Nie widzę przeszkód

Okładka książki Nie widzę przeszkód Jakub Białek, Marcin Ryszka
Okładka książki Nie widzę przeszkód
Jakub BiałekMarcin Ryszka Wydawnictwo: Sine Qua Non biografia, autobiografia, pamiętnik
Nie widzę przeszkód
Sine Qua Non
2021-10-27
2021-10-27
Niewidomy Motywacja Życie codzienne Niepełnosprawność Radość życia

Ciekawa historia, napisana z humorem. Przybliża nam jak wygląd świat osoby niepełnosprawnej i to takiej która całkiem nieźle radzi sobie z życiem. Polecam!

Bardzo ciekawe spojrzenie, zupełnie nowa perspektywa. To ważne, by w taki ludzki sposób mówić o życiu osób z niepełnosprawnościami.

Książka nie widzę,  przeszkód opowiada o życiu młodego,  mężczyzny. Dzisiaj już szczęśliwy mąż i ojciec jest aktywny zawodowy. Jednak jego życie nie jest i nie było usłane różami.  By się o tym przekonać koniecznie, trzeba wziąć tę publikację do ręki i ją przeczytać od deski do deski, który wyniku choroby wieku pięciu lat stracił wzrok. Autor  postanowił, napisał tę książkę, by pokazać z jakimi problemami na co dzień, muszą się zmagać osoby niewidome. Dlaczego biała laska jest tak ważna w życiu osoby niewidomej ? Jak ludzie reagują na widok osoby z dysfunkcją wzroku? Na te inne odpowiedzmy  znajdzie  tej publikacji. Niepełnosprawność dzisiaj nie wyrokiem jednak potrzeba dużo determinacji, ale i udogodnień. By osoba z dysfunkcją organizmu  mogła być jak najbardziej samodzielna i niezależna. Przeczytanie tej książki sprawiło, że całkiem inaczej zacząłem spoglądać na swoją niepełnosprawność ruchową, którą  przez pryzmat możliwości, a nie barier. Dawno nie miałem tak życiowej pozytywnej autobiograficznej publikacji w ręku. Książkę kieruje do wszystkich osób, którym brakuje, chęci zapału do życia niech ta publikacja będzie  pewnego rodzaju motorem do działania niezależnie od wieku czy stanu zdrowia.

Jak pokazuje Marcin Ryszka w swojej książce "Nie widząc przeszkód", niewidomy to nie niepełnosprawny potrzebujący stałego opiekuna. Może mieć normalne życie pełne pasji, miłości w związku i samorozwoju. Tylko nie może zanurzyć się w swojej bezsilności wzrokowej i schować na całe życie w mieszkaniu. Musi nauczyć się poznawać świat na swój sposób. Autor książki opowiada o swoim życiu i przygodach, odpowiadając, jak to ujął, na wszystkie pytania odnośnie niewidomych. Jest niewidomym paraolimpijczykiem, pływakiem, kapitanem reprezentacji polski w blind footballu, dziennikarzem Weszło FM, pracownikiem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i prezesem fundacji "Nie widząc przeszkód". Udowadnia, że brak wzroku nie jest słabością. W książce wiele razy wspomina, że na co dzień czuje się jak detektyw, bo musi łączyć fakty z różnych zmysłów, podczas gdy widomy już dawno mógł coś zauważyć. Jednak jak idzie na mecz piłki nożnej, to znajomi pytają go, co dzieje się na boisku. Podchodzi do życia z dystansem i humorem, pracuje, imprezuje, wychowuje syna, zwiedza świat.
Najbardziej spodobał mi się opis wycieczki po murze chińskim, gdzie podkreśla jak czuć jego ogrom innymi zmysłami.
Jest osobą wartą naśladowania, nie dlatego, że jest niewidomym, ale dlatego, że jak mało kto żyje pełnią życia. Słuchając audiobooka, słyszałam opowieści, nie osoby, która jest niepełnosprawna, a osoby, która ma pełnię pasji i miłości do najbliższych. Takie osoby są warte uwagi i posłuchania ich historii. Książkę polecam całym sercem i oceniam na 6/5 gwiazdek.
Panie Marcinie czapki z głów.

Pozycja warta przeczytania chociażby w celach etycznych. Warto dowiedzieć się, jak żyje osoba niewidoma, aby przy poznaniu takiej osoby wiedzieć jak się zachowywać. Opowieść życiowa, mimo wielu sukcesów bohatera potrafił wspomnieć o sytuacjach niebezpiecznych lub zabawnych. Świetnie się bawiłam podczas lektury, momentami była wzruszająca. Dobrze, że wypowiedziała się również małżonka, co dało obraz z innej perspektywy.

Książka bardzo potrzebna w moim życiu, inspirująca, o tym, jak można żyć normalnie i o tym, że to my sami jesteśmy odpowiedzialni za przeszkody jakie widzimy i za to, co z nimi zrobimy.

Bardzo pozytywna książka. Pokazuje ile w życiu zależy od nas samych. Naszego nastawienia, pasji i determinacji.
Uświadamia i daje więcej niż większość książek z tematyki samorozwoju i tym podobnych.
Bardzo polecam

Bardzo polecam

Do lektury zachęcił mnie przewrotny tytuł: osoba niewidoma i taka autoironiczna, w pewnych sytuacjach pewnie sakastyczna deklaracja na początek?
No po prostu wiadomo, że facet oprócz rozlicznych zalet, i nie oszukujmy się, ograniczeń związanych z niepełnosprawnością ma niewątpliwie poczucie humoru i dystans do siebie.
Książka czyta się bardzo dobrze i pozwala nam, widzącym lepiej zrozumieć wyzwania i przeszkody (tak , jednak przeszkody) z jakimi mierzy się w życiu człowiek niewidomy.
Pana Marcina podziwiam, jak i te wszystkie osoby , które na co dzień mierzą się z różnymi ograniczeniami , a jednak potrafią nie tylko z tych codziennych zmagań wyjść zwycięsko, ale zachować też optymizm, i żyć pełnią życia.

A już anegdotki o tym jak "ślepi zgubili kulawego" na chiński murze, są po prostu nie do podrobienia.

Książka czyta się bardzo dobrze i pozwala nam, widzącym...

Rewelacyjna książka, wysłuchana w firmie audiobooka. Czytelnik, który nie miał do tej pory żadnego kontaktu z osobami niewidomymi, naprawdę jest w stanie wiele się dowiedzieć. I nie są to tylko smutne, gorzelnie historie, ale także i te pozytywne aspekty. Szczerze polecam!

W idealnym świecie byłaby to lektura obowiązkowa. Pomaga lepiej zrozumieć życie z niepełnosprawnościami, trudności oraz pokazuje dobre i złe przykłady ludzkich reakcji na nie. Pan Marcin jest bardzo inspirującym i pełnym pasji człowiekiem.

Dodaj cytat z książki Nie widzę przeszkód