Fakty o tatusiach

2022-06-08
28 min.
Anna Czernow
literatura szwedzka

Doczekaliśmy się następnej pozycji książkowej o Tatusiach, takiej przez duże T.
Literatura poświęcona tatusiom odczuwa wielki niedosyt w tym względzie ,a jest najbardziej wyczekiwana i czytana najchętniej przez dzieci.

Fakty o tatusiach są napisane z pozycji małego dziecka, tak jak ono to odbiera. Z przymrużeniem oka. Nie zapominajmy jednak, że dzieci są najlepszymi obserwatorami.
Wszystkim tatom ,za to co robią dla rodziny należy się hołd.

Bywają takie dni, kiedy mama wybywa z domu na trochę dłużej niż do pracy i ster obowiązków obejmuje tata, który i tak na co dzień jest zapracowany .
Mamy nie ma, budzik dzwoni ,a tata lubi pospać do ostatniej chwili, tylko aby zdążyć do pracy.
A tu niespodzianka, dziecko z nudów, które wstaje wcześniej przed tatą zakłada śmieszny kombinezon-kostium psa i w najlepsze zaczyna się bawić po całym mieszkaniu, naśladując szczekanie.
Tata gramoli się z łóżka i nabiera trybu przyspieszonego. Najpierw walka z ekspresem do kawy i jednocześnie z bujającym się na krześle dzieckiem w uroczym kostiumie pieska.
Dla ojca kombinezon zwierzęcy przy stole jednak jest nie do zniesienia. Dziecko więc rzuca przebranie gdziekolwiek ,tak jak tata sobie życzy.
Teraz przystępuje z tatą do śniadanka. Oczywiście na pierwszym planie musi być radio i gazeta. Dziecko wedle życzenia dostaje jogurt i płatki, sprawa załatwiona. Gorzej ,że tata potyka się o zabawki dziecięce. Tu sobie nie radzi kompletnie. Nawet coś przeklina pod nosem.
Bierze się za konsumowanie rogalików z marmoladą i tu dobrze mu idzie. Są wyjątkowo smaczne.
Na pytania dziecka ,związane z wiadomościami z radia, potakuje tylko ,że tak. Ale dziecko wie dokładnie ,że myślami rodzic jest gdzie indziej.
Tata pogania dziecko do przedszkola, ale podopieczny podpowiada, że po śniadanku to trzeba umyć ząbki. Jeszcze jedna dodatkowa czynność i wychodzą. Wprost biegną do przedszkola, po drodze grzecznie jednak odpowiadają wszystkim na powitanie.
Przy furteczce przedszkolnej tata długo się nie rozczula, szybciutko odchodzi. Dziecko jednak wie, że sercem i duszą nawet w pracy ukochany tatuś jest obecny przy nim.
W pracy tatuś ma swoich kolegów , z którymi chodzi na lunch. Odbiera telefony, chodzi na zebrania i tęskni za rodziną. W biurze tata trzyma zdjęcia z urlopu,oprawione w ramki .W domu wprost przeciwnie, nie wiesza nigdzie zdjęć z pracy.
Dziecko uważa ,że tatusiowie wszyscy są bardzo odpowiedzialni i wiele potrafią. Umieją uprać ubrania, płacić w sklepie za zakupy, opiekować się psami znajomych, leżeć na kanapie i czytać opasłe tomiska książek podróżniczych. Chodzą z dziećmi na plac zabaw i tam wcielają się w postacie policjantów lub piratów. Potrafią na dobranoc zaśpiewać każdą piosenkę na życzenie.
I jeszcze wiele innych rzeczy są w stanie zrobić.

Co jeszcze tatusiowie są w mocy zrobić?
Jak będzie wyglądał powrót mamy do domu?
A co tak naprawdę mamy robią na wyjazdach służbowych?
Od jakiej czynności mama zacznie krzątaninę domową, wprost po wejściu z walizkami?
Obyście się nie zdziwili…

Przeczytajcie kochani tą prześliczną książeczkę i obejrzyjcie fantastyczne ilustracje.
Niech żyją wszyscy wspaniali Tatusiowie! Mamy też! Niech zawsze będzie zgoda w rodzinie, a nie tylko pusty slogan.

