Teściowa kontra synowa, czyli o trudnych relacjach między kobietami

Okładka książki Teściowa kontra synowa, czyli o trudnych relacjach między kobietami Iwona Golonko
Iwona Golonko Wydawnictwo: Wydawnictwo Luna poradniki
poradniki
Wydawnictwo Luna
2022-04-27
2022-04-27

To książka, która w sposób błyskotliwy i wnikliwy analizuje jedno z najbardziej znanych i często problematycznych zagadnień w relacjach rodzinnych: napięcie między teściową a synową. Książka ta stara się nie tylko zrozumieć źródła konfliktów, ale także oferuje konkretne porady i strategie, które mogą pomóc w budowaniu bardziej harmonijnych relacji.

Poradnik ukazuje trudne relacje między synową a teściową.
W takich sytuacjach cierpi również nasz mężczyzna, który musi stać pomiędzy dwoma swoimi najważniejszymi kobietami w życiu. Autorka przedstawia nam rozwiązania i rady, w jaki sposób możemy rozwiązywać nasze konflikty...
Synowe, mężatki, czy partnerki nie wszystkie mają dobre relacje z matkami swoich ukochanych, wręcz mogą być wrogie. Przede wszystkim trzeba zrozumieć siebie nawzajem i swoje oczekiwania. Niekiedy może to być drobne nieporozumienie, które może spowodować wielką przyjaźń. Niestety życie pisze różne scenariusze. Oczywiście nie można traktować polubownie kobiety, która szczerze nas nienawidzi. Powiem tak, że rozumiem, że bywa tak, że chcecie spędzić całe święta tylko we dwoje, może być za granicą, niekoniecznie w kraju. Natomiast w momencie, gdy rodzicielka twojego faceta zaczyna robić wyrzuty o to, że chcieliście być tylko we dwoje, mam na myśli tę sytuację z książki...
„Raz wy­bra­li­śmy się na wa­ka­cje za gra­ni­cę w cza­sie świąt, dwa razy spę­dza­li­śmy świę­ta od­dziel­nie, dwa razy zo­sta­li­śmy w domu, ale mąż miał strasz­ne po­czu­cie winy, które te­ścio­wa sku­tecz­nie pod­sy­ca­ła”.
Powiem wam szczerze, że powinna zająć się swoim małżeństwem, a nie waszym oraz, żeby miała na uwadze, to, że przez swojego zachowanie, cóż prędzej coś zniczy niż zyska.
Podam teraz kilka wskazówek na to, jak rozpoznać, że twoja teściowa jest twoim wrogiem...
„W swo­jej opi­nii sama jest (lub była) ide­al­ną żoną, matką i/lub świet­ną go­spo­dy­nią, lubi wpa­dać z nie­za­po­wie­dzia­ną wi­zy­tą, ra­czej dużo mówi i rzad­ko słu­cha”.
Dodam jeszcze, że wtrąca się w wasze małżeństwo, jeśli macie dzieci, to również w Ich wychowanie. Nie dziwię się, że każda z nas miałaby tego dosyć, bo ile można takie coś znosić.
Mamy rok 2023. Pomimo upływu czasu, wciąż kobitki muszą być uważane, że są gospodyniami, kurami domowymi, bynajmniej odchodzimy od tego modelu postrzegania płci pięknej. W naszych czasach my nie musimy być pokojówkami i paniami domu, iż dzielimy się obowiązkami z naszymi partnerami, niekiedy też zatrudniamy panie do sprzątania, prasowaczki i kucharki. Nie każda z nas musi lubić wykonywać prace domowe i to też jest w porządku i na miejscu...
„W na­szej kul­tu­rze wciąż ma się do­brze prze­ko­na­nie, że dom i dzie­ci są lu­strem war­to­ści ko­bie­ty, a czy­sty dom, z za­wsze ugo­to­wa­nym smacz­nym obia­dem to znak, że dba ona i kocha swoją ro­dzi­nę. A ko­bie­ta, która żyje w innym mo­de­lu i nie przy­wią­zu­je tak dużej wagi do go­to­wa­nia i sprzą­ta­nia, wciąż nie­ste­ty czę­sto jest nie­spra­wie­dli­wie od­bie­ra­na przez oto­cze­nie jako bar­dziej ego­istycz­na i mniej ko­cha­ją­ca – czyli w jakiś spo­sób gor­sza, za­słu­gu­ją­ca na karę. Dla­te­go nie­win­ne z po­zo­ru za­cho­wa­nia wy­wo­łu­ją w nas tak eks­tre­mal­nie silne re­ak­cje”.
W zakończeniu chcę dodać tylko to, że obie strony muszą wykazać, chęć poprawienia relacji...
„Nie ocze­kuj, że re­la­cje będą się po­pra­wiać i takie zo­sta­ną. Za­wsze w każ­dej re­la­cji są wzlo­ty i upad­ki, ale po­ra­dzi­cie sobie, jeśli obie bę­dzie­cie przy­go­to­wa­ne do współ­pra­cy”.
Natomiast jeśli tak się nie dzieje, może każda z was potrzebuje czasu, żeby to przetrawić, ponieważ nic się nie samo nie zadzieje.

