Kulawa kaczka i ślepa kura

Okładka książki Kulawa kaczka i ślepa kura Ulrich Hub, Jörg Mühle
Okładka książki Kulawa kaczka i ślepa kura
Ulrich HubJörg Mühle Wydawnictwo: Dwie Siostry literatura dziecięca
2022-01-01
Eliza Pieciul-Karmińska
kura kaczka przyjaźń marzenia

Okładka książki Nie skakać na bombę! Ulrich Hub, Jörg Mühle
Nie skakać na ... Ulrich Hub, Jörg Mü...
Okładka książki Lisy nie kłamią Heike Drewelow, Ulrich Hub
Lisy nie kłamią Heike Drewelow, Ulr...
Okładka książki Ostatnia owca Ulrich Hub, Jörg Mühle
Ostatnia owca Ulrich Hub, Jörg Mü...
Okładka książki O ósmej na arce Ulrich Hub, Jörg Mühle
O ósmej na arce Ulrich Hub, Jörg Mü...

Okładka książki Tyle miłości nie może umrzeć Joanna Hellgren, Moni Nilsson
Tyle miłości n... Joanna Hellgren, Mo...
Okładka książki Kocia Szajka i duchy w teatrze Malwina Hajduk, Agata Romaniuk
Kocia Szajka i... Malwina Hajduk, Aga...
Okładka książki A niech to gęś kopnie Marta Guśniowska, Robert Romanowicz
A niech to gęś... Marta Guśniowska, R...
Okładka książki Lotta, czyli jak wychować ludzkie stado Zofia Stanecka, Marianna Sztyma
Lotta, czyli j... Zofia Stanecka, Mar...
Okładka książki Wielka księga supermocy. Edukacja emocjonalna dziecka Rocio Bonilla, Susanna Isern
Wielka księga ... Rocio Bonilla, Susa...
Okładka książki Z pozdrowieniami, Żyrafa Iwasa Megumi, Jörg Mühle
Z pozdrowienia... Iwasa Megumi, Jörg ...

Wspaniała!

Wspaniała!

Świetna! Dla dorosłych i dla dzieci o sztuce przyjaźni, zaufania, wyrozumiałości i przebaczania. o przekraczaniu własnych ograniczeń i o spełnionych marzeniach,. Bardzo mądra!

Szalone przygody kury i kaczki, które wzajemnie uzupełniają swoje słabości i akceptują niedociągnięcia. Pełna humoru, bez nadmiernego mądrzenia się jak to czasem bywa w książkach, które chcą przemycić jakąś myśl. Tu popełniamy błędy na całego ale sobie wybaczamy:)

Zaskakująca. Nie spodziewałam się aż tak wielu fragmentów, przy których warto się zatrzymać. Dobrze czyta się z dziećmi, ale to coś więcej, niż zwykła powiastka dla najmłodszych.

"Kulawa kacza i ślepa kura" to kolejna niestereotypowa książka Ulricha Huba, którego powinniście znać chociażby z takich tytułów, jak "Ostatnia owca" czy "O ósmej na arce".

Wielki świat jest bardzo niebezpieczny. Dlatego samotna kulawa kaczka nigdy dotąd nie wypuszczała się poza swoje podwórko. Ale pewnego dnia niespodziewanie pojawia się u niej ślepa kura. Nowa znajoma okazuje się pełna animuszu, a na dodatek ma śmiały plan - chce odnaleźć miejsce, gdzie spełniają się sekretne marzenia. Co więcej, proponuje, żeby kaczka towarzyszyła jej w tej wyprawie jako przewodniczka! Tylko czy kaczka znajdzie w sobie dość odwagi, żeby wybrać się w nieznane?

Książka Ulricha Huba z pełnymi humoru grafikami Jörga Mühlego jest opowieścią drogi. Czasami cel podróży nie jest najważniejszy, liczy się sama droga. W tej przewrotnej opowieści o samotności i niezwykłej przyjaźni - odnajdujemy pierwiastek szczęścia, który wydaje się być spełnieniem czyiś marzeń.

