy? Tylko czy zawsze warto takie krainy odwiedzać..?

To była dziwna książka. Ale dziwnie dobra. To jest właśnie ten rodzaj historii, którą powinno przeczytać się w szkole podstawowej, tylko po to, aby jej wyjątkowe i dość specyficzne wizjonerstwo przyjemnie prześladowało resztę naszego życia. To jest ten rodzaj opowieści, gdzie fabuła rozwija się w niezwykły, nieprzewidywalny sposób i dąży do zaskakującego, a jednak pełnego satysfakcji zakończenia. Uderzająca w tony Alicji w Krainie Czarów, Piotrusia Pana i Narnii ta książka wciąga w niesamowite wydarzenia i sprawia, że chce się przewracać strony jak najszybciej, aby rozwiązać zagadkę, dlaczego Loretta została ukryta przez matkę, dlaczego chce uciec z powrotem do Pottsów, i czy uda się całej rodzinie przełamać rzucone zaklęcie i przywrócić im normalność. To nie tylko pełna przygód opowieść o magicznej krainie, ale przede wszystkim o miłości. Nie tylko tej, którą mamy, ale tej której pragniemy. O złudzeniach i marzeniach. I o tym, że nie wszystkie magiczne miejsca są pełne magii, a pełne dwulicowości i zawiści. I tylko od nas samych zależy, czy uda nam się z nich wyrwać. Odnoszę nieodparte wrażenie, że Gaiman czytał ją również, a szczególnie widać to w Koralinie Jestem wdzięczna wydawnictwu, że odnajduje takie pełne uroku perełki dla młodszych czytelników. Proszę nigdy nie przestawać. ❤

Życie potrafi zaskakiwać. Pewnie nie raz się o tym przekonaliście na własnej skórze, że nie zawsze są to przyjemne niespodzianki. Życie 10-letniego Colina było dość przewidywalne, ale szczęśliwe. Cieszył się poważaniem najstarszego syna, co napawało go dumą. Aż pewnego dnia zupełnym przypadkiem dowiedział się, że przed nim był ktoś jeszcze… Ciekawość wzięła górę nad posłuszeństwem wobec mamy i Colin odkrył, że jest jeszcze Loretta, która opuściła rodzinny dom w dziwnych okolicznościach.

Nieokrzesana, nieobeznana z dobrymi manierami i nic nie robiąca sobie z obowiązujących w rodzinnym domu zasad dziewczynka wprowadza w poukładane życie rodziny Masonów chaos. Od momentu, gdy przekroczyła próg wszystko zaczęło się sypać, a zrozpaczona matka nie poznawała własnych dzieci… Jednak czy to była wina Loretty?

W równoległej rzeczywistości, w pięknym pałacu szczęśliwe, pełne zabawy życie wiedzie Hrabina i Generał. Wydaje się, że tylko oni kochają dzieci i pozwalają im w pełni być sobą. Ale czy jest to prawdą? Czy nie kryje się za tym jakaś tajemnica? Nie odpowiem Wam na to pytanie, ale zaproszę na niezwykłą wyprawę do „Krainy za mostem” stworzonej w wyobraźni Mary Chase. To nieco irracjonalna, baśniowa, owiana tajemnicą opowieść. Ma w sobie coś pociągającego, coś niezwykłego i nieoczywistego.

Nie niesie ze sobą żadnego ważnego przesłania, chociaż pomiędzy wersami można wyczytać pochwałę dla większej swobody dla dzieci. Jednak tchnie z niej duch przeszłości naznaczając tę opowieść przekonaniami z ubiegłego wieku (pierwsze wydanie jest z 1958 r.). Relacje z klasyką bywają trudne, a „Kraina za mostem” zdecydowanie nie jest skierowana do rodziców, którzy alergicznie reagują na słowo „grzeczny”. Bo to książka o dzieciach grzecznych i niegrzecznych.

Całkiem przyjemna odskocznia od współczesnych powieści dla starszych dzieci, pięknie wydana przez wydawnictwo Kropka. Niewielki format, w jakim wydawane są powieści dla starszych czytelników nieustannie mnie zachwyca. Sama powieść może nieznacznie mniej, ale naprawdę warto dać jej szansę.

Czy za zachowaniem niegrzecznego dziecka mogą tkwić intensywne i nieporządne uczucia? Czy samotność i poczucie odrzucenia mogą stać się motywem do ucieczki od ludzi, których miłość jest niezgrabna? Odpowiedzi na te pytania zdają się być oczywiste, ale porzućmy proste potwierdzenia na rzecz powieści Mary Chase. Historii o niegrzecznej dziewczynce, która nauczyła się żyć w taki sposób, by dostać uwagę, jakiej została pozbawiona, gdy na świat przyszło jej rodzeństwo. Kierowana zazdrością i osamotnieniem podążyła za słodkimi słówkami kogoś, kto widział rozrywkę w jej złym postępowaniu i namawiał ją do jego praktykowania. I tak wrażliwe dziecko w oczach nauczycieli czy opiekunów przekształciło się w urwisa, z którym trudno sobie poradzić.

Colin nie wiedział, że ma jeszcze jedną siostrę. Żył przekonany, że jest najstarszy i nic nie wskazywało na to, by mogło być inaczej, dopóki przypadkiem nie usłyszał plotkujących znajomych mamy. To właśnie dzięki nim odkrył pewną rodzinną tajemnicę, ale nawet jeśli nie podążyłby śladem niespodziewanych słów — już wkrótce i tak wszystko miało zostać wyjawione. Bo oto losy Loretty oraz reszty dzieci Masonów znów zostają połączone, a problemy w nowej codzienności domowej to nic w porównaniu do tego, co kryje się za magicznym mostem.

