Gdyby ocean nosił twoje imię

Okładka książki Gdyby ocean nosił twoje imię Tahereh Mafi
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2019
Okładka książki Gdyby ocean nosił twoje imię
Tahereh Mafi
2019-10-30
2019-10-30
2018-10-16
Agnieszka Brodzik
tolerancja rasizm problemy nastoletni bohaterowie miłość walka stereotypy
Inne

Czy istnieje świat bez rasizmu?

Podobało mi się ostatnie ok 50 stron ale to chyba nie wystarczająco dużo aby ta książka dostała 4 gwiazdki

7/10

7/10

Nie wiem co mam napisać. Nie czuję...nic. Skończyłam kolejną książkę i tyle. Żadnych większych emocji, zdecydowanie jej nie pokochałam. Ostatni rozdział podobał mi się najbardziej z całej książki, był na prawdę dobry i Idealnie podsumował wszystkie wydarzenia. Moim zdaniem wątek romantyczny był zbyt przyśpieszony. Miałam na prawdę wysokie oczekiwania przez tak dobre opinie i liczyłam na dobrą książkę którą pokocham. Nie była zła. Porusza na prawdę ważny temat: rasizm. Ale jednak brakuje mi czegoś. Najbardziej w relacji Shirin i Oceana. Była pobieżnie opisana, gdy zaczęło się między nimi coś więcej czułam się jakbym ominęła jakieś strony albo coś podobnego. A zakończenia się totalnie nie spodziewałam, ale nie czułam większej więźni z bohaterkami, ani razu nie płakałam ani nie odczuwałam jakiś większych emocji. Książka mnie nie zachwyciła, ale zdecydowanie polecam jak ma się zastój czytelniczy. Czyta się ją szybko i głównie przyjemnie.

Powieść z początku wydawała mi się dziwna. Jednak wraz z rozwojem fabuły wcale taka nie była.

Młoda muzułmanka i dobrze zapowiadający się koszykarz, co może pójść nie tak? Opisana w książce postać Shirin, która zmaga się z ogromną dyskryminacja że względu na "to coś na głowie". Wydarzenia po 11 września wcale nie ułatwiają jej życia w szkole. Codziennie dostaje spora porcje poniżenia, pogwałcenia jej wyborów, znęcania się psychicznego. W końcu uczy się nie reagować na zaczepki ignorantów i rasistów. Shirin jest niezwykle dojrzała, odważna, jednak pełna gniewu. Rodzice nie ułatwiają upustu emocji, wręcz przeciwnie oczekują od niej by była rozsądna, dojrzała, na każdym kroku pokazując, że jej nie może być wcale tak ciężko. Przecież oni przeżyli wojnę, przeżyli mordowanie i zyj, obraz rodziców opisany w powieści bardzo mnie zaniepokoił, dodatkowo od zalaminować wrażenie jakby byli rodzicami za przysłowiową "karę".
Największym wsparciem dla dziewczyny vedzie jej brat Navid, nie wiemy o nim zbyt wiele jednak wystarczylomi by się z nim zakochać. Troskliwy starszy brat.

W końcu młody, utalentowany koszykarz. Popularny w swoim miasteczku, szkole, zakochuje się w przepięknej Shirin. Przysporzy im to sporych kłopotów. Chłopak pierwszy raz spojrzał na dziewczynę w taki sposób w jaki wszyscy powinni patrzeć. Nie dokuczał jej ze względu na jej wyznanie czy pochodzenie. Jako jeden z nielicznych przedstawiał się jako postać z tych dobrych.

Wostatwcznym rozrachunku, bardzo podobała mi się ta powieść. Pełna emocji, wciągająca i niesamowicie dobrze zbudowana, pomimo z początku średniego wstępu. Dalej już było tylko lepiej.

Ludzie potrafią być bardzo okrutni. Właśnie tego doświadczyła Shirin, która jest główną bohaterką książki. Ze względu na pracę rodziców bardzo często się przeprowadza, ciągle zmienia otoczenie. Jej rówieśnicy nie akceptują jej z jednego względu – jest innego pochodzenia oraz wyznaje inną religię niż pozostali. Z powodu noszenia hidżabu jest wyśmiewana, prześladowana i stała się obiektem agresji. Przez te wszystkie wydarzenia zamknęła się w szczelnej bańce, do której nie wpuszcza innych, jak tylko to możliwe ogranicza kontakt z rówieśnikami. Całą siebie oddała swojej pasji, którą był breakdance. W jej życiu pojawia się chłopak pragnący ją poznać i zbliżyć się do niej. Dziewczyna będzie musiała stawić czoła swoim lękom i zburzyć wcześniej zbudowany mur.

