The Wicked King

Okładka książki The Wicked King Holly Black
Okładka książki The Wicked King
Holly Black Wydawnictwo: Little, Brown Books for Young Readers Cykl: Okrutny książę (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Okrutny książę (tom 2)
The Wicked King
Little, Brown Books for Young Readers
2019-01-08
2019-01-08
Inne

Okładka książki Krew Holly Black, Ted Naifeh
Krew Holly Black, Ted Na...
Okładka książki Złota wieża Holly Black, Cassandra Clare
Złota wieża Holly Black, Cassan...
Okładka książki Znak Holly Black, Ted Naifeh
Znak Holly Black, Ted Na...

Książka przez większość czasu nudna, ale za to na końcu bum.

Książka przez większość czasu nudna, ale za to na końcu bum.

Ta część zdecydowanie lepsza od poprzedniej. Dalej jest pod wrażeniem jak dobrze ale zarazem lekko został przedstawiony świat elfów.

Całkiem równy kolejny tom, gdzie napięcie rośnie, wewnętrzne przemyślenia Jude dają szansę na ciekawy rozwój tej postaci a czas spędzony pod wodą pokazał, że ma dziewczę więcej siły i charakteru niż można się było spodziewać. Końcówka zaskoczyła totalnie, dobrze, że miałam od razu kolejny tom na półce.
Standardowo ostatnio to, co mnie zirytowało, to to, bez czego obecnie najwyraźniej nie może się obyć żadna literatura, koniecznie jakieś jednopłciowe związki. Nie polubiłam zupełnie Taryn i nie mogę się zdecydować co do Vivi.

Standardowo ostatnio to, co mnie zirytowało, to to, bez czego obecnie...

Taryn, z ciebie takie kurwisko

Taryn, z ciebie takie kurwisko

To było coś!
O ile w pierwszej części można mniemać, że droga Jude to raczej seria korzystnych dla niej zbiegów okoliczności, o tyle tutaj, w drugiej części podstępna, spiskującą natura Jude zdecydowanie jest bohaterem numer jeden. Dużo bardziej (niż w pierwszym tomie) Jude jest sprawczym bohaterem, podejmującym decyzję, przebiegłym i inteligentnym. "To jest właśnie upojne poczucie władzy. Czystej, niczym niespokromionej władzy. Cudowne uczucie" - mówi Jude, a ja jej kibicuję od początku do końca!
Mnóstwo zwrotów akcji, końcówka genialna, relacja między Jude a Cardenem pierwsza klasa (jeden z lepiej chyba zrobionych motywów "hate-to-love"). A dodatkowo magiczno-leśno klimat z pierwszej części zachowany. Super!

To było coś!

W tej części znów pojawią się podstępy, spryt, intrygi, kłamstwa i chaos, tylko trochę bardziej. Bohaterowie dalej są niejednoznaczni, ciężko przewidzieć co zrobią. Każdy ma swój plan do zrealizowania i czasem nie wiadomo kiedy zmieniają zdania. Główna bohaterka dalej jest waleczna, tylko teraz ma dużo więcej na głowie. Ciężko podejmować takie decyzje, a co dopiero w świecie elfów, gdzie zaraz krew może się lać strumieniami. Jude czasem trochę mnie irytowała, bo nie robiła czegoś co powinna od razu, choć teraz z innego punktu widzenia nie dziwię się, że postępowała tak jak postępowała i jednak miała jakieś swoje racje. Taryn oczywiście dalej głupia i irytująca, wobec niej nie mam żadnej sympatii, w tej kwestii nic się nie zmieniło tak samo jak z Lokim. Madok jest dla mnie zagadkową postacią, bo jednak pomimo swojej brutalności dażę go jakąś sympatią i mam nadzieję, że jednak jeszcze pokaże się z tej lepszej strony. Natomiast moim ulubieńcem stał się Cardan. Jego przemiana od pierwszej części stała się bardzo widoczna i pokazała, że ma uczucia i że nie jest takim młokosem, gdyż potrafi podejmować trudne decyzje. Cóż, dalej jest też sarkastyczny i arogancki co ma swój urok. Mam nadzieję, że w jego przypadku wybory jakich podjął, będą miały wytłumaczenie i wszystko dobrze się skończy, choć biorąc pod uwagę pomysły Autorki zaczynam się lekko bać o jego przyszłość jak i innych bohaterów, których lubię chociażby Bombę czy Karakana.
W tej części więcej się też dzieje, a zakończenie podwójnie mnie zaskoczyło. Znaczy się wpierw rozczuliło żeby zaraz walnąć obuchem w głowę. Także Autorka nie daje odsapnąć, a tutaj jeszcze trzecia część została do przeczytania.

