Wyjście

Oficynka
2022-03-09
2022-03-09
9788367204040

60 tysięcy lat temu gatunek Homo sapiens całkowicie wyparł neandertalczyków. W tej książce neandertalczycy wciąż istnieją, stanowiąc rozsianą po świecie grupę etniczną, traktowaną przez większość sapiens jak podludzie, zwierzęta, a nawet gorzej. Związki międzygatunkowe wzbudzają powszechną pogardę, a poczęci mieszańcy są przeważnie bez skrupułów zabijani.

Obserwując świat z perspektywy kilku neandertalczyków i mieszańca, doświadczamy wraz z nimi poczucia beznadziei, biedy, narkotyków, gwałtów i przemocy. Klimat jest ciężki i ponury, a powszechna niesprawiedliwość pozostawia co chwilę wielką gulę w gardle.

Ciężko się to czyta, ale jeszcze trudniej przestać. Jest tutaj pełno prostych zagrywek na emocjach czytelnika, dużo pompowania nadziei, która potem jest gwałtownie deptana i posypywana solą, ale historia wciąga i praktycznie do końca wierzymy, że sprawiedliwość wreszcie zatriumfuje.

Trochę szkoda, że autor nie poszedł dalej z pomysłem i nie przedstawił tego, jak historia ludzkości mogłaby się potoczyć inaczej. Historyczne postacie są te same i efekty wojen światowych są identyczne, co sugeruje, że nic poza istnieniem odseparowanej grupy etnicznej na całym świecie się nie zmieniło. Neandertalczycy egzystowali obok homo sapiens od starożytności, przez średniowiecze, aż do czasów późnego sowieckiego komunizmu w Polsce, tymczasem podejście ludzi do akceptacji innego gatunku humanoidów przypomina raczej podejście konserwatywnej starszej pani do ideologii LGBT. Brakuje oswojenia z 'problemem' i przemyśleń ugruntowanych wychowawczo i historycznie. Zamiast tego odniosłem wrażenie, jakby temat istnienia neandertalczyków pojawił się nagle, na przełomie maksymalnie dwóch pokoleń.

Innymi słowy - pomysł jest interesujący, ale świat przedstawiony wydaje mi się niewiarygodny i niedopracowany, co przeszkadzało mi w odbiorze całej historii. Pomimo niewykorzystanego potencjału, książka jest jednak dobra i warta przeczytania.

Obserwując świat...

Mocne ,świat inny.Ale fajne

Mocne ,świat inny.Ale fajne

Całkiem niezła. Szybko się czyta i niesie konkretną treść, a to ostatnio w polskiej prozie nie zdarza się często.

"Nic nowego, że człowiek człowieka zawraca w piach" – i rzekłbym, że... no właśnie – nic nowego.

WYJŚCIE to w moim mniemaniu opowieść o nas. Oczywiście okraszona autorskim komentarzem, pokazującym nasz świat za pomocą dwóch równoległych światów – światów alternatywnych, gdzie obok siebie żyją ludzie i neandertalczycy.

I znów w moje ręce trafiła książka, która mocno szarpnęła w stronę mojego serducha i wniknęła w głąb mojej duszy. Czytając ją zastanawiałem się, po której stronie świata żyć? Miałem/mam trochę tak jak Bianka – "Jeżeli czegokolwiek się nauczyła, to tego, że aby przetrwać, musi nakładać maski, musi grać, zostawić swoje prawdziwe emocje głęboko schowane w czeluściach duszy". Wędrowałem więc przez karty tej powieści zawieszony pomiędzy światami, zapadnięty w dziwnym letargu, z poczuciem sięgnięcia dna, jak zużyty przedmiot...

WYJŚCIE to opowieść – metafora, poprzez którą Autor pokazuje okrucieństwo, jakie trawi nas każdego dnia: "Wojna to demon, bezkształtna postać o milionach twarzy wszystkich żywych i umarłych, posługująca się plugawą mową przemocy"; to opowieść o człowieku i ciągłym poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie – kim jesteś człowieku?; to historia pokazująca różne perspektywy...

" Wszystko na ziemi podlega prawu początku i końca, które jest nadrzędne wobec całości wszechświata". I tak też jest z książką, która ma swój początek i koniec. Choć w przypadku WYJŚCIA koniec mnie zaskoczył i liczę na to, że książka będzie mieć swoją kontynuację. Tymczasem serdecznie polecam tę debiutancką powieść.

I znów w moje ręce trafiła książka, która mocno...

