Przyjaciele

2022-01-01
2022-01-01
32 min.
Małgorzata Pietrzyk

O zazdrości, przyjaźni i poniekąd uporze w podtrzymywaniu znajomości.

O zazdrości, przyjaźni i poniekąd uporze w podtrzymywaniu znajomości.

Przepiękna książeczka o chłopięcej przyjaźni przypomina mi trochę lekturę ,, Chłopcy'' Lauren Ace.

Głównymi bohaterami są mali chłopcy Bert i Emi z niewielkiej miejscowości. Przyjaźnią się od zawsze. Codziennie rano taszczą na wzgórze dwa wielkie kartony, tak duże ,że mogą się w nich schować aż po głowę.
Tam na górce, ich wyobraźnia sięga zenitu. Przeobrażają się przykładowo w królów, piratów, żołnierzy, żeglarzy, pilotów i w tych co im na myśl przyjdzie. Bawią się od rana do wieczora.
Lubią też razem godzinami podpatrywać życie małych zwierząt i owadów.
Z pewnej odległości przygląda się im coraz częściej jeszcze jeden nieśmiały chłopiec o imieniu Szu.
Po wielu dniach obserwacji rówieśników, zdobywa się na odwagę. Wynajduje wielki karton, większy niż on sam. Ciągnie go na wzgórze i próbuje dołączyć do dwójki chłopców.
Emi bardzo chętnie przyjmuje kolegę do wspólnej zabawy, w przeciwieństwie do Berta. Ten ostatni niby godzi się z sytuacją, toleruje Szu, ale coraz bardziej jest mu smutno i źle.
Pomału wycofuje się z zespołu.
Aż w końcu zazdrość o Emi robi swoje. Bert niszczy karton i zostaje w domu sam. Snuje się po chatce, zawiedziony przyjacielem, przekonany ,że ten go jednak zdradził.
W tym samym czasie Emi i Szu spotykają się nadal. Ale i oni czują się nieswojo. Szu nie chciał stawać między chłopcami i niszczyć ich przyjaźni.
Aż pewnego dnia... Emi i Szu przyszli z niezwykłą niespodzianką w odwiedziny do domu Berta.
Co się dalej wydarzyło? Jaka to będzie niespodzianka?
Czy możliwa jest przyjaźń wieloosobowa?
Przekonacie się ,czytając lekturę i studiując piękne kolorowe ilustracje.
Bardzo polecam wszystkim!

Tam na górce, ich wyobraźnia sięga zenitu. Przeobrażają się...

Piękne książki Benjiego Davisa stały się już klasyką literatury dziecięcej. Autor wspaniale opowiada w nich o najważniejszych sprawach w tym relacjach i emocjach. Znajdujemy tutaj takie tematy jak miłość, tęsknotę, czy przyjaźń. Być może znacie takie książki jak: „Mój wieloryb”, „Cudowna wyspa dziadka”, „Lato u babci”, „Powrót wieloryba”, które zapadają w pamięć. 😉
W tej książce zostaje poruszony temat przyjaźni między dziećmi. Relacje z rówieśnikami czy nawiązywanie pierwszych przyjaźni to na pewno ważny temat w życiu każdego dziecka, tym bardziej warto podsuwać najmłodszym książki, które je wspierają. Ta książka opowiada o przyjaźni pewnych chłopców. Recenzja na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2022/08/przyjaciele.html

W tej...

Ksiazka jest znakomita 😊 porusza ważny temat przyjaźni 😊 przepiękne ilustracje, niewiele tekstu. Pozycja zdecydowanie z morałem 😊

Bert i Emi są przyjaciółmi od dawna, do świetnej zabawy potrzeba im tylko siebie i dwóch kartonów. Codziennie wspinają się z nimi na wzgórze, i wtedy ich wyobraźnia zaczyna przynosić ich w wir ekscytującej zabawy. Czasami są astronautami a czasami piratami.

Ich zabawom przyglądał się Szu, który w końcu zebrał się na odwagę i taszcząc swój karton wspiął się na wzgórze, chcąc bardzo dołączyć do chłopców. Emi zgodził się bez wahania przyjąć nowego kolegę, Bert jednak nie był zadowolony. Widząc jak nowy kolega dobrze dogaduje się z jego przyjaciele, odsunął się w cień, zniszczył swój karton i nie chciał wychodzi z domu. W końcu Emi i Szu zdołali przekonać Berta do wspólnej zabawy, i okazało się że we troje też może być fajnie.