Jestem ogromną fanką twórczości tego niemieckiego dramaturga i autora książek!

Wciągająca. Pochłaniająca. Poważna i śmieszna. Czekamy na drugą część.

Wciągająca. Pochłaniająca. Poważna i śmieszna. Czekamy na drugą część.

Po ,,Kulawą kaczkę i ślepą kurę” sięgnęłam mając nadzieję na lekką i sympatyczną historię dla najmłodszych. Ale to co dostałam – odrzuciło mnie.

Oto dlaczego: historia, którą opowiada nam Ulrich Hub ma dwie bohaterki. Kulawą kaczkę, która nigdy nie opuściła swojego podwórka, i która ma bardzo bojaźliwy i zachowawczy charakter oraz ślepą kurę, która jest gadatliwa, bezczelna i odważna tak bardzo, że jej odwaga graniczy z głupotą.

Ale mówią, że przeciwieństwa się przyciągają, prawda?

Kura, spotkawszy Kaczkę, postanawia wyciągnąć ją na przygodę życia – mają udać się w miejsce w którym spełniają się najskrytsze marzenia.

I to, trzeba przyznać, jako pomysł brzmi sympatycznie.

Ale.

Ale Kura jest bardzo dominująca – podczas czytania miałam wrażenie, że Kaczka niewiele ma do powiedzenia na temat tej całej wyprawy, tylko godzi się na pomysły Kury, tak trochę ze współczucia, trochę z poczucia samotności, a trochę dlatego, że czuje się odpowiedzialna.

Chociaż nie powinna tak się czuć, gdyż opieka nas ślepą kurą nigdy nie była jej obowiązkiem.

Więcej pod adresem: https://tekstomancja.wordpress.com/2023/05/19/kulawa-kaczka-i-slepa-kura-ulricha-huba/#more-2393

Tytuł zdradza tożsamość bohaterów tego komediodramatu. Książeczka dla dzieci Kulawa kaczka i ślepa kura opowiada bowiem o kulawej kaczce i ślepej kurze. Przy okazji z lekko filozoficznym zacięciem pokazuje przyjaźń i pogoń za marzeniami.

Kaczka rzeczywiście jest kulawa. Ma nóżkę troszkę nie teges i w związku z tym podpiera się kulą (ale nie taką do kręgli, ludzie, ogarnijcie się!). Codziennie krąży trochę po swojej zagrodzie, ale nigdy nigdzie się nie wybrała, bo wielki świat trochę ją przeraża. A poza tym jest kulawa. Co innego kura. Ona nic nie widzi i może dlatego nie widzi żadnych niebezpieczeństw. Chce wyruszyć w podróż i odnaleźć miejsce, w którym spełniają się wszystkie marzenia. Przypadkowo poznaje kaczkę i postanawia zabrać ją ze sobą. W końcu ktoś widzący może jej się przydać…

Kulawa kaczka i ślepa kura stylem przypomina inne powieści Ulricha Huba, choćby O ósmej na arce czy Ostatnią owcę. Zabawnym rysuneczkom towarzyszy tekst, który skrzy się humorem, ale nie jest tak do końca dziecinny. Rozważania bohaterek mają przełożenie na życie, a ich przygody podczas wędrówki niosą z sobą przesłanie. Przypominają o znaczeniu nastawienia i o tym, że optymistom może być w życiu łatwiej odnieść sukces. I że warto ciągnąć ze sobą towarzysza.

Czasem z przyczyn zawodowych czytam książki dla dzieci i niewiele z nich sprawia wrażenie lektur ciut ambitniejszych. Dzieła Ulricha Huba takie są. Na pozór to zabawne opowieści dla najmłodszych, ale czuć, że kryje się w nich coś więcej. Coś, co trzeba odnaleźć i zinterpretować. A to przecież cecha dobrej literatury.

Więcej recenzji:
Zapraszam do współpracy autorów i wydawców!

Jak potężna może być siła wyobraźni?
Jak wiele iluzji dającej radość możemy stworzyć nawet gdy nie potrafimy tego zobaczyć?
I jak niezmierzona potrafi być przyjaźń?