Wydaje mi się, że twardo stąpam po ziemi i nie zdarza mi się mieć głowy w chmurach. Tyczy się to również mojej pasji, jaką jest czytanie literatury. Sięgając po powieści, jak najbardziej oczekuję w nich zaskoczenia, emocji, nieprzewidywalności itd., jednak cenię sobie realizm. Niezwykle rzadko więc wybieram odskocznię od rzeczywistości. Dzięki debiutanckiej książce autorstwa D.Rosołek z gatunku science fiction/fantastyki socjologicznej pozwoliłam sobie na zmianę czytelniczą i utwierdziłam się w przekonaniu, że mogę odnaleźć się w tej odmianie, o ile historia, którą czytam, całkowicie mnie wchłonie.
Czy udało się to śląskiemu autorowi?

„Zwierzę, takie jak pies czy szczur, nie czuje nienawiści, która by odbierała mu zmysły i popychała do makabrycznych czynów. Jedynie strach uruchamia w zwierzętach system obronny, lecz nie motywuje on zbrodni. Tylko gatunek człowieka zna smak nienawiści”.

Czym jest człowiek? Chyba nie przesadziłabym, gdybym powiedziała na wstępie, że z tym pytaniem kojarzy mi się „Wyjście”? Mimo wielowątkowości tej historii, stworzonego alternatywnego świata, w którym żyją ludzie i neandertalczycy, pomimo występujących między nimi różnic, przez życie prowadzi ich natura. Jednak nie chcę wprowadzać was w błąd, abyście nie myśleli, że to książka o filozofii społecznej. Jednakże niewątpliwy jest fakt, że czytelnik w tym świecie, próbuje zrozumieć przedstawione perspektywy.

„Gdyby nie było neandertalczyków, ich miejsce zajęłaby jakakolwiek inność”.

Jedną z tego podgatunku, a zarazem sukkubem, jest prostytutka Bianka. Zachodzi w ciążę, która wymaga zmian w prowadzeniu jej dotychczasowego życia.
Po przeciwnej stronie, „we własnym państwie”, Adam Wikler, girowiec, z Wydziału do spraw Gatunku i Rasy musi mierzyć się m.in. z narastającą przestępczością wśród nieludzi.
Obydwoje będą świadkami krwawej rewolucji, w której i Jakub ze swoją ideą chaosu, stanie się jej uczestnikiem.

Jaka jest przeszłość i przyszłość zagubionych bohaterów?
Czy uda się zbudować nowy świat bez podziałów?

„Chyba wszyscy płyniemy taką rzeką, każdy ze swojego źródła do konkretnego celu…”.

„Wyjście” zdecydowanie jest powieścią, która powinna znaleźć o wiele szersze grono czytelników, i to nie tylko tych, którzy sięgają po „odlotową” literaturę. Tak pozytywnej odskoczni nie przewidziałam.
Tak że nie macie wyjścia…Bardzo wam polecam.

"... słoᥕo jᥱst ᥙᥣotᥒᥱ ι ᥒιᥱ zᥒaᥴzყ ᥒιᥴ, ρókι ᥒιᥱ ρotᥕιᥱrdzι go ᥴzყᥒ."

Przejmujący obraz alternatywnej rzeczywistości.
Niebanalna historia.
Mocny debiut.

"... słoᥕo jᥱst ᥙᥣotᥒᥱ ι ᥒιᥱ zᥒaᥴzყ ᥒιᥴ, ρókι ᥒιᥱ ρotᥕιᥱrdzι go ᥴzყᥒ."

Przejmujący obraz alternatywnej rzeczywistości.
Niebanalna historia.
Mocny debiut.

Rozpoczynając debiutancką powieść Daniela Rosołka, byłem przygotowany na spotkanie z mocno rasistowskim, mrocznym światem rządzonym podziałami. Rzeczywistość okazała się znacznie bardziej brutalna – w, o dziwo, pozytywnym znaczeniu.

To, co wiemy, rozpoczynając „Wyjście”, to nieuchronne spotkanie ze światem pełnym nienawiści, strachu i bólu, którego mogą doświadczać zarówno „pełnoprawni” ludzie, jak i ich bliscy gatunkowi krewni. Przestawiona historia ma wiele płaszczyzn, po których jednak autor bardzo sprawnie nas prowadzi, odsłaniając kolejne ciemne karty ludzkiej historii, która wciąż jest spisywana. Po więcej stricte treści fabularnych odsyłam do opisu okładkowego, lub, najlepiej, bezpośrednio do samej książki, gdyż naprawdę warto.

Daniel Rosołek wykreował świat, w którym nikt z nas nie chciałby nigdy postawić osobiście nogi. Świat podziałów i brutalności, bo „ci drudzy” przecież nie są ludźmi, a jeśli nie są też zwierzętami, to żadne prawa nie muszą im przysługiwać. Ludzi jest wszak więcej, więc nasza przewaga prawna i wykonawcza wydaje się oczywista.

„Znali to wszyscy „nieludzie”, jak zwali ich homo sapiens. Oddzielne toalety, ławki w parkach, przedziały pociągów i autobusy. Restauracje opatrzone znakiem zakazu wprowadzania psów i wstępu nieludzi (choć zdarzają się restauracje, gdzie psy są mile widziane).”