Doczekaliśmy się następnej pozycji książkowej o Tatusiach, takiej przez duże T.

Tatusiowie, którzy czasem mówią"cholera" i patrzą w telefon na placu zabaw. Lubię skandynawskie książki, bo często nie ma w nich ściemy i lukru, są za to wszystko obserwujące i mądre dzieci. Plus dla tej za zabawne ilustracje i wątki równościowe o tym, że tatusiowie równie dobrze jak mamusie mogą ugotować obiad i zająć się dzieckiem w trakcie, gdy mama jest w spa, znaczy się na konferencji:)

Kolejna propozycja dla maluchów. Historia o tatusiach ;)
"Fakty o tatusiach" to króciutka historyjka, ale niestety mnie ona kompletnie nie kupiła stylem w jakim została napisana.
Podczas lektury nie czułam kompletnie nic, nie miałam frajdy z jej czytania dziecku, ale i maluch jakoś wyjątkowo nie był zaangażowany podczas słuchania.
Przy książeczkach jakie go interesują, buzia potrafi się nie zamykać. Ma mnóstwo pytań, opowiada co widzi na obrazkach, natomiast tutaj.... Tutaj nie było nic. Żadnej reakcji.

Tak samo, gdy książeczka się spodoba to jest często czytana, a ta wylądowała na półeczce i słuch o niej zaginął. Także niestety, tym razem nie bardzo nam się historyjka spodobała ;(

Kolejna propozycja dla maluchów. Historia o tatusiach ;)
Przy książeczkach jakie go interesują,...

Zabawna, urocza i ciekawie zilustrowana! “Fakty o tatusiach” to lektura krótka i symboliczna. Będzie idealnym podarunkiem i zmiękczy serce niejednego taty. Dzień bez mamy, bo właśnie o nim jest tu mowa, przedstawiono z perspektywy dziecka. Całość należy brać z przymrużeniem oka, szczególnie te fragmenty, w których do roli ojca podchodzi się dość stereotypowo. Książka zrobiła na mnie dobre wrażenie, choć przyznaję, że nie czułam się w pełni usatysfakcjonowana po jej zakończeniu. Moja córka jest jeszcze za mała, by zrozumieć przesłanie “Faktów o tatusiach”. Wierzę, że wrócimy do niej za kilka lat i powiem Wam, że już teraz jestem ciekawa, co będzie miała na jej temat do powiedzenia.

I jak sobie radzą, gdy mamy nie ma w pobliżu? Chyba całkiem nieźle…

Pierwsza książka niezwykłego duetu – Oskara Kroona i Jenny Lucander – „Fakty o tatusiach” od wydawnictwa Frajda. Pięknie ilustrowana historia, która przedstawia tatusiów w być może nietypowych rolach, na pewno daleko odbiegających od stereotypów, ale obecnie coraz bardziej powszechnych. Otóż – nasz główny bohater – tata – zajmuje się domem, pracuje, chodzi na plac zabaw i stara się nie potknąć o zabawki swojego dziecka. Klasyk.

Tata współcześnie
Kiedyś ojcowie odpowiedzialni byli głównie za utrzymanie rodziny, a matki zajmowały się dziećmi i domowym ogniskiem. Dzisiaj wszystko się zmienia. Kobiety dużo pracują zawodowo i rozwijają swoje ścieżki kariery. Mężczyźni coraz bardziej uczestniczą w wychowaniu swoich dzieci. Na placach zabaw często można ich spotkać, wspierających swoje pociechy w przekraczaniu kolejnych granic – wspinaczce, wysokim bujaniu się na huśtawce czy walce o swoje w piaskownicy. I właśnie o tym jest ta książka. Tata robi śniadanie, chodzi do pracy, odprowadza dziecko do przedszkola, a potem, niezależnie od pogody, idą razem na plac zabaw. Tata stara się ogarnąć dom, a jednocześnie mieć też czas dla siebie. Gdzie są mamy w tym czasie? Nie wiadomo, chociaż w opowieści naszego dziecka, mama wraca później do domu, by przytulić się do taty.

