Na swoim miejscu. Przewodnik po organizacji domu, szafy i życia

Okładka książki Na swoim miejscu. Przewodnik po organizacji domu, szafy i życia Clea Shearer, Joanna Teplin
Okładka książki Na swoim miejscu. Przewodnik po organizacji domu, szafy i życia
Clea ShearerJoanna Teplin Wydawnictwo: Znak Literanova poradniki
poradniki
The Home Edit: A Guide to Organizing and Realizing Your House Goals
Znak Literanova
2022-03-23
2022-03-23
Dorota Malina
sprzątanie poradnik organizacja przestrzeni

Ciekawe porady i dobre zdjęcia. Polecam dla tych co nie mogą już znieść bałaganu wokoło Siebie. Dzięki autorkom w łatwy sposób zorganizujemy różne przestrzenie domowe. Od szuflady po cały dom. Porady są bardzo przydatne i dzięki nim zorganizowałam lepiej małą przestrzeń mieszkalną dla trzech osób.

Wyłącznie dla tych, którzy już kupują ideę estetycznej organizacji i poszukują nowych metod. To miła w odbiorze książeczka, do przejrzenia jak kolorowy magazyn. Idealna jako przerwa między poważnymi tematycznie pozycjami.

"Nawet zbożowy batonik potrzebuje domu."
Must read dla miłośników i miłośniczek "The Home Edit", serialu o tym jak Clea i Joanna porządkują ludziom szafy, schowki i składziki (a przy okazji życie).
Jeśli lubicie ich poczucie humoru, a nie przeszkadza współpraca reklamowa z Container Store, w wyniku czego na niemal każdej stronie jest któryś z ich produktów (albo baaardzo wiele ich produktów!),to śmiało sięgnijcie po tę książkę. Zabawnie napisane, a przy tym skuteczne porady, zdjęcia warte serduszka na Instagramie, inspirujące pomysły aranżacyjne - nic tylko się delektować. Albo ruszyć cztery litery i zrobić porządek we własnej szafie.
Oczywiście z zachowaniem wszelkich proporcji, bo to jednak mocno amerykańska książka, więc parę razy można się zaśmiać (albo zapłakać) nad osobnym pokojem przeznaczonym do robienia prania, lodówką rozmiaru garażu na dwa samochody czy poradą, że jeśli nie masz miejsca na domowe biuro do pracy zdalnej czy ogarniania papierkologii, to możesz sobie je sobie urządzić w pokoju gościnnym... Tak, każdy z nas ma we własnej chałupie dodatkowy pusty pokój na wypadek gdyby ktoś kiedyś przyjechał i w sumie nie wpadliśmy na pomysł, że można by coś z nim zrobić ;)
Ale poza tym przyjemnie się czyta i ogląda obrazki, nawet wielokrotnie. Zwłaszcza dodaje wigoru przed kolejną sesją przedświątecznych porządków. Polecam więc tę metodę, a sama idę do kuchni układać dziecku batoniki według kolorów tęczy ;)

"Nawet zbożowy batonik potrzebuje domu."

Nie jest to pozycja która zmieniła moje życie. Ładne zdjęcia, można się zainspirować ale to wszystko.

Czytało się szybko i przyjemnie. Kilka ciekawych propozycji jak opanować chaos w szafach, natomiast brakowało mi trochę więcej innych rozwiązań niż tęczowe ułożenie.

Piękne zdjęcia to chyba jedyny plus tej książki. Do czytania to się za bardzo nie nadaje - po pierwsze banały trochę (typu wyrzuć wszystko na środek i potem poukładaj, i najważniejsze - kup dużo pojemników) albo entuzjastyczne zachwyty, gdzie to autorki i u kogo nie układały półek w szafach, a po drugie - czcionka szara, nieduża, na kredowym, lekko błyszczącym papierze, co oznacza słabą czytelność tekstu. Mało tego - rzeczy najważniejsze wyciągnięte owszem w ramki, ale napisane jeszcze mniejszą czcioneczką, niż tekst.
Generalnie książka dla ludzi, którzy lubią kupować tysiąc pięćset pudełeczek do organizowania półeczek i układać wszystko pod kolory tęczy. Z praktycznych rzeczy to tutaj raczej nic niestety się nie znajdzie (w porównaniu do poradników np. M. Kondo). No może jedynie inspirację na podstawie zdjęć.
Na zdjęciach urzekły mnie np. 10 takich samych dezodorantów ustawionych rządkiem w akrylowym pojemniku (ciekawe, kim są ludzie, którzy robią takie zakupy?),"pasty do zębów w miniaturowych tubkach ułożonych zgodnie z kolorami tęczy" (?),około 20 automatycznych kolorowych ołówków w akrylowej przegródce szuflady (po co komu 20 takich samych automatycznych ołówków, w których zużywa się tylko wkład?),klocki Lego w pokoju dziecięcym posortowane wg typu i kolorów (które dziecko po zabawie tak ułoży? chyba że chodzi o zabawę dla mamy w postaci odkładania tego w ten sposób :) z powrotem w te pudełeczka),prawie 100 pudełek herbat (typu po 20 saszetek) ułożone wg kolorów tęczy. Pięknie to się ogląda na zdjęciach w tej książce i za to dodatkowy plus, ale praktyczność z takich pomysłów jest chyba zerowa.