Szara i ponura rzeczywistość, trąc ludźmi o beton miasta, w końcu wznieca jednak iskrę. Na imię jej Jakub. Jego historię poznajemy poprzez wielowątkowość fabuły oraz jej rozłożenie na przestrzeni wielu lat. Widzimy, co go zrodziło, jak targało nim życie i, ostatecznie, do czego zmusił go świat, by mógł choćby pomarzyć o lepszym życiu. Jakub jednak zniósł ciężar codzienności, jaka go otaczała, i postanowił zacząć tworzyć swoją własną. Nie jest neandertalczykiem i nie jest człowiekiem – jest zemstą, chodzącą nienawiścią jednego gatunku do drugiego. Świat zostanie zbrukany krwią, jednak tym razem przeleje się też „ludzka” krew i prędko nie pozwoli o sobie zapomnieć. Oko za oko, życie za życie.

„Martwego Piotrusia Pana znalazł trzeciego dnia jego niedoszły pracodawca, który zrozumiał, że ten szczeniak i tak był niewiele wart. Ciało wrzucił do kanału w garażu swojego szwagra, który ze strachu nie protestował. Na koniec kanał zalał betonem, szwagra dobrą wódką i wszystko wróciło do normy.”

Daniel Rosołek zadebiutował z niewątpliwym rozmachem i niech mu będzie to nie raz „wypomniane”! W bardzo płynny sposób wykreował fabułę wokół dość prostej zależności, jakiej podlega przedstawiony świat – zależności konkurencji gatunków. Główny motyw jest też klasyczną parabolą, gdyż zamiast podziału gatunkowego śmiało można wstawić dowolny inny: rasowy, religijny czy choćby poglądowy, przez który ludzie od wieków toczą wojny, w których życie tracą tysiące.

Jestem bardzo pozytywnie nastawiony do dalszej twórczości Daniela - jeśli udało mu się udźwignąć tak niełatwy temat i ująć go w solidne ramy opowiadanej historii, niewątpliwie poradzi sobie też z kolejnymi konspektami, które (szczerze w to wierzę) będą równie mocne, rzeczywiste, brutalne, a przede wszystkim potrzebne.

"Wyjście" to niesamowicie wstrząsająca alternatywna wizja rzeczywistości. Wkroczymy tu do świata, w którym przetrwali neandertalczycy, żyją obok homo sapiens. Niestety, ludzkość jest okrutna, traktuje neandertalczyków gorzej niż zwierzęta. Są oni traktowani jak niewolnicy, a pragną tylko wolności i walczą o własną godność.

Nakreślona wizja tego jak ludzie potrafią być okrutni dla odmieńców jest smutna.
Przerażająca, tym bardziej, że znamy historię, zdajemy sobie sprawę z tego do czego prowadzi segregacja rasowa, i jak sami wiemy to wciąż się dzieje.

Co tu znajdziemy? Specjalne ośrodki dla mieszańców, wydzielone strefy i miejsca "tylko dla ludzi", społeczna alienacja odmieńców. Szara, zgniła egzystencja istot, które też zasługują na godne życie. Razem z nimi czujemy bezsilność, ból, poczucie odrzucenia i brak perspektyw na lepszą przyszłość. Wyzwala w nas krzyk sprzeciwu na niesprawiedliwość społeczną. Tylko gatunek ludzki potrafi tak mocno nienawidzić i uprzykrzać innym życie przez własne uprzedzenia.

Autor ma lekkie pióro, już trzy pierwsze strony sprawiły, że przepadłam w tej książce. Tak mocno trzyma w napięciu i wzbudza ogrom emocji. Nie da się tej historii zamknąć w jednym gatunku, mamy tu elementy polityki czy wątki obyczajowe. Odsłania gorzkie prawdy dotyczące ludzkiej natury. Skłania do refleksji, czym jest człowieczeństwo, kiedy zaczyna się zezwierzęcenie? Kto tu tak naprawdę jest zwierzęciem?

To przejmująca historia o odwadze istot uciśnionych i nadziei, która nie umiera nigdy. Mocny debiut, który warto przeczytać! Gorąco polecam!

Nakreślona wizja tego jak ludzie potrafią być...

Wciągajaca fabuła powoduje że ciężko przerwać czytanie.
Debiut w fantastycznym stylu. Polecam lekture.

Wciągajaca fabuła powoduje że ciężko przerwać czytanie.
Debiut w fantastycznym stylu. Polecam lekture.

Czyta się bardzo szybko, nieźle napisana, dość przygnębiająca wizja alternatywnego świata, kiedy obok homo sapiens żyją neandertalczycy. Strasznie słabo się kończy.

• S-F (PL)
  • Literatura Polska