Pingwiny wódki nie piją

Okładka książki Pingwiny wódki nie piją Dawid Fazowski
Okładka książki Pingwiny wódki nie piją
Dawid Fazowski Wydawnictwo: Przez świat na fazie literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Pingwiny wódki nie piją
Przez świat na fazie
2021-11-18
2021-11-18
#podróże #przezświatnafazie #autostop #ameryka #południowa #fazowski

Okładka książki Ekstremalne przywództwo. Elitarne taktyki Navy SEALs w zarządzaniu Leif Babin, Jocko Willink
Ekstremalne pr... Leif Babin, Jocko W...
Okładka książki Adrenalina. Moje nieznane historie Luigi Garlando, Zlatan Ibrahimović
Adrenalina. Mo... Luigi Garlando, Zla...
Okładka książki Wojna w Kosmosie. Przewrót w geopolityce Jacek Bartosiak, George Friedman
Wojna w Kosmos... Jacek Bartosiak, Ge...
Okładka książki Kryptowaluty od zera Tomasz Kabarowski, Piotr Wójcik
Kryptowaluty o... Tomasz Kabarowski, ...

W tej książce Dawid Fazowski przedstawił historię bardzo ciekawą, bogatą w mocne wspomnienia, a także nakłaniającą czytelnika do pewnych głębszych przemyśleń. Pod tym względem jest to książka godna polecenia. Natomiast pod względem technicznym wypada ona słabo. Nie wiem czy była ona w rękach edytora tekstu, ale w pewnych momentach książka potrafi irytować brakiem składnych zdań i liczbą powtórzeń.
Rozumiem jednak, że była wydana z myślą o Fazolandi, więc cel uświęca środki. Jako wieloletni obserwator "Przez Świat na Fazie", jestem zadowolony, że mogłem tę historię przeczytać i czekam z niecierpliwością na kolejne części.

Raczej nie polecam

Raczej nie polecam

Zacznę od tego, że książka Dawida Fazowskiego jest taka jak jego kanał na YouTubie. Jeśli ktoś jest fanem "Przez Świat na Fazie" to będzie usatysfakcjonowany. Jeśli ktoś zabrał się za tę książkę z przypadku to może odczuć niesmak, jeśli w ogóle uda mu się dobrnąć do końca.

Wystawiam ocenę 3 i postaram się krótko i w miarę obiektywnie uzasadnić. Na plus będzie to, że jest to książka inna niż wszystkie. Autor jedzie po bandzie, nie owija w bawełnę, prezentuje swoje poglądy bez skrępowania i poprawności politycznej. "Mówi jak jest" jakby to powiedział klasyk. Luźna forma sprawia że się ją szybko czyta. Szczerość aż do bólu i samokrytyka to w dzisiejszych czasach rzadkość, co trzeba docenić. Druga rzecz która mi się podobała to odwaga i determinacja którą prezentuje autor. Jak sam o sobie mówi "prosty chłopak z Żor" z nadwagą bez dobrej znajomości języka i pokaźnych funduszy pewnego razu rusza w świat aby realizować marzenia.

Niestety starczyło tego tylko na 3 gwiazdki, reszta prezentuje się znacznie gorzej. Mimo tego, że znam kanał PFNF i wiedziałem czego mogę się spodziewać, poziom żenady momentami mnie przerastał. Wiele osób czepia się tutaj języka jakim posługuje się autor. Faktycznie prosty, a nawet prostacki język razi, ale to jeszcze można przeżyć. Gorzej z treścią. I to nawet nie chodzi o to, że autor powtarza się, czasami przeczy samemu siebie i nie przekazuje wartościowej wiedzy. Najgorsze jest to, że skupia się przesadnie na swoich alkoholowych przygodach, rzyganiu, prostytutkach, narkotykach, czynnościach fizjologicznych, łamaniu prawa, itp. podkreślając na każdym kroku jak bardzo się skompromitował. Samokrytyka weszła zbyt mocno, niektóre rzeczy lepiej by było przemilczeć. Poglądy autora na różne sprawy mogą wywołać oburzenie i uczucie żenady u czytelnika, tak było w moim przypadku.