Zmiana modelu rodziny
W dzisiejszych czasach rodziny są bardzo dynamiczne i różnorodne. Coraz częściej spotykamy się z rodzinami patchworkowymi, w którymi trzeba sobie poukładać wszystko na nowo. Nie zawsze są to rodziny w tradycyjnym rozumieniu: mama, tata i dzieci. Ta książka mogłaby równie dobrze pokazywać rodzinę ojca samodzielnie wychowującego swoją pociechę, nie w sposób wyidealizowany, ale bardzo zbliżony do rzeczywistości. Warto poznać „Fakty o tatusiach”. Książka zachwyca ilustracjami, ciekawymi spostrzeżeniami, a całość opowiedziana jest z perspektywy dziecka, które uważnie obserwuje swojego tatę. Zdecydowanie warto ją mieć w swojej biblioteczce.

I jak sobie radzą, gdy mamy nie ma w pobliżu? Chyba całkiem nieźle…

Kim są tatusiowie? Czy to kosmici, czy nasi przyjaciele?

Ta książka (chciałam napisać książeczka, bo jest dla małych dzieci, lecz jej wymiary nie pozwalają tak o niej wspomnieć 😛) napisana jest z perspektywy dziecka. Możemy dowiedzieć się z niej, kim są dla dzieci tatusiowie i jak ich odbierają. Dlaczego różnią się od mamusi i jak z nimi postępować.

Te kilka stron jest bardzo pouczające. Tatuś - czym zajmuje się całe dnie, kiedy nie ma mamusi? Odprowadza do przedszkola, wychodzi z dzieckiem na plac zabaw, pracuje całe dnie, lecz w pracy myśli o rodzinie. Złości się czasem i przeklina, ale bohaterka tej bajki wie co zrobić, by tata się nie denerwował. Można z niej wywnioskować, że tatusiowie, przez dzień nieobecności mamusi w domu, doskonale sobie radzą, tylko są trochę zmęczeni i zagubieni.

Ta pozycja przeznaczona jest dla przedszkolaków. Można się przy niej świetnie bawić. Plusem są w niej kolorowe obrazki na całych stronach, grube kartki i twarda oprawa. Jeśli macie dzieci, to koniecznie przeczytajcie z nimi te książkę.

Kim są tatusiowie? Czy to kosmici, czy nasi przyjaciele?

Te kilka stron jest...

Codzienność z tatą opowiedziana oczami dziecka, kiedy mamy nie ma przez kilka dni w domu.

'Fakty o tatusiach' przedstawiają ojców w mało pozytywnym świetle - jako zmęczonych, nieogarniających życia - ewidentnie brak tam kobiecej ręki... Ale potrafią oni być też wspaniałymi opiekunami, kucharzami oraz towarzyszami w zabawie i nauce.

Książka idealna na Dzień taty, z pięknymi ilustracjami oddającymi trudną rzeczywistość rodziców z małymi dziećmi 😊.

Książka idealna na Dzień taty, z...

