Prosta organizacja

poradniki
Pascal
2022-03-09
2022-03-09

Jeżeli ktoś siedzi w temacie i ma za sobą kilka tego typu książek, to ta raczej nie wniesie wiele nowego. :P Ale jako pierwsza książka tego typu będzie super.

Książka niby fajna, ale uważam, że dla osoby, której faktycznie organizacja sprawia problemy, to jest zwyczajnie za długa. Dla mnie bardzo odkrywcza nie była, mimo że nie czytałam wcześniej poradników tego typu.

Prosta książka o (wydawałoby się) prostych sprawach. Wiele tego typu książek już czytałam, więc nie są to dla nie kwestie odkrywcze. Nie mniej to bardzo dobra książka, cieszę się, że powstała polska wersja książki o „declutteringu”. Jest bardzo uporządkowana, pokazuje organizację pokój po pokoju. Śmiało można ruszyć z nią w porządki, bo praktycznie prowadzi nas za rękę. Dużym plusem są grafiki, do których łatwo wrócić nawet po czasie i wstęp mówiący o niewidzialnej pracy kobiet (!!!).
Będzie to dobra lektura dla osób zaczynających w tym temacie, zagorzali fani Mari Kondo raczej nie dowiedzą się niczego nowego.
(Instagram eaw.books)

Przeczytałam już kilka książek w tej tematyce, ale ta jest jedną z lepszych, jeśli nie najlepszą. Bardzo poukładana sama w sobie, omawia pokój po pokoju uwzględniając specyfikę funkcji i rodzaj przechowywanych tam rzeczy. Autorka zna polskie realia przetrzymywania różnych przydasi ;),a dzięki temu, że jest z naszego kraju, to wszystkie jej porady, również te dotyczące konkretnych miejsc, gdzie można sprzedać lub oddać swoje nadmiarowe rzeczy, są bardzo praktyczne. Rzeczowa książka, świetne porady, wplecione osobiste doświadczenia, ale bez nachalności - rewelacyjna książka!

Książka ma fantastyczny wstęp w ujęciu socjologiczno-psychologicznym na temat niewidzialnej pracy kobiet, czy deklaracji mężczyzn co do prac domowych versus wyniki badań CBOS, które mówią jasno, że na deklaracjach się kończy, tylko 4% mężczyzn robi pranie, 6% zmywanie, a 30% przyznaje się, że po powrocie do domu nie robi absolutnie nic. Pierwsze 60 stron czyta się z wypiekami, a później... jakby ktoś inny pisał resztę. Porady a'la gazetka Pani Domu lata 90. Kilkanaście rozdziałów na kopiuj-wklej. Znieś rzeczy w jedno miejsce, posegreguj, sprzedaj na OLX lub oddaj lub wyrzuć. Same powtórzenia, a w niektórych miejscach dosłownie skopiowane i wklejone ponownie. Porady w stylu "umyj lustro raz w tygodniu". Zabrakło pomysłu na tę książkę. Być może już wszystko o declutteringu zostało napisane.

1903

Książka napisana przez Polkę, matkę trojga dzieci traktuje o dobrej organizacji mieszkania czy domu; znajdziemy w niej sporo dobrych, ułatwiających życie porad; dobre uzupełnienie zagranicznych poradników, na przykład Marii Kendo.

Ciekawy poradnik, dzięki któremu krok po kroku można doprowadzić swój dom/mieszkanie do porządku. Autorka w swojej książce po kolei rozkłada mieszkanie na czynniki pierwsze poprzez dokładny opis poszczególnych pomieszczeń i porady związane z ogarnięciem przestrzeni wokół nas.
Jest to interesująca pozycja, z której wyniosłam wiele pożytecznych rad, które zastosowałam u siebie w domu.

Solidny, polski poradnik, który krok po kroku pomaga oczyścić/odzyskać naszą przestrzeń nie tylko w domu, ale również na strychu czy w garażu. Podpowiada też jak podzielić obowiązki domowe dzięki przykładowej liście, którą możemy odpowiednio modyfkować. Polecam!

Trochę się zawiodłam. Poradnik o organizacji taki sam jak inne poradniki o tym temacie.

• DOMOWE do przeczytania