Myszonek pomaga w domu

Okładka książki Myszonek pomaga w domu Riikka Jäntti
Okładka książki Myszonek pomaga w domu
Riikka Jäntti Wydawnictwo: Frajda Cykl: Myszonek (tom 1) literatura dziecięca
2022-08-10
48 min.
Iwona Kiuru

5,5
Myszonek nie jest moją ulubioną serią. Za dużo w nim wszystkiego a brak jakiejkolwiek w tym refleksji.

5,5

Nic lepiej nie może świadczyć o książce dla dzieci, niż ilość języków, na którą została przetłumaczona. A fakt jest taki, że fińska seria o Myszonku została przeznaczona aż na 18 języków, bawiąc, ucząc i dostarczając wiele radości dzieciom na każdym niemal zakątku świata.

Dzieci sięgające od najmłodszych lat po książki to rzecz jasna w duże mierze zasługa rodziców, którzy często je do tego zachęcają. Jednak dzieci, które już świadomie wybierają pachnące kartki książki, zamiast kolorowego ekranu smartfona czy też telewizora to ukłon głównie w stronę ich autorów, jak i wydawnictw, które dokładają wszelkich starań, aby tak właśnie się działo.

Wydawnictwo Frajda stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom nie tylko najmłodszych, ale może przede wszystkim ich rodziców. Jedną z ich propozycji jest już bestsellerowa seria o „Myszonku”. Należy przy tym podkreśli iż bestseller nie jest w tym przypadku tylko pustym hasłem marketingowym, mającym przyciągnąć kupców do księgarni.

Riikki Jäntti- autorka napisała niezwykle przyjemną w odbierze serię, która zwyczajnie zachwyca swoją prostotą przekazu, będąc przy tym pomocnym narzędziem do mile spędzanego czasu ze swoimi pociechami. Tytułowy Myszonek, to bo bohater, którego cech możemy się doszukiwać w każdym z dzieci. Książeczki są bogate w świetne ilustracje, przykuwające uwagę bobasów. Ich prosty i zrozumiały język oraz krótka treść w żaden sposób nie wynudzają małych czytelników, pomagają jedynie w nawiązaniu ciekawych i zabawnych dyskusji, co w przypadku naszego trzyletniego Bobosława często ma miejsce.

Już niebawem przychodzi Mikołaj i nadejdą Święta Bożonarodzeniowe. Może zatem pora pomyśleć już dziś o prezencie dla najmłodszych i podarować im serię, którą te z pewnością pokochają. Wy również, gwarantuję. My kochamy ją wszyscy i już wyczekujemy na kolejne części…

Współpraca z wydawnictwem Frajda.

Seria o tej ,myszce została przetłumaczona na 18 języków i towarzyszy dzieciom z różnych stron świata. My jesteśmy nią oczarowani i mam nadzieję, że seria będzie powiększać się o kolejne tytuły.

Jest weekend. Myszonek nie idzie do przedszkola i od świtu rozpiera go energia (zupełnie jak naszą Zuzię). Bardzo chce pomóc swojej mamie. Zaczyna od samodzielnego nalania soku, pomocy z praniem, po umycie podłogi i sprzątnięcie łazienki. Oczywiście Myszonek chętnie pomoże w przygotowaniu posiłku i umyciu naczyń. Nie szkodzi, że przy okazji rozleje się trochę soku, keczup nieco za bardzo "wyskoczy" z butelki, a woda rozleje się po podłodze. Mama pozwala maluchowi na samodzielność, tłumaczy i jest w pobliżu. Bije od niej ogromna cierpliwość, spokój i miłość.

Gdy już wszystko jest skończone, Myszonka odwiedza Lulu. Razem budują domek z krzeseł i kocy. Zabawa jest udana do momentu, w którym Lulu chce wziąć misia Myszonka. Dochodzi do kłótni. Na szczęście mama jest w pobliżu i znajduje sposób, by pogodzić myszki.

"Myszonek pomaga w domu" to zabawna, pełna ciepła książeczka. Bohater do złudzenia przypomina zachowania maluchów, które chcą same wykonywać wiele czynności. Próbuje, pomaga swojej mamie. A ona? Nie zabrania, nie odpycha dziecka. Wręcz przeciwnie, pokazuje, pozwala i nie zniechęca. Jest oazą ciepła i spokoju.

Prosty tekst dostosowany jest do wieku młodszych dzieci, a i nieco starsze będą zachwycone. Piękne, nieprzerysowane ilustracje wręcz oddają klimat domu pełnego miłości i ciepła. Mały format książeczki doskonale sprawdzi się podczas podróży, czy wycieczek.

