Nic nie ginie

2022-05-25
2022-05-25
Elżbieta Derelkowska
Społeczeństwo przedmieścia Noir przemoc niesprawiedliwość

Gorzka, pesymistyczna i nie dająca ukojenia. Ale jednoczenie czyta się ją jednym tchem. Jedyne co mi zgrzyta to wiek głównego bohatera. Trudno uwierzyć w aż taką dojrzałość jedenastolatka. Niemniej to tylko niewiele wada, bo całość jest świetnie napisana. Warto poznać.

Wyjątkowa pozycja traktująca o wszechobecnej systemowej niesprawiedliwości, gdzie za zbrodnię nie czeka kara. To też bardzo aktualna i przerażająca przypowieść o rozpadzie rodziny i wyobcowaniu w tym coraz bardziej smutnym świecie.
Jestem pod wielkim wrażeniem jak dwudziestokilkuletnia autorka potrafiła przelać na papier tak wiele celnych spostrzeżeń, stworzyć tak pełnokrwiste postaci i napisać to w niezwykle precyzyjnym języku.

Kolejna perła od wydawnictwa Claroscuro.

Obawiałam się trochę hermetyczności historii i zaczęłam czytać z małym fochem pod tytułem: „co nas obchodzą kulturowe konflikty i echa zamieszek na przedmieściach Lyonu”. Ale książka okazała się bardziej uniwersalna niż zakładałam i bardziej prawdziwa niż być może bym chciała … I niby jest pewien znany dobrze podział na my i oni i niby pewne drogi już kiedyś były przetarte a jednocześnie wszystko się wymyka temu obrazkowi.
Trafiłam ostatnio na audiobook „ Gdzie śpiewają raki”, który poraził mnie swą płytkością i tendencją do uproszczonych schematów i bajkowej (czyt. naiwnej) fantazji.
Mattia, bohater „Nic nie ginie” jest ciut starszy od bohaterki „Raków” ale też przejawia rzadko spotykaną dojrzałość jak na swój wiek. Obie te książki jednak to dwa odległe kosmosy. „Raki” mnie zniechęciły tak bardzo, ze szybko zaprzestałam słuchania (po tym jak zasnęłam podczas odtwarzania, „ubajana” historią) a „Nic nie ginie” niemal połknęłam. Różnica jest nie tyle w języku i kunszcie ile w szczerości i prawdzie opowiadanej historii.
Czy książka Cloé Mehdi okaże się bestsellerem. Troche wątpię. Z jednej strony, jak powszechnie wiadomo, dobra historia i talent obronią się same. Z drugiej, również jak powszechnie wiadomo, nie wszyscy umieją odróżnić PR od literatury

• Wydawnictwo Claroscuro
  • Domowa biblioteczka