Ella i szantażysta. Tom 1

Ella (tom 1)
Dwukropek
2021-10-13
2021-10-13

Musze wam powiedzieć, że dawno się tak nie ubawiliśmy całą rodziną przy czytaniu książki. Mało jest takich pozycji, które potrafią tak dobrze poprawić humor i sprawić by dzień stał się dużo lepszy. A to wszystko za sprawą pewnej pomysłowej pierwszoklasistki i jej klasy😊.

Pozwólcie, że wam przedstawię Ellę i jej przyjaciół. To rezolutna i mądra dziewczynka, która uwielbia chodzić do szkoły , a najbardziej lubi swojego nauczyciela. Tylko, że ostatnio belfer dziwnie się zachowuje. Co się stało? Cała klasa podejrzewa, że padł ofiarą tajemniczego szantażysty😊,który chce wyłudzić od niego pieniądze. Na dodatek w klasie znaleźli list , zaadresowany do nauczyciela, po przeczytaniu którego zrobił się cały czerwony i trzęsły mu się ręce. Ella wraz z Hanną, Tuukką, Samppą i Patem postanawiają zbadać sprawę. Wpadają na pomysł, że muszą uratować swojego nauczyciela, nic mu się przecież nie może stać. Nie zdradzę wam całej historii. Koniecznie musicie sięgnąć po książkę i poznać tę wesołą paczkę przyjaciół.

„Ella i szantażysta”, to jedna z tych książeczek na widok, której buzia sama się uśmiecha. Timo Parvela zrobił tu świetną robotę. Książkę czyta się rewelacyjnie, bo dawka humoru na każdej stronie jest na bardzo wysokim poziomie😊. Mówię wam co te dzieciaki potrafią wymyśleć to przechodzi ludzkie pojęcie (w pozytywnym tego słowa znaczeniu). Ciekawych pomysłów im nie brakuje, a ich nauczyciel to naprawdę złoty człowiek, dzielnie to wszystko znosi. Dialogi są świetne, a sama Ella jako narrator sprawdziła się wyśmienicie. Do tego genialne ilustracje Katarzyny Koczubiej-Pogwizd, które dopełniają całości.

Polecamy bardzo. Gwarantujemy, że z taką ekipą nie będziecie się nudzić, bo to książka przy czytaniu której „parskają” nawet dorośli. Uważajcie tylko, bo po takiej dawce śmiechu mogą was rozboleć brzuchy.

@bajkowy.zawrot.glowy

Ella to uczennica pierwszej klasy. Wraz ze swoimi przyjaciółmi darzy ogromną sympatią szkołę, a jeszcze większą swojego nauczyciela.
Paczka dzieciaków jest zaniepokojona, ponieważ zauważa, że belfer zaczyna dziwnie się zachowywać, dostaje tajemnicze listy i jest rozemocjonowany.
I tu budzi się myśl - to na pewno sprawka szantażysty!
Ella, Hanna, Tuukka, Samppa i Pate zaczynają prowadzić śledztwo.
Wpadł im do głowy pomysł, że szantażystą może być ktoś ze szkoły. Podejrzenia padają na nauczycielkę z klasy B., gdyż tam wszyscy są podstępni. Wątpliwy jest również pan od wuefu, ponieważ jest łysy, a szantażyści często są łysi i wysocy. Niscy i pomarszczeni tu truciciele, więc pan od angielskiego odpada.
Po drodze pojawia się jeszcze jeden trop - walizka. W walizce zawsze przekazuje się szantażyście pieniądze. Dzieci postanawiają śledzić Pana. Jak się zapewne domyślacie doprowadzą sprawę do końca. Chcą ocalić nauczyciela i walizkę i rozwiązać zagadkę kto jest szantażystą, nawet jeśli wiąże się to z późnym wyjściem do parku z latarkami.

Głowa pełna pomysłów, czasem nie do końca przemyślanych i niedokładnych planów świadczą o tym, jak wybujałą wyobraźnię potrafią mieć dzieci. Zwroty akcji, przeplatane świetnym humorem nadają tema i dynamiki. Zaskakujące zakończenie i świetne dialogi są jak scenariusz dobrego filmu. Z tą książką nie ma nudy. Test i ilustracje tworzą przebojową oraz nietuzinkową całość. Format nie jest duży, a całość zamknięta w twardej oprawie.
Daje słowo - przy tej lekturze będziecie się znakomicie bawić śmiejąc się w głos

I tu budzi się myśl - to na pewno sprawka szantażysty!
Ella, Hanna, Tuukka, Samppa i Pate...