I tym razem duet autorów wydawnictwa @dwiesiostry , Ulrich Hub i Jörg Muhle postawili poprzeczkę niesamowicie wysoko.
Poznajcie książkę "Kulawa kaczka i ślepa kura"- jej humor, nietuzinkowość, dosłowność i ponad wszystko obrazowość to coś co pokochaliśmy i przy tej odsłonie. 💛

Wyobraźcie sobie kurę.
Pospolitą, nad wyraz klasyczną i taką, jaką bywają kury- upartą i zdeterminowaną.🤭
Teraz... pora założyć jej ciemne okulary i dodać fakt, że porusza się po omacku. Jako niewidząca musi zawierzać swój los tym, których spotka.
Może też radzić sobie sama licząc na własne szczęście.
Mając "pod skrzydłem" wielkie marzenie a w głowie idealną wizję rusza w świat i spotyka...

Kaczkę.
Lekko utykającą, poruszającą się o kuli i rozumiejąca swiat na swój ograniczony sposób.
Żyje na opuszczonym podwórku, samotnie, nieco pochodzona z tym jak przyszło jej żyć.
Obawia się tego, co może ją spotkać poza granicami podwórka, boi się innych i z lękiem spoglada na świat, którego oczekuje dookoła siebie tytułowa Ślepa Kura.

Obie decydują się "wyruszyć" we wspólną podróż, by trafić do raju w którym można słyszeć nawet lekkość dzwoneczków w powietrzu. Tam woda smakuje lepiej, jedzenie jest wyborne a góry wydają się mniej strome.
Mimo, że ich podróż kierowana namacalnie przez Kulawą Kaczkę schodzi na nieco inny tor, okazuje się nieść kilka ważnych życiowych lekcji a perypetie wciąż pełne humoru rozbawiają i zatrzymują uwagę kilkulatka na calutką długość książki.

Czy już wspominałam jak uwielbiamy te publikacje?
Ilustracje to mistrzostwo kreski, bohaterowie wykreowani są na możliwie najbardziej uroczych i zjednujacych serca a opowieść?
Doskonała na każdy moment roku.
Na wakacje- również!🥰
Jeśli jeszcze nie znacie serdecznie Wam polecam!

Jak potężna może być siła wyobraźni?
I jak niezmierzona potrafi być przyjaźń?

Podwórko jakich wiele, a na nim podparta na jednej kuli nieco kulawa kaczka sobie stoi. Stoi i patrzy na to smętne miejsce, w którym się znajduje i snuje swoje sekretne marzenie… W pewnym momencie doznaje wprost szoku. Na podwórku pojawia się zupełnie znikąd pewna ślepa kura. Skąd przyszła? Dokąd zmierza? Kura ma zamiar dotrzeć do miejsca, w którym spełniają się sekretne marzenia i stara się namówić kaczkę na wspólną wyprawę. Początkowo zlękniona kaczka stawia opór. Jest pełna obaw, za nic w świecie nie chce opuścić swego monotonnego podwórka, bo tu zwyczajnie czuje się bezpiecznie. A świat mimo, że stoi przed nimi otworem jest zupełnie nieznany i pełen niebezpieczeństw. W końcu po długich namowach kulawa kaczka decyduje się zostać przewodniczką ślepej kury w wyprawie po szczęście. Czy uda im się dotrzeć do upragnionego celu? Co ich spotka w drodze? Czy zostaną przyjaciółmi? A co ze szczęściem? Czy rzeczywiście łatwo jest je osiągnąć? Najlepiej przekonajcie się sami sięgając po tą niewiarygodną historię, pełną zaskakujących zwrotów akcji i rzecz jasna z szalenie przebojowymi bohaterami i ich przeogromnym poczuciem humoru. Polecam wszystkim, bo marzenia się spełniają, a przyjaźń ma niezwykłą moc rażenia. 😉

• Dziecięce
  • Literatura niemiecka
  • Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Kulawa kaczka i ślepa kura