Mury. Historia cywilizacji

Hanna Pustuła-Lewicka
historia świata cywilizacja

A mury nie runą

1956 14 299

Ciekawy przegląd historii większych i mniejszych barier między społeczeństwami, państwami czy ludźmi. Nadal aktualne i odświeżajace poglądy na geopolitykę

Bardzo chaotyczna. Nie można określić jej mianem dobrej książki popularnonaukowej.

Mury, to kolejna książka której nie planowałem, a wręcz nie spodziewałem się po niej niczego specjalnego. Pojawiła mi się, któregoś dnia jako audiobook i tak też porwała mnie całkowicie.

Mury, to tak jak tytuł wskazuje - “historia cywilizacja”, ale nie taka ogólna czy taka, której uczą nas w szkołach. To niesamowicie fascynująca przygoda opierająca wszystkie swoje filary na budowlach obronnych wzniesionych przez człowieka, czyli MURACH.

Autor prezentuje nam wpływ “murów” na ludzką psychikę, rozwój cywilizacyjny, różnice kulturowe, a także cały styl życia. Przedstawia nam całkowicie inne spojrzenie i wyjaśnia jak ogromny wpływ na nasz dzisiejszy styl życia, miały niegdysiejsze mury.

Od dzikich plemion, po Rzym, Sparte, najazdy wikingów, Wielki Mur Chiński, a na ogrodzeniach granicznych kończąc.

To jedna z tych książek, które przesłuchałem, ale na pewno zaopatrzę się w wersję fizyczną i z miłą chęcią przeczytam jeszcze raz. Fascynująca, niesamowicie wciągająca, poruszająca ogromny kawał historii w sposób arcyciekawy. Pozycja bardzo pouczająca i warta przeczytania! Bardzo polecam!

~ Dawid
Po więcej recenzji zapraszamy na: www.instagram.com/shaggy.books/

Można potraktować jako ciekawostkę. Niestety autor nawet nie bardzo skutecznie występuje jako popularyzator nauki. Bardzo randomowe zestawienie faktów oraz ocen, dyskusja w dużym stopniu przesiąknięta kolonialnymi postawami, spore uproszczenia oraz podejście do tematu na zasadzie - długie rozdziały robię o tym co się znam, a potem szybko szybko bo musimy dotrzeć do Muru Berlińskiego.

Autor napisał książkę o dziejach cywilizacji w perspektywie murów jako katalizatora narodzin i upadku cywilizacji. Jednak nie rozpatrzył tutaj wszystkich cywilizacji, ale szacunek za chociaż tyle. David Frye choć napisał książkę w perspektywie demoliberalnej, to jednak należy mu poczytać, że przy tak niewielkiej objętości i dużej kondensacji materiału to książka jest na znaczącym poziomie historiozoficznym bo sięga w niej autor do pojęć stosowanych przez Toynby'ego, takie jak gnuśnienie cywilizacji za murem. Książka sięga tutaj do historii porównawczej. Jednak książka ma kilka mankamentów. Po pierwsze należałoby poświęcić każdej z cywilizacji odrębny rozdział. Po drugie nadać jej sznyt mniej publicystyczny. Nie mam natomiast zastrzeżeń do narracji, ale do zaangażowania politycznego autora już tak. Od badacza wymaga się jednak bezstronności mniejszego nawiązywania do współczesności, bezpieczniejsze byłoby zostawienie murów, płotów i ogrodzeń po 1991 r. politologom i ekspertom od bezpieczeństwa i nie wchodziłbym w temat, współczesności co troszkę psuje sprawę książki. Polecam do niej jednak sięgnąć by się wypowiadać na temat różnych perspektyw jakiegoś obszaru badań.

Jedyną ciekawą rzeczą w tej książce jest jej główna teza: mury służyły rozwojowi spokoju i nauki, w przeciwieństwie do kultur militarystycznych nastawionych na permanentną gotowość do walki i agresji.
Wszystko pozostałe jest wątpliwej jakości począwszy od bombastycznego tytułu, chaotycznych opisów często abstrahujących od naukowych ustaleń po dużą ilość błędów, często banalnych, jak np. twierdzenie o rzekomej granicy francusko-holenderskiej w 1939 roku. Czysta publicystyka, chaotyczne wywody, ale mimo to główna teza jest dość ciekawa, tym bardziej, że w wielu sprawach sprawach autor idzie pod prąd poprawności, jak np. w odniesieniu do amerykańskich Indian.

2026
1962

Książka „Mury. Historia cywilizacji” David”a Frye to streszczenie historii cywilizacji, najciekawszych wydarzeń związanych z murami.
Przyznam szczerze, że dowiedziałam die kilkunastu ciekawych faktów, np. mur w Syrii jest jednym z najstarszych. Jednak nie będą zdradzać treści, bo jest naprawdę ciekawa. Wspomniany jest nawet jeden z królów Polski.
Książka ukazuje rozwój cywilizacji przez pryzmat murów obronnych.
Lektura to interesujący przerywnik podczas czytania cięższych treści.

Książka ukazuje rozwój...

Polecam.

Polecam.

To jest zła książka. To pomyłka. Bardzo niska jakość naukowa. Dziury w opisach. Błędy. Temat wydawał się dobry. Podtytuł sugerował ksiązke, które podejmie temat znaczenia murów w historii ludzkosci. Nic z tego. Książka nie ma dobre konstrukcji. Nie wiadomo, czy mowa jest o murach miejskich, czy międzypaństwowych. Nie ma mowy o ich wpływie na przestrzeń. Nie ma mowy o tym jak mury działały w społecznościach i społeczeństwach. Jest tylko jedna (wątpliwa) teza jakoby ludzie, którzy budowali mury stawali się gnuśni i nieskorzy do walki.

Opis historii ludzkiej obronności i nastawienia do świata, poprzez budowę murów różnej wielkości. Czasem ten pryzmat przez który patrzymy na historię, odkrywa nową perspektywę. Dla zainteresowanych historią powszechną, może być ciekawą opcją.

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Mury. Historia cywilizacji