Poradnik ukazuje trudne relacje między synową a teściową.

Składa się głównie z historyjek rodem z forów dla matek, gdzie widzimy głównie skrajności w relacjach między synową a teściową. Żadnych bardziej wiarygodnych statystyk, głównie próby psychologicznego ugryzienia tematu, które kończą się klasycznym szukaniem źródła problemu w dzieciństwie. Bardzo tendencyjna.

"Teściowa kontra synowa" to ciekawy poradnik, który przybliża nam trudności w relacjach kobiet - szczególnie na linii teściowa i synowa. Autorka przedstawia liczne przykłady z życia wzięte, wyróżnia schematy zachowań, typy zarówno teściowych jak i synowych. Autorka nawiązuje do czasów dzieciństwa, które są tak ważnym elementem dla każdego z nas. Można powiedzieć, że okres dzieciństwa jest w życiu człowieka po części fundamentem. Relacje z drugim człowiekiem będą zależały od tego, jak został zbudowany ten fundament. Jeśli były dobre podstawy to jest szansa na zdrowe relacje, jeśli były odchylenia od normy, to jest duże prawdopodobieństwo na trudności w tej sferze.

Książka w moim odczuciu to ciekawa propozycja dla kobiet, które mają trudności w relacjach z innymi kobietami. Autorka w przystępny sposób nakreśla tematykę problemu, proponuje rozwiązania i przykłady z życia wzięte. Ukazuje perspektywę zarówno od strony teściowej, jak i synowej, które często "nie nadają na tych samych falach". Polecam lekturę dla kobiet, które szukają rozwiązania trudności w tej delikatnej sferze relacji. Być może lektura książki pomoże wskazać odpowiednią drogę działania w celu ulepszenia jakości sfery emocji, a ćwiczenia i przykłady z życia wzięte pokażą, że "nie taka teściowa/synowa straszna, jak ją malują”.

Moim zdaniem warto sięgać po książki, które poruszają tematykę relacji międzyludzkich. To skomplikowany temat, który często jest powodem wielu nieporozumień. Czasami warto dać szansę drugiej osobie i spróbować zrozumieć jej perspektywę postrzegania świata. Każdy z nas jest inny, każdy ma inne doświadczenia, które nas kształtują i stąd różne komplikacje. Nami kobietami bardzo mocno kierują emocje, a kierowanie się emocjami często doprowadza do konfliktów. Grunt to zachować zdrowy rozsądek, dystans do siebie, empatię i dobry humor. Wtedy znalezienie "złotego środka" na zdrowe relacje będzie o wiele łatwiejsze.

Teściowa i synowa - duet stary jak świat. Czy da się ustawić ta relację na odpowiednim dla Nas poziomie? I gdzie w tym wszystkim jest On - mąż / partner / syn?
Chcesz poznać gry psychologiczne na linii teściowa - synowa?

Początek książki przytłacza mnogością przykładów z życia wziętych (bardzo różnych relacji pomiędzy dwoma najważniejszymi kobietami w życiu mężczyzny) lecz jak się przez nie przebrnie dostaje się garść rad jak uzdrowić taką relacje. Autorka w przystępny sposób pokazuje źródła konfliktów oraz jak z nimi sobie radzić.