Podsumowując, sam autor przyznał, że wydał tę książkę aby uzyskać fundusze na realizacje swoich planów biznesowych. Swoim widzom serwuje niepublikowane wcześniej na YT historie i garść przemyśleń. Sam twierdzi, że już nie jest takim człowiekiem jak opisał się w książce (i całe szczęście). Dojrzał nieco od tamtego czasu co widać w jego najnowszych filmach na YT. Ma w planach wydanie kolejnych książek - pozostaje nadzieja że będą lepsze niż pierwsza.

Bardzo dobra książka. Wiele śmiesznych historii, podziwiam tego człowieka że w 2014r, na stopa, bez pieniędzy zrobił taką podróż która trwała prawie rok czasu :D
Książkę się czyta bardzo dobrze, napisana swojskim prostym językiem, czyta się to głosem Fazy :D

Po tej książce Fazowski stracił bardzo dużo w moich oczach. Styl to dno i 200 metrów mułu. Bardziej przypomina mi to pamiętnik jakiegoś małego, niedojrzałego g****a, który ciągle powtarza jaki jest prosty, głupi lub żałosny. Jakby to miało sprawić, że czytając ją stwierdzimy "a okej, to w sumie nie ma sprawy". Naprawdę irytujące. Do tego podejście do kobiet i obcokrajowców. Ksenofobiczne, rasistowskie oraz szowinistyczne. Ta książka pokazuje, że niektóre sprawy naprawdę należy przemilczeć.

Niestety książka bardzo mnie zawiodła.

Po pierwsze, ciężko się ją czyta przez zdanie autora chociażby o kobietach. Mimo iż znałam jego punkt widzenia z youtube to w książce było to wyostrzone dziesięciokrotnie i trudno mi stwierdzić cokolwiek innego, że jest on zwykłym bucem. Nie kupuje tłumaczenia we wstępie "kiedyś taki byłem, zmieniłem się". Jeżeli taki był to powinien się nie przyznawać do tych myśli, a nie je publikować w ramach książki.

Po drugie ta książka jest po prostu słaba. Na początku jest jeszcze jakaś próba opowiedzenia historii, ale później jest coraz nudniej, chaotycznie i po prostu nic się nie dzieje. Bardziej niż książkę przypominało mi to zapiski jak z pamiętnika młodej osoby: najpierw byłem tu, potem tam, potem dojechałem do tego miejsca. Zero głębszych myśli, przemyśleń, ciekawych anegdot. Nic mnie nie trzymało przy chęci kontynuowania tej powieści i dowiedzenia się co dalej.

Niestety książka bardzo mnie zawiodła.

Świetna książka.
Dawida znam z jego kanału na YouTube.
Książkę pożyczył mi kolega. Gdy dowiedziałam się, że to ksiazka napisana przez tego Dawida, to natychmiast wzięłam się do czytania.
Podczas lektury dowiedziałam się dużo ciekawych informacji o Ameryce Południowej.
Fazowski nie owija w bawełnę, jest szczery do bólu.
Warto przeczytać.

Świetna książka.
Dawida znam z jego kanału na YouTube.
Fazowski nie owija w bawełnę, jest szczery do bólu.
Warto przeczytać.

Książka napisana prostym językiem, momentami dosyć chaotycznie opisywane historie, ale fani kanału Dawida na YouTube przywykli do takiego stylu wypowiedzi.
Przedstawionych zostało dużo nieznanych faktów z pierwszej podróży. Na pewno warto przeczytać!

Książka raczej dla fanów PSNF. Napisana prostym językiem i bardzo szybko się ją czyta. Jest trochę zabawnych historii które nie trafiły na YouTube.

Dawno nie czytałem tak żenująco słabej książki.Całe szczęście że pożyczyłem ją tylko, bo nie jest warta trzech złotych.

• Przeczytane w 2022
  • Podróże