„Fakty o tatusiach” to książka głównie przeznaczona dla najmłodszych czytelników, jednak równie dobrze bawią się przy niej starsze dzieci oraz ich rodzice. Czytając tą historię poznacie kilkanaście faktów o tatusiach napisanych z perspektywy dziecka. To jest zabawna opowieść, nie raz będziecie się z niej śmiać. Idealna książeczka na poprawę humoru.
Jesteście ciekawi co myślą dzieci na temat tego czym zajmują się ich tatusiowie przez cały dzień? Czy zawsze mają czas dla swoich pociech? Co robią najmłodsi domownicy, żeby zwrócić na siebie ich uwagę? Co najbardziej denerwuje tatusiów?
Przeczytajcie, jak wygląda współczesna relacja tatusiów z ich pociechami oczywiście z punktu widzenia dzieci. Czy to jest prawda czy nie ocenić musicie sami – oczywiście czytając „Fakty o tatusiach”. Czy dzieci mają rację? Czy podobnie wyglądają wasze relacje? Czy może jest znacznie gorzej?
Wielkie brawa dla wspólnego debiutu dwóch skandynawskich autorów Jenny Lucander i Oskara Kroona. Książka „Fakty o tatusiach” jest cudownie wydana – piękna, twarda oprawa przyciąga wzrok nie tylko najmłodszych czytelników. W środku znajdziecie fantastyczne i zabawne ilustracje idealnie obrazujące omawiane fakty dotyczące tatusiów.
Czytając tą książkę przeżyjecie 24 godziny z punktu widzenia dziecka. A co w tym samym czasie robią mamusie?
Ta historia jest idealna na każdą porę dnia i roku. Zachęcam was do jej częstego czytania. Będzie idealnym prezentem dla dzieci oraz tatusiów – do wspólnego czytania. Nie zapominajcie czytać z dziećmi to jest bardzo ważne dla ich prawidłowego rozwoju.
Razem z moimi dziećmi jesteśmy zadowoleni z tej pozycji. Mam nadzieję, że kiedyś powstanie książka „Fakty o mamusiach”. Ciekawa jestem co dzieci myślą o mamusiach.
Z całego serca polecam książkę „Fakty o tatusiach” – mommy_and_books.

Jesteście ciekawi co...

Dziś dzień Ojca a więc wszystkim tatom tym z krwi i kości jak i tym duchowym składam najserdeczniejsze życzenia. Dbajcie o swoje dzieci, które z Wami to zawsze mogą liczyć na niesamowite przygody i odkrywanie świata!
🌼
A jak to jest z tymi tatusiami? Wydawnictwo Frajda przychodzi do nas z genialną pozycją dla najmłodszych. "Fakty o tatusiach" to zabawna, nietuzinkowa pozycja ukazująca "badania terenowe" nad tatusiami, ich zachowaniami, oraz tym jak postępować z tatusiem by się nei denerwował, nie przeklinał, no i nie pogubił.Mamy tu współczesny obraz ojca nieco zagubionego w relacji z dzieckiem.
Skandynawski duet pokazuje nam zupełnie inną odsłonę ojców od tej, która ukazuje ojca jako bohatera ratującego przed czającym się złem. Tatusiowie, to takie dziwne stwory, które są duże, silne i czasami nieco nieporadne.
Myślę, że jest to również kontrast, do tego co było kiedyś, gdy dużo obowiązków spadało tylko na matki.
🌼
Książka jest przepięknie wydana ze ślicznymi ilustracjami w środku.

Serdecznie polecam, zwłaszcza przy takim święcie!

Współczesny portret relacji tatusiów i dzieci - "Fakty o tatusiach" 🌟

Przepięknie wydana książka! Ze świetnymi obrazkami, które przykuwają uwagę.

Książka przedstawia rolę współczesnych ojców i sposób zaangażowania w życie dziecka. Pokazuje, że w dzisiejszych czasach mężczyźni dużo bardziej angażują się w opiekę nad dziećmi niż było to kilkanaście lat temu.

"Fakty o tatusiach" to obraz współczesnego ojca, który zarówno pracuje i zajmuje się dzieckiem. Myślę, że jest również takim kontrastem, bo kiedyś bardzo dużo obowiązków spadało tylko na matki, a teraz ojcowie często biorą na siebie część obowiązków.

Polecam! Jest to coś świeżego i innego na czytelniczym rynku 📚.

Współczesny portret relacji tatusiów i dzieci - "Fakty o tatusiach" 🌟

Przepięknie wydana książka! Ze świetnymi obrazkami, które przykuwają uwagę.

"Fakty o...

• Dla Dzieci
  • Dzidzior
  • L-owe
  • Dziecięce

Dodaj cytat z książki Fakty o tatusiach