Uważam, że tę historię powinni poznać wszyscy, którzy być może są w tej samej sytuacji co główna bohaterka. Pokazuje ona swoją siłę i mimo złych momentów robi to co kocha. Na pewno w życiu każdego z nas pojawi się ktoś, komu będzie szczególne zależało na naszym szczęściu i codziennym uśmiechu. W końcu po burzy zawsze musi wyjść słońce.

Kocham Tahereh Mafi całym sercem. Jej sposób narracji jest lekki w odbiorze mimo bardzo ciężkich tematów, które porusza. Mam łzy w oczach i ciarki na rękach.

Kiedy w ludziach rodzi się nienawiść? Dlaczego niektórzy traktują innych tak schematycznie?

Utarte schematy wśród społeczeństwa mają to do siebie, że kiedy ktoś znacznie wyróżnia się wśród nich, z natury od razu staje się celem do ubliżania i wyzwisk. Najtrudniejszym etapem w życiu młodych ludzi jest szkoła, tam dochodzi do licznych konfliktów i nieporozumień.

Shirin kolejny raz się przeprowadziła. Jej rodzice ze względu na pracę dość często zmieniają miejsce zamieszkania, a dziewczyna wraz z bratem muszą na nowo dostosowywać się do nowych okoliczności. Ze względu na swoją narodowość szesnastolatka jest obiektem szykanowań i agresji ze strony rówieśników, a wszystko przez to, że nosi hidżab.
W nowym miejscu wraz z bratem ucieka w taniec, gdzie może chociaż na chwilę zatracić swoje myśli.
Na drodze dziewczyny staje chłopak o niezwykłym imieniu, który jako jedyny chciałby ją poznać. Jednak czy jest w stanie mu zaufać?

Uwielbiam Mafi. Jej styl, emocje jakimi operuje w słowie pisanym jest czymś pięknym. Delikatnym, romantycznym, ale i poruszającym trudny temat, w tym przypadku rasizmu..
Pierwsza miłość, zauroczenie, siła uczucia i stawianie czoła przeciwnościom. To lektura, która chwyta za serce.

Shirin...

Tahereh Mafi stała się popularna dzięki serii „Dotnij mnie”, ale zdecydowała się napisać także książkę spoza fantastycznego świata, w kategorii young adult. Bardzo się z tego powodu cieszę, bo autorka ma dar ubierania emocji w słowa.

Ciężko uwierzyć, że w XXI wieki ludzie mogą hodować w sobie tak ogromną nienawiść oraz uprzedzenia i traktować drugiego człowieka tak jak główną bohaterkę – Shirin. Dziewczyna ma pochodzenie irańskie i nosi hidżab, co dla większości jej otoczenia jednoznaczne jest byciem terrorystką i nie mówiącą w języku angielskim. Kilka nieprzyjemnych sytuacji przyczyniło się do postawienia przez Shirin tarczy ochronnej, która jeszcze bardziej oddaliła ją od rówieśników. Jednak znalazł się ktoś – a dokładnie niejaki Ocean James – kto stara się ją poznać, dowiedzieć prawdy o jej kulturze i pomalutku burzy tę tarczę. Ich relacja okazuje się nie do zaakceptowania przez społeczeństwo, co przysparza młodym tylko więcej cierpienia i przeciwności.

Lektura była dla mnie podróżą przez ocean wzruszeń i nie wiem, które z łez były skutkiem empatii, a które wynikały z zakopanych we mnie przykrych doświadczeń z lat młodzieńczych. Pomiędzy smutnymi chwilami było jednak dużo śmiechu i dobrej zabawy, bo Shirin jest typem bohaterki płynącej pod prąd, z niewyparzonym językiem i ciekawym hobby w postaci breakdance’u.

Wciągająca i wartko napisana, choć miejscami nazbyt nieskomplikowana i naiwna.
Zakończenie rozczarowujące, jakby nazbyt pospieszne

Wciągająca i wartko napisana, choć miejscami nazbyt nieskomplikowana i naiwna.
Zakończenie rozczarowujące, jakby nazbyt pospieszne

Pozytywnie zaskoczyła mnie ta książka. Gdybym była nastolatką, to chętnie bym taką młodzieżówkę przeczytała, bo jest ona zdecydowanie wartościową książką poruszającą poważny globalny problem, jakim jest rasizm. Traktuje też ona o rodzinnych więziach oraz pierwszej miłości i robi to w dość delikatny i uroczy sposób - moim zdaniem taki, jaki właśnie powinien towarzyszyć nastolatkom. Gdybym mogła mieć na to jakiś wpływ, to chciałabym, żeby dzisiejsza młodzież czytała właśnie takie książki :)