Myszonek to bohater uroczych książeczek fińskiej autorki Riikki Jäntti wydanych przez Wydawnictwo Frajda. Książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków, a ich bohater cieszy się popularnością czytelników z różnych stron świata. Myszonek to rezolutna myszka przeżywające różne przygody, które zainteresują każdego przedszkolaka. Ukazały się następujące książki o Myszonku: „Myszonek pomaga w domu” oraz „Myszonek chce po swojemu”. Recenzja na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2022/10/myszonek-pomaga-w-domu-myszonek-chce-po.html

"Myszonek chce po swojemu" oraz "Myszonek pomaga w domu" autorstwa Rikki Jantti to bardzo krótkie aczkolwiek treściwe historyjki.

"Myszonek chce po swojemu" to typowy obraz dziecka, które poznaje świat, wszystko musi zrobić po swojemu, a jego ulubione słowo to "nie".
Pamiętacie jak to było kiedy Wasze maluchy nauczyły się tego słowa ? Ja pamiętam to doskonałe, bywały momenty, że wtedy wszystko było na nie😅 tak właśnie jest w przypadku tytułowego Myszonka. Nie chce się ubrać ani umyć zębów i na nic tu tłumaczenia jego mamy.

"Myszonek pomaga w domu" jest historyjką pomocnego maluszka, który we wszystkich pracach domowych pomaga swojej mamie świetnie się przy tym bawiąc. Pokazuje jak niewiele potrzeba by zainteresować dziecko choćby najprostszą czynnością domową, a przy tym spędzić wspólnie miło czas.

Obie historie są bardzo z życia wzięte, a ilustracje zaciekawią niejednego malucha zarówno tego starszego jak i młodszego :)

Poznajcie Myszonka, bohatera powieści Riikki Jantti pt. „Myszkonek pomaga w domu”.
Jak się zapewne domyślacie Myszonek jest … 🐭myszką. Mieszka w Finlandii kraju, z którego pochodzi św. Mikołaj i Muminki. Uwielbia komiksy, zabawy w berka, w chowanego i rycerzy. Kocha mamę, swojego przyjaciela Lulu (chociaż czasami się sprzeczają) i misia przytulankę (chociaż czasami się zagubia). Myszonek nie boi się burzy i potrafi opowiadać fantastyczne bajki na dobranoc.
„Był sobie raz zajączek. Skakał po lesie i przyszedł do niego lis. Lis go gonił i zajączek uciekł. Potem lis go ugryzł. Zajączek też ugryzł lisa i lis sobie poszedł. Potem zajączek poszedł do domu i poszedł spać. Koniec bajki.”
Mała czytelniczko, mały czytelniku, czy potrafisz wymyślić bajkę na dobranoc dla swoich najbliższych? Spróbuj już dziś.
Myszonek mimo, że jest jeszcze mały stara się być samodzielny. Wiele rzeczy potrafi zrobić sam, ale czasami zdarza się, że małe łapki nie utrzymają ciężkiej butelki z sokiem, wycisną zbyt dużo keczupu na zapiekankę lub rozleją wodę. „Nie szkodzi” - powtarza mama, która wie, że jej synek w ten sposób uczy się i poznaje świat. Myszonek chętnie pomaga mamie w pracach domowych- wspólnie myją naczynia, zamiatają podłogę i gotują.
Co może powstać z krzesła, parasola i koca?
Na czym jeżdżą „rycerz” Myszonek i „rycerz” Lulu podczas zabawy?
Halo! Halo! Myszonek macha do wszystkich przedszkolaków. Zaprzyjaźnimy się? Jestem taki jak Wy- mądry, samodzielny i baaardzo pomysłowy.
Gorąco polecam. Biegnę wymyślać bajkę dla domowników i stroić miny przed lustrem.
Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu FRAJDA 💚.

Tym razem dzień Myszonka był dużo dłuższy, niż w poprzedniej książeczce. Dużo pomagał mamie i robił to bardzo chętnie. Miałam wrażenie, że jest straszy, jakby między książeczkami był duży przeskok czasowy. Przez co i samą książeczkę skierowałabym do starszych choćby o rok dzieci, również ze względu na długość.

Co prawda mój jeszcze nie półtoraroczny syn, chętnie pomaga mi załadować pralkę, czy powiesić pranie, ale wiąże się to z tym, że coś też wyciągnie lub ściągnie. Cieszy mnie jednak, że nie olewa zupełnie takich czynności.

Mama Myszonka ma ogrom cierpliwości, dziękuje za pomoc, nie ocenia przy wpadkach i pozwala popełniać błędy.

Druga część książki, choć dalsza tego samego dnia, to wizyta kolegi z przedszkola. Dzieciaki pomysłów mają wiele, choć jest małe spięcie rozwiązane przy pomocy mamy.

Ładne ilustracje. Prosty język, umiarkowanie krótki tekst. Życiowe tematy. Bardzo przyjemna pozycja, która podobała mi się ciut bardziej, niż Myszonek chce po swojemu.