Okazuje się że sporo zależy też od przywiązania w relacji matka - córka oraz od dzieciństwa.

Końcowe kwestionariusze jaką jest się synową lub jaka jest się teściową dają do myślenia.
Wszystko zależy od Nas samych.
Teraz tylko wprowadzić rady w życie.

Książka nie tylko dla teściowej lub synowej ale także dla syna/partnera który stoi pomiędzy dwoma najważniejszymi dla siebie kobietami.

Chcesz poznać gry psychologiczne na linii teściowa - synowa?

Dziewczyny jak tam Wasze relacje z teściowymi? Wiem, że różnie bywa i dlatego mam dzisiaj coś fajnego. Najnowszy poradnik od @wydawnictwoluna Iwony Golonko pt. "Teściowa kontra synowa czyli o trudnych relacjach między kobietami" Autorka jest ekspertką w zakresie budowania zdrowych relacji ze sobą oraz z innymi. Istnieje wiele dowcipów na temat teściowej i jej relacji z synową. Ale czy zawsze teściowa to ta zła? Czy my zawsze jesteśmy te dobre? Każda z nas żyje w innych czasach i różnica pokoleń jest ogromna, ale musimy pamiętać o tym co najważniejsze: jest to mama naszego partnera i odwrotnie my jesteśmy ukochanymi ich synów. W tej relacji również ważny jest mąż i syn i to jak on się zachowuje. Autorka przytacza różne przykłady z życia wzięte takich relacji Niektóre są wesołe, wzruszające a czasami szokujące. Poradnik ukazuje najczęstsze przykłady konfliktów i sposoby sobie z nimi radzenia. Na końcu książki mamy dwa kwestionariusze, które po wypełnieniu pokażą nam jakim typem synowej bądź teściowej i jesteśmy. Ciekawa książka z całym wachlarzem porad, pozwalająca spojrzeć na problemy z dwóch całkiem odmiennych perspektyw. Polecam.

Dwie kobiety, które najczęściej toczą ze sobą spory i nie mogą się dogadać, to?
Teściowe i synowe!
Mam jednak cichą nadzieję, że Wasze teściowe bądź synowe są do zaakceptowania i nie wtrącają się zbytnio w życie.
Dziś poradnik, bardzo szczegółowy przytaczający tak wiele sytuacji, które towarzyszą większości kobiet na świecie. Mianowicie są to konflikty i napięcia jakie towarzyszą w relacjach dwóch najważniejszych kobiet w życiu mężczyzn, między jego rodzicielką a partnerką życiową.
Tak wiele zachowań, ale jak pomimo różnic się dogadać? Najważniejsze to starać się zrozumieć i dojrzeć do akceptacji pewnych zachowań, ale przede wszystkim nauczyć się rozwiązywać się problemy i zacząć normalnie funkcjonować w towarzystwie zapobiegając wszelkim nieporozumieniom między kobietami.

Poradnik ten jest nie tylko skierowany do teściowych i synowych, także mężczyźni mogą spojrzeć na konflikt pomiędzy kobietami. Niestety mężczyźni nie dostrzegają tych nieporozumień, które są nieopodal, a poradnik ten naprawdę może im przybliżyć tak wiele.

Poszukaj przyczyn konfliktu jaki towarzyszy Wam od lat, a z pewnością książka ułatwi kolejne wspólne chwile w gronie rodzinnym.

Dwie kobiety, które najczęściej toczą ze sobą spory i nie mogą się dogadać, to?
Teściowe i synowe!

Teściowa... Słysząc to słowo mam nagle milion myśli w głowie. O tej kobiecie powstało mnóstwo słodko - gorzkich żartów. Czy aby napewno prawdziwych? W wielu rodzinach pewnie tak.

Jaka jest moja? Nie taka zła, choć niestety nie potrafimy się dogadać w wielu sytuacjach 🙈 Obie jesteśmy uparte, a że moja teściowa potrafi za wszelką cenę postawić na swoim, bardzo często dochodzi między nami do spięć.

