Ziemia i czasy Kopernika

Okładka książki Ziemia i czasy Kopernika Maria Bogucka
Okładka książki Ziemia i czasy Kopernika
Maria Bogucka Wydawnictwo: Ossolineum biografia, autobiografia, pamiętnik
219 str. 3 godz. 39 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
1972-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1972-01-01
Liczba stron:
219
Czas czytania
3 godz. 39 min.
Język:
polski
Tagi:
kopernik astronomia mikołajkopernik
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
580
249

Na półkach: ,

"Czasy Kopernika stanowiły jeszcze w Polsce epokę rozwiniętych wszechstronnie swobód w zakresie wiary i przekonań, swobód nieznanych gdzie indziej" (15).

"[...] w początkach XVI w. młody szlachcic portugalski, Ferdynand Magellan, potwierdził empirycznie kulistość Ziemi, fakt uznawany dotąd jedynie przez grupę uczonych, a z trudem torujący sobie drogę ku świadomości społecznej" (21).

"Właśnie te czasy wydały znakomitego poetę o międzynarodowej sławie, urodzonego w chłopskiej chacie Klemensa Janickiego. Jego kariera dowodzi, że wieś nie została zupełnie odcięta od kultury" (35).
"Wojciech z Brudzewa [...] Przypuszcza się, że to on pierwszy stwierdził, analizując plamy pokrywające powierzchnię księżyca, iż nasz satelita jest zwrócony do Ziemi zawsze w tę samą stronę oraz że porusza się zawsze po linii owalnej" (140).

"Tu, w Krakowie, zapoczątkowany został bez wątpienia proces krytyki, pojawiły się pierwsze wątpliwości na temat logicznej zawartości obu królujących ówcześnie systemów astronomicznych: arystotelesowskiej teorii sfer homocentrycznych i ptolemejskiego mechanizmu ekscentryków i epicykli. Ich zakwestionowanie, początkowo nieśmiałe i czysto teoretyczne, skierowało dociekliwy umysł młodego badacza na drogę wieloletnich, konstruktywnych już poszukiwań w zakresie nowego rozwiązania modelu budowy wszechświata" (141-142).

"Wystarczy wspomnieć, że ludzie tej epoki wyobrażali sobie istnienie jednego wielkiego oceanu, oblewającego zewsząd bryłę trzech kontynentów, zagubionych w tej masie wód bez kresu" (176).

"Najtęższe umysły epoki [Odrodzenia], włącznie z Kopernikiem, godziły swą wiedzę i odkrycia naukowe z wiarą w istnienie najwyższej istoty Boga. Ale ów Bóg nie był już wówczas tak wszechobecny, nie dominował nad wszystkimi przejawami życia, jak w średniowieczu. Dużą rolę odegrała tu Reformacja, która podkopała autorytet Kościoła i niweczyła jego monopol w wielu dziedzinach. Gorset wiary, narzucony przez Kościół społeczeństwu średniowiecznemu, zaczęły pękać" (157).

"[...] stanowiły punkt docelowy licznych peregrynacji [...]".

"W XII. szeroką krytykę odziedziczonego ze starożytności systemu ptolemejskiego, geocentrycznego, dał znakomity filozof arabski Awerroes" (211).

"[...] Jan Regimontanus [...] wykorzystujący do refleksji astronomicznych swe studia trygonometryczne, budowniczy licznych przyrządów ułatwiających śledzenie planet" (211).

"Lektury Cicerona i Plutarcha [raczej Pseudo-Plutarcha] zwróciły następnie uwagę Kopernika na zapomniane i odrzucone teorie pitagorejczyków (Hiketas, Ekfantos, po części także Heraklides),którzy byli zdania, że Ziemia się porusza" (213).

"Najtęższe umysły epoki nie potrafiły pogodzić się z detronizacją ziemi (a więc pośrednio i człowieka),nie umiały akceptować heliocentryzmu. Był to problem nie tyle ściśle naukowy, astronomiczny, lecz przede wszystkim filozoficzny, z ogromnymi konsekwencjami światopoglądowymi, jakie pociągnąć musiało za sobą opowiedzenie się po stronie Kopernika" (216).

"Jakże trafnie ocenił te szamotania się współczesnych Kopernikowi wielki poeta dziewiętnastowieczny Goethe, pisząc: 'Może nigdy nie żądano od ludzkości czegokolwiek bardziej wielkiego; przez przyjęcie bowiem tego poglądu [o niecentralnym położeniu Ziemi] tak wiele rzeczy znikło w prochu i dymie'" (217).

"Czasy Kopernika stanowiły jeszcze w Polsce epokę rozwiniętych wszechstronnie swobód w zakresie wiary i przekonań, swobód nieznanych gdzie indziej" (15).

"[...] w początkach XVI w. młody szlachcic portugalski, Ferdynand Magellan, potwierdził empirycznie kulistość Ziemi, fakt uznawany dotąd jedynie przez grupę uczonych, a z trudem torujący sobie drogę ku świadomości...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2
  • 2 0 2 4
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ziemia i czasy Kopernika


Podobne książki

Przeczytaj także