Sapiens. Opowieść graficzna. Filary cywilizacji. Tom 2

Okładka książki Sapiens. Opowieść graficzna. Filary cywilizacji. Tom 2 Daniel Casanave, Yuval Noah Harari, David Vandermeulen
Okładka książki Sapiens. Opowieść graficzna. Filary cywilizacji. Tom 2
Daniel CasanaveYuval Noah Harari Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Sapiens. Opowieść graficzna (tom 2) reportaż
reportaż
Sapiens. Opowieść graficzna (tom 2)
Sapiens: A Graphic History, Volume 2: The Pillars of Civilization
Wydawnictwo Literackie
2021-11-03
2021-11-03
Michał Romanek
historia antropologia cywilizacja

Okładka książki Sapiens. Opowieść graficzna. Mistrzowie historii. Tom 3 Daniel Casanave, Yuval Noah Harari, David Vandermeulen
Sapiens. Opowi... Daniel Casanave, Yu...
Okładka książki Niepowstrzymani 2. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy Yuval Noah Harari, Ricard Zaplana Ruiz
Niepowstrzyman... Yuval Noah Harari, ...

Bardzo pożyteczna publikacja treścią, chociaż wydaje mi się, że formą przeznaczona dla młodszych odbiorców. Podejmuje takie tematy, jak rewolucja agrarna, nierówności, nietolerancja, rasizm, patriarchat - przede wszystkim pokazuje, skąd się one biorą. A biorą przede wszystkim z fikcji, które tworzą się przez stulecia wraz z rozwojem społeczeństw, kultury i cywilizacji. Najbardziej szkodliwą z tych fikcji, zdaniem autora - jest religia.

Pozycja nie do zaakceptowania przez prawicowych konserwatystów. Dla mnie w sam raz i na pewno będzie czekać na moje dziecko, aż podrośnie.

Bardzo interesująca i otwierająca oczy na wiele spraw treść, która nie specjalnie sprawdza się w postaci komiksu. Wolę przeczytać książkę niż komiks z tak przytłaczającą ilością tekstu i rysunkami w charakterze ilustracji.

Podobała mi się nawet bardziej niż część pierwsza, bo „Filary cywilizacji” skupiały się bardziej na sile mitów, opowieści, wierzeń, uprzedzeń i, w zasadzie, ludzkiej wyobraźni. Odkrycie, że cywilizacje powstały (w pewnym uproszczeniu, oczywiście) na fikcji jest fascynujące i prowadzi do wielu wniosków. Czytając komentarze, zauważyłam, że ktoś spostrzegł, iż Harari przestawia swoje poglądy jako oczywiste i rzeczywiście coś w tym jest. Poza tym autor bierze religię jedynie za środek rozwoju i podstawę społeczeństwa, jako coś, co je spaja, ale jest zupełną fikcją; zatem religia przedstawiona jest jako równoznaczna z prawem, polityką itp., co nie za bardzo mi się spodobało. Jednak (jak sam zauważa z resztą) błędnym przekonaniem jest wiara w „posiadanie” obiektywnej prawdy, więc koniec końców, sami decydujemy, czy się z tymi teoriami zgadzamy (w sumie oczywiste). Kreska świetna, odwołania do popkultury j sztuki również (ciekawam, czy ktoś zauważył ukryty tytuł „Paragraf 22”). Natomiast rzucił mi się w oczy pewien błąd ortograficzny, raczej z tych bardziej oczywistych, to jest pisanie „ha, ha” i „he, he” przez „ch”. Ale nie niczego to komiksowi nie umniejsza.
Dopisek: doczytałam, że współcześnie obie wersje zapisu, to jest i przez „h”, i przez „ch” są stosowane, aczkolwiek z naciskiem na tą pierwszą, stąd moja konsternacja; zatem cofam zarzut.
Polecam, wartościowa i inteligentna pozycja.

Równie dobry tom jak pierwszy. Oby powstały kolejne.

Równie dobry tom jak pierwszy. Oby powstały kolejne.

Graficznie i pod względem treści bardzo dobrze. Harari trochę razi mnie tym, że swoje teorie przedstawia jako niepodważalne prawdy. Mimo to, sposób przekazania wiedzy jest bardzo przystępny i atrakcyjny.

Niezmiennie ciekawa i wartościowa pozycja, choć ogólnie tematyka mniej poruszająca niż początki cywilizacji. Parę koncepcji dla mnie dość odkrywczych lub przedstawionych w ciekawy i nowy sposób. Pszenica, religie, hierarchie, wartości które są wynikiem "wiary i umowy", pismo i biurokracja.Nie podobało mi się przedstawienie niektórych rzeczy w ramach " Śledztwa" - dosyć to infantylne i niepotrzebne. Graficznie poprawnie.
Warto przeczytać i dyskutować o treści.

Po genialnie opisanej i zilustrowanej opowieści graficznej o prapoczątkach rodzaju Homo i gatunku Sapiens wg Yuvala Noah Harariego, przyszła kolej na część drugą - "Sapiens. Filary cywilizacji".

Bohaterowie tego zacnego komiksu opowiadają trafnie, rzeczowo i nieskomplikowanie o podstawowych filarach budujących naszą cywilizację - wspaniałych oraz trefnych osiągnięciach, dzięki którym władamy niepodzielnie planetą Ziemią.
Komiks jest skarbnicą wiedzy nt. początków upraw traw, hodowli zwierząt, pisma, biurokracji, hierarchii społecznej oraz tworzenia opowieści.

Dowiadujemy się, jak zbiorowości sapiensów zmieniły swój tryb zbieracko-łowiecki na osiadły rolniczy oraz dlaczego rewolucja agrarna była błędem, niosącym fatalne i nieodwracalne skutki i okazała się być pułapką bez wyjścia.

Mamy tutaj także rewelacyjnie wyjaśnione powody powstania pisma nierozerwalnie związanego z ukształtowaną biurokracją. Uwierzcie mi, nic romantycznego... Wcale nie chodziło o możność spisywania opowieści i historii...

Szalenie intrygujacy okazał się wątek o rzeczywistości intersubiektywnej - istniejącej w zbiorowej wyobraźni tysięcy... milionów ludzi! Yuval plastycznie i obrazowo pokazuje, skąd wzięły się społeczeństwa kastowe, religie, rasizm, homofobia czy dyskryminacja płci kobiecej oraz wszelkie inne uprzedzenia. Wyjaśnia też różnice biologiczne i kulturowe płci.

Piękna... piękna rzecz, ten komiks Harariego. Świetnie się przy nim bawiłam, utrwalałam wiedzę, wyciągałam wnioski. "Sapiens. Filary cywilizacji" jest nieocenioną składnicą wartościowej wiedzy.

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

Kolejna książka Harari i to jest kosmos! Szczerze polecam!

Kolejna książka Harari i to jest kosmos! Szczerze polecam!

must read.

must read.

Świetne kompendium wiedzy na temat rozwoju ludzkości podane w bardzo przystępnej formie.

• Komiksy
  • Komiks