Na półkach: , , , , , ,

Reread: 09.04.2024
Po niecałych czterech latach od mojego pierwszego przeczytania "Złego króla" śmiało mogę przyznać, że tę część zdecydowanie gorzej zapamiętałam niż poprzednią. Szczerze, czułam się jakbym pierwszy raz ją czytała, a hitem dla mnie jest to, ze kompletnie zapomniałam jak ten tom się kończy i autentycznie byłam zaskoczona tym co tam się wydarzyło :P Jedyne co pamiętałam to to, że te kilka lat temu Zły król podobał mi się trochę bardziej, niż Okrutny książę. I tu akurat nic się nie zmieniło i zgadzam się, że swoim młodszym ja. W tym tomie mamy więcej politycznych intryg, zdrad, knowań, oszustw, troszkę więcej Jude i Cardana razem, to jak ich relacja powoli ewoluuje. Bardzo pozytywnie odbieram tutaj postać Jude, która na każdym kroku pokazuje swój spryt, stara się przechytrzyć swoich rywali, i mimo tego, że jest "tylko śmiertelniczką" jest naprawdę groźną przeciwniczką dla elfów.
Naprawdę polecam, myślałam że po latach ta seria już mnie nie zachwyci, a nie wiem, czy teraz nie bawię się przy niej lepiej, niż 4 lata temu.

Reread: 09.04.2024

Tutaj jest troszkę mniej akcji a więcej opisów, ale przewrotnie mi się to podobało, ewolucja postaci troszkę za szybka a wszelkie niedociągnięcia w logice usprawiedliwione są magią. Jednak dalej duży plus za budowanie postaci pomimo tych niedociągnięć.

nie przyjmuję ani jednego słowa krytyki, dziękuję dobranoc

nie przyjmuję ani jednego słowa krytyki, dziękuję dobranoc

"Zły Król" to drugi tom serii "Okrutny Książe" autorstwa Holly Black, która wciąga od pierwszej strony i trzyma czytelnika w napięciu do samego końca. Fabuła książki jest bardzo bogata i pełna zwrotów akcji, co sprawia, że czytelnik nie ma szansy się nudzić.

Postacie w tej książce są barwne i niezwykle interesujące. Każda z nich ma swoje motywacje, tajemnice i charakterystyczne cechy, co sprawia, że są one wiarygodne i niebanalne. Autorka świetnie sobie radzi z budowaniem relacji między postaciami oraz rozwijaniem ich wątków, co sprawia, że czytelnik ma okazję poznać je coraz lepiej i bliżej.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie i szybko - akcja jest dynamiczna, a opisy świata stworzonego przez autorkę są bardzo prawdziwe. Holly Black potrafi świetnie budować napięcie i trzymać czytelnika w niepewności, co sprawia, że trudno oderwać się od lektury.

Podsumowując, "Zły Król" to książka, którą polecam każdemu miłośnikowi fantastyki, akcji i intryg. To świetnie napisana powieść, która zapewni niezapomniane chwile lektury i emocjonującą podróż do magicznego świata, który z pewnością zostanie w pamięci czytelnika na długo.