Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku

Okładka książki Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku
Agnieszka Gajewska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Literackie
2021-11-10
2021-11-10
lem biografia

Okładka książki Znak nr 796 Wojciech Bonowicz, Lewis Carroll, Ewa Chojecka, Ewa Drygalska, Anna Dziewit-Meller, Przemek Dębowski, Agnieszka Gajewska, Olga Gitkiewicz, Jakub Gomułka, Julia Hartwig, Stefan Klemczak, Filip Kobiela, Dominika Kozłowska, Anna Marchewka, Anna Mateja, Jarosław Mikołajewski, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Maciej Robert, Artur Rojek, Zbigniew Rokita, Sebastian Rosenbaum, Dariusz Rosiak, Filip Springer
Ocena 8,0
Znak nr 796 Wojciech Bonowicz, ...
Okładka książki Kultura w stanie przekładu. Translatologia - komparatystyka - transkulturowość Edward Balcerzan, Tomasz Bilczewski, Włodzimierz Bolecki, Tamara Brzostowska-Tereszkiewicz, Marta Buczek, Marcin Całbecki, Bożena Chołuj, Danuta Danek, Maria Delaperrière, Agnieszka Gajewska, Andrzej Hejmej, Brigitta Helbig-Mischewski, Magdalena Heydel, Magdalena Horodecka, Adriana Kovacheva, Ewa Kraskowska, Maria Krysztofiak, Katarzyna Lukas, Michał Mrugalski, Anna Muszyńska-Vizintin, Joanna Orska, Ewa Rajewska, Andrzej Skrendo, Wojciech Soliński, Elżbieta Tabakowska, Bożena Tokarz, Danuta Ulicka, Małgorzata Zduniak-Wiktorowicz
Ocena 5,0
Kultura w stan... Edward Balcerzan, T...

Oficjalne recenzje i

85 lat Lema

Link do recenzji

1893 14 288

Zaskoczyła mnie ta biografia, ponieważ autorka skupiła się w niej na tym, co Lem przez całe życie starał się ukryć. Czy próbował też zapomnieć? Nie sądzę. Odpryski zatrzymanych w pamięci obrazów pojawiają się w wielu jego książkach.
Lwowiak z urodzenia, członek żydowskiej rodziny, która w kolejnym pokoleniu społecznie awansowała, przetrwał, ale stracił wielu bliskich, a...

Zdumiewają mnie poniższe opinie na temat świetnej pracy Pani Gajewskiej. Do tego niektórzy tu powołują się jako na wiarygodne źródło na paszkwile - inaczej nie da się tego nazwać pana Kellera. Jak można uwiarygadniać swoje opinie opiniami autora, który pośród wszystkich znanych lemologów uchodzi za pieniacza i człowieka kompletnie niewiarygodnego.

Jest ona wręcz beznadziejna, gdyż zawiera ona tylko wybrane mocno tendencyjnie listy Lema, ‎bez przypomnienia, że Lem był w latach 1950-tych wręcz wojującym bolszewikiem (Astronauci, ‎Obłok Magellana a przede wszystkim zaś Czas nieutracony czy Jacht Paradise). ‎

• 2021
  • Biografie
  • Eseje, listy, biografie literackie, szkice, rozmowy, dzienniki i inne
  • Posiadam Nie Czytałem
  • W cynamonowej biblioteczce :)
  • 02. Epub?

Dodaj cytat z książki Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku