Black Star

self-publishing
2022-04-14
2022-04-14
Black Star

Czasopismo "Da... Łukasz Bałut, Daria...
Okładka książki Własna ścieżka - Antologia Samowydawców. Tom 1 Izabella Agaczewska, Adrianna Biełowiec, Maks Dieter, D. B. Foryś, Kamila Goszczyńska, Agata Kasiak, Paweł Kolarzyk, Janusz Muzyczyszyn, Irena Omegard, Franciszek Piątkowski, Alicja Podgrodzka, Izabela Redesiuk, Mateusz Rogalski, Karolina Salwowska, Michał Wójcik, Kamil Zinczuk
Własna ścieżka... Izabella Agaczewska...

Macie ochotę na fantastykę pełną tajemnic? Chcecie poznać świat, w którym stworzenia niczym z legend i ludzie żyją koło siebie? Lubicie motyw akademii?

Pewna niezwykła dziewczyna, znana jako Hayan, żyje właśnie w takim świecie.

W pierwszym tomie możemy poznać strzępki jej przeszłości, która zdecydowanie nie należała do łatwych. Większość historii jednak osadzona została w murach tak zwanej Akademia Pierwszego Przymierza. Do szkoły tej uczęszczają zarówno ludzie jak i legendy, te jednak muszą ukrywać swoją tożsamość. Tak samo jak nasza bohaterka.

Na drodze Hayan staje pewien zwyczajny chłopak, który nie jest jej obojętny. Oprócz tego dziewczyna zmaga się z uwolnieniem prawdziwej natury, co może się nie wydawać łatwe, gdy w okół czai się niebezpieczeństwo, a demony przeszłości nie dają o sobie zapomnieć.

Świat stworzony przez autorkę naprawdę mnie zaintrygował. Mimo, że pierwszy tom ma niewiele stron to fabuła została tak poprowadzona by przedstawić czytelnikowi najważniejsze fakty z tego uniwersum i rozbudzić jego ciekawość.

Pewna niezwykła dziewczyna, znana jako Hayan, żyje właśnie w takim świecie.

Hayan jest pozornie zwykłą dziewczyną. Uczy się w Akademii Pierwszego Przyjęcia, choć wie że nie do końca tam pasuje.

Próbuje jednak dostosować się do grupy, ale nie wiele to pomaga. Demony przeszłości, ucieczka, walka, nie dają o sobie zapomnieć.

Baśniowe stworzenia, przerażające potwory, tajemnicze legendy.

To wszystko kryje się w te książce, razem z mnóstwem tajemnic, zagadek, przygód. Jesteście gotowi na tą podróż?

Baśniowe stworzenia, przerażające potwory, tajemnicze legendy.

To wszystko kryje się w te książce, razem z mnóstwem tajemnic,...

Fajna fantastyka, którą z powodzeniem można podsunąć młodzieży i miło spędzić czas. Książka, która zasługuje na więcej rozgłosu. Taka jest powieść "Black Star" Karoliny Salwowskiej. To około 180 stron naprawdę przyjemnej w odbiorze historii.

Hayan, główna bohaterka, będąca uczennicą Akademii Pierwszego Przymierza, czuje że w ogóle do tej społeczności i tego miejsca nie pasuje. Kompletnie nie odnajduje się w szkolnych realiach, a lekcje ją nudzą. Dziewczyna jest pyskata, pewna siebie, ma własne zdanie i serce po właściwej stronie.

Już od pierwszej wzmianki o głównej bohaterce doskonale wiedziałam, że się z nią polubię i w dalszej części powieści autorka doskonale mnie w tym utwierdziła. Kreacja bohaterów to naprawdę bardzo mocna strona książki, tym bardziej że nie są to tacy zwykli bohaterowie. Owszem, mamy tutaj ludzi, jednak wśród nich żyją legendy! I to całe mnóstwo legend i stworów najróżniejszych. Syrenki, wróżki, wilkołaki, wampiry, zmiennokształtni... autorka absolutnie się nie ogranicza, a do tego wszystkiego dorzuca jeszcze łowców, którzy na tych, którzy ludźmi nie są polują.

Książkę czyta się bardzo lekko i bardzo szybko. I już nawet nie chodzi o to, że jest krótka, bo po prostu pióro autorki jest naprawdę fajne i przyjazne dzięki czemu przez tekst płynie się w chwilę. Z resztą, to że jest krótka nie przeszkadza w niczym, bo na tych 180 stronach udało się upchnąć wiele emocji, wydarzeń i bardzo fajne relacje pomiędzy bohaterami.

Książka będzie doskonała dla tego, kto po ciężkim dniu chciałby zanurzyć się w miłym, wręcz baśniowym, świecie. Choć i tu nie braknie niesprawiedliwości czy demonów chcących uprzykrzyć życie.

Jest to druga książka tej autorki i widać w niej jeszcze "świeże pióro", ale jest dość przyjemna i szybko wchodzi. Główną bohaterką jest Hayan, "młoda" dziewczyna, teoretycznie 16-latka, tak naprawdę ma 80, ale to nie jest rzecz na której się skupiamy, należy ona do rasy seiki, takie magiczne wilki ze skrzydłami, a dokładniej to jest ostatnią przedstawicielką tej rasy, ukrywa się przed demonem który chcę ją dopaść. Niestety historia cierpi na zbytnią zajebistość i wyjątkowość głównej bohaterki która oczywiście ma straszną przeszłość i jest w centrum zainteresowania niemal każdego, trochę jak oc (orginal caracter) starej daty internetu. Drugim problemem jest bardzo słabe wyrównanie wiedzy czytelnika, kompletnie nie znającego realiów świata i głównej bohaterki z której perspektywy ten świat widzimy przez większość czasu i dla której wiele rzeczy jest zwyczajnie oczywistych, więc można się poczuć jakby się zostało wrzuconym w środek cudzej rozmowy i trzeba się w tym jakoś odnaleźć. Szczęśliwie pod koniec dostajemy trochę bardzo cennych informacji bo kilka ostatnich rozdziałów jest z perspektywy nie zanurzonego wcześniej świat magicznych istot człowieka z którym mamy szansę zrozumieć jakieśtam podstawy działania świata. Z zalet charaktery większości postaci są dość dobrze napisane, jest kilka ciekawszych smaczków i uwaga uwaga są obrazki zrobione, z resztą tak jak okładka, przez autorkę.

Hanyah nie była wzorową uczennicą w szkole. Często zaniedbywała naukę przez co nieraz miała kłopoty. Aż w końcu została "wzięta na dywanik". Dyrektorka szkoły ( Elizabeth ) zaproponowała konkurs muzyczny dziewczynie - pod takim warunkiem Hanyah mogła pozostać w szkole.Przy okazji Hanyah poznaję Jintę - niezdarnego, lecz uroczego chłopaka, z którym zawiera bliższą znajomość. Historia wydaje się na pozór zwyczajna, lecz… kim tak naprawdę jest Hanyah? Dlaczego w ogóle uczy się w szkole? Kim tak naprawdę jest dyrektorka i pozostali nauczyciele?

Jak się okazuje Hanyah jest niemalże jedyna w swoim rodzaju - zalicza się do seiki, czyli istot obdarzonych niezwykłą mocą; potrafi przybrać ludzki a zarazem całkiem odmienny wygląd i naturę. Jednakże nie tylko ona się wyróżnia. Zarówno dyrektorka szkoły jak i nauczyciele zdają się przybierać ludzką postać, by lepiej chronić uczniów szkoły. I tak rozpoczyna się "Black Star" - niezwykła a zarazem całkiem interesująca opowieść nie tylko o przygodach Hanyi ale też o walce dobra ze złem w z pozoru zwyczajnej szkole. Fantasy - wydawać by się mogło, iż nie można nic więcej stworzyć, wykreować na nowo. A tymczasem "Black Star" okazuje się dowodem na to, iż fantastyka wciąż jeszcze skrywa wiele tajemnic.

Hanyah wydaje się być krnąbrną uczennicą, dla której szkoła zdawała się być samym złem. W późniejszym czasie okazuje się iż jest seiki - istotą podobną poniekąd do wilka, a na dodatek ze skrzydłami. Wykazuje się ogromną odwagą, gdy szkoła zostaje zaatakowana przez groźne potwory. Także dyrektorka szkoły ( tak jak i nauczyciele ) okazuje się być istotą z legend czy innych mitycznych wierzeń - zna dobrze sytuacji Hanyi i chce ją wesprzeć na swój sposób. Przy okazji Hanyah zaprzyjaźnia się z Jintą, który zostaje postawiony w kłopotliwej sytuacji…

Po przeczytaniu tej książki odniosłam nieodparte wrażenie, iż "Black Star" nie jest powieścią, a raczej bardziej rozbudowanym opowiadaniem. Sama fabuła nie jest słaba, ale jeżeli chodzi o język i styl w jakim została poprowadzona fabuła można wywnioskować, iż przygody Hanyi są adresowane bardziej do nastoletnich czytelników. Jednakże doceniam całą tę historię, gdyż takie niesamowite postacie jak elfy, wilkołaki czy wampiry ciągle stanowią niezbadaną zagadkę.Prolog zapowiada się obiecujaco - w istocie ciąg dalszy fantastycznej opowieści jest niemniej ciekawy. A i zakończenie opowieści również budzi emocje…

"Black Star" w moim odczuciu jest fenomenalną historią a zarazem nietypową. Została poprowadzona lekko i szybko a co ważniejsze potrafi wciągnąć czytelnika. Bohaterowie, a w zasadzie niezwykłe stworzenia rodem z mitologii fascynują, intrygują - jednym słowem - są tajemnicze. Jednakże relacje między bohaterami do skomplikowanych nie należą, więc nie trudno domyślić się jak układa się między nimi.

Dla kogo zatem jest ta opowieść? Pod kątem językowym ( stylistycznym ) przeznaczona bardziej dla nastoletnich odbiorców, co nie oznacza to, iż nie można jej przeczytać. Gdyby fabuła była o wiele bardziej rozbudowana ( podobnie jak sami bohaterowie i ich postawy ) to wówczas cała ta historia byłaby znacznie bardziej ciekawa. Serdecznie polecam tę opowieść wszystkim osobom zainteresowanym różnego rodzaju literaturą fantastyczną.

Cała opinia na stronie: https://moichksiazekswiat.pl

Oczarował mnie prolog. Był fantastycznie napisany, emocjonalny, brawo! Tak samo pierwszą połowę świetnie mi się czytało. Bardzo polubiłam mangowy vibe tej powieści, nie spotykam się z tym często, fajny zabieg. W połowie według mnie trochę zaczęła się rozmywać logika wydarzeń. ALE nie jestem grupą docelową tej powieści. Myślę, że gdybym miała 16 lat byłabym absolutnie zachwycona! No ale mam dwa razy więcej plus trochę :D Cieszę się, że powstaje fajna fantastyka dla młodzieży i chętnie za kilka lat polecę młodszemu pokoleniu w rodzinie. Autorce życzę dużo sukcesów i trzymam kciuki za kolejne tomy.
Spoiler: A i plus za eliksir miłosny - tego zupełnie się nie spodziewałam!

Rozpoczynając przygodę z główną protagonistką powieści – Hayan, miałam świadomość, że nie jestem targetem tej książki. I z takim nastawieniem podchodziłam do samej treści, oceniając jedynie walory literackie i umiejętności pisarskie autorki. Pod wieloma względami ta historia może przypominać serię o Harrym Potterze, bo tu też mamy magiczną akademię i nauczycieli… notorycznie pobłażających głównej bohaterce. Wyjątkowa dziewczyna, jedyna na świecie, z ważną misją i tak dalej… Znamy to wszyscy i prawie wszyscy to lubimy, zatem nie prezentuję tego jako minus. Zaznaczyć trzeba jednak fakt, że nawet po skończonej lekturze bardzo dużo spraw pozostaje niewyjaśnionych, ale myślę, że w tej historii to działa.

Skoro już porównujemy tę książkę do Harry’ego Pottera, to mam do niej jeden, bardzo subiektywny zarzut, mianowicie BRAK FANTASTYCZNYCH ZAJĘĆ. Jeśli studenci uczą się w tej szkole czegoś nietypowego dla innych placówek, to czytelnik o tym nie wie.

Jest również jeden zasadniczy problem z główną bohaterką. Ewidentnie nastąpiła tu próba pokazania osoby zbuntowanej, pyskatej i bezczelnej, ale w gruncie rzeczy wrażliwej i dobrej. I okej, to nawet działa. Problem w tym, że bohaterka ma szesnaście lat (chociaż jak się szybko okazuje, to w zasadzie bliżej jej do kilku tysięcy),a jej emocjonalność i zachowanie odpowiadają raczej trzynastolatce. Gdyby tylko obniżyć jej wiek, wszystko w jej postaci grałoby i cmokało z zadowolenia.

Na pocieszenie mamy jednak postać Jinty – młodego chłopaczka, z którym na kolejnych kartach powieści Hayan rozwija przyjaźń. I tutaj Karolina Salwowska dostaje ode mnie owacje na stojąco. Jinta nie jest ani diablo przystojny, ani mrocznie tajemniczy, ani intrygująco inteligentny czy zdolny. Jest ciepłym chłopakiem, niezbyt pewnym siebie, kiepsko się uczącym, z serduchem na dłoni. Jest po prostu prawdziwym nastoletnim introwertykiem, bardzo autentycznym w uczuciach i tym, jak reaguje na swoje emocje.

Było o minusach, było o plusach, a teraz coś, co jest chyba najbardziej dyskusyjną kwestią – styl. Jak wiele innych spraw, ta również jest bardzo subiektywna, dlatego skupię się jedynie na tym, jak język autorki wypada literacko. A w książce można to dostrzec bardzo wyraźnie, bo niestety powieść nie miała redakcji. Błędów jako takich tu za dużo nie uświadczymy, bo korektorzy się spisali, ale za to wiele akapitów prosi się o oszlifowanie, usunięcie powtórzeń i poprawienie szyku zdań. Nie powinno to przeszkadzać bardzo młodemu czytelnikowi, który sięgnie po książkę, ale z drugiej strony, szkoda, że ten młody czytelnik nie nakarmi się oszlifowaną wersją. Niemniej powieść napisana jest lekko i przystępnie. Mamy tu jeszcze spore niedociągnięcia warsztatowe, jednak nie tyle w języku czy opisach, co bardziej w prowadzeniu wątków, przedstawianiu bohaterów i budowaniu napięcia. Choć przed autorką jeszcze dużo pracy przy szlifowaniu stylu to, jak na moje czepialskie oko, niewątpliwie zdradza ona talent literacki.

Jak już wspomniałam, nie jestem grupą docelową tej książki, ale potrafię wyobrazić sobie, że młodzież przeczyta ją z zainteresowaniem. I właśnie jej przede wszystkim polecam zainteresować się tą lekturą. „Black Star” może się spodobać również wszystkim tym, którzy lubią lekkie pióro, ciekawe stworki i dalekowschodnie klimaty. Mamy tutaj trochę inspiracji kulturą azjatycką, a autorka, która jest dopiero na początku swojej literackiej drogi, zapowiada się naprawdę dobrze. Osobiście będę z ciekawością śledzić jej poczynania, bo widać, że chce opowiadać o autentycznych emocjach, a relacje pokazuje u siebie w sposób dojrzały. A są to rzeczy, których coraz bardziej brakuje mi w popularnych tytułach.

Ta książka była niesamowita! OMG czekam na kolejny tom, bo po tym ledwo mogę czytać jakąkolwiek inną książkę!

"Black Star" kupiłam ostatnio na Plenerze Literackim i jestem bardzo zadowolona z tego faktu, ponieważ książka była genialna. Wciągnęła mnie od pierwszych stron. Fabuła wydawała się przemyślana od A do Z. Książka pełna intryg i kłamstw. Nie wiesz komu możesz zaufać.

Historia dzieje się w obrębie szkoły dla elity, co przypomina mi trochę książkę "Upadli", a tam Hayan ma pełne pole do popisu. Nieidealna idealna bohaterka trafiła na listę moich ulubionych postaci. Hayan nie jest typem pilnej uczennicy. Buntowniczka, która pragnie czegoś osiągnąć i wyrwać się z "więzienia" zwanego szkołą. Bardzo spodobało mi się to, w jaki sposób autorka przedstwiła nam główną bohaterkę. Nie często możemy spotkać główne postacie, które są, że tak to ujmę, upierdliwe. Hayan taka jest i dobrze. Dzięki temu jest wyjątkowa.

Autorka "Black Star" jest również ilustratorką, więc w książce znajdziemy portrety niektórych bohaterów. Na drugim zdjęciu jest moja ulubiona ilustracja. Co o niej powiecie?

Książkę oceniłam na różową gwiazdkę (5/5) tak więc polecam wam z całego serducha! Książka do przeczytania na jednym wydechu, idealna na letnie dni i zastój czytelniczy. Jeśli macie ochotę na świetnie napisaną fantastykę, "Black Star" będzie dla was. Na sto procent.

• Chcę przeczytać, ale
  • Chcę posłuchać