Śmiertelne decyzje

2009-09-24
2009-09-24
Marcin Roszkowski
Śmiertelne decyzje Śmiertelne decyzje Kathy Reichs Kathy Reichs

Trzeci tom przygód pani antropolog Tempe Brennance. Lubię tę serię, choć jak dla mnie trochę za dużo wiadomości niezwiązanych bezpośrednio z akcją książki, chociaż uzupełniających naszą wiedzę i naświetlających tło. Mnie osobiście wiedza o historii gangów motocyklowych do niczego nie jest potrzebna, ale może komuś innemu się przyda? Ogólnie - w porządku, chociaż spodziewałam się trochę bardziej wartkiej akcji.

To było moje pierwsze spotkanie ze stylem Kathy Reichs. Wcześniej nie było nam jakoś po drodze, ale teraz to się zmieni. "Śmiertelne decyzje" są dobrą książką, po którą warto sięgnąć. Co prawda thillerem bym jej nie nazwała, ale pod etykietkę kryminału się bardzo ładnie wpisuje. Zrobiłam tylko jeden błąd - obejrzałam wcześniej serial "Kości", który tyle ma wspólnego z oryginalną historią, co śnieg z latem. Jedyny mianownik łączący te dwa "utwory" to imię, nazwisko i zawód głównej bohaterki. Reszta totalnie się nie zgadza, Co nie zmienia faktu, że książka jak zawsze lepsza :)
Ogólnie - polecam. I jutro pojadę do biblioteki po więcej!

Dziwna książka. Styl pisania chwilami przypominał mi moje wypracowania z podstawówki. Sama fabuła jest ciekawa i w miarę wciągająca. Ale tej powieści brakuje tego "czegoś" co czyni ją jedną z wyjątkowych.

Była to trzecia powieść Kathy Reichs, którą przeczytałem i we wszystkich zauważyłem ten sam schemat działania: jakieś znalezione zwłoki, w toku wydarzeń kolejne, a nawet kilka kolejnych. Gdzieś pod koniec się okazuje, że ktoś z rodziny/pracowników jest w to zamieszany, a potem sama Brennan zostaje porwana. Na końcu wyjaśnienie, że wszystkie śmierci opisane w powieści składały się w jedną zagadkę.

Mimo to bardzo dobrze się czyta, bo wciąż do końca nie byłem pewien, kto zabił, a już na pewno nie podejrzewałem tego, kto faktycznie to zrobił. Za to rolę Andre Ryana przewidziałem już w momencie dramatycznego wydania wiadomości :)
Niezwykle rozbawił mnie dialog Claudela i Brennan odnośnie Quickwatera i jego słuchu - kilka wersów, a poważny rogal wstąpił na moją twarz.

Polecam wszystkim fanom serialu, doktor Brennan i Kanady :)

Spore rozczarowanie i wielkie nieporozumienie...

Spore rozczarowanie i wielkie nieporozumienie...

No, no Pani doktor:)

Książka jak każda inna autorki świetna. Szkoda tylko, ze w każdej części pojawia się wątek "Brennan w kłopotach". Jest to wątek bardzo przywidujący.
Gangi motocyklistów, siostrzeniec, który wpakował się w kłopoty, Ryan ma kłopoty, śmierć - przypadkowa na początku - dziecka - z tym wszystkim musi sobie poradzić Tempe.
Nic nie jest takie jakie się wydaje.

No, no Pani doktor:)

Nic nie jest takie jakie się wydaje.

Jako zagorzała fanka serialu "Kości" byłam przyzwyczajona do określonego wizerunku Dr Brennan. Choć książkowa Temperance jest sympatyczniejsza, bardziej uczuciowa i wrażliwa nie potrafiłam, a może nawet nie chciałam jej polubić. Drażniło mnie to, że jest taka inna od tej, którą znam. W połowie książki byłam już przekonana, że dalsze czytanie będzie dla mnie stratą czasu. Ale z uwagi na to, że nie lubię pozostawiać niedoczytanych książek brnęłam dalej.
Akcja..hm...aż chciałoby się powiedzieć: jaka akcja?? Do tej pory nie miałam do czynienia z tak drętwymi kryminałami. Absurdalność niektórych sytuacji czy naiwność głównej bohaterki jedynie wzmocniły moją niechęć do tego dzieła. Radość ogarnęła mnie, gdy przeczytałam ostatnie słowo. Odetchnęłam z ulgą, że to już koniec!

Kolejna swietna czesc Kosci.
Polecam

Kolejna swietna czesc Kosci.
Polecam

Pierwsza książka Reichs jaką przeczytałam... I byłam jej pod ogromnym wrażeniem, bardzo zachęcająca do czytania kolejnych z serii.

Jak dla mnie najlepsza książka Kathy Reichs (z tych które do tej pory przeczytałam). Tym razem zostajemy wprowadzeni w świat gangów motocyklowych, które rządzą miastem. To środowisko ludzi bezwzględnych i okrutnych a dzięki autorce możemy poznać ich metody działania, i to w jaki sposób rozwiązują konflikty ze skłóconymi ze sobą gangami.
Brennan Tempe nie potrafi chłodno podejść do nowej sprawy, nie potrafi obojętnie przejść obok śmierci niewinnej dziewczynki, która znalazła się o złej porze w złym miejscu. I tym razem oprócz pracy antropologa działa też jako śledczy w zespole. Ale życie to nie tylko praca i przypada jej opieka nad nieco zbuntowanym ale bardzo sympatycznym siostrzeńcem, którego na nieszczęście cioci, pasją są motory.
Książa jest naprawdę niezła i choć tym razem bardzo mało jest o samej pracy antropologa, to czyta się ją z dużą ciekawością i zapartym tchem.

Brennan Tempe nie potrafi chłodno...

• Kathy Reichs
  • Thriller/sensacja/kryminał