Co prawda mój jeszcze nie półtoraroczny syn, chętnie pomaga mi...

Czy znacie Myszonka? To bohater książeczek fińskiej autorki Riikki Jäntti wydanych przez @wydawnictwofrajda w przekładzie Iwony Kiuru. Myszonek jest rezolutną małą myszą w wieku przedszkolnym, która bardzo dobitnie wyraża swoje zdanie.

„Myszonek chce po swojemu” to urocza historyjka o zwykłym dniu miejskiej myszy. Myszonek razem z mamą idzie do przedszkola, bawi się, rysuje i je obiad. Za każdym razem głośno mówi „nie”. Oj, zabawne są tu sytuacje, w których mama Myszonka wykazuje się wielką cierpliwością - gdy ze stoickim spokojem ubiera synka w kombinezon lub myje mu zęby. Myszonek bardzo nie chce tego lub tamtego, co jest całkowicie zrozumiałe. Ileż to razy podobnie jak mama Myszonka sama doświadczałam takiego „nie!” u moich szkrabów.

„Myszonek pomaga w domu” skupia się z kolei na wielkiej chęci pomocy, jaką wykazują się małe dzieci. Jest weekend, Myszonek zostaje w domu i ochoczo pomaga mamie wstawić pranie, sam myje zęby, przygotowuje zapiekankę. Bawi się też (i kłóci) z kolegą Lulu. Zwyczajny dzień, wypełniony domowymi obowiązkami, w których Myszonek bierze udział, pokazuje, że dla dzieci może to być świetna zabawa.

W książeczkach autorka porusza ważne sprawy: samodzielności, własnego zdania, wspólnego spędzania czasu, znalezienia złotego środka między tym, co chce dziecko a tym, czego oczekują od niego rodzice. Bardzo podoba mi się sposób przedstawienia zwyczajnych sytuacji, w których zawsze znajdzie się jakieś rozwiązanie.

Książeczki są ładnie wydane, w twardej oprawie. Bardzo lubię takie stonowane kolorystycznie ilustracje. Fińska literatura współczesna dla dzieci nie jest nam specjalnie znana, szwedzką czytamy zdecydowanie częściej. Z pewnością jednak sięgniemy po więcej, ponieważ fińskie podejście do życia bardzo mi odpowiada. Książka została przetłumaczona na 18 języków i cieszy się popularnością w różnych stronach świata.

Wiek czytelników: 3+
Liczba stron: 44

@wydawnictwofrajda

Tytuł: "Myszonek pomaga w domu"
Autor: Rikka Jäntti
Data premiery: 10.08.2022r.

W tej części Myszonek jest bardziej na TAK😁 pomaga we wszystkich czynnościach swojej mamie.
Odwiedza go również przyjaciel z przedszkola i bawią się w różne zabawy.

Nie wiem czy to tylko moje odczucia, ale wydaje mi się, że ta myszka robi wszystko naraz i te wątki nie są w ogóle ze sobą powiązane🤷‍♀️
Wiem, że to książka dla dzieci, nie chce się czepiać, ale jakoś takie miałam odczucia 🙈

Tytuł: "Myszonek pomaga w domu"
Autor: Rikka Jäntti
Data premiery: 10.08.2022r.

Odwiedza go również przyjaciel z przedszkola i bawią się w różne zabawy.

„Myszonek pomaga w domu” to historia wyjątkowego Myszonka, który chce nauczyć się SAMOdzielności. Chętnie pomaga swej mamie w porządkach domowych, aby przygotować dom na przyjście Lulu przyjaciela z przedszkola. Choć tak naprawdę pomoc ta, nie przynosi spodziewanych efektów. Zdarza się, że Myszonek wyrządza więcej szkód. Jednak historia ta jest bardzo ważnym przesłaniem, aby nie podcinać skrzydeł dzieciom, które pragną SAMOdzielności, chcą czuć się potrzebnymi. Ile razy słyszeliśmy „daj, zrobię to za Ciebie, będzie szybciej i lepiej” lub „nie rób tego, bo zepsujesz”. To ważne, aby dawać dzieciom przestrzeń i możliwość SAMOdzielności, nawet kosztem błędów – „przecież jak się nie wywrócisz, to się nie nauczysz”. Kolejnym ważnym aspektem tej historii jest przybycie przyjaciela Lulu. Podczas zabawy zdarzają się spory co do zabawek – mama Myszonka ma na to sprawdzony patent. Jaki? Sprawdźcie!

• Dla dzieci
  • Serie
  • Dla szkrabów
  • Czytam sobie 2022
  • Dla dzieci, Poziom 0

Dodaj cytat z książki Myszonek pomaga w domu