Bardzo fajna historia o dziecięcej przyjaźni, która czasami może być bardzo trudna. Tak jak w tej książce czasami zazdrość jest silniejsza, ale ważne by nie zamykać się na nowe znajomości, bo mogą przynieść "coś" fajnego. :)
Lekkości tej historii nadają świetne ilustracje. Z przyjemnością się ją czyta i ogląda.

Przyjaciele to historia trzech chłopców. Bert i Emi są przyjaciółmi od dawna. Bawią się codziennie na swoim wzgórzu swoich kartonach aż pewnego dnia na wzgórzu pojawia się trzeci chłopiec Szu. Chłopiec dołącza do zabawy ale wtedy Bert czuję się odrzucony. Nie przychodzisz na wzgórze jednak bardzo tęskni. Na szczęście pewnego dnia Emi i Szu przychodzą do Berta z niesamowitym kartonowym pojazdem. Od teraz są przyjaciółmi we trójkę i jest im tak dobrze.

Ta historia jest spokojna ale przy tym bardzo przyjemna. Pokazuje że to że jesteśmy z kimś przyjaciółmi nie znaczy że nikt więcej nie może do nas dołączyć. czasami im więcej tym weselej szczególnie w przypadku dzieci.

„Przyjaciele” – Linda Sarah, Benji Davies

Bert i Emi to dwójka małych chłopców, którzy każdy dzień spędzają w swoim towarzystwie. Taka prawdziwa przyjaźń między tą dwójką. Do świetnej zabawy wystarczy im kij i karton, nie potrzebują wymyślnych zabawek. Każdą wolną chwilę spędzają na Wzgórzu, gdzie dobrze się bawią.

Pewnego dnia, dołącza do nich nowy kolega. Natomiast Bert jest strasznie zawiedziony. Nie chcę się dzielić Emi z innym dzieckiem. Uważa, że ich dwójka zawsze powinna trzymać się razem i nie ma dla nikogo innego miejsca. Czy Bert zrozumie swój błąd i pozwoli, aby Szu bawił się razem z nimi?

Bert czuje się odrzucony i zazdrosny. Zepchnięty na inny tor. Wystarczyło tylko znaleźć nić porozumienia, by nikt nie czuł się poszkodowany. Emi i Szu postanawiają odzyskać przyjaźń Berta. Budują wypasioną maszynę, która ma przekonać Berta do ich życzliwości.

"raz-Emi, dwa-Bert, trzy-Szu"

Piękne, kolorowe wydanie. Duży format w twardej oprawie. Przeznaczona jest dla dzieci w wieku 3-5 lat, ale uważam, że to bardzo mądra pozycja, która i starszym dzieciom otworzy oczy i pozwoli w swoje kręgi wpuścić nowe osoby. I, że warto mieć wokół siebie takich prawdziwych przyjaciół, przy którym czujemy się lubiani.

Wartościowa książka, która pozwala młodym czytelnikom uwierzyć, że prawdziwa przyjaźń istnieje. Nie warto żyć w pojedynkę, lecz otaczać się osobami, które nas rozumieją i są w stanie wskoczyć za nami w ogień.

„Przyjaciele” – Linda Sarah, Benji Davies

Pewnego dnia, dołącza do nich nowy kolega. Natomiast Bert...

Przyjaźń to zaraz po miłości do osób najbliższych wartość wysoce ważna. Przyjaźń łączy. Sprawia, że wspólne rozwiązywanie nawet super trudnych problemów staje się znacznie bardziej znośne. Przyjaciel to również doskonały ktoś do zabawy, nawet tej o charakterze najbardziej absurdalnym. I o tego typu przyjaźni w swym krótkim opowiadaniu pisze Benja Davies. Jego głównymi bohaterami są Bert i Emi. Dwaj chłopcy, których pasją jest wspólna zabawa w kartonowych pudłach na pobliskim im wzgórzu. Spędzają czas na zabawie w piratów, żołnierzy, astronautów czy królów. W pewnym momencie do ich paczki próbuje przyłączyć się chłopiec o imieniu Szu. Okazuje się, że wejście z kimś w bliskie relacje wcale nie jest takie proste. W tym momencie nasuwa się pytanie: czy można mieć więcej niż jednego największego przyjaciela w życiu? Siła dziecięcej przyjaźni potrafi być naprawdę ogromna, o czym przekonuje nas autorka tej pełnej wzruszeń historii. Serdecznie polecam tytuł małym, jak i dużym. Dzięki wspaniałemu zmysłowi ilustratorskiemu Lindy Sarah spotkanie z tą książką to czysta przyjemność również dla oczu.

„Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić. Nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem” – Albert Camus

Nie jest łatwo stać się przyjacielem ani go zyskać. Nic nie jest dane raz na zawsze, bo żeby zebrać plon trzeba stale dbać o swoje poletko przyjaźni. Linda Sarah w picturebooku „Przyjaciele” zdefiniowała przyjaźń jako życie we wspólnym rytmie. Raz-dwa, raz-dwa. Emi i Bert doskonale się zgrywali ciesząc się swoją obecnością i sięgając do bezkresnych zakamarków swojej wyobraźni i dziecięcej kreatywności spędzali wspólnie czas na wzgórzu bawiąc się tekturowymi pudłami.

Czasami jedna fałszywa nuta potrafi zepsuć całą melodię. Harmonia w relacji chłopców została zaburzona, gdy dołączył do nich Szu. Z jednej strony pojawiła się fascynacja nowym chłopcem, z drugiej zazdrość i poczucie odrzucenia. Autorzy nie uciekli od trudnych emocji – żalu czy gniewu, pokazali go w sposób subtelny, ale klarowny. By w efekcie ponownie połączyć chłopców, których dziecięce serca zaczęły uderzać teraz w rymie na trzy: raz-Emi, dwa-Bert, trzy-Szu.

„Przyjaciele” to niezwykle ważna książka, która odpowiada na wiele dziecięcych pytań o przyjaźń: czy można przyjaźnić się z więcej niż z jedną osobą, czy przyjaciela mamy na wyłączność, czy przyjaźń zawsze bywa zgodna… Ta książka będzie doskonałym wsparciem przy rozmowach.

Przepiękne, typowe dla Benji’ego Daviesa ilustracje cieszą oko lekkością, delikatną paletą barw i ilością szczegółów, które dopowiadają historię spisaną niewielką ilością słów. To w nich zostało ukryte piękno dziecięcej kreatywności i beztroski, to one odzwierciedlają emocje bohaterów i opowiadają historię tej przyjaźni. Przy tym są tak dziecięco radosne i pełne pozytywnej energii, że nie sposób oderwać od nich wzroku.

Dopełnieniem wyśmienitej opowieści, malowanej obrazem i słowem, jest piękne wydanie przygotowane przez Wydawnictwo Znak Emotikon – nieco większy format, twarda okładka, wysokiej jakości, matowy papier. Całość prezentuje się wyjątkowo i idealnie nadaje się na prezent.

Emi i Bert to dwaj przyjaciele, którzy codziennie spędzają ze sobą czas na zabawie. Nie potrzebują wiele, ale wspaniale spędzić czas. Czas spędzają na ulubionym wzgórzu, gdzie codziennie zabierają wielkie kartonowe pudełka. Pewnego dnia do ich zabawy postanawia przyłączyć się nowy kolega. Jednak nie przypada to go gustu Bertowi. Układ, gdzie był tylko z jednym przyjacielem bardzo mu odpowiadał. Czy nowy kolega zostanie “wpuszczony” do wspólnego świata przyjaciół?

“Przyjaciele” to pięknie wydana książka w dużym formacie. Przeznaczona jest dla małych dzieci w wieku 3-5 lat. Jednak mogę śmiało powiedzieć, że starsze dzieci tez chętnie poznają moc przyjaźni jaką niesie ze sobą ta propozycja.

Ilustracje bardzo ładnie przedstawiają całą historie. Natomiast sam tekst jest napisany prosto i zrozumiale dla małego czytelnika. I najważniejsze przesłanie. Każde dziecko ma jednego przyjaciela, jednak kiedy w otoczeniu pojawia się któś nowy czują zagrożenie i czasem są smutne czy rozżalone. Tutaj mamy dokładny tego przykład i wytłumaczenie. Czasem warto dać szansę nowej znajomości i mieć więcej przyjaciół. W przyjaźni siła i jeśli jest nas więcej jest po prostu ciekawiej i zabawniej.

• Dziecięce
  • Dziecionkowe