Nic nowego, okraszone mnóstwem zdjęć. Kompetencje autorek potwierdzają ich klientki celebrytki. Tak samo nudna i egzaltowana jak ich program na jednej z platform. Wiele z tych rozwiązań nie ma zastosowania w polskich mieszkaniach.

„Kiedy gwiazdy potrzebują pomocy w poskromieniu bałaganu, dzwonią do Clei i Joanny. Ale nie martwcie się, dziewczyny (…) wydały książkę ze wszystkimi wskazówkami i trikami, żebyście i wy mogły mieć hollywoodzki porządek”

Na swoim miejscu. Przewodnik po organizacji domu, szafy i życia. Clea Shearer & Joanna Teplin

Pozycja idealna na wiosenne porządki, jak proponują autorki w domu, w szafach i w życiu. W przewodniku można znaleźć mnóstwo inspiracji, ciekawych rozwiązań przydatnych w codziennym życiu a same autorki to twórczynie The Home Edit, które można poznać w serialu na Netflixie. Oprócz porządku, po przeczytaniu i zastosowaniu proponowanych rozwiązań, można odzyskać spokój i ład w życiu, ale i zdrowie psychiczne. A fankami autorek są m.in aktorki Gwyneth Paltrow i Reese Whitherspoon.

Przewodnik jest pięknie wydany, okładka ze skrzydełkami, świetny papier, duże zdjęcia na każdej stronie, ładna i przejrzysta czcionka. Każdy rozdział podzielony kolorami na brzegach, przez co można szybko trafić do potrzebnego tematu. Polecam również jako prezent dla kogoś kto chciałby uporządkować swoją przestrzeń i jest tzw. obsesyjnym organizatorem.

Pozycja idealna na wiosenne porządki, jak proponują...

Nie podoba mi się takie ściąganie żywcem z Marie Kondo. Jej książka jest jednak dużo, dużo lepsza!

Jestem pedantką. Nie usiądę jeśli mieszkanie nie będzie lśnić. Najmniejszy pyłek kurzu wywołuje u mnie nerwowość i odruch natychmiastowego sięgnięcia po ściereczkę. Mam jednak pewien mroczny sekret: nie umiem utrzymać porządku w szafach, szafkach i szafeczkach. W tym wypadku stosuję się do zasady: czego oczy nie widzą tego sercu nie żal. Moje ubrania żyją własnym życiem, spiżarka pęka w szwach, a jej zawartość jest dla mnie tajemnicą, zapasy zaś poupychane są we wszystkie możliwe skrytki i schowki.

Kiedy więc w moje ręce trafił poradnik "Na swoim miejscu. Przewodnik po organizacji domu, szafy i życia", dwóch energetycznych amerykanek, które z porządkowania mieszkań uczyniły pasję i dochodowy biznes pomyślałam, że może zainspiruje mnie on do zmiany moich złych nawyków. To pięknie wydana i zdobiona licznymi fotografiami pozycja, która krok po kroku pokazuje w jaki sposób można ogarnąć kolejne domowe pomieszczenia.

Clea Shearer i Joanna Teplin hołdują trzem prostym, wydawać by się mogło zasadom: usuwanie, układanie, utrzymywanie. Aby utrzymać porządek należy zminimalizować liczbę rzeczy którymi się otaczamy. To mądra zasada, jednak chyba najcięższa do wdrożenia w życie. Z wieloma przedmiotami łączy nas bowiem sentyment, który nie pomaga w ich wyrzucaniu. Jeśli jednak uda nam się zrealizować ten etap czeka nas kupowanie pudeł, pudełek i pudełeczek, które pozwolą nam na nowo zorganizować przestrzeń wokół nas.
Po takich wyzwaniach utrzymanie porządku wydaje się być pestką.

Rewolucję autorki proponują zacząć od szuflady, którą można uporządkować w krótkim czasie i szybko cieszyć się efektami naszej pracy. Po takim treningu takie wyzwania jak porządkowanie łazienki, pokoju dziecięcego czy kuchni będzie już tylko dobrą zabawą.
Znalazłam w tej książce wiele cennych rad, choć niektóre pomysły jak na przykład porządkowanie książek według kolorów tęczy wydają mi się niedorzeczne i na pewno nie wprowadzę ich w życie.
Z przyjemnością jednak patrzy się na zaproponowane przez autorki rozwiązania, bo nie dość, że porządkują przestrzeń to są też bardzo estetyczne i miłe dla oka.

Po lekturze poczułam się zmotywowana by zacząć ogarniać szafy i szafki, które usilnie się o to proszą. Zaproponowana metoda mały kroków bardzo mi odpowiada. Półka po półce będę wdrażać ja w życie. Mam nadzieje, że starczy mi energii i entuzjazmu.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Znak.

• Poradniki
  • Do kupienia
  • PRZECZYTANE - Lifstyle / poradniki itp.
  • Egz. recenzyjny
  • Rozwój

Clea Shearer Na swoim miejscu. Przewodnik po organizacji domu, szafy i życia Zobacz więcej