Okładka książki Jak naturalnie wzmocnić odporność. Właściwe odżywianie, techniki relaksacyjne i ćwiczenia fizyczne skutecznie wzmacniające układ odpornościowy i ochronę przed wirusami Anne Fleck, Jorn Klasen, Mattias Riedl, Silja Schafer
Anne FleckJorn Klasen Wydawnictwo: Vital zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Vital
2021-01-01
2021-01-01
9788382720075
medycyna zdrowie specjalista odporność układ immunologiczny układ odpornościowy człowiek witamina D

Do czasu lock-downu, szerzącego się, nikomu nieznanego Wirusa Covid, zamknięcia, izolacji i wszechświatowej samotności nikt z nas nie chce wracać. Czas, który odcisnął piętno na każdym z nas, na każdym bez wyjątku. Czas, który nas w jakimś stopniu zmienił, a odsuwając się nieco zostawił po sobie strach i wieczną obawę. Czas, który miejmy nadzieję, należy już do przeszłości, zbiera teraz swe owoce. Co najgorsze, owo zamknięcie wpłynęło na nasze organizmy bardzo, bardzo negatywnie. Wielu straciło zdrowie, apetyt na kiedyś smaczne życie, zanikła naturalna odporność i zrobiliśmy się podatni na choroby. Jednym słowem, upadła nasza stabilna dotąd konstrukcja zwana układem immunologicznym, powszechnie zwanym odpornościowym.
Dlaczego skłoniłam się do tego typu dywagacji? Powodem stała się bogata publikacja czwórki specjalistów. Oto dr med. Anne Fleck, dr med. Jórn Klasen, dr med. Matthias Riedl i dr med. Silja Schafer i „Jak naturalnie wzmocnić odporność”, którzy omawiając w sposób prosty i pojętny dla każdego amatora wyjaśnia krok po kroku czym jest układ odpornościowy, co go buduje, co niszczy i ... co robić, by ową rozsypaną zdrowotną konstrukcję postawić od nowa. Uzasadniają dlaczego warto tak o nią dbać.
Suplementy tak, ale tylko te właściwe i tylko w ostateczności. Najważniejsze są różnorodne pokarmy, coś co nazwałam „kąpielami słonecznymi”, czyli łapaniem naturalnej witaminy D podczas spacerów na świeżym powietrzu, czy też uprawianiu sportów oraz – co uznaję za najważniejsze – pozytywne nastawienie umysłu. Niby skomplikowane, niby nie, a jednak dla wielu to Mont Everest nie do osiągnięcia. Jednak, jak przekonują autorzy specjaliści „Kryzys też może być szansą”. Zdrowie buduje pewność siebie, zdrowie pomaga radzić sobie z lękami. Układ odpornościowy to nic innego, jak naturalna zbroja, ochrona, poduszka powietrzna odbijająca od nas szkodliwych wrogów, czyli wolne rodniki i wirusy.
Zaskoczył mnie akcent, jaki autorzy kładą na witaminę D. odnoszę wrażenie, że to „złoty lek”, który nie musi być zapisywany na recepcie. Że to „skarb” tak oczywisty, jak słońce na niebie, jednak „skarb” przez wielu ignorowany. Martwimy się nadciśnieniem, cukrzycą, czy permanentnym bólem głowy, a nie szukamy źródła owych dolegliwości. Odpowiedź – witamina D. do tego ruch, smaczne jedzenie, witamina C dla towarzystwa witaminy D, bo razem raźniej – i voila. Stajemy się magnesem przyciągającym zdrowie, reperuje się układ odpornościowy, zmienia się nasze życie i orgazm. Nabieramy siły, chęci, myśli stają się pełne wiary, a długoletnie choroby stają się nieco mniej dokuczliwe.
Gdzie tkwią tajniki sukcesu? W rozwadze, rozsądku, umiarze i wyważeniu wszystkiego. Doktorzy w „Jak naturalnie wzmocnić odporność”” kibicują nam w tworzeniu zdrowego kielicha. Wrzucajmy do niego smaczne pokarmy, wlewajmy dużo życiodajnych płynów, dorzucajmy ruch i zapomnimy o niemocy.
Mamy tak wiele „”pozytywnych” ziół i pysznych, prostych składników, że dbanie o siebie winno przypominać zabawę. I, co smakowite, w „Jak naturalnie wzmocnić odporność” znajdziemy przepyszne i szybkie przepisy na różne posiłki i smaki. Mnie zachwyciły: porzeczkowy Skyr z czekoladą (pełen białka i witaminy C) i sałatka krabowo-jajeczna (uwaga) podana w szklance.
Ta książka to kompendium wiedzy. To wręcz niezbędna pozycja naszego zbioru domowego. To dobrze napisana, bo „po normalnemu” publikacja, która powinna być wykorzystywana każdego dnia. To też wspaniała inspiracja do poszukiwań, do zainteresowań i kreacji w kuchni i w codzienności. Wystarczy podgrzać mleko, dodać do niego mieszankę przypraw z kurkumą na czele, odcedzić przelewając przez sitko i podać w wysokich szklankach(dla efektu wizualnego). To tego łyżka miodu, szczypta posypanego kakao i cynamonu i już. Uczta dla zdrowia.
Proste? Bardzo.
Smaczne? Ba, wprost niebiańsko.
Efekt uboczny? Jest, bo musi być. Uśmiech, krzepa, siła i zdrowie.

dziękuję sztukater

• Polecam