Jedynym minusem powieści są spłycone problemy (jak porzucenie dziecka przez rodzica),ale przyznam, że byłam na to gotowa, gdy zobaczyłam rok powstania książki (1958). To takie... Typowe. Większość powieści nie starzeje się z wdziękiem właśnie przez takie sprawy. Dzisiejszego czytelnika może to uwierać i odstraszać naiwnością. Nie skupienie się na tej kwestii wydaje się być niedopracowaniem historii, a próba przekształcenia matki bohaterów w istotę kochającą i dbającą o swoje pociechy, przebiega w sposób, ktory nie przekonuje. Nie aktualnego czytelnika.

Wciąż jest to jednak tytuł dobry. Fabuła wciąga, bohaterowie budzą sympatię, a klimat od razu pachnie mroczną magią okraszoną słodyczą. Powieść pochłania się strona po stronie i trudno się od niej oderwać. Jesli chodzi o mnie — oby więcej tytułów autorki znalazło się na naszym rynku.

przekł. Katarzyna Rosłan

Autorka to laureatka Nagrody Pulitzera!

Po raz pierwszy wydana w 1958 roku i chociaż realia w niej przedstawione oraz język są specyficzne i właściwe dla ducha tamtych czasów to "Kraina za mostem" jest także uniwersalną i ponadczasową historią o potrzebie akceptacji, dostrzeżenia, o zazdrości, gdy pojawia się młodsze rodzeństwo, o pokusach, o tym, że zło może czyhać za piękną przykrywką, a także o niebywałej sile miłości.

Dziesięcioletni Colin podczas wizyty w sklepie niespodziewanie dowiaduje się, że wcale nie jest najstarszy z czwórki rodzeństwa. Okazuje się, że ma starszą siostrę Lorettę, która z nieznanych przyczyn, łamiąc matce serce wybrała życie z dala od domu. Jednak jeszcze większego szoku chłopiec doznaje, gdyv pewnego mama wreszcie wraca z Lorettą, a starsza siostra okazuje się być krnąbrną i kłamliwą dziewczynką. Co wiecej nocami i gdy nikt nie widzi, tajemniczo gdzieś znika. Colin postanawia śledzić siostrę i odkrywa, że Loretta znika w... no właśnie gdzie? Jeśli chcecie wiedzieć, koniecznie sięgnijcie po "Krainę za mostem".

Władający tą krainą Hrabina oraz Generał wydają się być uosobieniem tego, o czym marzą dzieciaki.
A jednak rodzeństwo Loretta, Colin, Jerry, Sharon oraz Kathy znajdą się w poważnym niebezpieczeństwie, a świat, który początkowo kuszący i beztroski, okaże się groźną pułapką.

Gdzieś pomiędzy Narnią, a Nibylandią otworzy przed Wami swoje podwoje Kraina za mostem. Tylko zachowajcie szczególną ostrożność, bo wciągnie Was od pierwszej literki i nie wypuści przez kolejne ponad 200 stron.

A gdyby tak zamieszkać w pięknym pałacu? Uczestniczyć w wytwornych przyjęciach, nigdy już nie być nudziarzem czy nudziarą, bawić się i śmiać? To nic, że warunkiem wzięcia udziału w przyjęciu będzie zignorowanie mamy, opuszczenie domu rodzinnego i odrzucenie dobrych manier.

„Kraina za mostem” Mary Chase po raz pierwszy została wydana w 1958 roku, dziewięć lat po „Dzieciach z Bullerbyn” Astrid Lindgren. Czwórka rodzeństwa: Colin, Kathy, Sharon i Jerry mieszka spokojnie w domu ze swoją ukochaną mamą. Ale mama coś ukrywa, w tajemnicy w piątki odwiedza brzydką, starą farmę. Pewnego dnia Colin postanawia ją śledzić. Kiedy dzieci dowiadują się, że mają starszą siostrę, Lorettę, którą mama siłą sprowadza do domu, ich życie drastycznie się zmienia. Dziewczynka jest bardzo nieposłuszna, kłamie, w nosie ma naukę i zasady wprowadzane w domu przez mamę, zabiera rodzeństwu jedzenie, ucieka. Gdzie? To jej tajemnica, którą przez przypadek odkrywa Colin. Kraina za mostem, w której w pięknym pałacu rządzi Hrabina i Generał, nie jest tak urocza, jak mogłoby się wydawać.

To baśń przede wszystkim o sile miłości, o tym, jak bardzo jest potrzebna i budująca. To także historia ukrytego zła. Hrabina i Generał są okropnie dwulicowi, przebiegli, za nic mają miłość, przywiązanie, stanowią ciągłe zagrożenie. To pod ich wpływem dzieci porzucają swoje dotychczasowe dobre życie, by przejść do sztucznego świata ułudy bez zasad. Im więcej w nim przebywają, tym bardziej się zmieniają i oddalają od kochającej mamy. Kraina za mostem okazuje się niebezpieczna, jest jak uzależnienie, które zabija spontaniczną radość i odbiera prawdziwe życie.

Wiek czytelników: 6+

• Samodzielne
  • Do biblioteki
  • Wydawnictwo: Kropka
  • 52bc2022

Dodaj cytat z książki Kraina za mostem