Krok ku niepodległości. Zapiski z dziejów mojej służby wojskowej

Okładka książki Krok ku niepodległości. Zapiski z dziejów mojej służby wojskowej Henryk Krok-Paszkowski
Henryk Krok-Paszkowski Wydawnictwo: Norbertinum historia
historia
Krok ku niepodległości. Zapiski z dziejów mojej służby wojskowej
Norbertinum
2018-01-01
2018-01-01
legiony pierwsza kadrowa wojna polsko-bolszewicka przewrót majowy lwowskie POW historia 1908-1949 relacje z walk 1914-1920

Książka Henryka Marii Krok-Paszkowskiego "Krok ku niepodległości. Zapiski z dziejów mojej służby wojskowej (1908-1949)" jest pasjonującą lekturą. Opowiada o życiu wojskowego, który pisze o sobie, ale wiadomo, że podobny los był udziałem wielu Polaków. Czytając ją, miałam w pamięci mojego dziadka legionistę i wujka lotnika, który po wojnie nie wrócił do Polski. Książka jest pięknie wydana i starannie opracowana przez wnuka autora - Janusza Masłowskiego. Zdecydował on o zamieszczeniu aneksu w postaci wspomnień z okresu II wojny światowej Jadwigi Masłowskiej - córki autora, a swojej matki. Oba teksty - ojca i córki są poruszające i przynoszą sporo nieznanych faktów. Uzupełnieniem wspomnień jest bogaty zbiór fotografii. Na koniec wspomnę o drobiazgu, którego nie byłam świadoma. Oleandry, z których w sierpniu 1914 ruszyli legioniści na północ, to nie obecna ulica blisko Błoń, lecz park otaczający kopiec Kościuszki!

Krok ku niepodległości…. to wspaniały tytuł dla tej pięknej publikacji wydanej w 2018 r., w 100-lecie odrodzenia się Polski. Rzeczywiście udokumentowano tu jeden z niezliczonych polskich czynów, „kroków” wiodących do wymarzonego celu, do wolnej ojczyzny. Jego wykonawcą, autorem opublikowanych wspomnień, jest piłsudczyk (od czasów konspiracji sprzed I wojny),generał Henryk Paszkowski, noszący pseudonim „Krok”. Książka jest wspaniałą lekturą nie tylko dla piłsudczyków. Zarówno zawodowi historycy, jak i miłośnicy pamięci zbiorowej, wszyscy doceniający wartość dokumentów i osobistych pamiątek dla utrwalania polskiej tożsamości, znajdą tu cenne materiały. Przykładowo tylko wymieniam: opis konspiracji we Lwowie, opis udziału w walkach I wojny w Legionach, opis akcji dowodzonej przez autora zapisków w trakcie przewrotu majowego (polegającej na doprowadzeniu koleją z Siedlec do Warszawy 2 batalionów wojska),kopie dokumentów na temat przemieszczania wojskowych z Rumunii do Francji z października i listopada 1939 r., liczne zdjęcia autora w gronie lwowskich konspiratorów, Strzelców I Kadrowej, dowództwa POW, na manewrach i ćwiczeniach, z Baranowicz, Wilna, Worochty, z okopów wojny 192o r. – bardzo ciekawy, a nawet unikalny zestaw fotografii. Publikacja jest ważnym „krokiem” w skompletowaniu wiedzy na temat historii Polski i Polaków w pierwszej połowie XX w. w kraju i na emigracji. Ma też piękny ludzki wymiar – zza żywego, eleganckiego stylu przebija ciekawa osobowość autora.

Doskonały, wydany w stulecie odzyskania niepodległości, dokument historii Polski i rodziny generała Krok-Paszkowskiego. Polecam..

Recenzowana monografia dla każdego pasjonata historii będzie nie lada zdobyczą. To bezcenne źródło, bazujące na dziennikach, zapiskach generała Henryka M. Krok-Paszkowskiego (odnoszące się nie tylko do lat Jego służby w okresie od 1908 - 1949 r., ale i losów Generała na emigracji - aż do 1963 r.). Czytelnik odbędzie niezwykłą podróż od czasów zaborów..., organizowania się Strzelców Józefa Piłsudskiego..., po walkę o odzyskanie niepodległości kraju...; życie w wolnej Polsce - aż po wybuch II wojny światowej i wydarzenia z nią związane. Ukazane są one z wyjątkowej perspektywy, z jednej strony - przez stratega wojskowego, patriotę, ale przede wszystkim człowieka o nieskazitelnych zasadach. Całość wzbogacona jest unikalnymi fotografiami, dokumentami, ale też aneksem, który chyba mnie najbardziej poruszył. Czytelnik odnajdzie w nim pamiętnik Jadwigi Masłowskiej, przybliżający początek okupacji niemieckiej w Warszawie, ale i dalsze losy - Rodziny Generała, nierzadko walczącej o życie ludzi potrzebujących pomocy. W kontekście tych wspomnień pojawia się też głęboka refleksja nad losami żołnierzy, którzy w obawie o represje w Polsce Ludowej nie powrócili do Polski, decydując się na pozostanie na emigracji… Świadomość tego, co spotkało Generała i Jego Rodzinę, zmuszonych do życia w separacji, tylko z nadzieją – utrzymywaną przez dziesiątki lat, że może kiedyś znów dane będzie się im spotkać - naświetla też losy wielu innych polskich rodzin…

Niezwykle wartościowa książka, stanowi wiarygodne świadectwo historii niepodległej Polski. Polecam.

Książka jest niezwykłym źródłem wiedzy o, nieznanych naszemu społeczeństwu, dziejach Polski pierwszej połowy dwudziestego wieku.

Ta wyjątkowo pięknie wydana publikacja generała Henryka Marii Krok-Paszkowskiego powstała na bazie jego powojennych londyńskich zapisków dot. służby wojskowej w latach 1908-1949. Książka ujrzala światło dzienne dzięki wielkiemu zaangażowaniu jego wnuka Janusza Masłowskiego, który ksiazke opracowal, wzbogacił przypisami i bezcennymi niepublikowanymi wczesniej zdjeciami i dokumentami zarówno ze zbiorów generała, jak i z rodzinnego archiwum.
Dla osob zainteresowanych historia tego okresu, książka stanowi niezwykle bogate zrodlo nowych faktów i materialow.
Nie moze tez ujść uwadze barwny, żywy język autora, co sprawia, ze trudno oderwać sie od tej pasjonującej lektury. Gorąco polecam!

Goraco polecam!

Ta książka oparta jest na "zapiskach" mojego dziadka - Gen. Henryka Krok-Paszkowskiego , w których opisał krok po kroku przebytą drogę ku wolności - od konspiracji (POW we Lwowie) , poprzez legiony (wymarsz pierwszej kadrowej),I wojnę światową, wojnę bolszewicką aż do roku 1949 - wyjścia z niemieckiej niewoli. Czytelnik znajdzie tam bezpośrednie relacje z działań konspiracyjnych, pól bitewnych, obozów internowania - słowem pozna od podszewki historię rodzącej się niepodległości od świadka i uczestnika tych wydarzeń.

Henryk Krok-Paszkowski Krok ku niepodległości. Zapiski z dziejów mojej służby wojskowej Zobacz więcej