Świetna książka na jeden czy dwa wieczory. Lekka i zabawna - z takim rodzajem humoru, który uwielbiam. Dzieciaki robią, co chcą, nie zdając sobie nawet sprawy z tego, ile utrapień przysparzają nauczycielowi. Robią to przecież w dobrej intencji, z ułańską fantazją, a czasami lekkim nierozgarnięciem ;D
Rozdział "Na basenie" to mistrzostwo!

Rozdział "Na basenie" to mistrzostwo!

Co może ubzdurać sobie grupka pierwszaków widząc swojego nauczyciela z listem? Ja bym na coś takiego nie wpadła, ale Ella oraz jej koledzy i koleżanki uznali, że ich nauczyciel jest szantażowany, a tym samym musi dostarczyć walizkę pełną pieniędzy... Ale komu? No właśnie! Dyrektorowi szkoły, kucharce, woźnemu?

Jak się okazuje dziecięca wyobraźnia potrafi być naprawdę wybujała, bo zarówno podejrzanych, jak i powodów do szantażu może być wiele😊 A wraz z rozwojem sytuacji pewne wnioski nasuwają się same, chociaż w rzeczywistości są z "kosmosu" 😀 Grupka uczniów podejmuje działania mające na celu wykrycie szantażysty oraz udaremnienie wyłudzenia walizki pieniędzy od ich nauczyciela.

Absurd goni absurd, akcja toczy się błyskawicznie, dialogi i komizm sytuacji trafiają idealnie i rozbawią każdego, zatem uśmiejecie się niczym podczas seansu genialnej komedii i będziecie czekać na kolejną część tak jak my!

Niesamowicie zabawna książka, która chociaż jest niepozorna zwiastuje fantastyczną serię dla dzieci. Nie przegapcie tego!

Jak się okazuje dziecięca wyobraźnia potrafi być naprawdę...

Macie ochotę na dowcipne czytadełko? Przed Wami pierwsza część fińskiej serii o Elli i jej kumplach z klasy.
Ella jest uczennicą klasy pierwszej i wraz z Hanną, Tukką, Samppą i Patem tworzą jedyną w swoim rodzaju zgraną paczkę. Lubią szkołę, a za swoim nauczycielem totalnie przepadają.
Niestety ostatnio dzieje się coś niedobrego. Pan od pewnego czasu chodzi zamyślony, zapomina zadawać dzieciom prace domowe i nawet przestał uciszać podopiecznych na lekcjach. Mało tego regularnie dostaje tajemnicze listy, przez które jego dziwne zachowanie przybiera na sile. Uczniowie są tym mocno zaniepokojeni i koniecznie chcą Panu pomóc.
Domyślają się, że za listami stoi szantażysta, chcący pozbawić nauczyciela ostatniego grosza na rzecz okupu.
Dzieci postanawiają śledzić Pana, by rozwiązać zagadkę i ostatecznie nie dopuścić do przekazania pieniędzy szantażyście. Ich głowy są pełne pomysłów i nie do końca dopracowanych planów, ale wytrwale działają, aż dojdzie do wyczekiwanego spotkania w czwartek o godzinie 21:15 w Parku Dworcowym...

Ta książka jest świetnym potwierdzeniem, że dzieci beż żadnych wątpliwości mają bardzo wybujałą wyobraźnię. Główni bohaterowie spokojnie mogliby reżyserować jakiś mocny kryminał z nominacją do Oscara rzecz jasna.
Co chwilę parskałam śmiechem pod nosem, cierpliwie wyczekując zakończenia, a ono oczywiście zaskakuje.
Żartobliwy ton, niebanalne dialogi oraz co rusz wplecione szalenie śmieszne sytuacje tworzą przebojową i wciągającą książkę.
Jeżeli dodamy do tego jeszcze garść zabawnych ilustracji w nieco komiksowym stylu to ubaw po pachy gwarantowany. Z ciekawością będę wypatrywać kolejnego tomu, by znów spotkać się z Ellą i jej przyjaciółmi.
Malutki format zamknięty jest w twardej oprawie. Czcionka jest dość mała, więc miejcie to na uwadze.

Czytałam dużo lepsze książki przeznaczone dla dzieci. Moim zdaniem ta jest zbyt banalna.

Czytałaliśmy głośno dwa razy niektóre strony, bo nie mogłam się powstrzymać od śmiechu. Wariacki humor, szkoła z perspektywy grupki dzieci i ich zmęczonego losem nauczyciela. Bez morału, czysta radość:)

• Wielokrotnie
  • Hania przeczytane w wakacje 2022