Sięgałam więc po ten poradnik z wielką nadzieją, że znajdę w nim sposób jak ogarnąć relację z rodzicielką mojego męża. Bo wiadomo, na nim ta sytuacja też się odbija.

Autorka w prosty i przystępny sposób przedstawia nam źródła konfliktów oraz sposoby jak sobie z nimi radzić.
W poradniku znajduje się mnóstwo praktycznych porad, z których pomocą możemy wypracować zdrowszą relację.
Całości dopełniają zadania do samodzielnej pracy, które napewno wiele ułatwią.

Teraz pozostaje mi wprowadzić w życie otrzymane wskazówki. Trzymajcie kciuki, aby się udało 😃

Czy wiecie, że można posiadać więcej niż jedną teściową? W świetle prawa rodzinnego, w wyniku rozwodu relacja z powinowatymi nie ustaje, tylko trwa dalej, nawet jeżeli małżeństwo się zakończyło… Przyznam szczerze, że wcześniej o tym nie wiedziałam i też nigdy nie patrzyłam na to w ten sposób.

Dla jednych kwestia ta nie będzie miała najmniejszego znaczenia, inni poczują się niczym w horrorze – wszystko zależy od tego jaką relację macie ze swoją teściową. A jak ukazuje autorka prezentowanej przeze mnie książki, wpływ na niniejszą relację mogą mieć między innymi style przywiązania funkcjonujące pomiędzy nami, a naszą własną matką.

To co może się w książce spodobać, to całe mnóstwo sytuacji przedstawiających relacje pomiędzy teściową a synową, a także pomiędzy teściową a jej synem oraz żoną i mężem. Sytuacje te są wzięte z życia, opisane są zwięźle, bez zbędnych wywodów. Czytelnikowi daje to możliwość nie tylko dostrzeżenia, że np. nie doświadcza się danych sytuacji samemu, ale pozwala również spojrzeć na pewne wydarzenia w sposób obiektywny, daje sposobność zrozumienia pewnych wzorców postępowania i konsekwencji z nich wynikających.

Na końcu autorka częstuje nas dwoma kwestionariuszami, które można sobie wypełnić, a następnie odczytać, którym typem synowej, bądź teściowej się jest.

Książka opisana jest w formie poradnika, bardziej powiedziałabym, że dla synowych, aniżeli teściowych, przynajmniej ja tak ją odebrałam. Odnoszę również wrażenie, że autorka potraktowała teściową nieco po macoszemu, trochę ją demonizując. Sięgając po tą pozycję byłam pewna, że obie panie będą tu na równi, jednak można mocno odczuć, po której autor jest stronie…

Książka z opisu ma za zadanie pozytywnie wpłynąć na relacje pomiędzy kobietami oraz pomóc w łagodzeniu konfliktów i zapobieganiu nieporozumień. Jako osobie, która ma cudowną teściową ciężko mi odpowiedzieć, czy faktycznie książka pomaga w tych kwestiach, czy może jedynie bardziej nastawia negatywnie na drugą osobę. Natomiast na pewno dużo uczy w kwestiach psychologicznych i daje okazję do zastanowienia się nad pewnymi obszarami, nad którymi warto by było popracować i na które należałoby spojrzeć z nieco innej perspektywy. Pozwala również zrozumieć pewne zachowania drugiej strony, które najczęściej wynikają z pewnych potrzeb, a nie koniecznie ze złych intencji. Bardzo fajne jest również to, że autorka nie zapomina w tym wszystkim o mężczyźnie, który (nie należy zapominać) często stoi pomiędzy jedną a drugą ważną w jego życiu kobietą. Dzięki temu kobieta może spojrzeć na sytuację jego oczami, bo jak okazuje się facet też wcale nie ma łatwo, gdy dwie tak ważne dla niego kobiety toczą ze sobą walkę.

Nie dobrnęłam do końca. Ale ogólnie ciekawa, rozkłada na czynniki różne sytuacje życiowe.

• Love
  • #2022
  • Posiadam, Wydawnictwo Luna
  • DO SEGREGACJI
  • Takie fajne

Dodaj cytat z książki Teściowa kontra synowa, czyli o trudnych relacjach między kobietami